Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 6

  • 72 633
  • 796
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3
Здравейте, дали някой може да даде за мнение за Професионална гимназия по екология и биотехнологии "Проф. д-р Асен Златаров"?

# 76
  • Мнения: 631
Здравейте, дали някой може да даде за мнение за Професионална гимназия по екология и биотехнологии "Проф. д-р Асен Златаров"?
Мога само общи впечатления да споделя, преди няколко години се наложи да посетя училището по съвсем друг, неучебен повод. Предимно момичешки класове, но децата бяха с овладяно поведение, а не като "неуправляем кокошарник". Нямам представа по отношение на учебен процес и изисквания как е, но май се стремят някаква практическа насоченост да им дават. Две познати деца миналата година се ориентираха към това училище и сега са 8-ми клас, но не сме ги виждали скоро да си кажат впечатленията. Братовчед ми навремето завърши подобно училище (тогава техникум) в друг град и поне половината им клас бяха момчета, а тук, като се замисля, само момичета/жени познавам, които са се ориентирали към него или са го завършили (това и видях на място). Така че -  по същество не мога много да Ви отговоря, но очаквайте подчертано женска среда там.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 395
Мисля, че паралелката в гимназията е една. Имаше желание да стане училището основно.

# 78
  • Мнения: 3
Мисля, че паралелката в гимназията е една. Имаше желание да стане училището основно.

Според справката на РУО СОФИЯ-ГРАД за минимален и максимален бал за миналата година би трябвало паралеликите да са пет.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 358
Мисля, че паралелката в гимназията е една. Имаше желание да стане училището основно.
Вероятно бъркате училищата. Това е професионална гимназия и няма основно образование.
Иначе гимназията се стреми да въвежда новости и интересни паралелки като Екология

# 80
  • София
  • Мнения: 1 395
Да, говоря за 14 СУ Асен Златаров, което има една по паралелка в гимназиален випуск и тя е с подобни профил. Благодаря за поправката.

# 81
  • София
  • Мнения: 12 455
Нищо подобно няма. 14 СУ е с профил Обществени науки, а ПГ-то е професионална гимназия, в която няма профили, а професии.

# 82
  • Мнения: 93
Здравейте, аз малко да побутна темата! Тази година ни предстои кандидатстване и желанието ни е испански интензивно. Тъй като не мисля, че ще ни стигне бала за 164-то, искам да попитам за мнения кое СУ е за предпочитане - 157СУ или 1СУ? Бих искала да се подготвя за всички варианти в зависимост от резултатите от НВО
1 СУ е прекрасно училище, дъщеря ми е в 8ми клас, паралелката с английски и испански и няма какво повече да желаем. Вече си е взела един учебник по испански и се самоподготвя за догодина. Simple Smile Че не ги скъсват от учене е ясно, но сигурно и вие не ползвате тангенси в ежедневието. Wink
 Убедена съм,че 157мо също е прекрасно, макар че нямам информация от близки и познати.
Имам такива отзиви - също много позитивни -от нейни приятели и съученици в 12то, 127мо, 7мо, 30то, 55то, 125то, 105то, 119то.
Всяко училище си е създало някакви програми, в които ангажира децата, за да ги социализира и запознава със света на възрастните - участват в събития, пътуват по програми, занимават се с благотворителност - изключително съм изненадана от всички изброени училища - колко са доволни приятелите на детето от цялостното усещане за училищата.
Специално за 1во СУ - учителите са приятни и работливи хора - подават задания, който е разбрал защо е там учи и се чувства прекрасно. Някакви отличаващи се проблеми с дисциплина, с преподаване, с база не съм чула да има.
Тази година синът ми е в 7 клас и отново ще се целим в тези училища. Аз бих се радвала да го приемат в 1во СУ, но той иска да учи немски и може би ще дадем приоритет на 12СУ. 
Искам да посъветвам всички родители да се абстрахират от това с "момичешките" паралелки. Именно заради това клеймо много родители на момчета ги избягват и наистина класовете стават момичешки, а други пък се пълнят само с момчета. В класа на дъщеря ми има доста момчета, 1/3 и повече. Цари мир и разбирателство, доколкото е възможно сред тийнейджъри. Simple Smile

Номерът е да набележиш възможно най-много приемливи паралелки - 15-20-30, за които детето има реален шанс и да ги подредиш според това колко ги искате и според бала им от предходни години.
Ако има бал 350 ще се оглеждаме за училищата, в които балът миналата година е бил между 300 и 400.
 Конкуренцията става все по-силна с всяка следваща година, така че и тези уж "неелитни" училища прибират едни прекрасни младежи, нямайте съмнение в това и не се притеснявайте много ( аз щях да почина миналата година). Grinning

Последна редакция: чт, 23 фев 2023, 14:29 от Pureandsimple

# 83
  • София
  • Мнения: 23 135
Дъщеря ми е в 7-мо с английски и испански. Учат много, а и дисциплината е на ниво. Тя много си харесва класа, свестни деца са. Така че доволна съм.

# 84
  • Мнения: 631
.....Искам да посъветвам всички родители да се абстрахират от това с "момичешките" паралелки. Именно заради това клеймо много родители на момчета ги избягват и наистина класовете стават момичешки, а други пък се пълнят само с момчета....
Не знам дали това е написано само в контекста на езиковите паралелки, които коментирате, или е с лек упрек към мен, заради мой пост по-горе във връзка с друго конкретно училище, но ако е второто - имам и аз какво да кажа в отговор.
Логично е в училище, където се учи за козметични продукти и тяхното произвеждане, дистрибуция и употреба (каквото е училището, за което се питаше в началото на страницата и за което отговорих), да има повече желаещи момичета. В друго училище, където учат за козметика и маникюр, също е логично повече момичета да имат интерес. А пък в училище, където бъдещи автомонтьори учат за коли и двигатели, да има повече момчета. И това изобщо не е заради някакво "клеймо" или защото някой чул или видял, че там учат предимно момичета/момчета и това определило преобладаващия пол на следващите випуски... А е заради естеството на самите специалности.
Нали тези теми са, за да споделяме? Да не се пише нещо, щото някой можел да го изтълкува грешно... Не ги разбирам аз така нещата. Може да го изтълкува всякак.
Може пък на някой много да му хареса подчертано момичешка или момчешка среда. За момичешка - да си каже "Значи там ще е спокойно и няма да има чести побоища". Или пък даже и на момче да му хареса идеята "При толкова много момичета винаги ще имам прилежни съученички, от които да взема някой план, когато съм пропуснал нещо" и т.н.
Иначе принципно съм съгласна, че човек трябва да се води предимно от нещата, в които има интерес, а не от това. И с останалата част от пост  # 82 съм съгласна.

# 85
  • Мнения: 841
Идвам в темата, защото на дъщеря ми предстои кандидатстване. По БЕЛ се справя много добре на пробните изпити досега, но по мат. е голям провал. Като гледам, за елитните нямаме шанс, записвам се да следя неелитните 😬😅

Последна редакция: пт, 24 фев 2023, 22:38 от kalina_pehlivanova

# 86
  • Мнения: 15 926
Идвам в темата, защото на дъщеря ми предстои кандидатстване. По БЕЛ се справя много добре на пробните изпити досега, но по мат. е голям провал. Като гледам, за елитните нямаме шанс, записвам се да следя неелитните 😬😅

По-добре прочетете тази и предишната тема. Доста информация ще съберете, която си е съвсем актуална, т.е. от миналата година.

# 87
  • Мнения: 162
+1 глас и от мен за 7мо училище - учене и дисциплина. Впечатленията са за 8ми клас, надявам се така и да продължи.

# 88
  • Мнения: 93
.....Искам да посъветвам всички родители да се абстрахират от това с "момичешките" паралелки. Именно заради това клеймо много родители на момчета ги избягват и наистина класовете стават момичешки, а други пък се пълнят само с момчета....
Не знам дали това е написано само в контекста на езиковите паралелки, които коментирате, или е с лек упрек към мен, заради мой пост по-горе във връзка с друго конкретно училище, но ако е второто - имам и аз какво да кажа в отговор.
Логично е в училище, където се учи за козметични продукти и тяхното произвеждане, дистрибуция и употреба (каквото е училището, за което се питаше в началото на страницата и за което отговорих), да има повече желаещи момичета. В друго училище, където учат за козметика и маникюр, също е логично повече момичета да имат интерес. А пък в училище, където бъдещи автомонтьори учат за коли и двигатели, да има повече момчета. И това изобщо не е заради някакво "клеймо" или защото някой чул или видял, че там учат предимно момичета/момчета и това определило преобладаващия пол на следващите випуски... А е заради естеството на самите специалности.
Нали тези теми са, за да споделяме? Да не се пише нещо, щото някой можел да го изтълкува грешно... Не ги разбирам аз така нещата. Може да го изтълкува всякак.
Може пък на някой много да му хареса подчертано момичешка или момчешка среда. За момичешка - да си каже "Значи там ще е спокойно и няма да има чести побоища". Или пък даже и на момче да му хареса идеята "При толкова много момичета винаги ще имам прилежни съученички, от които да взема някой план, когато съм пропуснал нещо" и т.н.
Иначе принципно съм съгласна, че човек трябва да се води предимно от нещата, в които има интерес, а не от това. И с останалата част от пост  # 82 съм съгласна.
В никакъв случай не е упрек към Вас, просто ме подсетихте, че бях наплашвана от познати о имах много сериозна дилема по този повод, а сега , от позицията на времето, си давам сметка, че не е било правилно да си създавам такива предразсъдъци.
Няма значение какъв е профилът, ако детето го желае. Не би следвало да се прави компромис с желаната посока на реализация само, защото някой познат смята,че класовете са момичешки. Simple Smile
Поне за мен е хубаво децата да са в смесени класове по много причини - и да опознават модели на поведение, и да общуват с другия пол, да се балансират присъщите им крайности...
Факт е, че не можем да моделираме живота на децата си.
Така се получава, че в един почти дамски клас момиче вика приятелите си от друго училище да сплашат нейн съученик, защото нещо я бил подразнил, а в един подчертано момчешки клас няма абсолютно никакви проблеми с агресията, децата само се чудят как да се логнат и да превъртат заедно някакви игри, да ритат и да играят баскетбол.

Последна редакция: вт, 28 фев 2023, 13:33 от Pureandsimple

# 89
  • София
  • Мнения: 1 984
Тези дни се чудя и ми е любопотно да чуя и вашето мнение. Кое е по-добре специалност или език, които са много желани от детето, но балет му стига за посредствено училище, или език или специалност, която не е много желана от това дете, а и по-принцип, но в училище с по-добри отзиви? Аз още не мога да отговоря за себе си. Да още е рано за сметки да сме живи и здрави ще го мислим като видим рвзултатите и последна дума ще има сина ми, но все пак....
Писах и в една група във ФБ, но ще ми е любопотно да чуя и вашите мнения по темата😀

Общи условия

Активация на акаунт