Витамин В12 - тема 9

  • 39 568
  • 802
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
може би проблемът не е в марката methylcobalamin, а в самата форма на вит B12. Метилкобаламин се знае, че е нестабилен. Повечето проучвания ни показват, че дори високи дози метилкобаламин, приемани продължително, не са в състояние да нормализират нивото на B12 при 1/3 от случаите. Неслучайно в млекцата и др продукти на веганите се суплементира единствено със стабилната форма цианокобаламин. Въобще, тези, които сме запознати с мед. литература по въпроса от рандомизирани контролирани клинични проучвания, знаем, че именно цианокобаламин перорално (високодозиран 1000µg/2000µg ) дава сходни резултати с инжекционната терапия. Мернах няколко адекватни поста в темите, но не им се е обърнало внимание. Потребители казват, че цианокобаламин е най-добрата форма според науката и споеделят бъзро и задоволително покачване на вит б12 ниво след прием на високодозиран cyanocobalamin препарат перорално ( по предписание да лекар, разбира се, кой би предположил?!)

А тези стойности от 350pmol/L и пониженото Hb сами по себе си не ни говорят много. 360pmol/L в Америка се счита за нисконормална стойност, между другото, дори и при стриктно веган живеещи жени, при които и лекар, и пациент искат много добър контрол на витB12. За пълен вит B12 статус за нужни още фолиева киселина, холо-транскобаламин II, функционалните маркери метилмалонова киселина (MMA, скъп тест), хомоцистеин + кръвна картина и бъбречни параметри. Тогава евентуално може да се прецени при ниско-нормално B12 има ли функционално-метаболитен (т.е. скрит, безсимптомен) дефицит и какво е състоянието на резервите в черния дроб. И да се премине от профилактични на терапевтични дози по съответни схеми.

# 46
  • Мнения: 1 102
Както писах съм в 7ми месец, може би и това има значение. Според моята АГ, било нормално, защото бебето консумира много.
Не ме притеснява самата стойност, а фактът, че не съм го спирала преди да го изследвам, тоест може би е мн по-нисък реалният. Другото, което ме притеснява е че отново имам иглички по краката и ръцете. Тази парестезия я получих след първото раждане, тогавашният ми АГ не се беше сетил да провери б12 чак в последния месец и беше под 140pmol/l, нищо не знаех за това доверих му се и 2г. имах тези иглички. Бебето за щастие беше на АМ, не ми се мисли ако имах кърма и беше разчитала само на нея. В това АМ има споменатия цианкобаламин, който явно е успял да да й поддържа нивата защото бяха добри на 2г., когато я изследвах, не мога да знам за преди това. Най-много се безпокоя наистина за децата, дори да приема моите неразположения като необратими... Има вегани наистина, които твърдят, че нямат дефицити и, че витаминът се синтезира сам в червата, не знам.., но който е чел и книгите на Сали Пачолок знае, че дори да се приема с храната има множество причини да не може да се усвои генетични мутации например и тн..

# 47
  • Мнения: 174
Здравейте,имам две въпросчета?
Мога ли да пусна следните изследвания докато съм в цикъл:
В12;фолиева киселина,D и желязо?
Дали ще се отразят реални резултати или да изчакам?
И коя лаборатория бихте ми препоръчали:
Цибалаб,Кандиларов,Рамус,Микробиолаб?
Благодаря предварително!

# 48
  • Мнения: 11 833
На желязото със сигурност ще се отрази. Никога не пускам изследвания в цикъл, освен ако не са спешни или са полови хормони.
За лабораториите бих казала без Рамус.

# 49
  • Мнения: 4 720
Бихте ли ми препоръчали вит. С от ацерола и вит. Д?
Вит. Д имам за децата на БетерЮ на спрей. Мога ли за мен да купя такъв?

# 50
  • Мнения: 360
Както писах съм в 7ми месец, може би и това има значение. Според моята АГ, било нормално, защото бебето консумира много.
Не ме притеснява самата стойност, а фактът, че не съм го спирала преди да го изследвам, тоест може би е мн по-нисък реалният. Другото, което ме притеснява е че отново имам иглички по краката и ръцете. Тази парестезия я получих след първото раждане, тогавашният ми АГ не се беше сетил да провери б12 чак в последния месец и беше под 140pmol/l, нищо не знаех за това доверих му се и 2г. имах тези иглички. Бебето за щастие беше на АМ, не ми се мисли ако имах кърма и беше разчитала само на нея. В това АМ има споменатия цианкобаламин, който явно е успял да да й поддържа нивата защото бяха добри на 2г., когато я изследвах, не мога да знам за преди това. Най-много се безпокоя наистина за децата, дори да приема моите неразположения като необратими... Има вегани наистина, които твърдят, че нямат дефицити и, че витаминът се синтезира сам в червата, не знам.., но който е чел и книгите на Сали Пачолок знае, че дори да се приема с храната има множество причини да не може да се усвои генетични мутации например и тн..
   Здравейте, следя темата от известно време поради дефицит на Б12! Ще споделите ли какви са ви необратимите неразположения? Рядко изследват Б12. Години наред имах неразположения: изтръпване на крайниците, нечувствителност, световъртежи, раздразнителност, разсеяност, нарушена памет, безсъние.... Добре, че на своя глава  след много ровене в интернет си пуснах изследване за Б12. Нивата му се оказаха много под нормата. Сега ми слагат Б12 инжекционно, но все още не намирам голяма разлика.

# 51
  • Мнения: 1 102
Ами нз дали са необратими, но не се отървавам нещо от тях. Получавам едни иглички по ръцете и краката периодично. Имах и по главата и гърба, те изчезнаха, също едни игли в седалището които също за щастие изчезнаха. Също треперех от студ и в офиса винаги бях с яке и всички ми се чудеха, а сега ми е топло и имам много енергия. Тоест не всичко е необратимо и много индивидуално, реално може да има и друга причина, но това е най-вероятната...

# 52
  • Варна
  • Мнения: 700
може би проблемът не е в марката methylcobalamin, а в самата форма на вит B12. Метилкобаламин се знае, че е нестабилен. Повечето проучвания ни показват, че дори високи дози метилкобаламин, приемани продължително, не са в състояние да нормализират нивото на B12 при 1/3 от случаите. Неслучайно в млекцата и др продукти на веганите се суплементира единствено със стабилната форма цианокобаламин. Въобще, тези, които сме запознати с мед. литература по въпроса от рандомизирани контролирани клинични проучвания, знаем, че именно цианокобаламин перорално (високодозиран 1000µg/2000µg ) дава сходни резултати с инжекционната терапия. Мернах няколко адекватни поста в темите, но не им се е обърнало внимание. Потребители казват, че цианокобаламин е най-добрата форма според науката и споеделят бъзро и задоволително покачване на вит б12 ниво след прием на високодозиран cyanocobalamin препарат перорално ( по предписание да лекар, разбира се, кой би предположил?!)

А тези стойности от 350pmol/L и пониженото Hb сами по себе си не ни говорят много. 360pmol/L в Америка се счита за нисконормална стойност, между другото, дори и при стриктно веган живеещи жени, при които и лекар, и пациент искат много добър контрол на витB12. За пълен вит B12 статус за нужни още фолиева киселина, холо-транскобаламин II, функционалните маркери метилмалонова киселина (MMA, скъп тест), хомоцистеин + кръвна картина и бъбречни параметри. Тогава евентуално може да се прецени при ниско-нормално B12 има ли функционално-метаболитен (т.е. скрит, безсимптомен) дефицит и какво е състоянието на резервите в черния дроб. И да се премине от профилактични на терапевтични дози по съответни схеми.
Обърках се вече, точно в тази тема се твърди многократно, че цианокобаламина не е за предпочитане и се препоръчва Солгар, който е с метилкобаламин. Аз ли не съм разбрала?

# 53
  • Мнения: 360
Ами нз дали са необратими, но не се отървавам нещо от тях. Получавам едни иглички по ръцете и краката периодично. Имах и по главата и гърба, те изчезнаха, също едни игли в седалището които също за щастие изчезнаха. Също треперех от студ и в офиса винаги бях с яке и всички ми се чудеха, а сега ми е топло и имам много енергия. Тоест не всичко е необратимо и много индивидуално, реално може да има и друга причина, но това е най-вероятната...
  Благодаря за отговора!

# 54
  • Мнения: 11 833
...
Обърках се вече, точно в тази тема се твърди многократно, че цианокобаламина не е за предпочитане и се препоръчва Солгар, който е с метилкобаламин. Аз ли не съм разбрала?

Правилно си разбрала! И има достатъчно литература и информация и в интернет. Препоръчват се активните форми - хидрокси и метилкобаламин, цианкобаламин евентуално на инжекции, тъй като други форми трудно се намират тук.


Който иска да си пие цианкобаламина.

# 55
  • София
  • Мнения: 384
Относно цианкобаламина - това е така наречената "синтетична" форма, която доколкото ми е известно, когато имаш мутация в MTHFR гена (каквато аз имам), хомо или хетерозигот, не усвояваш. Аз съм хетерозигот и съответно съгласно информация от Националната генетична лаборатория в Майчин дом имам до 35 % усвояемост на синтетичните форми на витамините от група Б, включително Б6, Б9 (фолиевата) и Б12. Това е наследствено и е 100 % сигурно, че един от родителите ми вероятно е хомозигот или хетерозигот като мен. Затова, след като загуби човек, не дай Боже, една или две бременности, започва да внимава малко повече от останалия "щастливо непросветен" народ и си купува МЕТИЛИРАНИ форми на витамините от група Б. Мен лично фармацевт в аптека в София (няма да й споменавам името, за да не й правя ненужно реклама) ме убеждаваше преди дни, че мога СПОКОЙНО да си пия синтетичната форма на фолиевата киселина, защото "то нямало да стане проблем". Ами, благодаря. Когато на него му направят кюретаж след ин-витро процедура, след не знам колко мъки и болки и очакване, тогава да ми дава "безценните" си съвети.... Знам, че вероятно причината за загубата е била друга, но е факт, че бях с дефицит при някои важни витамини.... Успех на всички борещи се! 🙏🍀🍀🍀💗

# 56
  • Мнения: 11 833
Относно цианкобаламина - това е така наречената "синтетична" форма, която доколкото ми е известно, когато имаш мутация в MTHFR гена (каквато аз имам), хомо или хетерозигот, не усвояваш....

При хората с мутациите да така е, но и не само при тях. Цианкобаламинът се приема през стомаха, а основния проблем на повечето хора е неусвояването в червата.
Затова метилираните форми минават през лигавица (уста, нос) и от там директно в кръвния поток.

Съжалявам за загубата ти!

# 57
  • Мнения: 4 720


Противно на очакванията медта и цинка не са ниски.
Т.е. трябва да продължа със сорбифера, вит. С, фолиева к-на, див ям.

# 58
  • Мнения: X
blue-eyez, Вие имате неврологична симптоматика при нисконормално B12. На Ваше място бих потърсила второ мнение при добър невролог. Дали тази парестезия е остатъчна от постоянно увреждане на нервите при миналата бременност или нов симптом на актуален вит B12 дефицит? (казвате  "отново", значи сте имали периоди без оплакванията?). Ако е нов симптом, се назначава интензивна инжекционна терапия.


Обърках се вече, точно в тази тема се твърди многократно, че цианокобаламина не е за предпочитане и се препоръчва Солгар, който е с метилкобаламин. Аз ли не съм разбрала?

И двете форми на витамина са подходящи. Метилкобаламинът е по-широкоприложим и ,както се написа, предпочитан при някои ген.мутации или при хора с бъбречни проблеми, но ограниченията, за които писах по-горе, са валидни.
Цианокобаламинът има над 30 годишна история на приложение като ефикасен, сигурен и изгоден препарат, който надеждно коригира ниско B12 и в орална форма. Почти всички клин. проучвания за ефикасност са провеждани с цианокобаламин препарати.

https://www.youtube.com/watch?v=31i2TEkhHwE&t=294s

Цианкобаламинът се приема през стомаха, а основния проблем на повечето хора е неусвояването в червата.
Затова метилираните форми минават през лигавица (уста, нос) и от там директно в кръвния поток.


Това не е вярно. И метил- и цианокобаламинът ( перорално) се резорбират по един и същ начин - в илиума на тънкото черво 1.) чрез активен транспорт, зависещ от intrinsic factor и  2.) допълнително, в много високи дози, чрез пасивна дифузия. Пасивната дифузия преодолява проблемите с усвояването.

Така че високодозиран цианокобаламин перорално (таблекта или капсула) си е безпроблемно усвояем.

А подезични таблетки има при всички форми на B12, не само при метилираните. в iHerb само има богат избор от няколко такива за цианокобаламин.

# 59
  • Мнения: 22
Здравейте момичета. Вчера си пуснах изледвания тъй като преди време се оказа че имам анемия. Хемоглобина и желязото са се вдигнали от предното изледване. Интересува ме дали вит.б12 е в норма. Доста четох но не мога да разбера🙂  благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт