Изследване на ХОРМОНИ – 25 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 43 417
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 436
А всъщност какво точно се случва на третия ден от цикъла? Защо точно тогава е важно да се пускат хормоните?

# 31
  • София
  • Мнения: 35 942
А всъщност какво точно се случва на третия ден от цикъла? Защо точно тогава е важно да се пускат хормоните?
При нормален МЦ, при здрави жени и т.н. точно на 3 ден от МЦ стойностите на ЛХ и ФСХ са равни и в определени граници.
Ако има разминаване, по стойностите на единия или другия хормон... + стойностите на Е2, се определя каква е причината за това.
Комбинациите са много, но най-общо ако ЛХ е по-висок е много вероятно да има ПКЯ.... защото, сумарно, на тялото му трябва повече ЛХ за да се спукат тези фоликули - не че се случва, но по-високият Е2 дава такива сигнали на хипофизата... която синтезира ЛХ. Ако няма много фоликули, т.е. ако има само един ДФ +  примордиалните  фоликули,  ЛХ е в нормални граници.
Много често причината е и в по-високите нива на андрогените, защото те се конвертират до Е2... по-високия инсулин и по-голямата мастна тъкан, която продуцира естроген - също.... затова и при тези състояния почти винаги има ПКЯ ( проявена или не, това зависи от степента и ... и дали се контролират тези състояния)
Взема се под внимание и възрастта и т.н., т.е. ако жената е в пременопауза и ЛХ е малко по-висок, но почти колкото ФСХ ( напр. 19,3 и 18,4) - показват вече края на пременопауза... най-общо, не толкова ПКЯ
Тълкуването се прави винаги, за да е максимално обективно, с трите хормона (ЛХ, ФСХ и Е2).
Много често се налага да се проверят и други хормони... напр. ако Е2 е висок се проверяват и хормоните, които допълнително могат да го повишават, защото той може да е повишен от киста, ЗФ, ЛУФ... но до каква степен и дали това повишаване не е повлияно от андрогени ( тестостерон, андростендион...), инсулин и т.н., също е важно.
Най-общо, си е доста сложно ... Simple Smile  и поради факта, че всеки МЦ, тези стойности са различни, но ако има определен проблем, те си запазват тази тенденция.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 436
Денис, невероятна си Heart

# 33
  • Мнения: 4
Здравейте,
При изследван  Прогестерон (49,20nmol/L) , 7дни след доказана О. -  реф стойности (5,82-75,9 nmol/L) - е добър резултат, нали? 🙂
Благодаря!

# 34
  • София
  • Мнения: 35 942
Здравейте,
При изследван  Прогестерон (49,20nmol/L) , 7дни след доказана О. -  реф стойности (5,82-75,9 nmol/L) - е добър резултат, нали? 🙂
Благодаря!
Здравей!
Малко е нисък, но е много вероятно, да не е определен точния ден на О.
На УЗ ли те гледаха?
Идеалният  вариант е, точно на 7-ми ден след О., Прогестерона да е на горна граница. Не е проблем дори и да е по-висок.
Може да е и нещо инцидентно?! ... иначе показва, че е имало О.

# 35
  • Мнения: 4
Здравейте,
При изследван  Прогестерон (49,20nmol/L) , 7дни след доказана О. -  реф стойности (5,82-75,9 nmol/L) - е добър резултат, нали? 🙂
Благодаря!
Здравей!
Малко е нисък, но е много вероятно, да не е определен точния ден на О.
На УЗ ли те гледаха?
Идеалният  вариант е, точно на 7-ми ден след О., Прогестерона да е на горна граница. Не е проблем дори и да е по-висок.
Може да е и нещо инцидентно?! ... иначе показва, че е имало О.

Може би не съм определила правилно, и има разминаване с 1-2дни.
С лентички пика ми беше на 25.08, и съответно същия ден ме гледаха и на УЗ, имаше фоликул, като се очакваше следващите часове да настъпи О.
Явно съм подранила с 1-2дни за тест.

# 36
  • Близко съм
  • Мнения: 816
Здраввейте , за паратхормона има ли определен ден от мц? Трябва да изследвам още  и адростендион и 17 он прогестерон, но мц ми се пада в неделя и дадената лаборатория не работи, а в понеделник ми е 4-тият ден ще е голямо ли отклонението,изследванията са спешни и не търпят отлагане.

# 37
  • Мнения: 5
Здравейте, моля за мнение относно изследванията ми. Пуснати са на 3ти ден. На 39 години съм. Опитвам се да забременея, но последните 7-8 месеца не се получава.(Имам една бременност (без проблеми) и един мисед преди 2 години.). Благодаря предварително!

# 38
  • София
  • Мнения: 35 942
Здраввейте , за паратхормона има ли определен ден от мц? Трябва да изследвам още  и адростендион и 17 он прогестерон, но мц ми се пада в неделя и дадената лаборатория не работи, а в понеделник ми е 4-тият ден ще е голямо ли отклонението,изследванията са спешни и не търпят отлагане.
Здравей!
За Паратхормон и Андростендион - не, за 17ОН Прогестерон - точно 3 ден от МЦ ... за да е максимално обективен ... в противен случай, винаги има едно ако ... и пари на вятъра.
Говори с лекаря, който ги е назначил - нали той ще ги коментира?! Каквото е казал той - това е.


Здравейте, моля за мнение относно изследванията ми. Пуснати са на 3ти ден. На 39 години съм. Опитвам се да
Скрит текст:
забременея, но последните 7-8 месеца не се получава.(Имам една бременност (без проблеми) и един мисед преди 2 години.). Благодаря предварително!
Здравей!
ФСХ е висок, АМХ и Инхибин В са ниски - показват, че ЯР намалява ... шанс има, но е добре да се консултираш със  специалист по репр. медицина.
Другите са добре.

ПП. Е2 е висок, може да е инцидент, но е възможно да е и от НЯР?!
Другият вариант е да има някоя киста, която търпи обратно развитие. Добре е да те видят и на УЗ, според мен.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2022, 08:00 от denis.

# 39
  • Мнения: 11 836
Денис, ще помоля за коментар и на моите изследвания, които не знам дали съвсем точно съм направила. Исках да проверя за естрогенова доминатност.
Знам, че трябва прогестерон след доказана О, нямам възможност за видеозон когато реша и затова взех тестове за О. Имах положителен тест на 25.08. по обяд, и нали се очаква в такъв случай О от 24 до 48 часа да се случи и затова почнах да броя 7-те дни ден по-късно и се изследвах днес, което всъщност ми се пада 21 ден.



Ако е от значение - на 44г съм, с хипофункция на щитовидна.

# 40
  • Мнения: 21
Привет, Денис,

Може ли коментар за резултатите, правени са на 3ти ден от мц, на 34г съм, с хипофунция на щж.
Благодаря


# 41
  • София
  • Мнения: 35 942
Денис, ще помоля за коментар и на моите изследвания, които не знам дали съвсем точно съм направила.
Скрит текст:
Исках да проверя за естрогенова доминатност.
Знам, че трябва прогестерон след доказана О, нямам възможност за видеозон когато реша и затова взех тестове за О. Имах положителен тест на 25.08. по обяд, и нали се очаква в такъв случай О от 24 до 48 часа да се случи и затова почнах да броя 7-те дни ден по-късно и се изследвах днес, което всъщност ми се пада 21 ден.



Ако е от значение - на 44г съм, с хипофункция на щитовидна.
Най-вероятно, О. не е засечена правилно и изследването не е направено точно на 7-ми ден след нея.
За да е сигурно, че е имало О., прогестеронът на 7-ми ден след О. трябва да е над 45nmol/l ... твоят е по-нисък, но тъй като Е2 не е много висок, малко вероятно да е киста или ЛУФ?! ( заради по-ниския прогестерон)
Тези нива на Е2, са от фоликули - дали ще бъде ПКЯ, киста, ЗФ или от О.... те не показват дали има или не естрогенова доминатност. За нея се прави Tест на естрогенни метаболити -- напр. 2-хидроксиестрон, 16-хидроксиестрон  и т.н.
Консултирай се с АГ, Онколог

# 42
  • Мнения: 11 836
Много благодаря за отговора. Не съм го чувала този тест, като отида на АГ ще попитам.

# 43
  • София
  • Мнения: 35 942
Много благодаря за отговора. Не съм го чувала този тест, като отида на АГ ще попитам.
Това са 6 метаболита и по тяхното съотношение се прави извод, дали има и какъв е процента на риска от онкологично заболяване. Цената е около и над 300лв, ... вече може да е и повече.


Привет, Денис,
Може ли коментар за резултатите, правени са на 3ти ден от мц, на 34г съм, с хипофунция на щж.
Благодаря
Скрит текст:

Здравей!
ФСХ е малко висок, а АМХ е доста нисък за годините ти - показват, че е възможно да има проблем с ЯР...НО,
АМХ може доста да варира и не винаги показва обективното състояние на ЯР.
Затова е желателно да се изследва точно на 3-ти ден от МЦ, заедно с Инхибин В... защото, Инхибин В показва по-реалното моментно състояние на ЯР.
След като си с Хипофункция на ЩЖ е много вероятно да имаш много дефицити (  витамини и минерали) - трябва да ги повериш и попълниш ... защото това ще повлияе добре ЯР ... АМХ е възможно, много вероятно, да се повлияе положително.
След като си с Хипофункция на ЩЖ е много вероятно - да си с ИР и/или да имаш отклонения при Пролактин-а, някои андрогени и т.н.  - желателно е и те да се проверят и коригират. Всички базови хормони са посочени на 1 стр. на темата.
Ако си с ИР - да контролираш инсулина, защото той много вреди на кач-вото на яйцеклетките... в дългосрочен план.
Посочих доста, предполагам за теб, "страшни и ужасяващи" неща, но всичко това лесно се коригира ... много си млада и ако го направиш навреме, ще намалиш в голяма степен всичко, което така или иначе ти вреди.
ПП.
Целта ми е да помагам, не да плаша  и който го разбира - Ок., но който не - просто да не се обръща към мен, моля

Последна редакция: сб, 03 сеп 2022, 06:50 от denis.

# 44
  • Мнения: 197
Здравейте, след неуспешен  трансефр на замразени ембриони съм. Мина след това цикъла но сега пак идва и то седмица по рано.Вероятно е в следствие на разбъркани хормони след трансфера?Моля, помогнете.Като цяло цикъла ми идва навреме.

Общи условия

Активация на акаунт