Изследване на ХОРМОНИ – 25 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 43 374
  • 740
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 173
Здравейте, дами.
От около 9 месеца имам проблем с акне. На 28 години съм.
Скрит текст:
До преди тези 9 месеца съм имала по една пъпка преди цикъл. Вече бях на дерматолог той ме изпрати за изследване на :

Тестостерон – излезе в   в норма

DHEAs – резултат :  14.10 при реф. стойности 3.20 - 10.00

4 Андростендион – в норма

17-ОН прогестерон - 2.253, като е правен на 3ти ден от цикъла, но не знам как да тълкувам резултата. При изследванията пише:
фоликулна фаза- 0.30 - 2.42
овулаторна фаза - 0.91-4.24
лутеална фаза - 1.82-6.97
TSH – в норма

Имам час за ендокринолог, но е чак за след 2 седмици.
 Моля за мнение. Някоя от вас да е била с такъв завишен хормон? Какво се е оказало? Много съм притеснена.
 Благодаря за всяко мнение Heart
Здравей!
Това в "норма" не винаги означава, че е в нормални, оптимални граници... дай да видим рефер. граници. Важно е и съотношението между тях.
Предполагам, че искаш да ти се каже къде има проблем, който да се коригира... а не да те успокоим, че всичко е наред Simple Smile
Целта на темата е да се открие и най-малкия проблем... преди още да ти даде тежки симптоми и странични ефекти.
Хормоните не са страшни и не трябва да се плашиш от техните отклонения Simple Smile - коригират се.
Ти вече имаш проблем (акне и проблем с кожата) - нали целта е да се открие първопричината?!

Здравейте, успях да ида на ендокринолог
Пуснахме още доста изследвания, единственото отконение е ПРОЛАКТИН.
Два пъти над нормата.. около 54 при максимум 26....
Ще повторя изследването. Моля за съвет къде в София ще спазят изискването за покой? Благодаря ви

# 46
  • Мнения: 1 050
В Бодимед на Петте кьошета. Вероятно има и други лаборатории, където спазват, но на мен само там ми излезе нормален пролактина.
Здравейте, дами.
От около 9 месеца имам проблем с акне. На 28 години съм.
Скрит текст:
До преди тези 9 месеца съм имала по една пъпка преди цикъл. Вече бях на дерматолог той ме изпрати за изследване на :

Тестостерон – излезе в   в норма

DHEAs – резултат :  14.10 при реф. стойности 3.20 - 10.00

4 Андростендион – в норма

17-ОН прогестерон - 2.253, като е правен на 3ти ден от цикъла, но не знам как да тълкувам резултата. При изследванията пише:
фоликулна фаза- 0.30 - 2.42
овулаторна фаза - 0.91-4.24
лутеална фаза - 1.82-6.97
TSH – в норма

Имам час за ендокринолог, но е чак за след 2 седмици.
 Моля за мнение. Някоя от вас да е била с такъв завишен хормон? Какво се е оказало? Много съм притеснена.
 Благодаря за всяко мнение Heart
Здравей!
Това в "норма" не винаги означава, че е в нормални, оптимални граници... дай да видим рефер. граници. Важно е и съотношението между тях.
Предполагам, че искаш да ти се каже къде има проблем, който да се коригира... а не да те успокоим, че всичко е наред Simple Smile
Целта на темата е да се открие и най-малкия проблем... преди още да ти даде тежки симптоми и странични ефекти.
Хормоните не са страшни и не трябва да се плашиш от техните отклонения Simple Smile - коригират се.
Ти вече имаш проблем (акне и проблем с кожата) - нали целта е да се открие първопричината?!

Здравейте, успях да ида на ендокринолог
Пуснахме още доста изследвания, единственото отконение е ПРОЛАКТИН.
Два пъти над нормата.. около 54 при максимум 26....
Ще повторя изследването. Моля за съвет къде в София ще спазят изискването за покой? Благодаря ви

# 47
  • Близко съм
  • Мнения: 815
Денис, може ли да помоля за коментар и за моите изследвания? Направени в следствие на висок калций
Скрит текст:
Скрит текст:

# 48
  • Мнения: 1 127
Здравейте. Колко време след спиране на кърменето мога да си пусна полови хормони (LH, FSH...)? Не знам дали е от значение, че не кърмих ексклузивно. Със СПКЯ съм и цикъла е рядкост при мен, а сега ми дойде два месеца след отбиването (втори цикъл след раждане преди 11 месеца) и се чудя дали е рано да проверя какво се случва с хормоните ми.

# 49
  • София
  • Мнения: 35 919
Денис, може ли да помоля за коментар и за моите изследвания? Направени в следствие на висок калций
Скрит текст:
Скрит текст:
Калцият е висок - нещо създава проблем?! - или се дърпа от костите или нещо не се усвоява, но си е притеснително.
Консултирай се с лекар - нефролог, ендокринолог - да провери функцията на Паращитовидните жлези, Кардиолог.. - твоя ЛЛ ще ти посочи специалисти
Този калций ще ти увреди ССС-ма ( сърце, кръв.съдове..)  Бъбреци... - натрупва се там, вкл. по меките тъкани... а ако се дърпа и от костна с-ма и нея уврежда.
Не искам да те плаща, но си е притеснително.
Лекар трябва да прецени къде е проблема и да се вземат мерки.
Дано да е нещо инцидентно и бързо да се коригира.
Ще чакам да споделиш, каква е причината.

ПП.
Лекар, по съотношението на различни показатели... (sCa, iP, AlP, 1,25(OH)2D, Креатенин, PTH, uCa...) + УЗ и т.н.
ще определи причината


Здравейте. Колко време след спиране на кърменето мога да си пусна полови хормони (LH, FSH...)? Не знам дали е от значение, че не кърмих ексклузивно. Със СПКЯ съм и цикъла е рядкост при мен, а сега ми дойде два месеца след отбиването (втори цикъл след раждане преди 11 месеца) и се чудя дали е рано да проверя какво се случва с хормоните ми.
След поне 3-4 месеца, с нормален МЦ

Последна редакция: вт, 06 сеп 2022, 07:29 от denis.

# 50
  • Мнения: 20
Много благодаря за изчерпателния отговор, Денис! 🌹

Много благодаря за отговора. Не съм го чувала този тест, като отида на АГ ще попитам.
Това са 6 метаболита и по тяхното съотношение се прави извод, дали има и какъв е процента на риска от онкологично заболяване. Цената е около и над 300лв, ... вече може да е и повече.


Привет, Денис,
Може ли коментар за резултатите, правени са на 3ти ден от мц, на 34г съм, с хипофунция на щж.
Благодаря
Скрит текст:

Здравей!
ФСХ е малко висок, а АМХ е доста нисък за годините ти - показват, че е възможно да има проблем с ЯР...НО,
АМХ може доста да варира и не винаги показва обективното състояние на ЯР.
Затова е желателно да се изследва точно на 3-ти ден от МЦ, заедно с Инхибин В... защото, Инхибин В показва по-реалното моментно състояние на ЯР.
След като си с Хипофункция на ЩЖ е много вероятно да имаш много дефицити (  витамини и минерали) - трябва да ги повериш и попълниш ... защото това ще повлияе добре ЯР ... АМХ е възможно, много вероятно, да се повлияе положително.
След като си с Хипофункция на ЩЖ е много вероятно - да си с ИР и/или да имаш отклонения при Пролактин-а, някои андрогени и т.н.  - желателно е и те да се проверят и коригират. Всички базови хормони са посочени на 1 стр. на темата.
Ако си с ИР - да контролираш инсулина, защото той много вреди на кач-вото на яйцеклетките... в дългосрочен план.
Посочих доста, предполагам за теб, "страшни и ужасяващи" неща, но всичко това лесно се коригира ... много си млада и ако го направиш навреме, ще намалиш в голяма степен всичко, което така или иначе ти вреди.
ПП.
Целта ми е да помагам, не да плаша  и който го разбира - Ок., но който не - просто да не се обръща към мен, моля

# 51
  • Мнения: 84
Здравейте! Дали ще може коментар на моите резултати. Цикълът ми обичайно е с дължина 34-35 дни. Имах пик с лентички за следене на овулация на 01.09. Изследванията са пуснати днес на 08.09. Благодаря предварително за помощта. :

# 52
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравейте! Дали ще може коментар на моите резултати. Цикълът ми обичайно е с дължина 34-35 дни. Имах пик с
Скрит текст:
лентички за следене на овулация на 01.09. Изследванията са пуснати днес на 08.09. Благодаря предварително за помощта. :

Здравей!
Супер са.
Показват, че е имало О. и че ЖТ функционира добре.
Дано да е станало Peace

# 53
  • Мнения: 84
Благодаря ти от сърце, Денис Heart! И аз се моля да се е случило чудото.

Скрит текст:
Здравейте! Дали ще може коментар на моите резултати. Цикълът ми обичайно е с дължина 34-35 дни. Имах пик с
Скрит текст:
лентички за следене на овулация на 01.09. Изследванията са пуснати днес на 08.09. Благодаря предварително за помощта. :

Цитат
Здравей!
Супер са.
Показват, че е имало О. и че ЖТ функционира добре.
Дано да е станало Peace
[/quote]

# 54
  • Варна
  • Мнения: 436
Здравейте, последните два месеца забелязвам, че цикълът ми идва 12 дена след положителния тест за О. До сега абсолютно винаги е било след 14 дена. Малко ме притеснява това внезапно скъсяване на леутеалната фаза. Другия месец ще пусна прогестерон на 7мия ден след О. Съвети за някакви други хормони?

# 55
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 824
Кои хормони могат да се изписват от общопрактикуващия лекар по НЗОК?

# 56
  • Мнения: 1 708
Здравейте, последните два месеца забелязвам, че цикълът ми идва 12 дена след положителния тест за О. До сега абсолютно винаги е било след 14 дена. Малко ме притеснява това внезапно скъсяване на леутеалната фаза. Другия месец ще пусна прогестерон на 7мия ден след О. Съвети за някакви други хормони?
Може да пуснете и естрадиол заедно с прогестерона - двата хормона дават по-добра информация какво се случва.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 163
Здравейте! Може ли някой да коментира моите резултати. Правени са 3-ти ден от МЦ. Писах на Денис, но нямам отговор за момента, а ми е притеснено. Confused Благодаря предварително!

# 58
  • Мнения: 1 708
Не знам дали ще подейства успокоително, но преди изследването бяхте ли в покой за около 30 минути? Това е важно условие за този хормон.
Също така на първа страница в темата е описано, че пролактин е добре да се изследва след овулация, но пък ако лекар ви го е назначил на третия ден, обсъдете резултата с него.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 163
Не знам дали ще подейства успокоително, но преди изследването бяхте ли в покой за около 30 минути? Това е важно условие за този хормон.
Също така на първа страница в темата е описано, че пролактин е добре да се изследва след овулация, но пък ако лекар ви го е назначил на третия ден, обсъдете резултата с него.

Изследванията си ги пуснах на моя глава, тъй като от 2 месеца правим опити за бебе и са неуспешни. Миналата седмица пуснах щитовидни (и там нещата не са цвете). Започнах хормон да пия. След като ми дойде и прочетох това онова из форума, реших на 3ти ден да пусна полови хормони, но съм останала с впечатлението че прогестерона е след О. Преди изследването чаках на опашка 15 мин. чак в покой май не съм била ,но и последните месеци преживях много неприятни лични ситуации, възможно ли е и това да влияе?

Общи условия

Активация на акаунт