Липсващ нотариален акт

  • 1 417
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14
Къде се намира имотът?

Става въпрос за фамилна къща в малко село. Нямаме много избор откъм адвокати и нотариуси и съответно не намираме някой, който да ни обясни какво трябва да се направи и къде трябва да се отиде. Благодаря на всички за съветите, ще започнем от кадастралната служба.

# 16
  • Мнения: 40 892
Отделен нотариален акт за къщата най-вероятно няма и не ви трябва. Ако нямате и строителните книжа, първо изкарайте скица и след това от общината едно удостоверение за търпимост.
Най-добре отидете при нотариус или при адвокат, за да ви кажат точно какви документи трябва да изкарате.

+1

Съвсем прясно-прясно направихме подобна сделка и потвърждавам горното - ако първо е имало имот, а после е построена сграда върху него, нотариален акт никога не е издаван и имотът си върви заедно със земята. Потърсете обаче строителни книжа - разрешение за строеж, строителна линия, планове... Ако намерите такива документи и ако къщата я има в кадастъра много вероятно ще минете лесно, само с едно удостоверение по параграф 21 и удостоверения за факти и обстоятелства (история на имота). Това освен другите стандартни документи.
Ако обаче къщата е незаконна може да ви пуснат по една неприятна пътека с геодезично заснемане, което е скъпо и се чака. Прави се от лицензирани фирми (на мен не ми се наложи), но като цяло ще имате успех, защото за къщи строени преди ХХХХ се издават удостоверения за търпимост, просто въпрос на време, нерви и пари. 

Но послушайте съвета и отидете при нотариус и то не при кой да е нотариус, а при този, който ще изповяда сделката. Така е по-сигурно, защото което минава при един нотариус може да не мине при друг, когато става дума за подобен казус. Нотариусът може директно да влезе в кадастъра и да извади скица и после ще ви каже какво да правите.

# 17
  • Мнения: 105
Къде се намира имотът?

Става въпрос за фамилна къща в малко село. Нямаме много избор откъм адвокати и нотариуси и съответно не намираме някой, който да ни обясни какво трябва да се направи и къде трябва да се отиде. Благодаря на всички за съветите, ще започнем от кадастралната служба.
вземете всичко каквото имате, като документи, направете ксерокопия на Нот Акта, на удостоверението за наследници, лична карта...да имате копия....

# 18
  • Мнения: 14
Отделен нотариален акт за къщата най-вероятно няма и не ви трябва. Ако нямате и строителните книжа, първо изкарайте скица и след това от общината едно удостоверение за търпимост.
Най-добре отидете при нотариус или при адвокат, за да ви кажат точно какви документи трябва да изкарате.

+1

Съвсем прясно-прясно направихме подобна сделка и потвърждавам горното - ако първо е имало имот, а после е построена сграда върху него, нотариален акт никога не е издаван и имотът си върви заедно със земята. Потърсете обаче строителни книжа - разрешение за строеж, строителна линия, планове... Ако намерите такива документи и ако къщата я има в кадастъра много вероятно ще минете лесно, само с едно удостоверение по параграф 21 и удостоверения за факти и обстоятелства (история на имота). Това освен другите стандартни документи.
Ако обаче къщата е незаконна може да ви пуснат по една неприятна пътека с геодезично заснемане, което е скъпо и се чака. Прави се от лицензирани фирми (на мен не ми се наложи), но като цяло ще имате успех, защото за къщи строени преди ХХХХ се издават удостоверения за търпимост, просто въпрос на време, нерви и пари. 

Но послушайте съвета и отидете при нотариус и то не при кой да е нотариус, а при този, който ще изповяда сделката. Така е по-сигурно, защото което минава при един нотариус може да не мине при друг, когато става дума за подобен казус. Нотариусът може директно да влезе в кадастъра и да извади скица и после ще ви каже какво да правите.

Благодаря много за полезната информация, не се бяхме сетили да търсим строителни книжа. Ще потърсим всичко, което ни казахте и ще търсим добър нотариус, надявам се да попаднем на такъв. Не очаквахме, че процедурата е толкова сложна, но няма друг начин. Извадили сме копия на всички документи, ще го направим и за скиците.

# 19
  • Мнения: 1 031
Изобщо не е толкова сложно, не знам защо плашите жената.
Може да стане с удостоверение за търпимост, няма значение, че сградата не е нанесена в плана.
Щом е малко село много се съмнявам  да има кадастрална карта или кадастрален план. Някои планове са от 1920 години и преди години не е имало практика всички постройки да се нанасят. Преди 50-60 години малки сгради се строяха с нещо "драснато" и строителна линия.
Има и още нещо - щом притежавате земята, то притежавате и всичко построено в нея.
Геодезическото заснемане изобщо не е скъпо - от порядъка  на 250-300 лв. С таксите за нанасяне в общината или кадастъра стига до 400 лв

# 20
  • Мнения: 40 892
Според мен е по-скъпо заснемането и отнема време. Има варианти в интернет и може да се мине и така и онака. Но не я плаша, просто я подготвям за вариантите, може да мине и само с упоменатите от мен удостоверения.  Важното е дали сградата е законна, ако не е е по-сложно.
Ние продадохме без такова заснемане и пак всички документи (заедно с пълномощно да действам от името на собствениците + нотариално заверени три броя декларации от всеки собственик) ми излезе над 550 лева. Ако трябва и заснемане може да скочат и над 1000 лева.

https://www.geodezisti-bg.com/geodezichesko-zasnemane/geodeziche … enie-za-trpimost/

# 21
  • Мнения: 14
Според мен е по-скъпо заснемането и отнема време. Има варианти в интернет и може да се мине и така и онака. Но не я плаша, просто я подготвям за вариантите, може да мине и само с упоменатите от мен удостоверения.  Важното е дали сградата е законна, ако не е е по-сложно.
Ние продадохме без такова заснемане и пак всички документи (заедно с пълномощно да действам от името на собствениците + нотариално заверени три броя декларации от всеки собственик) ми излезе над 550 лева. Ако трябва и заснемане може да скочат и над 1000 лева.

https://www.geodezisti-bg.com/geodezichesko-zasnemane/geodeziche … enie-za-trpimost/

Благодаря за информацията. Съгласна съм, че трбва да уточним дали строежът е законен, знаем само, че земята е закупена с цел да се строи къща. Родителите ни, и ние до определен период, сме живели в нея. През всичките години данъците са плащани редовно.

# 22
  • Мнения: 14 623
Ще използвам темата да попитам и тук,че писах в друга не съвсем подходяща.Казуса първоначално ми се видя едва ли не измама,но се оказа,че и др.хора са в подобна ситуация.Накратко,''купувач'' купува апартамента на родителите си.Нямам идея защо сделката е минала през съд.Май адвокат е посъветвал така,за да не може да се оспорва сделката.Купувача си имал съдебно решение и после щял да вземе нотариален акт.Пък адвоката не се бил обадил,пък не знам си какво.Живяли си спокойно продавачите и купувача-новият собственик.Данъците след сделката до ден днешен са на името на купувача.Не се съмнява,че е собственик на имота повече,да речем от 20год.В един момент се оказва,че  не фигурира като собственик в агенцията по вписвания.Последното,което знам от преди 20тина дни е,че юрист го е пратил в някакъв съд,където да вземе препис на съдебното решение,но с повече печати от това,което е получил първоначално.После в общината по местоживеене да иска  документ,че е собственик. Thinking Как хем е собственик,данъците на негово име,пък хем не е?Да не говорим,че в др. тема дами споделиха личен опит със съдебни решения,без НА и  май не вписани в АВ.Оказва се,че и юристи дават различни съвети,или искат различни документи за едно и също нещо.То ясно,че човек трябва сам да си гони интереса,но това е някакъв юридически-чиновнически  кошмар.Някой има ли скорошен личен опит с такъв казус,какво би или е направил?

# 23
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Отиваш при адвокат и му представяш конкретния си казус за конкретния имот.
Аз лично така хипотетично не мога да отговоря. Ще мога единствено с конкретика, след като съм си направила съответните справки.

Аз лично за сделки, минали през съда не се сещам, освен ако са сделки от времето когато не съществуваха нотариуси, и когато вместо нотариус, сделките се изповядваха пред районния съдия. Но те пък издаваха нотариални актове, а не решения. Така че не ми е ясно какво може да е това съдебно решение при продажба на имот от родители на син. Ако е имало някакви оспорвания и да са водили дела, тогава да, но не и при изповядване на сделка.

Не стоят точно така нещата. Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.

# 24
  • Мнения: 1 031
Благодаря за информацията. Съгласна съм, че трбва да уточним дали строежът е законен, знаем само, че земята е закупена с цел да се строи къща. Родителите ни, и ние до определен период, сме живели в нея. През всичките години данъците са плащани редовно.
Какво значи законен? Едно време не всички сгради се приемаха.
Според мен просто си извадете удостоверение за търпимост, на основание §16 или §127 от ЗУТ. Трябва декларация от собственика и чертеж на построеното - ситуационна скица и разпределения с нанесени площи.
 Зависи от общината, но в нашата област и съседните, не са искали такова геодезическо заснемане да се представя при издаване на удостоверение за търпимост.
А ако е малко, забутано селце с ниски цени, изобщо не си заслужава търчането за вадене на документи за къщата.

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Не се прави заснемане, да, само удостоверение за търпимост, щом строежът е от 60-те години.

# 26
  • Мнения: 14 623
Цитат
Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.
Съдебното решение било документа за собственост.Юрист ги праща след съда да отиде в общината. Thinking Добре,като уж не е собственик, защо от покупката насам,данъците от общината пристигат на негово име?

# 27
  • Мнения: 40 892
Какво значи законен? Едно време не всички сгради се приемаха.

Така е, едно време изобщо не е имало документ за въвеждане в експлоатация. Обаче пак си е имало разрешение за строеж, строителна линия, одобрени проекти... Това е било по закон и тези строежи са законни. На село обаче много хора си строяха ей така - викат майстори, копат, зидат и си правят къща. Това са незаконни постройки.  И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.

# 28
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 859
Цитат
Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.
Съдебното решение било документа за собственост.Юрист ги праща след съда да отиде в общината. Thinking Добре,като уж не е собственик, защо от покупката насам,данъците от общината пристигат на негово име?
Защото навремето в общините не изискваха документ за собственост, а само се подаваше декларация.
Това обаче, че в общината някой има партида на негово име, не го прави собственик.

Да го пратят в общината според мен единствено за процедурата по обстоятелствена проверка, иначе не виждам защо...

# 29
  • Мнения: 1 031
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

Общи условия

Активация на акаунт