Липсващ нотариален акт

  • 1 426
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ по един заплетен казус. Трима наследници решихме да продаваме наследствен имот - къща. Имаме договор за продажба и нотариален акт за земята, но не можем да открием такъв за самата къща. Къщата е строена 1969 година. Възможно ли е по някакъв начин да установим дали въобще е издаван някога нотариален акт или е изгубен? Ако трябва да се издава такъв, то ние към кого трябва да се обърнем? Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 105
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ по един заплетен казус. Трима наследници решихме да продаваме наследствен имот - къща. Имаме договор за продажба и нотариален акт за земята, но не можем да открием такъв за самата къща. Къщата е строена 1969 година. Възможно ли е по някакъв начин да установим дали въобще е издаван някога нотариален акт или е изгубен? Ако трябва да се издава такъв, то ние към кого трябва да се обърнем? Благодаря предварително!
а скица на имота имате ли, от кадастъра, там какво е нарисувано?

# 2
  • Мнения: 8 864
в Агенцията по вписванията може да се търси нотариален акт. Както и в сайта им. Търси се по име, по имот.
Електронният регистър е за актове след 1999г.
https://portal.registryagency.bg/

# 3
  • Мнения: 14
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ по един заплетен казус. Трима наследници решихме да продаваме наследствен имот - къща. Имаме договор за продажба и нотариален акт за земята, но не можем да открием такъв за самата къща. Къщата е строена 1969 година. Възможно ли е по някакъв начин да установим дали въобще е издаван някога нотариален акт или е изгубен? Ако трябва да се издава такъв, то ние към кого трябва да се обърнем? Благодаря предварително!
а скица на имота имате ли, от кадастъра, там какво е нарисувано?

Имаме скица на земята. Имаме и справка от данъчна служба, до сега са плащани данъци за земя и сграда. В справката са записани, като собственици на къщата родителите ни и е описано, като полумасивно жилище с разгъната застроена площ в кв.м.

# 4
  • Мнения: 105
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ по един заплетен казус. Трима наследници решихме да продаваме наследствен имот - къща. Имаме договор за продажба и нотариален акт за земята, но не можем да открием такъв за самата къща. Къщата е строена 1969 година. Възможно ли е по някакъв начин да установим дали въобще е издаван някога нотариален акт или е изгубен? Ако трябва да се издава такъв, то ние към кого трябва да се обърнем? Благодаря предварително!
а скица на имота имате ли, от кадастъра, там какво е нарисувано?

Имаме скица на земята. Имаме и справка от данъчна служба, до сега са плащани данъци за земя и сграда. В справката са записани, като собственици на къщата родителите ни и е описано, като полумасивно жилище с разгъната застроена площ в кв.м.
не отговорихте на въпроса, има ли нанесена постройка във скицата? И, скицата трябва да е прясна, до 6 мес.

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Отделен нотариален акт за къщата най-вероятно няма и не ви трябва. Ако нямате и строителните книжа, първо изкарайте скица и след това от общината едно удостоверение за търпимост.
Най-добре отидете при нотариус или при адвокат, за да ви кажат точно какви документи трябва да изкарате.

# 6
  • Мнения: 105
Ако няма нанесена сграда в скицата, значи и нямате Нот. акт за нея. Ще трябва да отидете и да ви я заснемат първо, после ще ви се издаде нов Нот.акт...май така беше...голям филм.. Ако е нанесена, може да си изкарате друг Нот.акт, с къщата

# 7
  • Мнения: 14
Здравейте, искам да се обърна към вас за помощ по един заплетен казус. Трима наследници решихме да продаваме наследствен имот - къща. Имаме договор за продажба и нотариален акт за земята, но не можем да открием такъв за самата къща. Къщата е строена 1969 година. Възможно ли е по някакъв начин да установим дали въобще е издаван някога нотариален акт или е изгубен? Ако трябва да се издава такъв, то ние към кого трябва да се обърнем? Благодаря предварително!
а скица на имота имате ли, от кадастъра, там какво е нарисувано?

Имаме скица на земята. Имаме и справка от данъчна служба, до сега са плащани данъци за земя и сграда. В справката са записани, като собственици на къщата родителите ни и е описано, като полумасивно жилище с разгъната застроена площ в кв.м.
не отговорихте на въпроса, има ли нанесена постройка във скицата? И, скицата трябва да е прясна, до 6 мес.

Няколко човека гледаме скицата и според нас няма нанесена къща, само земя. Нямаме представа и как трябва да изглежда.

# 8
  • Мнения: 105
По Закона за кадастъра, всичко трябва да е заснето и нанесено...изглежда при вас никой не е заснемал нищо...процедурата е дълга май...първо ще трябва да я нанесът в кадастъра - да я заснемат геодезестите, чак после, като ви издадат новата скица, ще можете да продавате...
Трябва да отидете в съответната Община в агенция по кадастъра и да питате какви са стъпките

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Къде гледате скицата?

# 10
  • Мнения: 14
По Закона за кадастъра, всичко трябва да е заснето и нанесено...изглежда при вас никой не е заснемал нищо...процедурата е дълга май...първо ще трябва да я нанесът в кадастъра - да я заснемат геодезестите, чак после, като ви издадат новата скица, ще можете да продавате...
Трябва да отидете в съответната Община в агенция по кадастъра и да питате какви са стъпките

Със сигурност процедурата не е проста, но имахме надежда, че е възможно да има нотариален акт, който да е бил изгубен през годините. Това го предположихме въз основа на данните от данъчната служба. На скицата, която имаме, встрани е записано, че важи само за строеж. Скицата е оригинал от годината на строеж. Записано е, че е нова скица по новия регулационен план.

# 11
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Ама вие имате стара скица. Изкарайте актуална.

# 12
  • Burgas
  • Мнения: 503
Щом е подадена данъчна декларация в нея се описва документа за собственост с номер дата и вид-той може да е не само нотариален акт.И аз така преди време търсех нотариален акт,а се оказа че документа за собственост е съдебно решение.

# 13
  • Мнения: 105
По Закона за кадастъра, всичко трябва да е заснето и нанесено...изглежда при вас никой не е заснемал нищо...процедурата е дълга май...първо ще трябва да я нанесът в кадастъра - да я заснемат геодезестите, чак после, като ви издадат новата скица, ще можете да продавате...
Трябва да отидете в съответната Община в агенция по кадастъра и да питате какви са стъпките

Със сигурност процедурата не е проста, но имахме надежда, че е възможно да има нотариален акт, който да е бил изгубен през годините. Това го предположихме въз основа на данните от данъчната служба. На скицата, която имаме, встрани е записано, че важи само за строеж.
отидете в кадастралната служба, там ще ви кажат какво трябва да правите...ако са заснемали, тогава ще изкарате скицата, там ще е нанесена сградата, ...при всички положения ще проверят, преди това и ще ви кажат...трябва да ги питате...

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Къде се намира имотът?

# 15
  • Мнения: 14
Къде се намира имотът?

Става въпрос за фамилна къща в малко село. Нямаме много избор откъм адвокати и нотариуси и съответно не намираме някой, който да ни обясни какво трябва да се направи и къде трябва да се отиде. Благодаря на всички за съветите, ще започнем от кадастралната служба.

# 16
  • Мнения: 41 046
Отделен нотариален акт за къщата най-вероятно няма и не ви трябва. Ако нямате и строителните книжа, първо изкарайте скица и след това от общината едно удостоверение за търпимост.
Най-добре отидете при нотариус или при адвокат, за да ви кажат точно какви документи трябва да изкарате.

+1

Съвсем прясно-прясно направихме подобна сделка и потвърждавам горното - ако първо е имало имот, а после е построена сграда върху него, нотариален акт никога не е издаван и имотът си върви заедно със земята. Потърсете обаче строителни книжа - разрешение за строеж, строителна линия, планове... Ако намерите такива документи и ако къщата я има в кадастъра много вероятно ще минете лесно, само с едно удостоверение по параграф 21 и удостоверения за факти и обстоятелства (история на имота). Това освен другите стандартни документи.
Ако обаче къщата е незаконна може да ви пуснат по една неприятна пътека с геодезично заснемане, което е скъпо и се чака. Прави се от лицензирани фирми (на мен не ми се наложи), но като цяло ще имате успех, защото за къщи строени преди ХХХХ се издават удостоверения за търпимост, просто въпрос на време, нерви и пари. 

Но послушайте съвета и отидете при нотариус и то не при кой да е нотариус, а при този, който ще изповяда сделката. Така е по-сигурно, защото което минава при един нотариус може да не мине при друг, когато става дума за подобен казус. Нотариусът може директно да влезе в кадастъра и да извади скица и после ще ви каже какво да правите.

# 17
  • Мнения: 105
Къде се намира имотът?

Става въпрос за фамилна къща в малко село. Нямаме много избор откъм адвокати и нотариуси и съответно не намираме някой, който да ни обясни какво трябва да се направи и къде трябва да се отиде. Благодаря на всички за съветите, ще започнем от кадастралната служба.
вземете всичко каквото имате, като документи, направете ксерокопия на Нот Акта, на удостоверението за наследници, лична карта...да имате копия....

# 18
  • Мнения: 14
Отделен нотариален акт за къщата най-вероятно няма и не ви трябва. Ако нямате и строителните книжа, първо изкарайте скица и след това от общината едно удостоверение за търпимост.
Най-добре отидете при нотариус или при адвокат, за да ви кажат точно какви документи трябва да изкарате.

+1

Съвсем прясно-прясно направихме подобна сделка и потвърждавам горното - ако първо е имало имот, а после е построена сграда върху него, нотариален акт никога не е издаван и имотът си върви заедно със земята. Потърсете обаче строителни книжа - разрешение за строеж, строителна линия, планове... Ако намерите такива документи и ако къщата я има в кадастъра много вероятно ще минете лесно, само с едно удостоверение по параграф 21 и удостоверения за факти и обстоятелства (история на имота). Това освен другите стандартни документи.
Ако обаче къщата е незаконна може да ви пуснат по една неприятна пътека с геодезично заснемане, което е скъпо и се чака. Прави се от лицензирани фирми (на мен не ми се наложи), но като цяло ще имате успех, защото за къщи строени преди ХХХХ се издават удостоверения за търпимост, просто въпрос на време, нерви и пари. 

Но послушайте съвета и отидете при нотариус и то не при кой да е нотариус, а при този, който ще изповяда сделката. Така е по-сигурно, защото което минава при един нотариус може да не мине при друг, когато става дума за подобен казус. Нотариусът може директно да влезе в кадастъра и да извади скица и после ще ви каже какво да правите.

Благодаря много за полезната информация, не се бяхме сетили да търсим строителни книжа. Ще потърсим всичко, което ни казахте и ще търсим добър нотариус, надявам се да попаднем на такъв. Не очаквахме, че процедурата е толкова сложна, но няма друг начин. Извадили сме копия на всички документи, ще го направим и за скиците.

# 19
  • Мнения: 1 031
Изобщо не е толкова сложно, не знам защо плашите жената.
Може да стане с удостоверение за търпимост, няма значение, че сградата не е нанесена в плана.
Щом е малко село много се съмнявам  да има кадастрална карта или кадастрален план. Някои планове са от 1920 години и преди години не е имало практика всички постройки да се нанасят. Преди 50-60 години малки сгради се строяха с нещо "драснато" и строителна линия.
Има и още нещо - щом притежавате земята, то притежавате и всичко построено в нея.
Геодезическото заснемане изобщо не е скъпо - от порядъка  на 250-300 лв. С таксите за нанасяне в общината или кадастъра стига до 400 лв

# 20
  • Мнения: 41 046
Според мен е по-скъпо заснемането и отнема време. Има варианти в интернет и може да се мине и така и онака. Но не я плаша, просто я подготвям за вариантите, може да мине и само с упоменатите от мен удостоверения.  Важното е дали сградата е законна, ако не е е по-сложно.
Ние продадохме без такова заснемане и пак всички документи (заедно с пълномощно да действам от името на собствениците + нотариално заверени три броя декларации от всеки собственик) ми излезе над 550 лева. Ако трябва и заснемане може да скочат и над 1000 лева.

https://www.geodezisti-bg.com/geodezichesko-zasnemane/geodeziche … enie-za-trpimost/

# 21
  • Мнения: 14
Според мен е по-скъпо заснемането и отнема време. Има варианти в интернет и може да се мине и така и онака. Но не я плаша, просто я подготвям за вариантите, може да мине и само с упоменатите от мен удостоверения.  Важното е дали сградата е законна, ако не е е по-сложно.
Ние продадохме без такова заснемане и пак всички документи (заедно с пълномощно да действам от името на собствениците + нотариално заверени три броя декларации от всеки собственик) ми излезе над 550 лева. Ако трябва и заснемане може да скочат и над 1000 лева.

https://www.geodezisti-bg.com/geodezichesko-zasnemane/geodeziche … enie-za-trpimost/

Благодаря за информацията. Съгласна съм, че трбва да уточним дали строежът е законен, знаем само, че земята е закупена с цел да се строи къща. Родителите ни, и ние до определен период, сме живели в нея. През всичките години данъците са плащани редовно.

# 22
  • Мнения: 14 639
Ще използвам темата да попитам и тук,че писах в друга не съвсем подходяща.Казуса първоначално ми се видя едва ли не измама,но се оказа,че и др.хора са в подобна ситуация.Накратко,''купувач'' купува апартамента на родителите си.Нямам идея защо сделката е минала през съд.Май адвокат е посъветвал така,за да не може да се оспорва сделката.Купувача си имал съдебно решение и после щял да вземе нотариален акт.Пък адвоката не се бил обадил,пък не знам си какво.Живяли си спокойно продавачите и купувача-новият собственик.Данъците след сделката до ден днешен са на името на купувача.Не се съмнява,че е собственик на имота повече,да речем от 20год.В един момент се оказва,че  не фигурира като собственик в агенцията по вписвания.Последното,което знам от преди 20тина дни е,че юрист го е пратил в някакъв съд,където да вземе препис на съдебното решение,но с повече печати от това,което е получил първоначално.После в общината по местоживеене да иска  документ,че е собственик. Thinking Как хем е собственик,данъците на негово име,пък хем не е?Да не говорим,че в др. тема дами споделиха личен опит със съдебни решения,без НА и  май не вписани в АВ.Оказва се,че и юристи дават различни съвети,или искат различни документи за едно и също нещо.То ясно,че човек трябва сам да си гони интереса,но това е някакъв юридически-чиновнически  кошмар.Някой има ли скорошен личен опит с такъв казус,какво би или е направил?

# 23
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Отиваш при адвокат и му представяш конкретния си казус за конкретния имот.
Аз лично така хипотетично не мога да отговоря. Ще мога единствено с конкретика, след като съм си направила съответните справки.

Аз лично за сделки, минали през съда не се сещам, освен ако са сделки от времето когато не съществуваха нотариуси, и когато вместо нотариус, сделките се изповядваха пред районния съдия. Но те пък издаваха нотариални актове, а не решения. Така че не ми е ясно какво може да е това съдебно решение при продажба на имот от родители на син. Ако е имало някакви оспорвания и да са водили дела, тогава да, но не и при изповядване на сделка.

Не стоят точно така нещата. Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.

# 24
  • Мнения: 1 031
Благодаря за информацията. Съгласна съм, че трбва да уточним дали строежът е законен, знаем само, че земята е закупена с цел да се строи къща. Родителите ни, и ние до определен период, сме живели в нея. През всичките години данъците са плащани редовно.
Какво значи законен? Едно време не всички сгради се приемаха.
Според мен просто си извадете удостоверение за търпимост, на основание §16 или §127 от ЗУТ. Трябва декларация от собственика и чертеж на построеното - ситуационна скица и разпределения с нанесени площи.
 Зависи от общината, но в нашата област и съседните, не са искали такова геодезическо заснемане да се представя при издаване на удостоверение за търпимост.
А ако е малко, забутано селце с ниски цени, изобщо не си заслужава търчането за вадене на документи за къщата.

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Не се прави заснемане, да, само удостоверение за търпимост, щом строежът е от 60-те години.

# 26
  • Мнения: 14 639
Цитат
Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.
Съдебното решение било документа за собственост.Юрист ги праща след съда да отиде в общината. Thinking Добре,като уж не е собственик, защо от покупката насам,данъците от общината пристигат на негово име?

# 27
  • Мнения: 41 046
Какво значи законен? Едно време не всички сгради се приемаха.

Така е, едно време изобщо не е имало документ за въвеждане в експлоатация. Обаче пак си е имало разрешение за строеж, строителна линия, одобрени проекти... Това е било по закон и тези строежи са законни. На село обаче много хора си строяха ей така - викат майстори, копат, зидат и си правят къща. Това са незаконни постройки.  И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.

# 28
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Цитат
Общината не издава документ на някого, че е собственик. Възможно е, щом няма документ за собственост, да се снабди първо с нотариален акт по обстоятелствена проверка и едва тогава да продава.
Съдебното решение било документа за собственост.Юрист ги праща след съда да отиде в общината. Thinking Добре,като уж не е собственик, защо от покупката насам,данъците от общината пристигат на негово име?
Защото навремето в общините не изискваха документ за собственост, а само се подаваше декларация.
Това обаче, че в общината някой има партида на негово име, не го прави собственик.

Да го пратят в общината според мен единствено за процедурата по обстоятелствена проверка, иначе не виждам защо...

# 29
  • Мнения: 1 031
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

# 30
  • Мнения: 14
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

Къщата не е опасна, сградата е масивна постройка на два етажа и абсолютно безопасно е обитавана през всичките години до 2021 г.  В момента искаме да я продадем и затова искаме цялата документация да е изрядна.  Има обаче още нещо, което забравих да напиша и не знам дали трябва да ни притеснява. В скицата, която имаме от годината на строеж на къщата има добавено ръкописно следното: 1. Суперфиция от .... съответно име на човек, който не ни е известно да е имал отношение към земята и строежа и не е бил наш съсед. Земята със сигурност е наша, имаме договор за продажба и нотариален акт за нея. Има ли вероятност да е дадено право за строеж на това лице и той да не се е възползвал от това? Вече няма жив човек, който да попитаме и да ни каже със сигурност. В тази връзка възможно ли е това да ни създаде някакви проблеми?

# 31
  • Мнения: 105
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

Къщата не е опасна, сградата е масивна постройка на два етажа и абсолютно безопасно е обитавана през всичките години до 2021 г.  В момента искаме да я продадем и затова искаме цялата документация да е изрядна.  Има обаче още нещо, което забравих да напиша и не знам дали трябва да ни притеснява. В скицата, която имаме от годината на строеж на къщата има добавено ръкописно следното: 1. Суперфиция от .... съответно име на човек, който не ни е известно да е имал отношение към земята и строежа и не е бил наш съсед. Земята със сигурност е наша, имаме договор за продажба и нотариален акт за нея. Има ли вероятност да е дадено право за строеж на това лице и той да не се е възползвал от това? Вече няма жив човек, който да попитаме и да ни каже със сигурност. В тази връзка възможно ли е това да ни създаде някакви проблеми?
За всичко си има свои закони. суперфикцията може да не е реализирана и така да не важи вече. Просто тръгнете от някъде и по хода на действията ви, ще ви стане ясно.

# 32
  • Мнения: 41 046
Току що съм минала през процедурата. Струваше ми 50 лева и толкова, защото имах всички книжа и законна сграда. И никой не е идвал нито да мери нещо, нито съм давала клетвени декларации. А ако вилата нямаше документи и разрешение щеше да е съвсем различно. Та не, определено не е една и съща процедурата.

# 33
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
За издаване на удостоверение за търпимост нищо не се мери.
Търпим строеж НЕ Е незаконен строеж. Още по-малко пък има общо с опасни сгради...

# 34
  • Мнения: 41 046
За издаване на удостоверение за търпимост нищо не се мери.
Търпим строеж НЕ Е незаконен строеж. Още по-малко пък има общо с опасни сгради...

Може и да не се изказвам правилно, но това, което ми дадоха на мен за законна сграда, не се нарича удостоверение за търпимост. И да, за него нищо не се мери и се издава само по документи. Но ако сградата няма документи (тоест е незаконна) пътят е друг и се мери и прочее. То ако не се направи геодезическо заснемане как ще го вкарат в кадастъра?

Обаче няма да споря повече, защото не съм специалистка, а само казах какво ми се случи на мен съвсем наскоро и какви рискове за усложнения имах. И понеже във всяка община е различно, и всеки нотариус е сам за себе си, да си проверят как е за тях.

# 35
  • Мнения: 1 243
Абе не е много ясно, трябва да се види конкретния казус.
Има например имоти извън регулация. В региона на моето село имаше много сбъркани неща - някои къщи бяха проектирани в дворовете на комшиите, с отклонение от десетки метри, че даже и километри. Отделно че имаше други които изобщо не съществуваха. Така че освен документите които имате, отивате в съответната служба ( понякога е техническа служба в общината ). Оттам тръгвате. Защото много стари скици, или нотариални актове в момента не са актуални ( може да има значителни разминавания освен другото ).

# 36
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
В нейния случай всичко е наред със скицата Wink

# 37
  • Мнения: 1 243
Наред, наред, само дето я няма къщата. Миналия месец мисля се занимавах с едни документи подобни, на разни стари скици, планове за строеж и какво още беше, май нот. акт и покупко-продажба м/у предишни собственици, нещата се разминаваха абсолютно - ма то отначало е построено едно, после има разни пристроявания, кръстени ту гараж, ту помощна стопанска сграда, после някои били съборени вече, ма на тяхно място друго нещо построено...
И в крайна сметка скалъпихме някакви комбинации ( не отговарящи точно на нещата ) за пред техническа и нотариус.
Така се и издаде впоследствие нот. акт на новия собственик, пък после който има нужда ако му се прииска, нека да доуточнява всичко.

# 38
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Има я къщата, как да я няма.
Всичко си е наред.

# 39
  • Мнения: 41 046
Когато къщата си я има в двора, но я няма в кадастъра  или даже и да я има нещо не съответства, има два варианта:
- Ако има документи се подава една молба до главния архитект на общината с прилагане на всичките му документи и той, ако прецени, издава едно удостоверение (служителките му казваха "по параграф 21").
- Ако няма строителни книжа се тръгва по една по-дълга процедура с геодезично заснемане, нотариално заверена клетвена декларация, че къщата е била построена преди .... година и какво още там и в общия случай се издава удостоверение за търпимост.

Пиша всичко това от личен опит от преди няма и месец (началото на одисеята) и няма и седмица  (края на същата).
Аз минах по първото тире и ми струва 50 лева. По второто тире отнема много повече време и пари.

П.П. Аз също звъннах на адвокат най-напред и той ми каза, че по закон нямало нужда от това, а нотариусът сам щял да си опише нещата само по документите. Да де, ама нотариусът (а те в малките общини не са десетки), не мислеше така и поиска да се вадят освен всичко друго и това удостоверение по "параграф 21" + "Удостоверение за факти и обстоятелства (история на имота)".  Второто е формалност, ако всичко е ОК с документите, но за първото е възможно да има заяждане от архитекта. При мен се погрижихме да няма, не ни се рискуваше.

# 40
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
В нейния случай къщата я има и в двора, и на скицата. Grinning

# 41
  • Мнения: 41 046
В нейния случай къщата я има и в двора, и на скицата. Grinning

На старата скица от някога си. Моята къща я имаше и в двора, и на старите скици, и в новия кадастър и пак ме караха да вадя тези неща от предния ми пост. Впрочем оказаха се и разни разминавания в площта между стария и новия кадастър, които се обясняват с "различните методи на измерване" Wink

П.П. Не водя юридически спор, не съм адвокатка за да го правя,  а и моят адвокат също каза, че по закон нямало нужда от тези неща. Да де, ама каквото и да казва законът, мен си ме накараха да вадя още документи.

# 42
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Е как на старата скица, нали казах, че съм направила проверка...

# 43
  • Мнения: 14
Днес бях в кадастралата служба за скица, но ми казаха, че преди това трябва да мина през техническа служба и да взема всички документи, които са налични там. След това да се върна с удостоверение за наследници, за да ми издадат скица, защото според тях къщата не е нанесена на кадастралната карта, което не знам как е възможно.

# 44
  • Мнения: 41 046
Е как на старата скица, нали казах, че съм направила проверка...

Защо ти? Нали говорим за казуса на съфорумката:

Днес бях в кадастралата служба за скица, но ми казаха, че преди това трябва да мина през техническа служба и да взема всички документи, които са налични там. След това да се върна с удостоверение за наследници, за да ми издадат скица, защото според тях къщата не е нанесена на кадастралната карта, което не знам как е възможно.

# 45
  • Мнения: 105
Днес бях в кадастралата служба за скица, но ми казаха, че преди това трябва да мина през техническа служба и да взема всички документи, които са налични там. След това да се върна с удостоверение за наследници, за да ми издадат скица, защото според тях къщата не е нанесена на кадастралната карта, което не знам как е възможно.
не е нанесена, защото трябват пари, а малките Общини нямат и не дават за малките населени места...масово е така...

# 46
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
Защо аз, защото проверих в КАИС.
Къщата е там.


До авторката, хвани един адвокат, ще му издадат скица.

# 47
  • Мнения: 14
Защо аз, защото проверих в КАИС.
Къщата е там.


До авторката, хвани един адвокат, ще му издадат скица.

Да, така е, аз я виждам, че е нанесена къщата и затова не разбирам, как така според тях не е. С адвокат е трудна работата, от два месеца съм оставила документи за земеделска земя, миналата седмица отидох за пореден път да видя, какво се случва и откривам, че той нищо не е направил. Взех си документите и си тръгнах. Сега започвам отново да търся.

# 48
  • Мнения: 1 243
Е да, често пъти и така е правено, с цел икономии, са спестявани в скици и други документи квадратури, както и разни малки сгради примерно /даже и допълнителни етажи/. Отделно при заснеманията може да се разминават и граници освен всичко.
Всичко върви чудесно до момента в който трябва да се прави нещо с имота, и сега като се захване човек, започва да съжалява защо изобщо има коси Simple Smile
Да допълня - ако не бъркам, когато се тръгва да се прави нещо с такъв имот, неминуемо ще трябва данъчна оценка, а за нея трябват актуална скица, декларация за платен данък и примерно удостоверение за тежести, отделно наследствените права.

# 49
  • Мнения: 14
Е да, често пъти и така е правено, с цел икономии, са спестявани в скици и други документи квадратури, както и разни малки сгради примерно /даже и допълнителни етажи/. Отделно при заснеманията може да се разминават и граници освен всичко.
Всичко върви чудесно до момента в който трябва да се прави нещо с имота, и сега като се захване човек, започва да съжалява защо изобщо има коси Simple Smile

Така е уверихме се в това. Започнахме с намерението да продаваме земеселска земя и в открихме някакви невероятни неща, за които не сме и предполагали. Например, че баща ни цял живот си е обработвал земеселска земя, която сега разбрахме, че е общинска и нотариалният акт, който имаме е на друго място и други собственици също имат нотариален акт, т.е. има два нотариални акта. Другото място пък ни е взето с изваден още един нотариален акт след този на баща ми. Адвокатът два месеца нищо не е свършил и си взех документите. Сега решихме да продаваме къщата и тук сигурно ще е нещо подобно, и в крайна сметка сме на път да се откажем вече.
Имаме само данъчна справка, че редовно са плащани данъци, като там фигурира и земята, и къщата.

# 50
  • Мнения: 1 243
Ами понякога е много трудно, но ако имате желание и възможности може да се оправят някак нещата (поне отчасти ). Сложно е ако сте далече от мястото и нямате връзка с местните (или сте я загубили ).
Иначе на местна почва може да се уредят някои работи и да се изчистят. Примерно за земята и в едно мое село има големи неуредици отпреди, задълбочили се при земеразделянето още повече. Но поне за някои места се оправиха нещата.
И пак да кажа, подкрепа от местен и запознат може да помогне много. Или добронамерен роднина, с надежди...

# 51
  • Мнения: 14
Благодаря много за съветите. Според мен такива неща трябва да се уреждат навреме, сега хората, които биха могли да ни помогнат и да ни кажат, какво се е случвало преди 50 години вече не са живи. Добрата новина за нас е, надяваме се, че няма да се налага отделен нотариален акт за къщата.

# 52
  • Мнения: 41 046
Местен адвокат с връзки? Той ще знае какво, къде и как.

# 53
  • Мнения: 14
Местен адвокат с връзки? Той ще знае какво, къде и как.

Имахме един адвокат, на който оставихме документите за земеделската земя и два месеца нямаше нищо конкретно. Миналата седмица си взех документите, иначе той и с къщата можеше сега да ни помогне. Сега търсим друг, но е трудна работа.

Общи условия

Активация на акаунт