Липсващ нотариален акт

  • 1 415
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

Къщата не е опасна, сградата е масивна постройка на два етажа и абсолютно безопасно е обитавана през всичките години до 2021 г.  В момента искаме да я продадем и затова искаме цялата документация да е изрядна.  Има обаче още нещо, което забравих да напиша и не знам дали трябва да ни притеснява. В скицата, която имаме от годината на строеж на къщата има добавено ръкописно следното: 1. Суперфиция от .... съответно име на човек, който не ни е известно да е имал отношение към земята и строежа и не е бил наш съсед. Земята със сигурност е наша, имаме договор за продажба и нотариален акт за нея. Има ли вероятност да е дадено право за строеж на това лице и той да не се е възползвал от това? Вече няма жив човек, който да попитаме и да ни каже със сигурност. В тази връзка възможно ли е това да ни създаде някакви проблеми?

# 31
  • Мнения: 105
И издаването на удостоверение за търпимост за едните и за другите не е еднакво. Предполагам (без да съм сигурна), че при оценката на незаконна постройка може изобщо да не се даде удостоверение за търпимост, ако се прецени, че е опасна.
Еднаква е процедурата. А ако строежът е опасен - няма значение дали е законен или не, има процедура за събаряне поради опасност от самосрутване или предписване на мерки за обезопасяване и реконструкция.
Имам в момента точно такъв случай. Одобрени проекти, строително разрешение, акт за откриване на строителна площадка и построена сграда около 2001 г. Ще дадем избор на клиента дали иска да приемаме по общия ред, което ще струва около 1600 лв (такси, удостоверения, сертификати, енергиен и технически паспорт, измервания и мн. др.) или да мине с удостоверение за търпим строеж на цена около 300 лв. И в двата случая ще получи напълно редовен документ за законност на строежа.

Къщата не е опасна, сградата е масивна постройка на два етажа и абсолютно безопасно е обитавана през всичките години до 2021 г.  В момента искаме да я продадем и затова искаме цялата документация да е изрядна.  Има обаче още нещо, което забравих да напиша и не знам дали трябва да ни притеснява. В скицата, която имаме от годината на строеж на къщата има добавено ръкописно следното: 1. Суперфиция от .... съответно име на човек, който не ни е известно да е имал отношение към земята и строежа и не е бил наш съсед. Земята със сигурност е наша, имаме договор за продажба и нотариален акт за нея. Има ли вероятност да е дадено право за строеж на това лице и той да не се е възползвал от това? Вече няма жив човек, който да попитаме и да ни каже със сигурност. В тази връзка възможно ли е това да ни създаде някакви проблеми?
За всичко си има свои закони. суперфикцията може да не е реализирана и така да не важи вече. Просто тръгнете от някъде и по хода на действията ви, ще ви стане ясно.

# 32
  • Мнения: 40 885
Току що съм минала през процедурата. Струваше ми 50 лева и толкова, защото имах всички книжа и законна сграда. И никой не е идвал нито да мери нещо, нито съм давала клетвени декларации. А ако вилата нямаше документи и разрешение щеше да е съвсем различно. Та не, определено не е една и съща процедурата.

# 33
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
За издаване на удостоверение за търпимост нищо не се мери.
Търпим строеж НЕ Е незаконен строеж. Още по-малко пък има общо с опасни сгради...

# 34
  • Мнения: 40 885
За издаване на удостоверение за търпимост нищо не се мери.
Търпим строеж НЕ Е незаконен строеж. Още по-малко пък има общо с опасни сгради...

Може и да не се изказвам правилно, но това, което ми дадоха на мен за законна сграда, не се нарича удостоверение за търпимост. И да, за него нищо не се мери и се издава само по документи. Но ако сградата няма документи (тоест е незаконна) пътят е друг и се мери и прочее. То ако не се направи геодезическо заснемане как ще го вкарат в кадастъра?

Обаче няма да споря повече, защото не съм специалистка, а само казах какво ми се случи на мен съвсем наскоро и какви рискове за усложнения имах. И понеже във всяка община е различно, и всеки нотариус е сам за себе си, да си проверят как е за тях.

# 35
  • Мнения: 1 240
Абе не е много ясно, трябва да се види конкретния казус.
Има например имоти извън регулация. В региона на моето село имаше много сбъркани неща - някои къщи бяха проектирани в дворовете на комшиите, с отклонение от десетки метри, че даже и километри. Отделно че имаше други които изобщо не съществуваха. Така че освен документите които имате, отивате в съответната служба ( понякога е техническа служба в общината ). Оттам тръгвате. Защото много стари скици, или нотариални актове в момента не са актуални ( може да има значителни разминавания освен другото ).

# 36
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
В нейния случай всичко е наред със скицата Wink

# 37
  • Мнения: 1 240
Наред, наред, само дето я няма къщата. Миналия месец мисля се занимавах с едни документи подобни, на разни стари скици, планове за строеж и какво още беше, май нот. акт и покупко-продажба м/у предишни собственици, нещата се разминаваха абсолютно - ма то отначало е построено едно, после има разни пристроявания, кръстени ту гараж, ту помощна стопанска сграда, после някои били съборени вече, ма на тяхно място друго нещо построено...
И в крайна сметка скалъпихме някакви комбинации ( не отговарящи точно на нещата ) за пред техническа и нотариус.
Така се и издаде впоследствие нот. акт на новия собственик, пък после който има нужда ако му се прииска, нека да доуточнява всичко.

# 38
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
Има я къщата, как да я няма.
Всичко си е наред.

# 39
  • Мнения: 40 885
Когато къщата си я има в двора, но я няма в кадастъра  или даже и да я има нещо не съответства, има два варианта:
- Ако има документи се подава една молба до главния архитект на общината с прилагане на всичките му документи и той, ако прецени, издава едно удостоверение (служителките му казваха "по параграф 21").
- Ако няма строителни книжа се тръгва по една по-дълга процедура с геодезично заснемане, нотариално заверена клетвена декларация, че къщата е била построена преди .... година и какво още там и в общия случай се издава удостоверение за търпимост.

Пиша всичко това от личен опит от преди няма и месец (началото на одисеята) и няма и седмица  (края на същата).
Аз минах по първото тире и ми струва 50 лева. По второто тире отнема много повече време и пари.

П.П. Аз също звъннах на адвокат най-напред и той ми каза, че по закон нямало нужда от това, а нотариусът сам щял да си опише нещата само по документите. Да де, ама нотариусът (а те в малките общини не са десетки), не мислеше така и поиска да се вадят освен всичко друго и това удостоверение по "параграф 21" + "Удостоверение за факти и обстоятелства (история на имота)".  Второто е формалност, ако всичко е ОК с документите, но за първото е възможно да има заяждане от архитекта. При мен се погрижихме да няма, не ни се рискуваше.

# 40
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
В нейния случай къщата я има и в двора, и на скицата. Grinning

# 41
  • Мнения: 40 885
В нейния случай къщата я има и в двора, и на скицата. Grinning

На старата скица от някога си. Моята къща я имаше и в двора, и на старите скици, и в новия кадастър и пак ме караха да вадя тези неща от предния ми пост. Впрочем оказаха се и разни разминавания в площта между стария и новия кадастър, които се обясняват с "различните методи на измерване" Wink

П.П. Не водя юридически спор, не съм адвокатка за да го правя,  а и моят адвокат също каза, че по закон нямало нужда от тези неща. Да де, ама каквото и да казва законът, мен си ме накараха да вадя още документи.

# 42
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
Е как на старата скица, нали казах, че съм направила проверка...

# 43
  • Мнения: 14
Днес бях в кадастралата служба за скица, но ми казаха, че преди това трябва да мина през техническа служба и да взема всички документи, които са налични там. След това да се върна с удостоверение за наследници, за да ми издадат скица, защото според тях къщата не е нанесена на кадастралната карта, което не знам как е възможно.

# 44
  • Мнения: 40 885
Е как на старата скица, нали казах, че съм направила проверка...

Защо ти? Нали говорим за казуса на съфорумката:

Днес бях в кадастралата служба за скица, но ми казаха, че преди това трябва да мина през техническа служба и да взема всички документи, които са налични там. След това да се върна с удостоверение за наследници, за да ми издадат скица, защото според тях къщата не е нанесена на кадастралната карта, което не знам как е възможно.

Общи условия

Активация на акаунт