Въпрос за наследство?

  • 1 205
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 859
Наистина е грозно да се говори за наследство при жив родител.
Ако автора пита нещо да пита баща си.Апартамента е на този,който е записан в нотариалния акт и то към настоящия момент.

# 16
  • Мнения: 7 440
Човек трябва да има право да остави собствеността си на когото си иска. Правото на запазена част на децата винаги ми се е струвало несправедливо. Бащата жив, наследниците се тревожат за наследството. Грозно.

# 17
  • Мнения: 2
Желая дълъг живот и много здраве на баща ти!

Това да се коментира наследство, докато са живи хората…
Въпроса ми не беше за морални насоки...
Но ако това ви интересува, ако не се коментира докато са живи, кога?
Знам че наще ме обичат и не биха желали един ден всичко за което са работили цял живот да е било напразно. Също както съм сигурна че и вие ако имате дете не бихте желали да му се случи нещо такова след неизбежната ви смърт.
Надявам се да отговорих на въпроса ви.

# 18
  • Мнения: X
Желая дълъг живот и много здраве на баща ти!

Това да се коментира наследство, докато са живи хората…
Въпроса ми не беше за морални насоки...
Но ако това ви интересува, ако не се коментира докато са живи, кога?
Знам че наще ме обичат и не биха желали един ден всичко за което са работили цял живот да е било напразно. Също както съм сигурна че и вие ако имате дете не бихте желали да му се случи нещо такова след неизбежната ви смърт.
Надявам се да отговорих на въпроса ви.

Разберете, че вие нямате наследство, докато родителите ви са живи! Баща ви има собственост. Тази собственост утре може да не е негова, да я продаде, банката да вземе апартамента, той да реши да го дари или още много други неща. Бащата и неговата приятелка могат да правят каквото те решат. Затова е грозно да говорите за наследство при жив родител.

Смъртта е неизбежна, но и е неизвестно кога ще настъпи. А докато настъпи имотът не е ваша собственост, за да се разпореждате с него.

Казвам го като човек, загубил родител. Животът няма цена за разлика от имота.

# 19
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
Авторке, темата ти е Въпрос за наследство. Наследство реално няма, защото хората са живи и здрави. Има имот, но той не е наследство докато собствениците му са живи.
Ето ти един безплатен съвет - баща ти да ти дари или по друг начин прехвърли своята част от имота. Щом толкова държиш един ден да остане за теб...

# 20
  • София
  • Мнения: 13 617
За оня свят ред няма и никога не се знае кой кого ще наследи.
В този ред на мисли се надявам, че авторката реципрочно обича родителите и се грижи и те да наследят достатъчно ако тя ги изпревари.

# 21
  • Мнения: 123
Здравейте, имам следните притеснения относно жилищен имот.
Моя баща и неговата приятелка закупих апартамент заедно преди 10тина години. Нито аз или те живеят в България от няколко години насам, така че апартаментът беше празен. На скоро дъщерята на приятелката на баща ми се нанесе заедно с мъжа си. Това което тя се е уговорила с наще родители е да живее там 1 година и да плаща наем в размера на вноските по кредита за апартамента.
Притесненията са ми следните:
Приятелката на баща ми е с нечетен характер и не би било неприсъщо тя да се опита да извърти нещата.
Ако някой ги разбира тези неща, въпроса ми е следния:
Ако нейната дъщеря плаща вноски от нейно име, един ден би ли могла да претендира за по-голяма част от половината а дори и целия апартамент.

Ако дъщерята започне да плаща цялата вноска по ипотеката от свое име ( или от името на майка си), би могла да претендира за по-голяма част, да. За целия апартамент-не, ако досега вноските са били от двамата собственици ( баща Ви и приятелката му).

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 03:34 от Mollica

# 22
  • Мнения: 12 888
Ако дъщерята ползва апартамента, то тя не би трябвало да претендира за принос в изплащането, защото тя не ги подпомага, а плаща нещо като наем, макар и само с устна договорка. Вероятно й е по-изгодно това, сигурно вноската по кредита е по-ниска от реалните наеми.

И да, наследство в момента няма, но защо пък да не пита авторката.

# 23
  • Мнения: 1 753
И аз не разбрах защо се стига до квалификации като “грозно било да пита”. Интересува се жената по казус, който лично я засяга. Аз спрях да задавам правни въпроси тук. Не защото не се отговаря, напротив, съветите са много полезни. Но почти винаги започват с квалификации от рода на “това, което питаш са глупости.” Ми явно и с клиентите си така говорят.

# 24
  • София
  • Мнения: 35 309
Колко лично я засяга чужд имот?

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
И аз не разбрах защо се стига до квалификации като “грозно било да пита”. Интересува се жената по казус, който лично я засяга. Аз спрях да задавам правни въпроси тук. Не защото не се отговаря, напротив, съветите са много полезни. Но почти винаги започват с квалификации от рода на “това, което питаш са глупости.” Ми явно и с клиентите си така говорят.
Хм, я да видим това къде го прочете?!
Започнах лично аз с това, че реално няма наследство, защото самият въпрос, а и заглавието на темата са формулирани именно относно наследство. Такова реално няма, хипотетично евентуално в някакъв бъдещ неизвестен момент може и да има. Въпросът касае собственост на имот, да, но не може да се говори за наследство в истинския смисъл на думата, защото като юрист боравя с точната фактология и терминология. Пак ще кажа, както и винаги казвам на клиентите - при живи хора няма наследство. Докато собственикът на имота почине след някакво неизвестно време, е напълно възможно този имот вече да не е негова собственост към момента на смъртта му. Да е продаден, погинал, да е дарен, да си го е взела банката и т.н. И тогава излиза, че си говорим някакви празни приказки...

# 26
  • Мнения: 1 753
Въобще не съм казала че не помагате със съвет, напротив, прочетете какво съм писала. Коментирах квалификациите, които използвате с колежката си. Ето тук например:

“ При живи хора да коментирате наследство.... ми е доста несериозно.

Не се знае кой кого ще изпревари към отвъдното...”
……
“При жив човек му търси наследството и много се вълнува друг да не го прилапа, …
В случая тя не се притеснява гаджето и щерката да не прецакат баща и, а да не бъде тя мината

На мен лично изборът ви на думи ми е странен, веднага я квалифицирахте каква е и що е - жената зададе просто въпрос за семеен имот, нищо незаконно не пита.

# 27
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
Думите "несериозно" и "отвъдното" ги намирате за обидни и квалифициращи?!
И къде по-точно е обидата?
Даже много меко съм се изразила. За пореден път ще кажа и не виждам кое е обидното - несериозно е при живи хора да се говори за наследство. Живи хора не оставят наследство, оставят го починалите. За наследство говорим само когато някой почине. Така пише в Закона за наследството, не си го измислям. Ако на някого горните две думи му звучат обидно, то за мен са напълно на място използвани и аз лично обида в тях не виждам.
И да, животът поднася изненади. Недай Боже родителят, който се предполага, че ще е наследодател, да надживее детето си, което се предполага, че ще го наследи. В този смисъл казвам, че не се знае кой кого ще изпревари и пръв ще почине. Казвам го в същия смисъл с други думи и нямам идея кое в случая е обиждащото...

# 28
  • Мнения: 9 727
Аз мисля, че човек теоритично трябва да е подготвен за разни ситуации, които може да му се случат. Понякога като не знаеш нещо, се замотаваш, изпускаш срокове, някой вземе, че те прецака, и какво ли още не. Аз не мисля, че е добре чак като се случи нещо да почнеш да се чудиш, разпитваш и разучаваш. Разбира се апартаментът може да се дари, продаде, загуби, пропие и какво ли още не и да не остане наследство. Ако така стане - ми здраве да е. Ако пък ти се гътнеш първи - тогава родителите ти да го мислят как да се оправят с твоето наследство. Simple Smile Това не пречи да имаш информация за нещо. Все пак жената не пита "как да уморя роднините по-бързо".

# 29
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
Абе хора, нека да пита. Просто е грешно зададен въпросът, тъй като нямаме наследство.... Толкова ли сложно говорим, не знам...

Общи условия

Активация на акаунт