Въпроси при закупуване на парцел

  • 673
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

Обмислям закупуване на парцел около Карлово с цел построяване на малка вила. Представям си живописно местенце без много застрояване наоколо, граничещо с река/поток.

Намирам няколко обяви, които отговарят на това, което търся, но досега не съм купувал парцел и не съм запознат с особеностите на такъв тип имоти и искам да се консултирам със специалист преди да взема решение. За съжаление не познавам брокер в района, на когото да мога да се доверя, че ще се погрижи за моите интереси... (Ако познавате такъв - на драго сърце приемам препоръки!)

Би ли могъл някой да ми даде препоръка към какъв/и специалист/и или институция да се обърна да ми отговори на въпроси като:
- Колко лесно може да се вкара в регулация определен имот? Ако не може - какви ограничения поставя това?
- Доколко е възможно да се прекара ток или вода с оглед на околното застрояване (или липса на такова)?
- Какви ползи/вреди би донесло това, че парцелът граничи с река? И може ли да се използва по някакъв начин за облагородяване на имота?

Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 35 098
Имотен юрист би ви отговорил на повечето въпроси, кмета на населенито място на други, относно реката аз:
Не, не, не.
Идилията с рекичката не си струва - подпочвени води, разливи, подпорни стени, заблатяване, комари и прочие финансови, емоционални и застрахователни рискове.

# 2
  • Мнения: 6 298
Бягай далеч от неурегулиран поземлен имот. Първо едва ли ще ти променят предназначението, за да може да строиш. Една такава процедура отнема години и накрая пак може да не ти дадат статут с право за застрояване. Второ като не е УПИ няма как да вкараш ток и вода. Ако къщите са далече от твоя парцел, дори да го урегулираш може свързването с централен водопрод и ток да ти струва десетки хиляди лева. Да трябва да изграждаш трафопост и т.н. Да не говорим, че районът на Карлово е в границите на Биосферен резерват "Централен Балкан" и може от Регионалната инспекция по околна среда и водите, изобщо да не ти разрешат да строиш каквото и да било!
Реката не може да я ползваш без Разрешително за ползване на воден обект, издадено от Басейнова Дирекция с център Плевен. Идилята е далеч от истината и такъв парцел може да ти донесе само проблеми, а после тъкав имот даже няма да можеш да го продадеш.
Виж ако е дворно място в някое село и имотът е урегулиран тогава действай.

Последна редакция: ср, 28 сеп 2022, 07:55 от fatalina

# 3
  • Мнения: 12 770
ММ се е занимавал с урегулиране и за да реши да го прави, гледа дали има съседни парцели в регулация. Тогава е реалистично и ще стане.
А на урегулиран имот прекара ток и вода, но пак - в съседните имоти имаше и така стана лесно. Под лесно се подразбира месеци разправии, търчане и представяне на всякакви документи, но с добър край. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 316
Извинявам се,че използвам чужда дискусия, но темата на питането ми е подобна.
Как стои въпросът с покупката на парцел, върху който вече е започнато строителството. Парцелът е регулиран, в кадастъра се води парцел за жилищни нужди. Около него има построени жилищни сгради. Собственикът е направил мазе и плочата над него. Въпросът ми е, ако се закупи този парцел какви опции има пред купувача:
- Трябва да дострои започнатото по плана на бившия собственик
или
- Може да дострои започнатото, като промени плана на първоначално започнатата къща.
И също така - трябва ли да се спазят някакви срокове, в които трябва да се построи жилищната сграда. Т.е. ако закупя въпросния парцел с недостроена постройка, има задължение да я завърша в точно определен срок?

# 5
  • София
  • Мнения: 35 098
Започнатото има ли документи, какви и с каква дата са.

# 6
  • Мнения: 316
Започнатото има ли документи, какви и с каква дата са.

Документи има - за строителство на жилищна сграда, предполагам еднофамилна къща. От май 2019 г.

# 7
  • Мнения: 6 298
Може да се консултирате с архитект или със служител от техническата служба на общината, в която се намира имотът. Принципно каквото и да се прави ще трябва наново да се завери Визата за проектиране и проектите на Ваше име. Ако всичко до момента е било изградено съгласно одобреният проект и разрешението за строеж, то може строежът да се поднови, но след като получите конструктивно становище, че същияте и със запазена  конструкция, която не е повлияна от атмосферните условия и след като проектите и разрешението за строеж се презаверят или преиздадат на Ваше име. В случай обаче, че строежът няма документи или че е построен в нарушение на одобрените проекти и на разрешението за строеж, то самата община преди да Ви одобри нови проекти и да издаде разрешение за строеж ще Ви задължи да бутнете незаконното строителство. Ако пък всичко си е по реда, но по някаква причина този проект не Ви устройва и съгласно Визата за проектиране в рамките на имота има възможност да промените мястото и квадратурата на къщата, то цялата процедура по изготвяне на проекти, одобряването им и издаване на РС, следва да започне отначало. Архитектът, след като се запознае с наличната документация би могъл да прецени дали срокът на действащото разрешително за строеж/ако има такова/ може да се продължи и с какъв срок.

# 8
  • Мнения: 316
Благодаря ви много!

Общи условия

Активация на акаунт