За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 231
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 5 206
Скрит текст:
И аз имам въпрос Simple Smile За пръв път ще правя целувки и срещам рецепти със студени белтъци и с белтъци на стайна температура - кое е по-добре за начинаещ? И също, какво приготвяте с жълтъците, които ви остават, когато правите целувки?

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/03/blog-post_26.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2016/12/pastel-de-nata.html


За целувките - 200 грама захар на 1 яйчен белтък. Разбиване на парна баня до твърди пикове. Това в идеалния вариант.
Важното е да бъде разбита сместа добре и да не спада. Понякога слагам щипка сол или 1-2 капки лимонов сок.

# 31
  • In transit
  • Мнения: 11 819
Като видях кремчетата на Пейчев се сетих за крем Каталана, който е супер лесен за приготвяне и е само с жълтъци.

Инферия, колко килограма панетоне правите?

# 32
  • София
  • Мнения: 10 862
И аз имам въпрос Simple Smile За пръв път ще правя целувки и срещам рецепти със студени белтъци и с белтъци на стайна температура - кое е по-добре за начинаещ? И също, какво приготвяте с жълтъците, които ви остават, когато правите целувки?

*Слънчеви* сладки

Кростата с крем от маскарпоне и малини

Райски сладкиш

Тарталети от бутер тесто с яйчен крем

# 33
  • Мнения: 5 139
Не ги мерихме накрая, общо 4 панетонета (не ни се надигнаха максимално, но за сефте бяха супер), в еднокилограмови форми.
Ей по тази рецепта https://www.pastagrammar.com/post/homemade-panettone-authentic-italian-recipe
Жълтъците бяха в грамчета, което малко затрудни нещата, но не беше болка за умиране. Но да, по спомен сумарно отидоха 20тина. Ако тази година не съм прекалено голяма по Коледа може пак да направим Blush Че си е няколко дни работа и голяма занимавка Confused

# 34
  • Мнения: 14 079
Моят въпрос не е баш кулинарен, но е свързан, де. Имам форма за кекс (с дупка в средата), в която ако пека кекс без "добавки", няма проблем с отлепването. Но онзи ден добавих шоколадови капки, които бяха залепнали по дъното и съответно кексът не излезе цял. Да ми препоръчате форма, която е с идеално незалепващо покритие, че много ме е яд, като ми остане 1/4 от кекса, залепена на дъното. А пък аз обичам да добавям разни неща - шоколад, сладко и като стане така, умирам от мъка.

# 35
  • Мнения: 9 525
200 г захар на един белтък е отровно сладко /за мен/ спокойно се правят и с доста по-малко /максимум 100 г при големи белтъци е за мен/.
често се споменава съотношение 2:1 на захар: белтък, като се мери теглото; друго класическо съотношение е на един белтък 6 с.л. захар.
разбира се, въпрос на вкус.

# 36
  • Мнения: 238
Моят въпрос не е баш кулинарен, но е свързан, де. Имам форма за кекс (с дупка в средата), в която ако пека кекс без "добавки", няма проблем с отлепването. Но онзи ден добавих шоколадови капки, които бяха залепнали по дъното и съответно кексът не излезе цял. Да ми препоръчате форма, която е с идеално незалепващо покритие, че много ме е яд, като ми остане 1/4 от кекса, залепена на дъното. А пък аз обичам да добавям разни неща - шоколад, сладко и като стане така, умирам от мъка.

И аз питам същото, търся наистина незалепваща форма.

# 37
  • София
  • Мнения: 8 563
Ама последно студени или на стайна температура белтъците? Крем с жълтъците е добра идея, че не ядем чак толкова сладко у дома, а кремът може да престои.

# 38
  • Мнения: 452
Белтъците за целувки- на стайна температура.
Аз жълтъци ползвам за застройка на супа, омлети и сгъстяване на крем без карамел 😊

# 39
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Моят въпрос не е баш кулинарен, но е свързан, де. Имам форма за кекс (с дупка в средата), в която ако пека кекс без "добавки", няма проблем с отлепването. Но онзи ден добавих шоколадови капки, които бяха залепнали по дъното и съответно кексът не излезе цял. Да ми препоръчате форма, която е с идеално незалепващо покритие, че много ме е яд, като ми остане 1/4 от кекса, залепена на дъното. А пък аз обичам да добавям разни неща - шоколад, сладко и като стане така, умирам от мъка.

И аз питам същото, търся наистина незалепваща форма.
Цитирам ви, за да отговоря директно и на двете ви. Имала съм всякакви форми - от евтини през средни до скъпи. За мен грубата истина е, че след определен брой години, тези покрития просто падат, особено ако се мият с препарати, а не се само забърсват. Лично аз поради тази причина вече практикувам така: винаги хартия за печене, когато формата позволява и по изключение, когато искам да направя коричка на пай и да остане кривата формичка, слагам без нищо. Но се разваля формата, износва се. Като минат някъде 3-4 години редовно ползване, купувам нова и така. Не им треперя, в крайна сметка не струват кон и вол.

Попринцип доста дълго издържат и силиконовите форми за печене, вкл. на миялна. Там вече има различни мнения по отношение на самия материал и доколко е полезен, т.е. не-вреден, но откъм незалепване, какъвто е въпросът, са супер.

И последно, особено сладкото в печиво (когато е повече на 1 място) се загрява много, разваля формата и няма измиване, там пък при всички случаи бих слагала хартия за печене. Ако стените невинаги позволяват, то на дъното в 99% от случаите може.

# 40
  • Мнения: 6 767
Правила съм целувки и с белтък на стайна температура и с директно извадени яйца от хладилника. Все са ставали. Установила съм, че температурата няма кой знае какво значение, стига да се разбият добре до твърди лъскави връхчета.

Формата за кекс, ако не позволява да я покрия с хартия, винаги намазвам с малко мазнина и поръсвам с брашно, дори и да се води с незалепващо покритие. Преди да извадя печивото, внимателно минавам по стените с нож, за да съм сигурна, че се е отделило от тях.

# 41
  • In transit
  • Мнения: 11 819
Криси, вече има наистина хубави съдове с незалепващо покритие, което не пада с поглед, както на по-старите. За мен е важно да не се купуват най-евтините съдове, точно заради качеството на материала, от който са направени. Имам няколко форми на De Buyer и Master class, които не са мръднали покритията им. И са с доста добро незалепващо покритие. В алуминиеви също не ми залепва кекс, ако я намажа с мазнина и поръся с брашно, както е писала и 2в1. Иначе и аз в последно време предпочитам да си покрия дъното с хартия, но по-скоро за да избегна миенето на формата. Simple Smile


Инферия, прекалила си с жълтъците, затова не се е надигнал. Средно един жълтък е около 15-20г, т.е за рецептата, която показа са ти необходими между 8-10 броя.

# 42
  • Мнения: 5 139
Всичко е мерено до грам. Аз съм сладкаря вкъщи и без везна не започвам Simple Smile Не помня вече от миналата година, честно казано, мисля, че рецептата е за два броя, ние направихме 4. Та пак са 20.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 409
Гледам в нета рецепта на кекс със сладко от сини сливи. В рецептата няма кисело мляко - само брашно, яйца, олио, сода,  какао, сладко. Дали не е изпуснато млякото, нещо ми е съмнително, че ще стане.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Гледам в нета рецепта на кекс със сладко от сини сливи. В рецептата няма кисело мляко - само брашно, яйца, олио, сода,  какао, сладко. Дали не е изпуснато млякото, нещо ми е съмнително, че ще стане.
Ще стане, но ако си имаш любима рецепта за кекс (пък ако не, заповядай моята), просто си ползвай нея (но понамали захарта) и сложи сладко.

Общи условия

Активация на акаунт