За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 465
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 162
Момичета, искам да изненадам ММ с един крем от детството му. Не знам името му, рецептата е загубена и не можем да се сетим за пропорциите на продуктите. Правена е много пъти назад във времето, но не помни точното количество на продуктите.
n-брой лъжици кристална захар се карамелизират в тенджера, добавя се 1 л прясно мляко. Преди да заври си прибавят n-брой лъжици размито брашно. Разделят се жълтъците от белтъците на n-брой яйца. Жълтъците се добавят към млякото, бърка се няколко минути без да завира, за да не се пресекат. Белтъците се разбиват с пудра захар и се добавя ванилия. След, като млечния крем изтине се добавят разбитите на сняг белтъци и една чаша нарязани орехови ядки.
Ако някой знае количеството на продукти да помага. Не ми се ще да го направя много гъст или рядък или пък прекалено сладък.
Или някой по-опитен в сладкарството дори да не знае конкретната рецепта да преположи някакви мерки. Рядко правя сладкиши и ми е трудно да преценя.
Кремът е много пухкав и ефирен.
Помагайте!

Последна редакция: пт, 11 ное 2022, 18:22 от sineva 1

# 691
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Уф, прецакана съм.


Момичета, вече бланширани и почистени лидълски скариди какво да ги правя. Винаги съм взимала сурови, чистя ги и в тигана с чесън, вено и масло. А сега? Дали ще станат така?
Бланшираните само се стоплят... и бързо. Нали вече имат желания цвят/ готови са.
Защо?  Пак си правиш соса, просто добавяш скаридите накрая.

# 692
  • Мнения: 9 113
Момичета, искам да изненадам ММ с един крем от детството му. Не знам името му, рецептата е загубена и не можем да се сетим за пропорциите на продуктите. Правена е много пъти назад във времето, но не помни точното количество на продуктите.
n-брой лъжици кристална захар се карамелизират в тенджера, добавя се 1 л прясно мляко. Преди да заври си прибавят n-брой лъжици размито брашно. Разделят се жълтъците от белтъците на n-брой яйца. Жълтъците се добавят към млякото, бърка се няколко минути без да завира, за да не се пресекат. Белтъците се разбиват с пудра захар и се добавя ванилия. След, като млечния крем изтине се добавят разбитите на сняг белтъци и една чаша нарязани орехови ядки.
Ако някой знае количеството на продукти да помага. Не ми се ще да го направя много гъст или рядък или пък прекалено сладък.
Или някой по-опитен в сладкарството дори да не знае конкретната рецепта да преположи някакви мерки. Рядко правя сладкиши и ми е трудно да преценя.
Кремът е много пухкав и ефирен.
Помагайте!
Снежни топки, яла съм го в Ели, светла и памет
http://ofisa-na-elidrag.blogspot.com/2014/03/blog-post_30.html?m=0

# 693
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Момичета, искам да изненадам ММ с един крем от детството му. Не знам името му, рецептата е загубена и не можем да се сетим за пропорциите на продуктите. Правена е много пъти назад във времето, но не помни точното количество на продуктите.
n-брой лъжици кристална захар се карамелизират в тенджера, добавя се 1 л прясно мляко. Преди да заври си прибавят n-брой лъжици размито брашно. Разделят се жълтъците от белтъците на n-брой яйца. Жълтъците се добавят към млякото, бърка се няколко минути без да завира, за да не се пресекат. Белтъците се разбиват с пудра захар и се добавя ванилия. След, като млечния крем изтине се добавят разбитите на сняг белтъци и една чаша нарязани орехови ядки.
Ако някой знае количеството на продукти да помага. Не ми се ще да го направя много гъст или рядък или пък прекалено сладък.
Или някой по-опитен в сладкарството дори да не знае конкретната рецепта да преположи някакви мерки. Рядко правя сладкиши и ми е трудно да преценя.
Кремът е много пухкав и ефирен.
Помагайте!

# 694
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Синева, би ли споделила, дали предложените са търсеният от теб крем.  Стана ми интересно, защото по твоето описание ми изглежда друго на мен.

# 695
  • Мнения: 2 162
Синева, би ли споделила, дали предложените са търсеният от теб крем.  Стана ми интересно, защото по твоето описание ми изглежда друго на мен.
Благодаря на тия, които се отзоваха, но не е същата рецепта.
Кремът е млечно-яйчен крем с карамелизирана захар и добавени след, като изтине бити на сняг белтъци и чаша орехи. Ако е рядък орехите ще отидат на дъното, ако пък е прекалено гъст т.е. с повече брашно няма да е толкова пухкав и вкусен, количеството на захарта също е важна. Не обичаме много сладко, а този крем беше много балансиран на сладост.
Правен е многократно и знам как се приготвя, просто не си спомням колко брашно, захар  и яйца да сложа. Ние не правим често сладкиши, но ММ се присети за този крем и само ме натиска да го направя. Не се сещаме за пропорциите, рецептата сме я загубили. Търся я вече няколко дни по тефтери.
Иска ми се да го изненадам тия дни имаме семеен повод. Бях загубила надежда и го отрязах, но реших, че някой  тук знае рецептата.

Последна редакция: пт, 11 ное 2022, 20:11 от sineva 1

# 696
  • софия
  • Мнения: 25 488
Втората рецепта на пейч ми звучи като търсената. В нея няма орехи, но нищо не пречи да се добавят накрая.

# 697
  • In transit
  • Мнения: 11 873
Sineva, на мен първата рецепта на Пейч ми изглежда точно като това което описваш. Може семейната ви рецепта да не е преписана буквално от книгата на Пейчев, тоест да има леко разминаване в начина на влагане на някой продукт, но иначе изглежда 1:1. А всеки може да добави орехи към крема. Поне едно време баба ми на всичко слагаше орехи за украса.

# 698
  • Мнения: 2 162
Да близка е до нашата рецепта.Разликата е в приготвянето на яйчено-млечния крем. Не се добавят едно по едно мляко, после брашно и жълтъци, а всички наведнъж, но съставът е същия.
Ще  увелича и дозата на литър мляко и пропорционално другите продукти. Надявам се да се получи добър резултат.
Другата седмица ще направя опит. Дано ми се получи.Yum

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Да близка е до нашата рецепта.Разликата е в приготвянето на яйчено-млечния крем.
Ползвай грамажите (нали това искаше), пък технологията да си е твоята. Simple Smile Но определено ти трябва опит, за да си нагодиш гъстотата.

# 700
  • In transit
  • Мнения: 11 873
Съставът е същия и крайния резултат също. Според мен се бъркаш, точно защото заради реда на влагане на продуктите. При теб първо се карамелизира захарта, после се добавят жълтъците и брашното, а в рецептата на Пейч, към крема се добавя карамелът, което на практика води до същия краен продукт.

Синева, аз говоря за първата рецепта, която е с литър мляко, както по твоите спомени. Направи я както е написана, за да получиш крем. Не експриментирай.

# 701
  • Мнения: 2 162
Да близка е до нашата рецепта.Разликата е в приготвянето на яйчено-млечния крем.
Ползвай грамажите (нали това искаше), пък технологията да си е твоята. Simple Smile Но определено ти трябва опит, за да си нагодиш гъстотата.
Правила съм го доста пъти и винаги се е получавал.Всеки път обаче с рецепта в ръка и спазвайки точно грамажа.
Синева, аз говоря за първата рецепта, която е с литър мляко, както по твоите спомени. Направи я както е написана, за да получиш крем. Не експриментирай.
Ще се пробвам, пък каквото сабя покаже. Да със сигурност ще спазя рецептата.
Ще докладвам другата седмица как се е получил. Innocent
Нямам голям опит в сладкарството, защото не сме големи почитатели на сладките изкущения, затова ме смути разликата в приготвянето. Но си права сигурно ще се получи същия крем.Просто различна технология.

Последна редакция: пт, 11 ное 2022, 20:56 от sineva 1

# 702
  • Мнения: 1 333
Момичета, вече бланширани и почистени лидълски скариди какво да ги правя. Винаги съм взимала сурови, чистя ги и в тигана с чесън, вено и масло. А сега? Дали ще станат така?
Може и  коктейл.

# 703
  • Мнения: 575
Писах в друга кулинарна тема , но да попитам и тук, с надеждата някой да ми отговори по- скоро ...
Как приготвяте замразен грах за яхния

# 704
  • Стара Загора
  • Мнения: 484
Писах в друга кулинарна тема , но да попитам и тук, с надеждата някой да ми отговори по- скоро ...
Как приготвяте замразен грах за яхния
https://recepti.gotvach.bg/r-76-%d0%af%d1%85%d0%bd%d0%b8%d1%8f_% … d1%80%d0%b0%d1%85

Общи условия

Активация на акаунт