Позволено ли е даването на лакомства в държавна детска градина?

  • 6 074
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 002
Вижте какво ядат.

# 46
  • Мнения: 2 352
И на мен наистина ми е интересно, какво толкова ви притеснява менюто?
Имат супи, бобови, риба, омлети, млечни, плодове, салати, пълнозърнест хляб, имат и сандвичи и тестени закуски.

# 47
  • Мнения: 5 002
Всичко има в менюто, но продуктите са от най-евтините имитиращи продукти.Щом ядат това, какъв е проблема, че някое дете ще почерпи?

# 48
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Аз пък не съм съгласна с това. Имам позната, сравнително близка, която е готвачка в кухня в градина. Веднъж ми показа какво масло ползват. Изобщо даже не е имитация, много си е хубаво.

# 49
  • Мнения: 6 764
В нашите кутийки с почерпка е имало както пълни боклуци тип вафла от непозната марка без никакъв етикет на български, за да знаеш какво има вътре, така и бонбони за смучене, твърди. Много ми е интересно на коя от вас ще й е спокойно 3 годишното дете да лапне такъв бонбон? Рядко са хората сложили нещо по-стандартно. Повечето заради голямата бройка взимат някакви евтини боклуци. Та като ще се черпи така, то трябва почерпката да се даде на родителя и той да си реши какво ще даде и какво не.
Евала на групи, където 25+ деца черпят със съобразени за възрастта неща, на мен не ми се е случвало. Затова смятам, че е редно всичко да се остави в шкафчето и нищо да не се яде там.
Това ми напомни как помолиха за Коледа да се дадат малки по размер подаръци, опаковани. 20 човека се съобразихме, 5 човека довлякли огромни подаръци. Децата реват, гледат тъжно, няколко деца с голям подярък, другите пренебрегнати. Не може да се разчита на добросъвестност. 🤷‍♀️

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Има си правила за менютата и в голяма степен се спазват. Наприер, когато уж трябваше, заради Ковид да направят някаква компенсация за средствата разпределени за идхранване в градини, не дадоха някакви тъпи и гадни продукти, а кашкавала, който дадоха на родителите /не, че имаше смисъл/ си беше кашкавал по БДС, т.е. това е кашкавала, който се купува и дава на децата, когато те посещават градина, не се купува кашкавал имитация от 10 лв./кг.
Относно почерпките, на БИО и ЕКО родителите май не е предвидено децата им да живеят в реалния свят. Реалния свят е място, което е пълно с боклуци и там родителя или по-късно и осъзнато съответния индивид решава кои от тях и как ще ползва. Детската градина и детската ясла няма да са парник, който да предпази децата ви от реалността. Те ви дават опцията да не натъпчат детето с боклуци, защото ви ги дават опаковани и оставят за вас решението.
Продължавам да съм твърдо анти- "децата нямат право на празници, щото не са осъзнати кое е боклук и кое не е". Ако, като дете не празнуваш, щото може да ти дадат боклук иди после, като възрастен да разбереш какво е празник.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 405
Вие нали знаете, че био не означава чистота на продукта, а самият процес на достигане до крайния потребител чисто от транспортна гледна точка и такива неща? Продуктите са еднакви, цената е по-висока и етикета с думичката био са по съвсем други причини. За изчистени продукти трябва да си ги гледате вие и да не пръскате/торите и прочие иначе и там нямате никакъв изчистен състав. Обаче там продукцията нито е много, нито издържа повече време, та ако не си късате от двора и да ядете веднага, и еко не ядете.
Освен това тук говорим за торбички, които се носят вкъщи и родителите решават кое и дали да дадат на децата си. Освен това дете на 5г+ е достатъчно голямо и разумно да знае какво може и не може да яде.

Аз също съм човек с непоносимости и не мога да ям неща тип торти, кексчета, шоколади. Обаче никога не съм искала някой да се съобрази с мен дали да черпи или не, а пък още по-малко с какво. Поздравявам, пожелавам, взимам предлагана почерпка и после я давам на някой да я хапне.

# 52
  • Мнения: 1 795
Леля ми беше продавачка в едно частно училище в София. Няколко пъти съм ходила да и помагам, единия път трявбаше да подготим масата за първокласниците. Десерта беше БИО кис мляко с плодове. Не се сещам коя марка беше млякото, но събраха кофичките в черен чувал и ме пратиха да го хвърля на съседната улица. Като цяло се оплакваха от решението на родителите да се яде само здравословна храна.
А съм работила няколко месеца в един маркет, примерно бананите пристигаха всички заедно и ние там ги сортирахме, хубавите с фолио "био", другитв обикновенни. Не мога да кажа че всеки супермаркет го прави, ама от тогава си правя своите изводи, че био няма да купувам

# 53
  • Мнения: 9 652
....Като цяло се оплакваха от решението на родителите да се яде само здравословна храна...

!?!?!? Joy

# 54
  • Мнения: 2 471
И аз не разбрах нито къде е плоблемът на киселото мляко с плодове, нито за черния чувал на съседната улица. Имаше се предвид, че киселото мляко не може да е био ли, какво?

# 55
  • Мнения: 5 002
С изтичащ срок на годност, намалено.

# 56
  • Мнения: 1 795
Беше обикновенно, не био, логиката да го хвърля на съседната улица не знам, сигурно да не тръгне да рови някой в боклука?
А проблема им за "здравословното" беше че се разваля прекалено бързо и е доста по скъпо. И колкото и да калколират цената лафката почти не вървеше, пари изкарваха само от обяда. В другите училища голяма част от оборота им идва от продаване на снаксчета, шоколадчета и прочие "боклуци".
Не се опитвам да убеждавам никого, като цяло опита ми е от 2 места и не претендирам че навсякъде е така. Още повече случката с училището е от преди 14г, а от маркета преди 12 и може би нещата са се оправили

# 57
  • Мнения: 9 652
Разбрах! Проблемът е бил, че бизнесът на леля ти (шефовете й) не е вървял.
И тя ли е слагала био етикет на не био продукти? Защото това си е за прокурор...

Напълно нормално е родителите да искат здравословна храна за децата си и, за Бога, нали те си я плащат!?
Като продаваш само здравословно в едно затворено пространство, купувачите искат, неискат ще си харчат парите за него. А купувачите определено са искали.

Без думи съм щo за simple народ съществува! Дъно!

# 58
  • Мнения: 5 002
Те купувачите искат здравословно, био, еко, ама ако може да е по-евтино и от боклука.

# 59
  • Мнения: 2 471
Като бяхме по командировки последно в Австрия дори и на кучето взимахме био зеленчуци. Разликата с "обикновените" беше 10-30%. При промоции често идваха и по-евтино даже. Тук на пазара българската продукция два пъти по-скъпа от вносната. Въобще широко поле за изява на тарикати.

Общи условия

Активация на акаунт