Позволено ли е даването на лакомства в държавна детска градина?

  • 6 058
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 247
И аз не разбрах какъв е проблемът точно, след като детето не ги яде тези неща, а ги носи вкъщи. Майката може да се погрижи "най-евтините и нискокачествени" неща да не стигат до него.

# 16
  • Мнения: 513
Единственият начин е да приучите детето си да не ги яде, ако това искате. За него да стане начин на живот да не ги яде. Но трудно на тази възраст! Със забрани няма да стане. Рано или късно ще се сблъска със сладкото и ще си навакса. Детските РД в градината са хубаво преживяване за едно дете. От една страна не всички родители имат възможности да купят за 30 деца неевтини боклуци... От друга страна кое дете се радва на питка и портокали?! Нека бъдем реалисти! Друго си е една близалка или вафличка. Просто подменяте нещата, които най не харесвате и готово.
Нека се върнем в нашето детство и си спомним какво ни е радвало ... Лично аз си спомням, когато бях в ДГ и занесох една торта с формата на заек. Е много щастлива бях и ядохме по едно малко парченце. И пяхме някакви песнички. Абе хубав спомен...Или за нова година ми подаряваха сладки неща... Майка ми даваше по малко в продължение на два/три месеца... Много се радвах на сладките неща. За една НГ някой ми подари лепило Рила и портокал и банан (последните две бяха дефицит). Е... Това в съзнанието ми е един от най-тъпите подаръци евър!

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Ако се получава торбичка, торба, чувал с няколко, 5-10, 20 боклука. Просто, за да не попарвате детето си и да му отнемате удоволствието от нещото, което са му подарили си направете уговорка, че от всяка получена такава торбичка /доколкото разбрахме са средно 1 седмично/ може да избере да изяде едното нещо, което най-много харесва. Приемате тази уговорка двустранно и му давате едното нещо, дори да е най-големия боклук. Така, ако вие самата не купувате боклуци и много държите на безбоклучав живот детето ви ще получи минималната доза от 1 боклук седмично, а и ако избира само един от боклуците постепенно може да се насочи и само да избира най-доброто от възможните, като знае, че останалите ще отидат по дяволите.
Моята дъщеря е самоосъзната в този аспект и сама решава и избира да яде по-малко боклуци от мен при това го прави от може би 2 или 3 години. Имали сме разговори за близалките и как това е просто бонбон, който е само захар и не е ок за здравето на зъбките и освен това човек става омазан и лепкав от тях. Та така при нас никога не е имало драма "защо не мога да купя, притежавам, изям всички боклуци на света".

# 18
  • Мнения: 2 352
Не разваляйте празниците на останалите 29 деца в групата, само заради вашите претенции...
Ми научете го това дете, че това е вредна храна и трябва да се хапва в малки количество.

# 19
  • Мнения: 1 013
То пък не е нужно да се черпят децата с пликче с 10 сладкишчета за всеки рожден ден и имен ден. Ние в училище се черпехме с по 1 шоколадов бонбон. Като знам какви боклуци се продават няма и смисъл.Храната в детските не се прави с най-качествените продукти, но поне е храна - супи, манджички, а не пакетирата захар и бои.
Авторке, както виждаш, няма смисъл от борене за малко по-здравословни храни. Говорете на детето и криене и заменяне на нещата в пликчето.

Последна редакция: чт, 10 ное 2022, 15:16 от Не се сърди, човече

# 20
  • Мнения: 921
    В класа на дъщеря ми има дете, което е лишавано от всякакви купешки "боклуци" от майка си. Още от първи клас системно тероризира и изнудва другите деца за да им взема храната, особено сладкото. Къде с добро, къде с лошо успява да вземе чуждата храна. Има ли сме много разговори и с класната и с майката, но тя не е човек с който може да се разбереш.. Не вярва, че детето ѝ е способно на такова нещо. Дъщеря ми категорично отказва да дели храната си с нея, защото тя не дава на никой домашно приготвената си храна. Та мислете добре до колко ограничавате децата си, защото рано или късно ще намерят начин да пробват забранената храна.

    # 21
    • Мнения: 6 764
    В нашата градина почерпки се оставяха в шкафчетата, за да прецени родител дали да даде или не извън градината. Много пъти е имало пълни боклуци в парчетата торта. Някакви гнусни непознати близалки, без надпис на български дори и подобни. Хвърлям и обяснявам защо. Имало е и готини изненади като балон, дребна играчка, ластиче, приемливи храни тип меденка, солетки, тях съм ги давала.

    # 22
    • Мнения: 2 579
    Синът ми като започна ясла, не се разрешаваше нищо домашно да се носи и торта "само за снимката" бяха казали на ММ като го помолих да попита сутринта. Сметнахме, че ще е голяма глупост да занесем торта за снимка само и после да си я вземем. После разбрахме, че има някакви бутафорни торти от картон, като отделните парчета всъщност са кутийки с дребни пакетирани лакомства, но беше късно. Разминахме се с питка, сокчета и Барнита - такова видяхме, че дават и другите.
    После се оказа, че всъщност можело торта, ама да не се снимат с нея.
    А съвсем накрая, че масово си носят торти, френски макарони и всякакви сладки неща като стой та гледай. Тези неща се изяждат там, а ако има нещо пакетирано се дава на родителите и те решават ще го дадат ли на детето си.
    И аз забелязвам една тенденция да се покажат родителите колко са щедри. Даже и Кока-кола съм виждала на някои снимки от рождени дни. За друго не бих направила проблем, но ако видя тази напитка в снимка на нашата група и аз бих говорила с директорката да я питам с какъв акъл се разрешава изобщо да се допусне в яслата. Че някой родител може да реши и с ракия да почерпи по тази логика.

    # 23
    • София
    • Мнения: 2 662
    В нашата градина може да се внасят храни, но не домашни. Всичко трябва да е пакетирано или придружено със сертификат. Не мисля, че едно Барни е по-полезно от парче торта. Една и съща история са. В нашата група няма мрънкащи родители и всички сме съгласни с това. Колкото повече се ограничава едно дете, толкова после си наваксва. Важно е всичко да е с мярка, а като гледам по какви парченца от тортата режат на децата... То е символично. На рождения ден на моята дъщеря нося винаги торта, пица и фреш. Единствено съм против определени видове бонбони, от типа детска радост, тях ги изхвърлям и детето няма проблем с това. За газирано... никой не е носил, не знам толкова малки деца да обичат газирано като цяло, но съм твърдо против и ако видя такова нещо, ще имам сериозен разговор с родителите, които са допуснали това.

    # 24
    • Мнения: 2 352
    Според мен най- удачния вариант е торта със сертификат (поне да има някаква сигурност какво се дава) или картонена торта, родителя да прецени какво и дали да даде след това на детето си.
    Аз не одобрявам купешките сокчета, близалки, пакетирани глупости. Много рядко взимам, колкото да знае детето какво е. Обаче не подскачам толкова много ако изяде 5 солети, едно барни и изпие половината сокче, тази седмица. Голяма работа, нали през другото време се храни.

    # 25
    • Мнения: 2 579
    Аз не твърдя, че е по-полезно. Просто за него знаех, че може. Иначе бих предпочела торта и аз. Поне с тортите има начин да не са твърде шоколадови примерно.
    А, и с бонбони с ликьор съм виждала да черпят. И все съм се надявала да са били само за госпожите и те да са ги сложили на масата само за снимката.
    Солети даже ни карат да носим, защото всеки следобед дават на децата от тях.
    Синът ми е вече пристрастен към солетите. ( не заради яслата, по моя вина е.)

    # 26
    • Sofia
    • Мнения: 4 468
    Щом се дава за вкъщи, няма за какво да говорите с директор или учители. Нали не се яде там. Вие преценявате какво да дадете.
    Сега ще ви дам пример с моя опит преди 10 години. Тогава нямаше ограничения за внасяне на храна в детската градина. Родители започнаха да пращат бисквити, вафли. Ей така, без повод. По едно време взе да се случва всеки ден. Един ден имало спор за желирани бонбони. Питах една майка каква е тази практика и тя ми отговори, че явно и тя ще започне да носи, защото всички носели. Това преля чашата и отидох доста остро при учителката и направо заявих да се спре случващото се. Тя не само не се смути, ами отговори, че сутрин, като не искали попара, им давала вафлички за закуска. Започнах едно търсене на документи с правила, има ли забрана, започнах да звъня къде ли не, вече не помня. Само помня последния разговор с една другарка от районната община, която ме посъветва да напиша оплакване, но анонимно, за да не си го изкарат на детето. Накрая отидох при директорката, която принципно е голяма змия и мислех, че ще ми скочи и ще защити персонала си. Каква бе изненадана ми, когато след първите ми думи, ме прекъсна възмутено и каза, че такова нещо е недопустимо, а учителките всяка сутрин се разписвали за храната, която получават децата чрез тяхната кухня и друго не било разрешено. С това се спря носенето на храни без поводи. Учителката ми се цупи цяла година. На по-късен етап дойде и забраната за торти.
    Та имаше доста по-неприятни времена по отношение на храненето в градината.
    Не му давайте пакетчетата и това е.

    # 27
    • Мнения: 1 784
    И аз не виждам проблема в пакетираната храна за вкъщи. И как от дете не може да се вземе и скрие? То помни 1-3 неща, останалото се забравя за минути, а след ден може и само 1 да помни. Та дъщеря ми, на 9, беше на рд (в чужбина съм, тук се дава подарък на гостите), получи 1 чантичка с лакомства, ама поне 20! Прибрах нещата от чантичката в кутията с лакомства и тя все още не се е сетила да си вземе от тях. А с нея направих грешката като малка да я ограничавам и на 5-6 почна да се крие и да яде тайно. От както съм отпуснала юздите сама не се сеща защото не е забранено.
    Та по въпроса ви- зависи от вътрешния правилник на градината, но щом останалите родители са съгласни вие нищо не може да направите

    П.С. смятам за редно да споделя и тук причината да вдигна забраната. Споделял съм в друга тема преди време, запознах се с една българка покрай обща позната. Децата и бяха на 17 и 19 тогава, не помня как стана на дума че нейните деца все още не са опитвали дъвки, сок били пили на 14-15 за първи път, газирано още не били пили. Този ден видях и дъщеря и. След време бяхме пак в този град и в една закусвалня се засякохме с момичето на въпросната. Тя през цялото време ме гледаше и реших че се чуди просто от къде ме познава. Когато излязох ме настигна да ме моли да не казвам на майка и че съм я видяла там защото майка и не позволява. И го казваше с истински страх в очите. Тогава разбрах че същото се случва и с дъщеря ми. Естественно не съм казала на майка и, не е моя работа, просто от тогава ми е смешно как майка и се има за успяла да научи децата си да не се хранят и пият боклуци

    Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 22:25 от Kaya

    # 28
    • София
    • Мнения: 3 385
    И аз не виждам проблема просто да се прибере пликчето като толкова държите детето да не яде такива неща. Нали все пак си го носи вкъщи. Няма как всички останали 20 да се съобразяват с 1. Ако родителите на другите са ок, това са техни възгледи и просто се разминават с вашето разбиране за хранене.
    Моето дете яде сладко, солети от време на време. Но е научен, че е малко и за десерт или похрусване. Обаче е научен и да яде плодове и често ги предпочита. За нас е важен балансът. Вкъщи неща като чипс, барнита, вафли няма и не се консумират, но ако детето иска да пробва какво е съм давала (по различни празници или като сме били на гости). Важно ми е да знае вкуса на различни храни и да може да прецени кое е ок за ядене и кое не, а не след 10г да ми се крие из храстите и уличките и да нагъва шоколади и бонбони.

    # 29
    • Мнения: 6 764
    Честно казано, всяко дете, което познавам, има парти за рожденния си ден в детски кът, плюс поне 2 торти. Една вкъщи и една за партито. Кому и защо е нужно да се мъкне торта в градината за снимка с 20 непознати деца? При положение, че в наши дни рожденика има 155161 снимки от партито си.
    По време на Ковид, когато всичко беше забранено, госпожите пускаха музика, надуваха балони и така всички с танци и балони отбелязваха РД. Децата бяха много доволни.
    От моя опит за 8 години рожденни дни, единици са тези, които си ядат тортата. Винаги остава. Та всичко около почерпката с храна са поредните извхвърляния. Спокойно може "да се почерпи" и с емоция. Балони, шапки, 2-3 песнички и танци. Много консуматорско обществото сме вече. То няма ли 20 торти и мега скъпа украса, не се смята за рожден ден. И на децата от бебета им се вменява да очакват нещо уау🤷‍♀️

    Общи условия

    Активация на акаунт