Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 67

  • 26 775
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 40 869
Печатане на пари и "печатане на пари" все пак са различни неща Wink

# 16
  • Мнения: 528
“Печатане на пари и "печатане на пари" все пак са различни неща Wink


Въпросните хора имаха точно предвид инфлацията и чисто новите купюри. Аз обаче под печатане на пари имам предвид само правилното определение, засягащо паричната маса 😀

# 17
  • София
  • Мнения: 156
Иначе интересно от моя опит - преди няколко месеца март 2022, като си вземах кола на лизинг, служителката ми праща оферта с 1.99 плаваща лихва и аз казах да ми прати при същите месеци с фиксирана лихва. И тя започва - ама господине, то тая лихва няма как да се вдигне, тя въобще не се е вдигала последните години. Simple Smile Аз казвам - добре, но пратете ми на фиксирана лихва оферта все пак да я прегледам. И какво се оказа - фиксираната е само 0.5% над плаващата.
За какъв период е фиксирана? То при колите е по-различно, защото често производителя субсидира по-ниска лихва, за да може да продава стоката по-лесно - това си е включено в марджина му. Но там и периодите са кратки.
За жилища обаче не предлагат дълъг фискиран срок. Така че сега вземеш на 2-3%, пък догодина се озъбиш като се вдигне. Особено ако купиш имот за 300к като в твоя блок. Почнеш с вноска 1200, догодина 2000. Хайде нещо 50-100к да е, ако се вдигне лихвата ще се напънеш за няколко години да го изплатиш - ама такива имоти в момента няма в София.

При лизингите е друго. За целия период е фиксирана, по договор в точката за промяна на лихвата пише "не се прилага", защото няма основание за променя. Погасителният план е непроменим. И не е лизинг с колата, а външна лизинг компания. Лизингите на дилърите обичайно са доста неизгодни.

# 18
  • Мнения: 2 896
Това не е печатане на пари. Това са популистски мерки като се взима от данъкоплатците и се дава на другите.
В България няма печатане на пари от 97-ма година.
Физическо печатане няма само и единствено защото сме във валутен борд и не можем без позволение отвън. Затова го написах в кавички. Но има 20 милиарда нов външен дълг. Което е на практика същото - раздавал пари с големи шепи сега, пък някой друг да ги плаща в бъдеще.

А приказките за "дезинфлация, ако не и дефлация" са смехотворни. Какво е това "дезинфлация"? Ново изобретение някакво? Няма как да продаваш каквото и да било под себестойност за дълго. Не може горивата да скочат с над 50%, да добавиш куп посредници на комисионна при вноса им, да вдигнеш МРЗ с 30% за 2 години (сега спрягат 860 лева от януари) и да чакаш дефлация...
Спад при имотите може да има ако депутатите, кметовете, шефовете на агенции и т.н. с по 10+ апартамента се принудят да продават по някаква причина. Иначе докато има милиарди за изпиране само ще растат.

# 19
  • Мнения: 2 794
Що да няма как? 2009 какво мислиш че стана? Яко печатане, инфлация и после дефлация. Ето, станало е. Няма невъзможни неща, но какво ще стане, няма да споря. Мери, не виждам що се хабиш и ти. Вервай ми, шанса да убедиш някой в нещо е нулев. Лично съм се убедил. А и пазарите може да нямат логика дълго време.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 668
Мери, не виждам що се хабиш и ти. Вервай ми, шанса да убедиш някой в нещо е нулев. Лично съм се убедил.
Аз, честно казано не разбрах какво се опитвате да ни убедите.
И след като ни убедите, какво очаквате да стане.
Може ли да го опишете тоя сценарий?

Например: Убеждавате ни, че апартаментите ще се продават по 2 за лев.
Ние си поплакваме, а после панически си пускаме всички имоти за продан по 2 за 2 лева.

Наистина, пак повтарям, след като се убедим (каквото и да значи това), какво очаквате да направим после?

За протокола 99% от купилите в темата споделят, че каквото и да се случва нямат намерение да продават. Не са купували с цел спекула и препродажба, а за супер дългосрочен период.

# 21
  • Мнения: 528
Спорим с хора, които не знаят какво е печатане на пари или дезинфлация. Аз отдавна не се опитвам да убедя някой в нещо тук, а просто си троля.
Вие може ли икономически изпипани обоснования за ръста в имотите и бъдещето им да ни дадете? Защото аз такива до сега не съм видяла. Явно не знаете как работи икономиката и какви са зависимостите в нея. Просто ви се смея като ви чета. Имотите вече не са добра инвестиция, търсете други подценени активи и след 5 години си купете имот и половина или два. Това е.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 668
Разбрахме, че тролиш. Ама ние какво да направим не разбрах.

Колко да не знаем как работи икономиката?
Все едно някой да води във футболен мач с 20 на 0, и да му обясняваш, че нищо не разбирал от футбол.

Ся пък да носим и доказателства, че имотите ще растат.
И откъдя, накъдя!?
Никой не е твърдял такова нещо.

# 23
  • Мнения: 2 400
За протокола 99% от купилите в темата споделят, че каквото и да се случва нямат намерение да продават. Не са купували с цел спекула и препродажба, а за супер дългосрочен период.
Вие, които нито продавате старите, нито купувате нови по 2000 Е/кв.м. де факто не сте на пазара.
Пазарът е на тези, които купуват сега на 2000 Е, примерно в София 2-стаен 60 кв.м. с общите части 70 става 140к.
За живеене ли го купува и защо, като може да го вземе под наем за 800 лева, пък кредита ще му е 600 евро?
За инвестиция ли го купува, като ще му носи доход 2.5% с всичките рискове, а пък безрисковата доходност от ДЦК гони 5%?

При лизингите е друго. За целия период е фиксирана, по договор в точката за промяна на лихвата пише "не се прилага", защото няма основание за променя. Погасителният план е непроменим. И не е лизинг с колата, а външна лизинг компания. Лизингите на дилърите обичайно са доста неизгодни.
Би ли споделил колко е лихвата и за какъв период?
Тази лизингова компания ми се ще да й видя резултатите, когато ще трябва да се финансира на 5-6% и нагоре, ако на теб е дала примерно на 3% за 5 години. Разликата ще я изяде от капитала си.
Айде ако е за 1-2 те ще изтекат, ама ако е за повече на ниска фиксирана лихва, трябва да са получили инсентив от дилъра, за да предлагат такова нещо.

# 24
  • Мнения: 40 869
Физическо печатане няма само и единствено защото сме във валутен борд и не можем без позволение отвън. Затова го написах в кавички. Но има 20 милиарда нов външен дълг. Което е на практика същото - раздавал пари с големи шепи сега, пък някой друг да ги плаща в бъдеще.

Физическо печатане има и винаги е имало, затова си има печатница. Не може без него, защото парите не издържат дълго в оборот и се нуждаят от подмяна.  Също така заради инфлацията най-ползваните номинали банкноти стават по-големи и се налага да се печатат повече от тях за сметка на по-дребните. Но това не е "онова печатане". "Онова печатане" ние не можем да го правим заради валутния борд, а не заради някакво си позволение отвън. Бордът си е наша вътрешна работа и никой не може да ни позволява или забранява нещо от чужбина. По дефиниция нещата с борда и парите в обръщение стоят така - пълно покритие на парите в обръщение с резервни активи и ангажимент на БНБ да обменя левове за евро. Тоест за всяко левче в обръщение БНБ "пази в мазето" (образно казано) минимум половин евро.  Всъщност обезпечението даже е по-голямо (или поне беше до скоро) и зад всяко левче е стояло 0,7 или 0,8 евро. Ако вземем, та напечатаме левове без покритие някой може да атакува лева и тогава лошо.

Терминът "дезинфлация" го чувам за пръв път и се наложи да търся какво значи. Кой да знае, че имало специална дума за съвсем нормален процес??? Ми то е логично след инфлационен пик да има забавяне на инфлацията и връщане в нормалните норми. Ама това нито е неочаквано, нито е лошо, а някой май плашеше с него.  Даже е възможна и лека дефлация ако спре войната и се успокоят пазарите, защото пазарните механизми и конкуренцията ще елиминират в някаква степен надутите цени на стоките.

Последна редакция: чт, 10 ное 2022, 17:37 от Черна станция

# 25
  • Мнения: 528
Тангра, Къде съм се похвалила, че съм купила нещо скъпо? Купих два апт март 2021 на акт 14 вече обзаведен и отдаден от м май и още един през юли 2021 г.на супер локация във Варна. Баш преди ръста са и двете сделки. Без кредит. Сега са с 40 % отгоре минимум подобни сделки и то без да алчнея 😀
То тук и да си измисляме ли можело 😀

Черна станция, вчера някъв млад милиардер стана молионер 😀 да ме поучават хора дето купуват с кредит, а аз с кеш по ТД малко не ми с струва редно

# 26
  • Мнения: 40 869
С имоти сигурно има смисъл да се прави, ама аз ако няколко месеца изгубя да обикалям всички строежи по къра, за да търся нещо да речем на 20-30% под пазарната цена, и се разправям после да проучвам строителя какъв е да не ме измами, и чакам 2 години докато стане (през което време давам голяма част от парите на вноски)... ми мерси. Ако е 50% може и да се замисля, ама за 20-30% не бих го направил.

Да, ама за имоти има смисъл. Както и за всякакви едри сделки - ми то с месеци и години текат преговори и дю дилиджънс преди някоя фирма да купи друга. Все пак 30% от 1000 не си струват усилията, ама 30% от няколко стотин хиляди?

Има и друго - човек ако веднъж проучи пазара и строителите, после вече с много по-малко усилия си поддържа познанията и контактите. Самите строители се обаждат на постоянните клиенти преди изобщо да пуснат сградите в продажба. Та има си хора, които добре се оправят с това.

Черна станция, вчера някъв млад милиардер стана молионер 😀

Е, няма да гладува все пак Wink
А и тези с резките промени са в силно волатилни бизнеси и утре може пак да е милиардер. Едва ли ще кешира баш днес, нали? Simple Smile

# 27
  • Мнения: 2 896
Черна станция, точно поради вързването на лева към еврото не можем да увеличим количеството левове в обръщение без одобрение от ЕС, което се подразбира като се каже "печатане на пари". И затова популистите разправят как трябва да излезнем от борда, защото само така се дават обещаваните 1000 лева минимална пенсия и 2000 минимална заплата. Но понеже не могат да го направят това, Кирчо и Боко заобиколиха системата с теглене на външен дълг и раздаването му безразборно. И ефекта е същият, защото без да се е увеличило производството или да се е оптимизирала работата на каквото и да било се раздават повече пари, което директно се превръща в инфлация. Затова дори официалната ни коефициент за инфлация, който е доста занижен е буквално двойно на този на еврозоната. И това ще продължи и догодина, ако се състави правителство със сегашния парламент. Въобще докато има от къде държавата да взема заеми или възможност да вдига данъци. И това се отразява пряко на цените на имотите, защото като ти изсипят едно 100k лева безвъзмездна помощ от държавата с 80% вероятност ще ги инвестираш в тухли.

да вложиш 30 к евро в бизнес и да продаваш неща
Значи според теб очакваме огромна "дезинфлация", че чак дефлация, ама най-добра идея ти се вижда да накупиш сега на скъпите цени стока, че да я продаваш после евтино като паднат цените...

Има логика!!!
Искам да си последваш собствения съвет, експерте.

# 28
  • Мнения: 528
Черна станция, точно поради вързването на лева към еврото не можем да увеличим количеството левове в обръщение без одобрение от ЕС, което се подразбира като се каже "печатане на пари". И затова популистите разправят как трябва да излезнем от борда, защото само така се дават обещаваните 1000 лева минимална пенсия и 2000 минимална заплата. Но понеже не могат да го направят това, Кирчо и Боко заобиколиха системата с теглене на външен дълг и раздаването му безразборно. И ефекта е същият, защото без да се е увеличило производството или да се е оптимизирала работата на каквото и да било се раздават повече пари, което директно се превръща в инфлация. Затова дори официалната ни коефициент за инфлация, който е доста занижен е буквално двойно на този на еврозоната. И това ще продължи и догодина, ако се състави правителство със сегашния парламент. Въобще докато има от къде държавата да взема заеми или възможност да вдига данъци. И това се отразява пряко на цените на имотите, защото като ти изсипят едно 100k лева безвъзмездна помощ от държавата с 80% вероятност ще ги инвестираш в тухли.

да вложиш 30 к евро в бизнес и да продаваш неща
Значи според теб очакваме огромна "дезинфлация", че чак дефлация, ама най-добра идея ти се вижда да накупиш сега на скъпите цени стока, че да я продаваш после евтино като паднат цените...

Има логика!!!
Искам да си последваш собствения съвет, експерте.

Бат Бойко, купи си апартамент и мирясай. Ти ако мислиш, че бизнесът към този момент купува скъпо и продава евтино се лъжеш, даже си определя цените както му дойде. Но в момента, в който се навъртят много бизнесмени, познай какво следва. Има някаква последователност на процесите. Ма не те ангажирам с мнението си, аз съм си оплела кошницата. Отивам да си купя още два апт на кредит, че да стана и аз кредитна милионерка 😀 не визирам Танграта, но той вероятно не е най-общуя случай рискован кредитополучател, към момента, което пък не означава, че всички са като него, даже напротив.

# 29
  • Мнения: 2 794
Хора, миже ли даспрем със спама. Знам че ви блазни, но си мерете постовете, понеже всичко това няма четене и дискусията става безсмислена.
Мине се не мине някакво време, все танграта го дъвчете. Хайде да бъдем обективни, и да се сриен пазара, едва ли танграта ще го удари. Нека си спестим повече тези частни случаи. Хич не ме грее финансовото положение натанграта и дали ще фалира или не. Пожелавам му да не фалира. Ако пазара се обърне, танграта няма как да му повлияе.

Крис, исках да питам как купуваш дцк, но съм изпуснал едно А.

Винаги след бум е имало бъст. Кой каквото ще да говори. Сами давате пример с тоя крипто милиардер. Криптото се срина още вчера. Кой играл и излязал на време, спечелил, другите пият вода. Всеки клас активи ще дефлира. Имотите най-бавно. Всеки сам си избира в какво да инвестира според предпочитания, компетенции и ниво на толеранс към риск.

Общи условия

Активация на акаунт