С каква храна храните котката си? - Тема 4

  • 34 179
  • 747
  •   1
Отговори
# 510
  • Варна
  • Мнения: 1 792
Ние сме с Cat's Best - сигурно има и по-добри, ама след като веднъж се съгласи с тази, не променям. То беше бентонит - много прах, то силиконова - бучкаше му лапите, то пелети - много леки и спря да заравя акото. С тази се разбрахме, слепва на разградими топки, ако искам в човешката тоалетна мога да ги пусна (ама не го правя), но е вярно, че малко се разнася. Последното, вероятно щото моя е дългокосмест.

# 511
  • Мнения: 27
Здравейте,
Относно тоалетната ползваме биоразградима, която се хвърля в тоалетната. Бяхме на соева от магазин Стефанов, сега поръчах от zooplus , царевична, но още не мога да кажа впечатления.
Иначе му поръчах пробна храна Catessy, различни видове паучове в желе, опита сьомгата, много му хареса, изяде всичко и търсеше още, дадох му малко Анимонда, имаше отворена консерва, не я искаше хаха. А тези Катеси в консерви по 400 грама излизат супер изгодно, и са без зърно и захар, та ще му вземам за разнообразяване.

# 512
  • Мнения: 265
Аз имам два големи котака и си ползват една тоалетна ,по голяма закрита нямат проблем с ползването .Пред тоалетната съм сложила от тези постелки които са като пчелна пита и ако се разпилее нещо се задържат там гранулките от тоалетната
А това са обикновени пелети за печка или специални за котета? Кое е по-икономичния вариант се чудя?
А, и още нещо - за две котета трябват ли 2 тоалетни?

# 513
  • София
  • Мнения: 12 284
Уредих селските котки.
Домашна храна с любезното съдействие на Лидл.
Вариант е за всеки, които търси разнообразие и бюджетно хранене.
Воденички на 50 процента и попадение пиле на 60 процента намалено, само бяло месо и бутчета почти. Изтичаше срока на годност на 31ви мисля, но си бяха напълно ок. Едно пиле от 1.8 кг излиза 3.6 лв. Взех 2,после още 5.
Сготвих :
- 2 пилета 3,6 кг за 7,5 лв.
Чисто месо 2,3 кг
- 0.5 кг воденички за 1,5 лв
-0.5 кг черен дроб свински за 2 лв..
Общо 11 лв.
Сварих, обезкостих, добавих 2 моркова и 2 картофа. Пасирах и добавих ориз.
Резултата почти само чисто месо около 8 кг мокра храна за 11 лв или 1,4 лв кг. Общо 12 големи буркана или един буркан около левче.
Имам още 5 пилета във фризера, като изядат гладниците тези буркани.
Скрит текст:









 Всяко пиле излезе към 1,2 кг чисто месо за 3.6 лв. Което е 3 лв, кг чисто месо. Знаете цените на консервите с високо съдържание на месо..





Последна редакция: пн, 30 окт 2023, 00:31 от Aila

# 514
  • Мнения: 10 757
Евала за труда, Айличка! Grinning

Кокалите какво ги направи?

# 515
  • София
  • Мнения: 763
Ей, много капризни тия котани бе Simple Smile
Моят до скоро си хапваше всичко, но купувах торби гранули до макс 6 кг и като свършат, вземам друг чувал за разнообразие.
Но като взех чувал 10 кг и към средата така му писна, че не иска да я види. Разнообразих с какви ли не други видове да я позабрави, но не я иска и това си, помни дяволът Simple Smile
Та въпросът ми е има ли практика тук за размяна на храни, гранули на кг по-точно, като при парфюмите напр.? Разполагам с 4-5 кг Concept for Life Indoor Cats и ако някой има сходен проблем и можем да ги разменим, ще се радвам!

# 516
  • Мнения: 4 308
Айла, всичко ли пасираш като им готвиш така? Моите човешки манджа не близват дори и да са гладни. Ходят, подушват и демонстративно напускат 😂. В повечето случаи и месо на скара, варено пилешко или по друг начин сготвено също отказват. За сега само риба не са отказали.
Та си мисля да правя и аз някакви манджички на бебето, за да го науча да яде всичко.Макар, че той хич не е ящен.

# 517
  • София
  • Мнения: 12 284
Пасирам всичко, после ориза само не пасирам, но той е начупен.
И непасирано и сурово ядат, но ме мързи да режа и така ми е по-лесно.
Селските котки не отказват храна независимо как е, вчера и Страх и Наско хапнаха, Шепа е с претенции и не яде домашна храна както и сурово месо като мъжете. Но като гледам по гладниците на село всички претенции са само при домашни и задоволени мяу. С таково удоволствие гледам как омитат всичко селските котки и не придирят.
А и всъщност само чисто месо нямат причина да откажат.
П.п
Записах час за кастрация на две от селските котки, но ми се струва,че едната пак е бременна...

# 518
  • София
  • Мнения: 19 419
Моят дядка не ще воденички, само аз си ги ям, като по-проста Simple Smile
Аз да купувам Шеба или РК уринари паучове по 3,50, а той се нахвърли като невидял на един Уискас, който ми подариха. Помияр го взехме, помияр си остана

# 519
  • Мнения: 10 757
Aila, до месец от забременяването може да се кастрира. Ако обаче ти се струва, може да е минало и повече от месец.

# 520
  • София
  • Мнения: 12 284
Aila, до месец от забременяването може да се кастрира. Ако обаче ти се струва, може да е минало и повече от месец.
Ми с Джинджър, която бях намерила изобщо не искаха бременна, а тази ако е бременна според мен ще по-напред. На Джинжър изобщо не и личеше.
Чак ме е яд, че може би защото я храня се е разгонила по никое време. Има поотраснало от предишното котило пролетта едно коте, което още е с нея и затова се надявах, че няма да има втора част. Пролетта беше огромна, като почнах да ходя на село, но не роди някъде при нас, със сигурност не е било едно, но едно е оцеляло. Сега още по-зле ще е развитието.. Подозирам че тя е майката на Шепа и тогава и е било първо котило, та съвсем не е знаела какво да ги прави. Дъщеря и с онова дългокосместото още кърми, но вече бебетата ядат всичко и се надявам, че като кърми още не е пак бременна та мисля нея да замъкна и мислех и майка и. Освен друго от миналата година пак нейно коте да взема и да закарам трите ,все ще останат две надявам се за кастрация.
Не знам само от предният ден като ги хвана, къде ще ги държа до следващият ден... Освен да остана на къщата да спя, макар че няма никакви условия в момента и вътре в едната стая да ги затворя и сутринта направо към клиниката.

# 521
  • Мнения: 4 308
Ще пробвам и аз да им направя малко супичка някой път с пилешко и ориз и ще я пасирам.Сигурно няма да я погледнат, но за проба само малко. В такива манджички какво мога да им слагам?
Айла, хвани ги и ги остави някъде където няма да ти направят бели, ако имаш такава стая.И сами да останат затворени за 1 ден няма какво да им стане.
Доктора, който кастрира моите явно ги предозира с упойката или е много силна не знам, но целия ден не бяха в час и гледката беше ужасна. Даже ме разплакаха, като ги гледах в какво състояние се намират и как се мъчат. Още се обвинявам какво им причиних.

# 522
  • София
  • Мнения: 12 284
Ще пробвам и аз да им направя малко супичка някой път с пилешко и ориз и ще я пасирам.Сигурно няма да я погледнат, но за проба само малко. В такива манджички какво мога да им слагам?
Ще копирам описанието на Felini Complete.
Аз не им слагам сега на селските, затова добавям и дроб, като често пасирам и малките костици от пилешкото. Трябва добавката да се слага на изстинала храна, а за селските гледам да затворя бурканите врели и после да ги държа в хладилник.
На Страх навремето му замразявах сурово месо и поръсвах с витамините.
Скрит текст:
                                                             

Felini Complete  

Felini Complete  e балансирана хранителна добавка състояща се от витамини, минерали, микроелементи и таурин за добавяне към сурово или сготвено месо.
Котките са изключително месоядни животни и затова имат специфични хранителни нужди. Тяхната естествена храна се състои от цели животни като мишки (гризачи), насекоми и понякога малки птици. Те им осигуряват протеини, мазнини, аминокиселини (от месото), витамини (от вътрешностите), минерали и микроелементи (от костите и кръвта). Felini Complete добавката превръща чистото месо в „пълноценна храна“ за вашата котка.
Използване и дозировка :
Една възрастна котка (около 4.5 кг) се нуждае от около 130 гр месо на ден, разделено на 2-3 порции. За едно хранене смесете 65 грама месо с една мерителна лъжичка (0.8 гр) от Felini Complete и 1-2 супени лъжици вода. Когато приготвяте по-голямо количество храна използвайте 12,5 гр (около 15,5 мерителни лъжички) от Felini Complete и 150 мл вода за 1 кг месо.
Освен мускулно месо може да използвате сърца (до 15 %), стомах/воденички и бъбреци (до 5 %).

По-големите котки се нуждаят от повече храна. Проверете теглото на вашата котка, тя се нуждае от около 30 гр на кг телесно тегло.  Подрастващи, бременни или кърмещи котки имат нужда от неограничено количество храна.
Количеството мазнини трябва да е около 10 %. Може да смесите нетлъсто месо с по-мазно месо за да постигнете това. Ако използвате изключително само нетлъсто месо трябва да добавяте мазнини, например гъша мас (без никакви добавки) за да постигнете около 10 % мазнини в храната. Ако е необходимо може да добавяте и до 5 % фибри – моркови, ориз и тн.
Разнообразието е важно! Използвайте различни части и видове месо.
Подходящи видове месо са например : пилешко, пуешко, патешко, агнешко, телешко, заешко, еленско, конско, щраусово, фазанско и др. Подходящи части са : гърди, врат, бут, филе, парчета с кожа, сърце  (до 15 %), стомах/воденички и бъбреци (до 5 %). Не използвайте сурово свинско или глиганско месо (риск от вируса на Ауески). Сготвено свинско месо може да се дава.
Рибата е приятно разнообразие в храненето на котките. Тъй като котките са предимно месоядни животни, не се препоръчва включването на риба по-често от веднъж седмично. Моля бъдете сигурни, че ако давате сурова риба то тя е от семейство пъстървови, тоест сьомга или пъстърва. Белите риби не е подходящо да се дават сурови, защото съдържат тиамизин, ензим който разрушава вит В1 и може да доведе до дефицит. Готвенето разрушава тиамизина.
Когато използвате сготвено месо е важно да добавяте и бульона. За да избегнете загубата на витамини не добавяйте Felini Complete по време на готвенето или докато е още топло. Добавяйте Felini Complete след като месото и бульона са изстинали. Може да замразите месото с добавен Felini Complete, но е по-добре да го добавяте непосредствено преди хранене. Ние препоръчваме да съхранявате месото замразено не повече от 4 седмици, за да избегнете загубата на витамини.

Забележка:
Тъй като Felini Complete  вече съдържа калций, фосфор и вит А, не трябва да давате кости или черен дроб.
Felini Complete e предназначен единствено като добавка при приготвяне на храна от сурово или сготвено месо и не трябва да се добавя във вече готови храни за котки.
Felini Complete не съдържа алергени. Съхранявайте го, на студено, сухо и тъмно място.
Ако вашата котка има проблеми с бъбреците използвайте  Felini Renal.



https://feline-nutrition.org/nutrition/making-raw-cat-food-for-do-it-yourselfers
https://havebutterwilltravel.com/keto-cat-raw-food-recipe/
https://www.youtube.com/watch?v=EyYQZ-9HvEQ
https://www.wikihow.com/Make-Raw-Cat-Food

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 15:39 от Aila

# 523
  • Мнения: 122
Ей, много капризни тия котани бе Simple Smile
Моят до скоро си хапваше всичко, но купувах торби гранули до макс 6 кг и като свършат, вземам друг чувал за разнообразие.
Но като взех чувал 10 кг и към средата така му писна, че не иска да я види. Разнообразих с какви ли не други видове да я позабрави, но не я иска и това си, помни дяволът Simple Smile
Та въпросът ми е има ли практика тук за размяна на храни, гранули на кг по-точно, като при парфюмите напр.? Разполагам с 4-5 кг Concept for Life Indoor Cats и ако някой има сходен проблем и можем да ги разменим, ще се радвам!
    И моя котарак спря да яде гранулите си откакто взех 10кг. чувал. Като цяло спря да яде гранули от известно време, пробвах с квкинли не( от хубави по-хубави) и не иска и това е. Толкова ми писна вече, толкова пари на вятъра съм хвърлила, че мисля вече да го храня само с консерви( не, че и тях не подбира, но пима няколко вида, които знам, че ще яде със сигурност). Добре, че майка ми имат две дворни котки та намазват.

# 524
  • София
  • Мнения: 8 706
Моето не е фен на гранулите. Яде ги от немай къде, защото съм инат и не му слагам друго. А е малко и още има нужда да хапва често. Веднъж на ден му давам и мокра храна.
Иначе, фен е на всякаква истинска храна- пилешко, суров дроб му дадох вчера. Чудя се дали да не му приготвям, но още едно нещо ще трябва да правя...а не мога да с еобърна от задачи, домакинстване...остава и котешка храна да приготвям.
Предишната ми котка не близваше пиле, риба, дробове...нищо такова. Краставии само ядеше и ако добара вафли. Това му личи, че е от село, налита да яде всичко Laughing

Искам хубави купички да му взема. Гледам, че има някакви високи, да не си извивали гръбнака. Има ли смисъл от тях или са за такива като мен, които се връзват на рекламни трикове Satisfied

Общи условия

Активация на акаунт