На юлчето захранване му предстои, а на мама да чисти следи - Родени Юли 2022 - тема 4

  • 15 727
  • 772
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 161

Малкото ви бебе вече е пораснало, наближава петия месец и се нуждае от нови хранителни вещества, за да се развива нормално. Само „голо“ мляко вече не му е достатъчно. Венците се подготвят за първите зъбки и детето трябва да се приучи към ново умение – да дъвче. Време е за захранване!

Кога се захранва бебето?

Препоръката на педиатрите е само кърма до шестия месец, ако детето се развива добре и наддава на тегло. Но времето на захранване е строго индивидуално. Най-често между навършен четвърти и шести месец. По-рано се захранват деца с рефлукс, които много повръщат. По-твърдата храна е лекарство за тях.

Ранното, преди четвъртия месец захранване крие рискове – стомашно-чревният тракт не е съзрял за усвояване на немлечни протеини, мазнини и въглехидрати, храната трудно се смила. Лигавицата на червата в тази възраст е по-пропусклива, бариерната им функция е ограничена и рискът от хранителна алергия нараства. Бъбреците са незрели и не могат да отделят увеличените соли и другите продукти на обмяната. Малкото бебе трудно се научава да дъвче и да гълта твърда храна в ранната си възраст.

Късното, след 6-7 месеца захранване също не е желателно: запасите от желязо, витамини и други микроелементи са изчерпани и настъпва дефицит.
Как да разберем, че е настъпил моментът за захранване?

Детето само показва кога е готово:

 - проявява силен интерес към вашата храна и посяга, когато се храните;
 - огладнява по-бързо;
 - не наддава на тегло задоволително;
 - може да седи макар и с опора;
 - държи играчки с двете си ръце и ги слага в устата.
    

С какво се захранва бебето?

Забравете съветите на бабите за прясно изцеден плодов сок – по тяхно време той се даваше още през втория месец. Оказа се, че това е вредно: сокът предизвиква ферментация и газове в червата и коликите са често явление; дадем ли сладък продукт на детето то трудно ще хареса другите храни.

Затова захранването започва с млечно-зеленчуково пюре от един зеленчук или каша. За кърмените деца първата каша е безмлечна и без глутен, на практика оризова, царевична, от елда и просо. Безмлечните каши се приготвят с мляко, с което се храни детето. На децата, които са на адаптирано мляко, първата каша е млечна без глутен.

Най-добре започнете захранването с млечно-зеленчуково пюре. Първите зеленчуци са картоф, сладък картоф, тиква, моркови, пащърнак, към тях се добавя 30-40 мл мляко, с което се храни детето. В някои готови пюрета има мляко и не е необходимо да добавяте, четете етикета. Предпочитайте традиционното хранене, тоест с продукти, които растат по нашите земи. Генетичната и ензимна система на детето е пригодена точно за тях, а не за чия, авокадо, киноа и т.н.

Как става захранването?

Детето се захранва само когато е здраво. Новата храна е необичайна за детето –различна консистенция, вкус, на всичкото отгоре се дава и по нов начин – с лъжичка. Затова захранването става постепенно, за да свикне детето. Най-добре да се започне със заместване на обедното хранене.

Първият ден се дават 1-2 ч.л. от леко затопленото, фино пасирано зеленчуково пюре и се дохранва на гърда или с адаптирано мляко. Всеки ден количеството се увеличава с 1-2-3 ч.л. според желанието на бебето и се дохранва с мляко. Стомахчето се пълни с пюре и детето приема все по-малко мляко всеки ден. Детето е захранено докато стигне дозата от около 150-160 г. според апетита му. Този период е около 10 дни. След това може да се прибави втори зеленчук. Например, ако е започнато с картофено пюре, след това се дава картоф с тиква, картоф с морков и т.н.

Следващата нова храна е кашата след обяд, която също се въвежда постепенно, или месо със зеленчуци през ден на обяд. Първите меса обикновено са от заек и пуйка, тъй като са най-неалергизиращи. В месно-зеленчуковото пюре месото е малко, около 15%, а зеленчуците вече са давани, така че това пюре може да се даде цялото наведнъж. Ако решите сами да приготвяте пюрето, към зеленчуковото пюре се прибавя равна супена лъжица фино пасирано сварено месо.

При домашните пюрета не може да се спазят пропорциите на основните хранителни вещества, отнемат много време, което може да отделите на детето и на семейството. Ако решите да приготвяте храната вкъщи, следете за произхода на продуктите.

Следващите месеци менюто се обогатява с жълтък в постното пюре (след шестия месец), попара за закуска (след осмия месец), риба (в осмия месец), супа (без застройка и сол в осмия месец) и т.н според инструкциите на педиатъра. Така през седмия месец детето на обяд хапва зеленчуково пюре с жълтък (в началото ¼ после ½), през ден месно-зеленчуково пюре, след обяд каша.

Плодовете също се въвеждат постепенно, в началото обработени (плодово пюре, сварени, на пара), заради грубата целулоза, която дразни стомаха и червата. Чак след това се въвежда пресен плод. Плодът не замества основно хранене, дава се между храненията или в кашата.

Прясно изцедените сокове се включват чак след десетия месец, а при децата с рефлукс – след годинката, ако нямат оплаквания. Предпочитат се цели плодове заради фибрите в тях.

Трудно ли се захранва кърмачето?

Вариантите са два. Детето приема храната с охота и няма проблем. Черният сценарий е бебето да не иска пюрета и дори да изпада в истерия. Това се случва по-често при кърмените. Ако детето категорично отказва новата храна, сменете я с друг вид. Може просто да не му допада вкуса. Ако отново не желае да се храни, оставете го да забрави неприятните емоции за седмица и опитайте пак.
С кои храни трябва да се внимава?

Ако детето е с алергия към белтъка на кравето мляко, захранването е специфично и става под контрола на педиатър. Ако при приема на някоя храна детето реагира с колики, обриви, разстройство, повръщане, силно неспокойствие, тя се премахва от менюто. Кравето мляко при кърмените деца се въвежда постепенно, например първо млечна каша, после сирене обезсолено. Обикновеното прясно мляко не се дава за пиене, може да се използва за приготвяне на храна (кремове, десерти) след десетия месец.

С кисело мляко може да се овкуси храната след десетия месец, но като самостоятелно хранене се дава чак след годинката.

Ролята на глутена често е преувеличена, непоносимост към него имат малко деца. Въпреки това се въвежда постепенно, следи се за разстройство, колики, обриви.

До година са забранени сол, мед, морски дарове, ядки, екзотични плодове. Захарта е в минимални количества при приготвяне на кремове и други десерти.

Внимавайте с микровълновите печки при затопляне на храната, затоплянето в нея е неравномерно и може да изгорите устата и хранопровода на бебето, ако не я разбъркате много добре. Предпочитайте традиционните методи за претопляне на храната.
Какви грешки се допускат при захранването?

Прекалено ранното (преди 4 навършени месеца), както и късното захранване са еднакво вредни. Бързото въвеждане на различни храни също е неприемливо, храносмилателната система се натоварва и реагира с нежелателни последствия. Всяка нова храна се въвежда поне 10 дни след като детето е захранено напълно с предишната. Така може да се отчете как детето реагира на различните продукти. Ако се дадат две нови храни и бебето получи обрив или разстройство, няма как да знаем коя е причината.









Всяко дете се развива индивидуално от раждането си. В този смисъл сроковете за развитие на конкретно умение при детето, давани в наръчниците, следва да се приемат само като приблизителен ориентир. Не бива да забравяме и че при някои бебета едни способности се развиват преди други. Относно това дали развитието на дадено умение при детето се забавя, от компетенциите на специалистите е да се произнесат на базата на преглед. Разбираемо е, например, преждевременно родените деца да се развиват малко по-бавно от доносените си връстници и в този случай сравнения между тях са неуместни.

За нормално се приема бебето да започне да се обръща от гръб по корем между 4- и 7-ия месец. Най-често това се случва през петия месец след раждането, но не изключвайте и вероятността да бъдете изненадани и по-рано. Затова бъдете нащрек от по-рано и не оставяйте детето на необезопасени повърхности.




Кога става дума за истинско падане от високо?

За падане от високо говорим, когато падането е от височина, по-голяма от собствената височина на пострадалия. Когато дете е паднало от високо или е претърпяло удар с висока скорост (автомобилна катастрофа, падане от движеща се люлка или колело, например), винаги трябва да се подозира увреждане на главата и гърба, независимо дали е ударило челото, тила или слепоочието си. При удара е възможно да се получи сътресение на мозъка или мозъчен кръвоизлив, който да доведе до притискане на мозъка.

Разлика между мозъчно сътресение и мозъчен кръвоизлив

В случай на мозъчно сътресение, детето може да е замаяно и временно неадекватно, да има главоболие и гадене и дори да не помни какво се е случило, но скоро след това започва подобрение в състоянието му и неразположенията намаляват и изчезват.

При мозъчния кръвоизлив, в началото детето може да бъде напълно адекватно и да изглежда добре, но с времето се появяват нарушения на съзнанието, дезориентация, двойно виждане, повръщане, затруднения в говора и движенията, гърчове.
Как да реагираме правилно, ако детето падне от високо?

При падане на детето от високо, не реагирайте импулсивно и прибързано. Първо проверете дали е безопасно да се доближите. След това проверете дали детето е в съзнание - дали реагира на повикване и внимателно потупване по раменете (много малките бебенца трябва да се потупват отдолу по стъпалото). Припомнете си, дали е реагирало и проплакало, или е извикало веднага след удара.

Ако детето не реагира и не се движи, незабавно проверете дали диша и имайте готовност да извършите сърдечен масаж и обдишване. Ако диша нормално, но е в безсъзнание, поддържайте свободни дихателните му пътища, не го размествайте и се обадете на тел. 112 за линейка. Ако сте обучени правилно, обърнете детето настрани по такъв начин, че главата, врата и гърба да остават на една линия и да няма усукване и разместване. Проверявайте, дали детето диша на всяка минута, докато пристигне линейката.

Ако има открита рана, спрете кръвотечението и при възможност го завийте и подложете отдолу дреха, за да запазите телесната топлина.

В случай, че детето е в съзнание, най-вероятно то ще плаче силно и дълго. Огледайте го за външни наранявания, подувания, деформации, кръвотечение от носа и ушите. Окажете първа помощ за раните и го успокойте, по възможност без да го местите, докато не се убедите, че всичко е наред. Ако детето е по-голямо, разпитайте го, за да установите, дали си спомня и дали е адекватно. Ако имате подозрение за увреждане, инструктирайте го да не се движи, стабилизирайте го и се обадете на тел. 112.

При по-малките деца, които не могат да бъдат проверени по този начин, наблюдавайте поведението и незабавно потърсете медицинска помощ, ако в следващите часове или дори дни детето прояви отклонения от нормалното си състояние – не се храни или повръща или е прекалено отпуснато и апатично или пък е превъзбудено и плаче много, както и ако забележите проблеми с равновесието и координацията.

Малчуганите неминуемо ще падат и ще се удрят докато порастват и опознават света, а родителите трябва да запазим спокойствие, но и да бъдем бдителни и подготвени да действаме правилно при нужда.

Игри за бебе на 4 месеца

Сигурните признаци, че на бебето му растат първи зъби

Игри за бебе на 5 месеца

Последна редакция: вт, 29 ное 2022, 16:41 от fillme

# 1
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 321
Филме, мерси за темата. Много ценни съвети виждам за захранването, после ще ги прегледам подробно като приспивам бебо ❤

# 2
  • Мнения: 1 259
Fillme,  пак супер тема!

# 3
  • Мнения: 776
И аз благодаря, Филме, има много инфо, което и аз ще изчета после. Както винаги си се постарала!

Деси, и аз бях днес в тоя филм...Жесток рев, извива се, истерия, само защото се опитвам да я приспя. А те очите и червени за сън!

Ние бяхме на преглед и мерене преди 2 седмици, +530 гр за месец и 1 см. Не ми се струва много, но толкоз. Уж е в норми.

# 4
  • Мнения: 77
Мерси Филме за полезната тема!
Относно попа, явно пак съм попаднала странник, признавам вярата изобщо не ми е силна и позната материя😅
Днес бяхме на ваксина, остава още една(разделяме ги). Ема беше наддала за две седмици 400гр, предните месеци да сдаваше толкова за месец и вече е 6200кг и 65см, като рязко и на дължина е дръпнала. Но пак започна с леки драми при ядене. Педиатърката препоръча да започна захранване с пюрета с кърма + кърма. Май ми се струва раничко, искаше ми се да е след празниците поне.

# 5
  • Мнения: 85
Благодаря за темата и информацията. Форумът на бг мама е изключително полезен!

# 6
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 321
Сега прегледах първия пост - още веднъж благодаря, безкрайно ценна информация за тези от нас с първо дете Simple Smile

Имам следното питане, че забравих да питам в кабинета днес - като захранвам детето на 45градуса в шезлонга ли трябва да седи или в позицията тип стол?

# 7
  • Мнения: 1 259
Нашата педиатърка каза 45 градуса, защото е ясно,че няма как на 5 месеца на седят стабилно в позиция тип стол и да не обръщаме внимание на този "сигнал" за готовност, защото повечето бебенца успяват да седнат достатъчно добре чак около 7-ми месец.  В понеделник сме на ортопед и него ще питам също.

# 8
  • Мнения: 661
Благодаря ти за старанието и отделеното време, fillme.

У нас се спи все още. Бебето заспива за 5 до 15 минути, НО само единствено с мен. Ако баща му го вземе, той плаче и мрънка. Чака детето, колкото се налага. Щом го взема аз спира, усмихва се или се засмива с глас и се гушка. Запявам "Аз съм..." и докато кажа сънчо и очите са затворени, а след мъничко вече спи. Ако аз съм с него заспива без мрънкане. От вчера взе и само при мен да яде. На баща му бута шишето и обръща глава на другата страна. Вземам го аз, пие си млякото... За игра обаче тати е чудо. С него повече се забавлява. Boss бебе е и той. Раздал ни е задачи според компетенциите и ако някой закъснее си получава конското.

Каката ми е болна и вкъщи, та отложих коледните картички с една седмица. Та другата седмица ще правим картички с отпечатъци на ръчички и крачета. Така и у нас стана коледно.

АА, на тази възраст няма как да седят седнали повече от 2 секунди. Така каза педиатърката. Та ако се захранва преди да могат да седят, то трябва да е на 45 градуса.

# 9
  • Мнения: 208
Здравейте,

Филме, благодаря за хубавата тема Simple Smile
Аз от 2 седмици съм в омагьосан кръг с бебе Тони.
Почна много да му се запушва носа, да хърка и почнах да вадя гъст сопол. (След физиологичен р-р и Носко) . Почна да се буди от хъркането нощем. Естествено на 2 ден бяхме при педиатър. Каза, че било задна хрема, не се впечатли, уж било от сух въздух. Да, ама ние сме с овлажнител  на филипс и на 40% се подържа... Даде ни само Низита. Капах, капах,  е пак хърка и нищо не се дърпа. Почнах пак с физиологичния и пак подобни сополки. Няма спане....  днес бяхме при друга педиатърка - в Надежда. Каза щом няма температура, храни се значи всичко е наред. Задната хрема щял да си я влачи....  Изписа ни някакви капки с Лактобацилус... Но каза да имам търпение, след 2 седмици пак да дойдем. Каза, че дори и да вземе секрет, нямало да мине лесно... По-добре с тези капки (Narine nasal). Аз съм силно притеснена, честно казано не мисля, че ще помогне.
Сетих се, че доста мами тук минаха през хъркането-  та ако имате съвети какво са ви дали и да споделите вимали ли са секрет и какво е излязло. И най-вече оправихте ли се вече? И кой е вашият доктор?
Тази вечер вече 3 път плаче на сън и първият път беше от хъркането, та се посъбиду и го носих на ръце.
Жал ми е и същевременно съм изтощена от неспането вече 10,11 ден...

# 10
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 321
Супер, момичета, и аз така разсъждавах, че нали наскоро дискутирахме седенето.
Ама на моята позната от юнките дето захрани на 4,5-5м ѝ казали и педиатърката, и ортопеда че може да седи детето вече и тя е взела от тези мини столчета дето ми приличат на гърне, меките 😅

И на Йоан сутрин шмърка нослето от две седмици, капя физиологичен, нищо не вадя с аспиратора освен прозрачен мукус. Питах днес ЛЛ, било от парното, не било задна хрема, че имах такива притеснения… у нас е 50-60% влажността, почне ли студът обаче нонстоп сме на ел.влагоабсорбатор, че иначе има конденз по прозорците и една зима преди ми бяха мухлясали дрехите в гардероба …
Та тия проценти ги държа с абсорбатора (ест, работи в хола през нощта, не в спалнята, тук е през деня), иначе отиват 60-70%, но и ние се будим със сухи носове и корички (прощавайте), та какво остава детето. А парното е на 1 вече, 21-22гр в стаята…
Не ти помагам много Лавинка, съжалявам 🤗 виж евентуално грип стоп спрея, той е с лактоферин, а тест за бактерии може да направиш във всяка лаборатория с натривка на място. Иначе Йоан като беле със задна хрема преди 2 месеца поне се успокоих че е типично да влачат по 3 седмици бебетата. Важното е да няма промяна в цвета на сопола (жълт, зелен, сив), че тогава значи бактерия.

# 11
  • Мнения: 863
Аз бих добавила и вит.С ампулки от 2мл.
Малката два пъти вече беше хремава, вит.С и виброцил й изписваха, както и много промивки, когато се сетя по 100 пъти на ден. Помогна й, но за около 2 седмици.

# 12
  • Мнения: 208
Благодаря ви за бързия отговор. И аз подържам 21 градуса, в спалнята нощем и когато спи денем. Топлото е на газ сега. Миналият месец бяхме на климатик и аз направо си кашлях, изсушена... Сега мисля, че е оптимално.
Притеснявам се, че не попадам на добри педиатри или по-скоро са предпазливи. Ще отида в лаборатория за натривка със сигурност. Секретът е доста гъст ( даже им го полазах на докторите на снимка Simple Smile
Виброцил и вит c ми звучат доста логично, аз бих ги сложила веднага, но като е толкова малък и все чакам педиатър да ми  изпише "правилното" лечение...

# 13
  • Мнения: 661
Тази препоръка за седенето ми се струва като препоръката за даване на сокове от 3 месеца. Остаряло е много това. Бебетата не се слагат да седят. Чака се детето само да седне и тогава вече може на стол. А по принцип ако детето следва последователността, то първо ще започне да лази и чак след това ще седне. Затова много ЗБВ бебета започват да ядат и по-късно. Моята кака пролази в деня, в който направи 6 месеца и седна сама около 2 седмици след това. Всички ме мислеха за луда, че я возя още в легнало положение.

За нослето и аз не мога да помогна. Тук като заведа дете на преглед с такова оплакване и все чувам изречението: "С някакъв медикамент ще мине за 7 дена, а без нищо за 1 седмица." Значи все е тая и затова и нищо не дават.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 715
При нас хъркането се оказа бактерия и според педиатърката трябваше да си седи с нея, да капя Грип стоп и да чакам да мине. Радвам се , че този път не я послушах и ходихме на УНГ. Помогна ни Мупироназал маз и да чукам на дървото вече повече от месец нослето и е в прекрасно състояние. С парно сме и ние, спим на 22 градуса, но 40% влажност за бога е много малко. Дори лятото не помня да е падала толкова у нас. Ако падне пускам овлажнителя...За бебетата съм забелязала, че е добре 55-дори 60% влажност. Под това всички сме със запушени носове в нас. Такава влажност имам предвид при отопление. Иначе ако го няма парното и 45-50 % си е добре. Изобщо, питайте ме, последните ми 4 години само това правя  - регулирам влажността в нас.......... На баткото ми при избиване на всеки един от 20те зъба му се подуваше лигавицата и му се запушваше носа от най-малкото и влажността ни беше критична, ако искаме да спим. Видя ли, че не е като хората и до ден днешен ми е останало от него да взимам мерки.

Общи условия

Активация на акаунт