На юлчето захранване му предстои, а на мама да чисти следи - Родени Юли 2022 - тема 4

  • 15 738
  • 772
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 445
Нали уж трябвало да разграничават дневния от нощния сън, да свикват да спят на всякакви условия..според околните близки  ще го побъркаме от белия шум и трябвало да спи на шумно радио 😅

Не само полезно, но и желателно - нали уж "учените казват", че хормона на съня , мелатонин мисля беше, се активирал на тъмно. И с двете деца от ден 1 след болницата спим на тъмно. Стаята на каката е със затъмняващи пердета, нашата спалня е с щори ден и нощ, плътни.

Момичета, нали ви бях споделила, че бебчо няма дълга дрямка и е кисел цял ден. Днес пробвах на обедната дрямка да пусна щорите, защото си е доста светло в спалнята, еми спи детето вече втори час?! Не знам има ли общо, хубаво ли е, вредно ли е, но принципно не затъмнявах до сега.. какво мислите вие?

# 46
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
Хич не слушай близките. Свекъра боботи като тромбон и същото чувам “трябва да се научи да спи на шум”. Ами вкъщи спи чудесно на всякакви шумове, ама от неговия тембър и мен ме боли глава, какво остава за детето. Ама като не иска да се съобразява човек, от 100 кладенеца ще донесе вода. После що Йоан реве само от него…

У нас пък апартаментът е тъмен. За дремките отивам в спалнята където през деня е полутъмно. В хола ММ работи и говори, гимнастиката го разсейва пък и въобще асоциацията с хола е активна игра. Тъй че на полутъмно си е ок според мен, не е нощното тъмно.

# 47
  • Мнения: 1 397
На теория е така, на практика трудно постижимо 😅😅😅 най-добре е като цяло да има сън, пък при какви условия..

Майка ми и тя така онзи ден - дошли да видят децата, люшка малкото и то се унася. Викам ѝ занеси я отатък в кошарата. Защо, нека свиква на шум. Да, ама голямата пее, скача, по някое време ще отиде и да го сръчка, нищо че бебето спи. И стои и ме гледа и не иска да я занесе отатък, виждам го в погледа ѝ. Баща ми я смъмри накрая. После, ако има нещо викай ни да помагаме, е как да стане.
Знам, че съм като диктатор постоянно кое как да стане и с каката беше така. Ама аз съм това дете 24/7 и все си мисля, че имам поглед какво е ок и какво не.

Нали уж трябвало да разграничават дневния от нощния сън, да свикват да спят на всякакви условия..според околните близки  ще го побъркаме от белия шум и трябвало да спи на шумно радио 😅

Не само полезно, но и желателно - нали уж "учените казват", че хормона на съня , мелатонин мисля беше, се активирал на тъмно. И с двете деца от ден 1 след болницата спим на тъмно. Стаята на каката е със затъмняващи пердета, нашата спалня е с щори ден и нощ, плътни.

Момичета, нали ви бях споделила, че бебчо няма дълга дрямка и е кисел цял ден. Днес пробвах на обедната дрямка да пусна щорите, защото си е доста светло в спалнята, еми спи детето вече втори час?! Не знам има ли общо, хубаво ли е, вредно ли е, но принципно не затъмнявах до сега.. какво мислите вие?

Последна редакция: чт, 01 дек 2022, 15:48 от deska90

# 48
  • Мнения: 2 466
Извадих тефтера от захранването на баткото, но трябва да го прегледам по-подробно и ще пиша пак, може да е от полза на някого.

Хоуп, пробвала ли си да доприспиваш за удължаване на дрямката?
Допълвам за затъмняването. Аз пускам щорите, от както се е родил, а и нали казват, че така се спи по-добре. В спалнята, която спим сега с него не са най-плътните, но затъмняват добре.

Маги, да се оправяте бързо. Марти започна със задна хрема, после да покашля и го заведох направо на пулмолог. Там казаха, че не е само от хремата и започнахме антибиотика, колкото и да не ми се искаше, не ни се рискуваше, защото все пак беше на 4м. Не казвам, че и при вас ще е така. Дано се разминете само с инхалации. Промивки с физиологичен разтвор правех, колкото пъти се налага, както и дърпането. Като не може да диша, да се храни и да спи нямам друг избор. Аз съм си паника по принцип. За течащ нос не бързам да водя на преглед, но за кашлица все ме е страх от къде идва и затова ходим. Или пък, ако е петък се притеснявам, че почивните дни трябва да търсим и обикаляме доктори и затова се застраховам.


Гледам ги и аз седящи 4 месечни бебоци в групата. Никога не коментирам, то е ясно, че всеки прави най-добро, на което е способен, за детето си. Странно е просто, че при наличие на толкова информация, различни изследвания, та дори и на споделен опит все още не се отсява наистина полезното. По групите особено масово се пише за сокчета на 3м, седене, проходилки, колани за прохождане и т.н. но винаги има и ще има такива, които подминават точно полезната информация. Винаги ще има надпревара кой е седнал пръв, проял, проходил, проговорил...но защо зорлем трябва да се случват нещата. Толкова мънички и крехки телца имат...ама седят. Та даже и изправени на крачета имаше. Както и да е...всеки с неговите си разбирания. Аз никога не съм натрапвала моите виждания, даже и непоискани съвети не давам, като виждам отсреща, че не би се вслушал човекът. Почти всичките ми приятели и проходилки са ползвали и колани и още какво ли не...Даже имам една приятелка, която ми се хвалеше, че на 3-4 месеца леща била дала на дъщеря си. Днес пък четох в една от групите за захранено бебе на 2м, защото проявявало интерес към храната на родителите, а майката се водела по него и го захранила. Та тъй..
Вчера свекървата ми беше на гости. Излязох за малко от стаята и като се върнах гледам, че го сложила да седне в нея и ме пита "слагаш ли го вече седнал". Казвай й "ами, не, малък е да седи". А тя " е как, ей така поне...виж, че той сам се надига и си иска".. Е, иска си, но не може да седне все още сам. Щом не може, значи не е готов. Такава случка имах с нея и баткото. Беше май пак на същите месеци. Идва ми на гости, излязох за малко от стаята и като се върнах гледам оградила го с възглавници и го подпряла да седи, а нали ми е първо и като видях зле ми стана. Казах й и тогава, че е малък да седи и махна възглавниците. И пак за сокчета ми приказва да съм му давала, домашно мляко щяла да кваси и да му дава. ..и още куп неща.

Оо и на мен ли е любимо като ми кажат да свиква да спи на шум. Е той и на шум може да заспи, примерно ако го нося и си говоря с някой, но кой пък обича да спи и да му дуднат на главата? Баща ми преди ми се подиграваше, че много книги чета. Абе все ще се намери някой с по-компетентно мнение как е най-правилно да си гледам моето дете.

# 49
  • Мнения: 2 260
Благодаря ви момичета, ще пробвам инхалациите и ще видим и утре какво ще каже лекарката.

Иначе за това с шума съм на същото мнение - не е естествено човек да спи като пън на шум, няли някакви инстинкти има човек, и не вярвам дс се спи добре на такъв. Също се изумявам когато за въпросното приучване се държи тв включен по цял ден. Сега не мога да обясня на майка ми, че не бива да си пуска тв когато бебето е в стаята и ме гледа учудено като и кажа че не бива да гледа телевизия. Изобщо едно всеобщо изумление предизвикват нашите модерни начини ня отглеждане явно..

# 50
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
Да, хич не си дават сметка, че нас не са ни отглеждали с телевизори, то и тогава излъчването на ефир2 примерно беше в определени часове… ама що да правят паралели вместо да си карат както им е удобно 😂

Изкарах днес Йоан с дъждобрана на количката, на него му беше добре в мечето и чувалчето, ама мен ми стана студено. Ще търся явно по-топли ръкавици.

# 51
  • Мнения: 407
Аз съм единствения човек, който е с това бебе нон стоп от сутрин до вечер. Като такъв аз съм човека, който казва какво, как и кога. Всички са свободни да изкажат мнение, но аз съм човека, който има последната дума. “Оставяй го да спи на шум”, “оставяй го да реве”, “давай му сокчета”, “възрастен човек трябва да пие 3л вода, никаква вода не му даваш”, “каква е тая глупост, че бебето трябва да си покаже, че е готово за захранване, то е бебе. Как ще знае, че е готово за захранване като то не знае какво е това” и подобни пропускам покрай ушите си и даже не отговарям.

Някой беше писал преди време, че 2-3-не помня кой месец бебетата почват сами да произвеждат мелатонин, от тогава затъмнявам стаята на всяко спане. Забелязала съм, че може да заспива и на шум и на тихо, ако обаче има някаква промяна в обстановката се буди. Ако спи на шум и стане тихо или обратното - заспи на тихо и стане шумно. Оня ден заспа в едно заведение в количката за моя изненада, без биба, без нищо, а беше адски шумно от говорещите хора. Най-дългия му сън обаче е вкъщи, на тъмно и тихо. И без изненада, сигурно и аз ще заспя на светло и шумно, ама колко наспана и отпочинала ще се чувствам е друг въпрос.

Дописвам, че се сетих - даже в болницата като беше в кувиоз им слагаха една пелена върху кувиоза, за да затъмняват. Казаха, че така им е по-комфортно, вместо да гледат светещите болнични лампи.

# 52
  • Мнения: 1 259
У нас се спи на тъмно, самата аз не търпя да ми е светло за сън и малкият свикна на тъмно. И аз му пазя разумно тихо, все пак сънят си иска спокойствие.

 За съветите какво да кажа, детето заради 4-тата дрямkа заспива късно 21.30/22.00, обаче без нея не става, трябва да виси буден над 3,5 часа и тогава няма да заспи въобще... та майка ми се включва с гениалната мисъл" Ма не му давай да спи късно вечер" . Е не се бях сетила или свекърва ми която е тъпкала ММ от 3 месечен с каши, сокове, компоти и каквото се  сетите  и после защо бил 10,5 кг на няма и 6 месеца.... а Йо бил много слаб, защото не съм го хранела и още не съм му давала друга храна. Естествено вече трябва да  посядва, даже и да проговаря, направо да потича на тая преклонна възраст от 4,5 месеца. Той милият се научи да издава звуци преди няколко дни и дрънка само  "мам-мам" и бпппп бппп и плюе и според нея е проговорил и го кара да казва "баба". Викам си да успех...  Grinning

Тази група тук ми дава надежда,че има още адекватни жени дори след хормоналния взрив от раждането, ама във фейсбук има скандални и айде прави си каквото искаш с твоето дете, ама да даваш безумни съвети на другите жени, ще вземе някой да се излъже и да си направи беля. Гледам една девойка си снимала бебчето завито с 3-4 възглавници, на спалнята с намачканите чаршафи  около нея, почти обърната по корем и спи и това било идея за сън... Е не е нормално, в 21 век, навсякъде безплатна информация в интернет, такива глупости да се промотират.

Аз днес съм много нервна, вече ПМС почна да ме хваща 10 дни преди цикъл, за капак, малкият се беше наакал, тръгвам да го бърша, ама то толкова пълен памперса и той цапна с ръката директно в мацаницата и после тръгна към устата, бързо го избърсах, ама се притесних да не е налапах някоя мръсотия и да лепне някоя бактерия. Всеки път се чувствам като пълен дебил и безпомощна - той се мята, аз го пазя да не се изцапа, да не се удари, а той мисли,че е игра и  вилнее жестоко.

# 53
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 351
Мен ме боли глава цял ден (магнитна буря имало, доживях и това да ми влияе 😄). Детето мрънкоти и той не знае защо, аз се впрягам, сопкам се на ММ за дреболии (даде ми съвет да спя следобед с бебето, сякаш тия 20-30мин ще ми стигнат 🤣🤣🤣). И почнах да се сърдя сама на себе си що за майка съм 😅 та не е от ПМСа, накрая на цикъла съм 😂

Мекси, няма да се косиш за акото, то още е стерилно дето се вика. Като почнат да ядат глупости от земята тогава има шанс да лепнат бактерии ама организмът е устойчив споко.
За опазването - не съм му рязала ноктите 7 дни и от вчера може да му викате Белязания, щото си сряза бузата под окото.  Все едно гарван го е нападал бе 😂

# 54
  • Мнения: 2 260
Нашият Йоан също не ми давс да му ги режа и едвя успявям, но все остават малки ъгълчета и така се е нашарил тук таме, че ме е страх някой да не викне социалните 😂 Преди му ги режех докато спеше върху мен, ама вече и това не ще :/ Чак ме е срам че така ходи.

# 55
  • Мнения: 529
Здравейте, желая да се присъединя към вашата тема. На 26 ноември навършихме 4 месеца. Притесненията ми са главно, че още имаме колики /редувам на период еспумизан и инфакол/ и не винаги изпива достатъчно количество мляко. Дневната му дажба е между 500 и 800мл, режим 9кг. Между храненията пие и водичка. Има периоди от по няколко дни, които няма апетит. Все още не съм въвела друг вид хранене, смятам на 5+ да пробвам. Може ли да ми кажете имам ли основание да се притеснявам? Ако има значение на АМ сме, Лактана био. Благодаря на всички.

# 56
  • Мнения: 1 259
Ооо ноктите заради ръцете в устата, имам чувството,че през 2 дни са за рязане и се дере нон-стоп.

# 57
  • Мнения: 776
Последните два дни нещо има промени в дремките на малката, да видим до кога. Още не съм свикнала как ден с ден не си приличат. Astonished Първите 2 дремки ги направи час времетраене (от 20 мин) с 2 часа будуване помежду им и за последната дрямка отказ да заспи, докато прозорецът не стане 3 часа. После една кратка дрямка и следващото е нощен сън. Нищо не съм променила! НИЩО!

Аз затъмнявам за дремките леко, не става абсолютен мрак. Има хора /в това число деца/, които могат да спят на шум и на светлина, мисля, че е до темперамент, а не как те научат...макар, че преди спях на телевизор, тишината ме дразнеше. Изключеше ли се телевизорът, се събуждах, но мъж ми ме научи на тишина и сега вече не мога. Освен, когато си пуснем филм, откъртвам веднага, не че скоро сме имали време за филм. Laughing

# 58
  • Мнения: 407
Ей Бъбълз ме сети какво щях да се оплаквам! Тони май се опитва да мине на 3 дремки, обаче! не може да си издържи интервалите. Тея дни става някакъв пълен бъркоч, пример от сега - събуди се в 5 и 20 от последна дрямка, чак сега ляга да спи! За 4та дрямка реве много, не я иска. Някои дни спи по 30-40 минути, тогава прави 4 дремки и е кисел през деня щото не му стигат 30-40 минути сън. Други дни спи по час, час и нещо ама се събужда от последна дрямка в 5+ и е нито да го сложа за 4та, нито да го сложа да спи нощен в 7. Голяма мъка!

Прашинке, най-добре обсъди с педиатър Simple Smile иначе Тони беше със силни и продължителни колики. Изчезнаха май тамън към 4ти месец. В края не бяха толкова колики, колкото газове и при нужда само давах Инфакол. Сега пак си пръцка доста, но то е нормално, стига да не е съпроводено с дискомфорт. Само идейно - обърни внимание на бибероните. Наскоро установих, че май ние сме влошавали положението без да искаме. Смених бибероните на 3ка, тъй като ги дават от 3 месец (с Авент сме), не се давеше, изяде си млякото за отрицателно време, обаче какъв рев падна след това… 2 яденета изкара с тях, като чух какви звуци му издаваше корема по време на ядене ми просветна, че е от тях. Върнах обратно 2ката и всичко приключи. Та предвид, че от едномесечен е с тях си мисля, че май и ние сме допринесли за проблемите с корема.

# 59
  • Мнения: 402
Filme, благодаря и аз новата тема и че винаги успяваш да направиш, а и полезна информация да дадеш.
И нашата Магдалена е с 4 дрямки на ден по 30-40 минути, заспива обиновено сама с биберон или в гнездото все още или на леглото, което всъщност е от преносимите кошари и може добре да се полюшва леко. Но!! Вечер стана кошмар,  събужда се много често, иска все да суче и по друг начин не минава номера. Много я сърбят венците явно, гледам на долния има една бяла точка, но зъбче не избива, а и все още рано ми се струва,  на кака и на 7 месеца първото изби и така си откара с 2 до годинката.
За инхалациите, аз също без инахалотор не знам как щях да оцелея при всичките задни хреми на каката. Нашият е омрон от компресорните, купихме и бебешка маска сега за бебето, на нея също бях пробвала да и направя инхалация, но малко трудно беше. При всички положения го препоръчвам този инхалатор, поне при нас си изби многократно парите.
За захранването аз май вече бях писала, ще започна като при каката малко преди 6ти месец. Имам записки как и какво точно съм въвеждала при нея, ако някой има интерес ще погледна и ще пиша. Общо взето в началото започнах с пюренца и към 10ти месец започнах да давам и храна за ядене с пръсти. Рано и дадохме и сама да яде с лъжица и вилица, макар да беше страшна цапаница в началото, съм доволна, че така процедирахме, защото много рано стана самостоятелна в яденето.
А, забравих за спането на тъмно, за съжаление през деня нямам къде да я слагам и да затъмнявам, затова спи на светло, но ако имах, бих го правила. С каката така правихме, особено след годинката, понеже и тя никога не е била от спящите, така свързваше, че е време за сън. Но и до ден днешен спи на нощна лампа, няма против, ако това я успокоява.

Общи условия

Активация на акаунт