Вие плащате ли сметки на родителите си?

  • 12 824
  • 270
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 568
Мъжът ми плаща сметките на родителите си (телефони, ток, вода). Поддържа части и консумативи за колите (нашите и тяхната, която също беше наша преди да им я остави и не иска да ги натоварва с неща по нея, единственоте си поддържат винетка, ГО, бензин). Родителите му живеят скромно с малко средства (пенсионери). Опитват да спестяват и да поддържат къща (постоянно има ремонти), заделят и за внучето. Не ни удря в бюджета и нямам против и повече разходи да поемем, ако се налага. Когато сме на гости при тях или при моите родители пазаруваме и храна.
За нас това е нормално нещо и както те са ни гледали и плащали всичко, така и ние можем в момента да помагаме като имат нужда.

# 61
  • Мнения: 680
Помагам им с плащането на всички комунални услуги, телефон и телевизия, понякога и храна.
Всичко е по мое желание и инициатива. Предпочитам да са спокойни от финансова гледна точка.

# 62
  • Мнения: 12 025
Майка ми е с висше образование и 38г стаж. Нооо, пенсията(вкл с "вдовишка" добавка от баща ми) е такава, че доникъде не стига. Поела съм абсолютно всичко-сметки, лекарства, храна, като тя ми дава част от пенсията си, но когато реши. Останалата част я дава на сина ми за празници. Когато беше жива свекърва ми, също много помагахме и на нея.И да, правя си сметките, че да има за всички.
Ако майка ми  остане на нейните пари, би било непростима мизерия, а аз не мога да допусна това. Тя отгледа детето ми, в смисъл той не е ходил по занимални, а от първи клас се прибираше у нас, баба му го чакаше с топла храна доскоро, понякога му помагаше и с уроците, като беше малък. Но и да не беше така, пак бих помагала. Майка ми е била втора по успех в гимназията, завършила е "Софийски университет", трудил се е от 17 годишна, никога не бих я оставила да мизерства. Имам много примери около себе си в обратната посока, не ми харесва.

# 63
  • Мнения: 404
Да! И на двамата!

# 64
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 139
Не,защото нямам родители.ММ също не плаща на неговите, те са с максимални пенсии и им стигат.Понякога давам пари на баба ми,но тя никога не ги иска затова се научих просто да ходя и да и нося неща,които знам, че биха и влезли в употреба.

# 65
  • Мнения: X
Плащаме телефон, интернет и телевизия за майка ми. С пенсията си не би могла да си позволи този разход, а живее сама, съответно интернет ѝ е връзката със света.
Вероятно би могла и без кабелна телевизия, но има любими канали, децата също гледат доста, когато са при нея.
За сметка на това, когато гледа внуците, поема издръжката им. Оставяме пари винаги, но им дава от тях само за по-големи покупки от сорта на кино с почерпка, подарък за РД и подобни. Храна, консумативи и джобни са от нея. Не можем да излезем на глава ...
За свекъра плащаме по-големи уреди, инструменти, дрехи и обувки. Пенсията му не е малка, с останалите разходи се справя сам.

# 66
  • Мнения: 996
В интерес на истината по една случайност напоследък разбрах, че няколко приятелски семейства плащат всички сметки на родителите си. И въобще не става дума родителите да са немощни или да нямат пенсии и допълнителни дохди, нито пък приятелите ми са някакви паралии, а хора на заплата, която винаги не ситига + деца.
И аз се запитах някой въпроси по темата. Та ще следя.
Аз се питам защо се прави това ? За да го правиш трябва да ти е много широко около врата и да нямаш никакви грижи и проблеми.
Ако е истина разбира се.

Не, не им плащам сметките, нито те моите. В семействата ни родителите се грижим за децата, които сме създали, а не децата за родителите си. Ако помолят, ще ги платим, разбира се.

именно.
Сериозно ли защо се прави... защото нито аз, нито мъжа ми, няма да чакаме родителите ни да стоят на студено, ограничават храна и качество или да ни се молят. Ако нечии родители имат пенсия ок за лекарства, сметки и достойна храна..ок
Допълвам се- понеже видях коментари- 3 деца имаме, пенсионери образовани- пример лекар, към 80- пенсията е брутално неадекватна от тези години на пенсиониране. А как- правя си сметката.
Не мога да повярвам как може някой да пита защо?..защото ги обичаме..

Последна редакция: ср, 14 дек 2022, 19:07 от BrightT

# 67
  • Мнения: 7 469
Има и горди хора, които макар и възрастни и с ограничени финанси, не желаят децата им да им поемат сметките. Моята майка е такава. Аз я уважавам затова. И свекърва ми, Бог да я прости, беше такава, докрай.

# 68
  • Мнения: 996
Има и горди хора, които макар и възрастни и с ограничени финанси, не желаят децата им да им поемат сметките. Моята майка е такава. Аз я уважавам затова. И свекърва ми, Бог да я прости, беше такава, докрай.
Затова не се пита, изчиствам и не коментирам. Да, протестират, но сменям темата. Трудно ще ме изправари като ги пускам онлайн..имахме и такива опити Simple Smile, то си е мило.

# 69
  • Мнения: 11 537
Има и горди хора, които макар и възрастни и с ограничени финанси, не желаят децата им да им поемат сметките. Моята майка е такава. Аз я уважавам затова. И свекърва ми, Бог да я прости, беше такава, докрай.
Затова не се пита, изчиствам и не коментирам. Да, протестират, но сменям темата. Трудно ще ме изправари като ги пускам онлайн..имахме и такива опити Simple Smile, то си е мило.

Майка ми пък гледа да даде двойно под формата на нещо друго за всеки даден лев, с което виждам, че я притеснявам. Юрва се да купува подаръци или нещо за дома. Купените продукти после намирам в моя хладилник или сготвени и носи храна, кани ни на гости да го изядем.
Тя знае, че и двете със сестра ми сме добре финансово, но не се чувства комфортно да я издържаме финансово .

Бабетките ми, като бяха с нас, също бяха много различно приемащи подобно обгрижване.  Бабата, която е майка на баща ми, в чийто дом отраснах и бе моята бащина стабилна фигура, позволи да имаме финансови разходи по нея, които да не изплаща до стотинка когато вече бе ясно, че си отива и не можеше да изпълзи от леглото за да се бори да ми връща парите Sad  Средната баба сестра приемаше умерена финансова помощ, но намираше начин да се реваншира. Най-малката сестра от бабите умееше да харчи като ламя за невероятни неща, до последния си дъх и там внимавахме да не прекалява Simple Smile Липсват ми!

# 70
  • Great Britain
  • Мнения: 2 213
Не.

# 71
  • Мнения: 993
Докато беше жива майка ми, плащах всичко, каквото мога, освен за колата им. Те си я поддържаха, защото аз не шофирам и нищо не разбирам. Нещо по-голямо, което им се иска, но не могат да си позволят, минаваше като подарък за рожден ден, или "видях го случайно/беше на промоция/купих го за мен, но няма да го ползвам" .В момента живея с баща ми и сме с "общ" бюджет, реално пак аз давам повече, но за мен е напълно нормално.
Бившият ми приятел също помагаше на майка си, тя живее сама, мъжът и е починал още когато бившият ми е бил дете. С триста и малко лева пенсия. Не мога да си представя при това положение някой да си остави родителя да се оправя сам.

# 72
  • Мнения: X
Отговарям на въпроса от темата - не, и през ум не би ми минало да плащам нечии чужди сметки или разходи.
Под 'чужди' имам предвид всички суми, които не са генерирани от мен, съпруга ми или непълнолетните ни деца.
Нито очаквам някой друг да покрива нашия масраф, нито пък съм склонна да плащам за нечии приумици.
Никой не ни е дал и 1 лев през живота, напълно самостоятелни сме. Simple Smile
Отношенията с близките ни в никакъв случай не са влошени, но всеки да си поема финансовите отговорности. Това е моето виждане по въпроса.

# 73
  • Мнения: 7 108
Всеки има различно семейство .

# 74
  • София
  • Мнения: 2 650
Не, защото не ми дават дума да издумам по темата. Понякога пращаме по някоя дребна сума на свекърва ми, даже на мен ми се вижда, че са твърде малко пари, но това си го договарят с мъжа ми и не се бъркам. Има нещо, което обаче никак не харесвам -  ходим на гости на родителите ми рядко, но за по-дълго, примерно 10 дни. Уточнявам, че мъжът ми не стои заедно с нас, само ни изпраща до там. Отивам с пълна торба с хранителни продукти, защото така ми се струва редно, а и ми е приятно да пазарувам за тях. Всеки път реакцията на мама е - ама защо носиш, защо си харчиш парите, ние имаме всичко, по-добре за децата ги похарчи тези пари. Дори и за рождения си ден ми каза да не си “пръскам парите” за нея, ами да купя нещо за децата.

Общи условия

Активация на акаунт