Защо толкова много студенти в чужбина се прехвърлят в България?

  • 7 580
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 41 009
Напротив. В чужбина се записваха най-мотивираните и най-амбициозни. Не случайно казах, че са били отличници. Именно затова не схващам точно каква е причината да се връщат.

E, има разлика между отличник в Горно нанадолнище, отличник в гимназията на окръжен град и отличник в АК или СМГ. Последните по правило нямат проблеми с нивото в който и да е университет и рядко се връщат. И ако се върнат е заради неудовлетвореност от онлайн обучението, пари или носталгия основно.

# 16
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Защото чужбината не е за всеки.

# 17
  • Мнения: 2 903
Напротив. В чужбина се записваха най-мотивираните и най-амбициозни. Не случайно казах, че са били отличници. Именно затова не схващам точно каква е причината да се връщат.
Мотивиран и амбициозен въобще не означава оправен и можещ.
На 18 всички са амбициозни и вярват, че ще променят света, ама голата амбиция до нищо не води. И е много лесно да си мотивиран за нещо, когато то изисква просто да харчиш парите на мама и тати. Оценки в България се изкарват лесно, могат и да се купят.
Не случайно написах "сблъсък с реалността". В "балона" осигурен от парите на мама и тати е много лесно да блестиш, когато се наложи да разчиташ само на себе си е друго.
А често амбицията да се учи в чужбина е само за престиж. И на запад има "печатници за дипломи" и някои хора отиват с каквато и да е специалност, само и само да е чужда дипломта, дори да не им е интересно.

# 18
  • Мнения: 1 583
В чужд университет не може да завършиш чрез зубрене и преписване, това по повод, че отличниците са заминали. Трябва да си напънеш мозъка и дългосрочната памет.
За скъпо - скъпо е и все по-скъпо ще става.

Не завиждай и не гледай в чуждото канче на бившите ти съученици е по-добрия вариант отколкото тема в бг мама.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Там много домашни дават, и дискотеките са скъпи,  а и е скучно когато ти искаш да излизаш, пък състудентите ти предпочитат да си седят вкъщи да зубрят. Някой в една друга тема писа, че и храната била гадна и сградите подтискащи, въобще много различен свят, като на Марс си там, шок си е.

# 20
  • Мнения: 29 429
Много ясно...то университета да не е за някакво си учене там. Друго си е вечер в Студентски град!

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Шегата настрана, но си е различна система и се изискват неща, на които не се учат в българското образование или поне не се учеха до скоро, т.е. и да ги има са в зародиш и пак няма как да си изцяло подготвен. Не става дума за материал, а за това да съставяш собствени заключения. А и наистина непрекъснато се пишат домашни, не е само накрая един изпит за който да попрехвърлиш учебника колкото да си направиш пищовче. Цените на живота също са шок, пък и в България за мама и татко като се вдигнат разходите остава още по-малко да се праща на отрочето.

# 22
  • Мнения: 3
И аз съм първи курс в чужбина. Много съжалявам, че се записах тука. Образованието им е буквално онлайн. Няма никакви домашни или групови работи. Просто учиш за изпита целият семестър и това е то. Аз не знам как точно е в бг вузовете, но със сигурност не съм си го представял така. Може би следващата година ще се прехвърля в България, не знам. Това че се учело много не е вярно, нямаш никакви ангажименти освен да ходиш на лекции. Даже и това не е задължително. Единствено имаш някакви онлайн тестове през семестъра, които са нужни да се явиш на изпит, но те са абсурдно лесни. Даже може да ги правиш по два пъти, ако не си доволен от резултата. Като плюс бих посочил програмата им, която е доста по-солидна от тази в България, но до там. Преподаването не е на ниво, професорите просто четат от презентацията. Да не говорим, че е стресиращо покрай разходите, търсенето на квартира и средата. Ако трябва да теглим чертата със сигурност не си заслужава. То затова мои съученици с братя и сестри учили в чужбина въобще не са искали да ходят там.

# 23
  • Мнения: 25 646
Извинявай, ManolevT03, но ми стана любопитно – за Оксфорд или Кеймбридж говориш?

# 24
  • Мнения: 3
Извинявай, ManolevT03, но ми стана любопитно – за Оксфорд или Кеймбридж говориш?

ТУ Мюнхен

# 25
  • Мнения: 419
Моето дете е студент в чужбина. Не е онлайн. Има доста домашни, курсови работи и изпити. Пише и дисертация.
Всяка година има стаж, който е в неучебно време. Правилата са строги и доста хора се отказват или отпадат.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 020
Поради недоволство от обучението и / или средата например.

# 27
  • Мнения: 1 583
Извинявай, ManolevT03, но ми стана любопитно – за Оксфорд или Кеймбридж говориш?

ТУ Мюнхен

Изгуби ме съвсем😂

# 28
  • Мнения: 3
Моето дете е студент в чужбина. Не е онлайн. Има доста домашни, курсови работи и изпити. Пише и дисертация.
Всяка година има стаж, който е в неучебно време. Правилата са строги и доста хора се отказват или отпадат.

В коя страна е това? (Или ако не искате да казвате, за Германия ли става дума или друга държава?)

Последна редакция: ср, 28 дек 2022, 22:59 от ManolevT03

# 29
  • Мнения: 419
Моето дете е студент в чужбина. Не е онлайн. Има доста домашни, курсови работи и изпити. Пише и дисертация.
Всяка година има стаж, който е в неучебно време. Правилата са строги и доста хора се отказват или отпадат.

В коя страна е това? (Или ако не искате да казвате, за Германия ли става дума или друга държава?)
Великобритания

Общи условия

Активация на акаунт