Антиконсуматорска тема: No-Buy, Low-Buy, осъзнато пазаруване

  • 14 850
  • 280
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Ние имаме контейнер за рециклиране срещу блока ми и това много ме улеснява. Онзи ден намерих разни забравени стари неща и директно заминаха натам. Иначе браво за рециклирането, Есме!

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 513
Колкото и да рециклираш, това не компенсира консуматорството, което се състои в купуване.

# 17
  • Мнения: 6 166
Колкото и да рециклираш, това не компенсира консуматорството, което се състои в купуване.

Точно. А купуването идва от нуждата да си одобрен, приет, харесван, възхищаван.

В България си внесохме 1 към 1 свръхкупуването на неща от САЩ и keeping up with the Johnases.

# 18
  • София
  • Мнения: 337
Абсолютно рециклирането не компенсира консуматорството. В крайна сметка пак изхвърляш предмети, за чието производство са отишли сума ресурси, и си дал Х пари. Разбира се, далеч е за предпочитане пред това да се хвърли директно в боклука и евентуално да затлачи някоя река някъде.

На мен дрехите, обувките и аксесоарите не са ми голямо перо, в смисъл, не си купувам много. Мразя да меря дрехи в магазините, затова пазарувам онлайн или когато пътувам в чужбина, броя си тези дрехи за сувенири от съответната държава, защото винаги са на малки местни марки, които няма откъде другаде да купя. По-големите брандове, които харесвам и без друго нямат магазини в България. Последните години залагам повече на т.нар. устойчива мода, уж с по-добри производствени практики и материали. По-високата им цена наистина има възпиращ ефект, вместо три ризи си позволявам една. По-високото качество пък означава, че ми се налага по-рядка подмяна и в крайна сметка наистина купувам по-малко неща. Скоро правих чистка на гардероба - намерих един единствен домашен суичър, който да разкарам. Всичко друго се ползва.

Старая се, доколкото мога, да планирам покупките за летния и зимния сезон от рано. Така например, предвидила съм смяна на зимното ми палто този месец, а за лятото ще ми трябват нови ежедневни сандали, защото старите ми се износиха миналата година. Евентуално ще ми трябват и 2-3 тениски, но тях ги броя за консуматив като бельото и чорапите. Това са ми реалните нужди и други разходи не планирам.

Бялата козметика и парфюмите винаги са ми били слабото място. Като цяло успявам да не поддържам по няколко броя от един тип продукт, но някакви по-дребни неща, които взимам уж за пробва, защото са ми интересни, някое кремче или маска, там се поддавам по-лесно. Добре че поне гримове не ползвам. И както в случая със серума за лице от вчера, ами, снощи го пробвах и толкова зле ми стана от миризмата, че веднага го предложих на приятелка. Май нещо като ми донесе такива негативни емоции и ми се отщява тотално Rolling Eyes С парфюмите, както и с дрехите, ми е интересно да търся по-нишови и малко познати производители. Любимо откритие ми е един търговец в Etsy със супер уникални аромати, общо взето 2-3 сета тестери ми удовлетворяват любопитството и нуждата от "нещо ново" за дълго време, без да трупам шишета в шкафа.

Реално погледнато тази година имам всички условия за no buy година. Имам си достатъчно дрехи, книги за четене, екипировка за хобитата ми, къщата ми е оборудвана, нямам никакви вещи, които да са за смяна. Единствено искам да си купя нов блендер, но и това не е належаща нужда.

Виж, в планирането на седмичното меню не съм добра и съм си поставила за цел да си създам повече дисциплина там. Имам склонност да купувам много подправки, зехтини, оцети, сосове и подобни, от екскурзия винаги се връщам с няколко кила сол, варива и всякакви шишета... Абе така като чета какво съм написала, май ако не пътувам, няма да имам проблеми с пазаруването никакви Grinning

# 19
  • Мнения: 46 436
При мен нещата опират до характер и обстоятелства, не до осъзнаване и планиране. Просто не обичам да трупам.
От козметиката - като видя, че нещо е на привършване, преглеждам сайтовете и поръчвам от най-изгодния. По магазини рядко ходя.

Не ме влече модата, не изпитвам нужда да бъда одобрявана и харесвана, нося, каквото ми е удобно. Работя от вкъщи и рядко присъствам на по-официални места, затова и такива дрехи са ми съвсем малко.

Зареждам в по-големи бройки, когато има промоции, единствено консумативи от типа на перилни, почистващи препарати и такива за лична хигиена. Защото знам, че така или иначе трябва да ги купя, но взимайки ги на половин цена докарам приятна спестена сума годишно.

# 20
  • Мнения: 6 166
Мохаве, всичко съм си мъкнала от различни държави, включително и пясък, вода, ориз. Особено подправки и сосове си е благинка да си донесеш и да знаеш, че е топ качество. 

От екскурзии вече не пазарувам неща за спомен. Ни чаши, ни магнити, ни дрехи. Тази година ще мина на капсулен гардероб. Чантите ще ги намаля също. Всичко екстра ще бъде олx-нато.

Има едно видео в ютуб как да се затрупваш с неща е новата норма на консюмеризма: https://www.youtube.com/watch?v=3AhSNsBs2Y0

Ето тук пък какъв е ефектът на това да не купуваш за кеф или на импулс: https://www.youtube.com/watch?v=1wPBFWFf59U

# 21
  • Мнения: 14 667
Доста време следях куп инфлуенсъри, които проповядват точно това. Малко по малко започнах да се отписвам - първо заради 'спонсора на днешното видео' с неговите такси и/или промоции с код на инфлуенсъра, второ - ами аз живея точно както проповядват тези инфлуенсъри, просто защото нямам много възможности, а нямам и особени нужди. Спрях да виждам проблем в това, че съм си купила нещо при наличие на подобно/и вкъщи. Особено при дрехите - ами износват се, а аз искам да изглеждам добре, не да ми висне платът на коленете, да си правя 'интересни' кръпки на лактите или 'актуални' бродерии върху дупки. Техниката се разваля и не подлежи на ремонт или той излиза повече от да си купя ново. Или пък остарява морално и не е съвместима с това, което ми е нужно днес.
Важно ми е да ми върши работа и да ми покрива нуждите. Купила съм нова рокля? Ами ще си купя, две от старите съм ги протъркала от носене. Купила съм си нов телефон? Ами ще си купя, старият вече не ми покрива нуждите с ползваните от мен приложения. Споменатата рокля е от верига за бърза мода и ще излезе от тренда след месец? Ами аз дрехите ги нося ги с години и буквално ги късам от обличане и пране, при мен няма да е бърза мода.
Животът е акт на консумиране и се поддържа чрез консумиране. По-добре за мен е да си намеря златна среда, вместо да се лашкам между крайността на пазаруване на кредит и крайността да живея в делюзията, че 1бр * 100 лв е по-добре от 50 бр * 2 лв.

# 22
  • София
  • Мнения: 337
Елфичка, пясък и вода още не съм Grinning Ориз, боб, консерви - най-редовно. Последния път като бяхме в Истанбул, куфарите бяха наполовина пълни с шамфъстък и фурми. Иначе вече рядко купуваме сувенири за роднини и приятели, евентуално ако някой си поиска нещо конкретно и то пак за ядене или пиене.

Нарцùса, и аз така се отписах от всички YT канали, които следвах по темата. В един момент стана много модерно и се оказва, че всъщност вече не е евтино да живееш скромно. То специални "zero waste" продукти, то предмети за бита с ултра ексклузивен минималистичен дизайн, страхотен бизнес се завъртя. Идеята самоцелно да сменяш здрави вещи с нови по естетични причини изобщо не ми се вписва в представата за смислено консуматорство.

1*100 не е непременно по-добре от 2*50, но бих казала, че поне по моя опит 1 качествено нещо е по-добре от 2 некачествени - доколкото и разбирането за качество е субективно. Да кажем, най-доброто качество, което човек може да си позволи според бюджета си.

Скрит текст:
Преди 7-8-9 години си купувах дрехи от вторите употреби, защото само това можех да си позволя, най-много H&M на намалениe. Не мисля че имах дреха, която да ми е струвала повече от 5 лв. Все още имам някои от тях, при това в добър вид - любимите ми дънки, почти на 10 години вече, ми струваха 3 лв. навремето. Още си ги нося с кеф. В някакъв момент обаче почнаха да се въдят бутици за секънд хенд с подбрани "находки", за сайтовете на Мания и Ремикс пък да не говорим. Много ми е сбъркано това. Днес мога да си позволя по-голям бюджет за дрехи конкретно, но по навик винаги проверявам първо в OLX, ако ми потрябва нещо. Отдавна не ми се е случвало да попадна на "находка", абсурдно е какви цени слагат хората, но пък с мебелите доста добре ми се получава и трета поредна квартира успявам да обзаведа от OLX.

По темата за телефона пък се сетих как преди време бях пуснала едни неща в група за подаряване във FB. Уговорих се с някаква жена да дойде да ги вземе. Започна разговора с уговорката, че телефонът й може да се изключи във всеки един момент и може да се наложи да помоли някой на улицата (?!) да й услужи с неговия телефон. Но не искала да си купува нов телефон, защото този още й вършел работа (?!?). Паднах.

# 23
  • Мнения: 14 667
Ами ето това с телефона не го разбирам. Това е вещ от голяма необходимост днес и явно не върши работа.
Е, ако просто е паднала батерията, разбира се, е друго... въпреки че и тогава ми е неразбираемо да не предприеме нещо по въпроса. Една външна батерия струва 15 лв.

# 24
  • Мнения: X
Има няколко групи във фейсбук за находки и са идеални. Няма парцали и само качествени неща съм намирала. не пазарувам често от там, но и за официални поводи са страхотни, намират се много яки тоалети.

# 25
  • Мнения: 13 102
Зачудих се дали въобще да пиша по тази тема, не смятам да се отказвам от импулсивното пазаруване. Наясно съм, че да си минималист е тренда в момента, но някак не е моето.
От години умишлено избягвам намаленията, точно тогава се оказва с една купчина непотребни неща, защото са на добра цена, добро качество и дотам, а не са моето. Пък и години следене на намаленията често неща, които съм харесала или се изчерпват до намаление, или няма номер или пък въобще не ги намаляват. Та когато нещо ми хареса го купувам и не чакам. Не съм толкова праведна - поглеждам намаленията, но спрях да купувам само защото нещо е на добра цена, което си е напредък откъм излишни покупки в някои области, но определено не вървя към малко пазаруване, просто преминах на друг тип пазаруване.

За седмичното пазаруване не ми се занимава с планиране, решавам на момента, пък и да тръгна да планирам ако съм планирала яхния пък ми се яде пържола, такъв план не би оцелял при мен, или пък решим да поръчаме или да излезем.
Това списъци, графици, планове не желая да пренасям от работната среда и вкъщи.

Последна редакция: чт, 19 яну 2023, 17:21 от zari65

# 26
  • Мнения: 695
Дрехи не купувам от маса време, защото не ми трябват нови.  Тези, които съм накупила през годините, са запазени и ми стават. Защо бих трупала още? Модата не ме влече, на работа нямаме дрескод, все ми е тая с какво е облечен някой, стига да е чисто и да не го докарва на клошар на външен вид. Официални дрехи имам малко, наистина единични бройки, защото рядко ми се налага да нося такива.
Подновявам редовно бельо и дънки, дънките са ми консуматив направо, но пък и не купувам скъпи (преди да ме контрирате, и скъпи, и евтини ги протривам еднакво бързо). Евентуално някоя тениска от концерт, на който съм ходила, но то това е веднъж или два пъти в годината.

Парфюм ползвам един, като свърши, го подновявам.  

Относно козметика съм ужасно зле, така и не се научих да бъда момиченце, и си ползвам сапун, шампоан, душгел, дезодорант и мицеларна вода. Купих си един крем лятото, още не съм го отворила.

Едно време купувах много лакове за нокти. Реших да спра, докато не изразходвам наличните, и то ми мина съвсем меракът да се лакирам междувременно. Трябва да ги разчистя, сигурно са изсъхнали.

Преди давах много пари и за книги, понеже ги четях бързо. Сега обаче от известно време насам съм решила да чета книги само на определен език, за да си го доусъвършенствам. Това, съответно отнема повече време, понеже вадя непознати думи и прочее, та вместо по 5-6 книги на месец сега чета една, понякога и на два месеца (зависи от другите ми ангажименти).
Не пазарувам импулсивно. Миналата година имам една импулсивна покупка (извън нещо хранително, което ми е хванало окото на момента). Една рокля, която си харесах супер импулсивно - реално не ми трябва, нямам и кой знае къде да я нося, но след като я видях, я мислих сигурно две седмици, и накрая отидох и я купих. Не знам брои ли се за импулсивно, всъщност.

И не се хваля, не ми и тежи. Преди 6-7 години нещо ми прищрака и установих, че вещите много ми тежат, напрягат ме и ми става вътрешно неприятно, когато трябва да вкарам нов предмет у дома. Не ми е кеф просто. И техника подменям, когато е за смяна, т.е. не работи и не може да се ремонтира, а не когато е излязъл нов модел от същото.

Аз обаче разхищавам много за пътувания. Трудно ми е да сметна, понеже месец с месец не си приличат, но грубо казано с около 30% от заплатата си живея, малко под 30% спестявам и малко над 30% отиват за хойкане. Т.е. с около 30% живея (в собствено жилище), спестявам около 70%, но по-голямата част от тях са всъщност заделени за пътувания. Друг пък би ги дал за дрехи, парфюми и ресторанти. Всеки с крастата си.

# 27
  • Мнения: 6 166
Опитай се една седмица да не харчиш за абсолютно нищо и ще видиш как е. Веднага се вижда когато купуваш какви емоционални нужди запълваш.

Шопингът е терапията на тъжните хора, например. Пътуванията - на самотните. Нежеланието да се спазват графици и планиране вкъщи може да идва от вътрешното дете, което иска да е на вън и да си играе и да се забавлява, а като е било малко не му е позволявано да е такова.

После пак си прави каквото имаш като навик, но този път навикът няма да те контролира толкова.

# 28
  • Мнения: 13 102
Grinning а каква е терапията на тези, които държат да планират и организират всеки миг в живота си. Не пазаруват, не пътуват, ако се забавляват да е по график и т.н.,

# 29
  • София
  • Мнения: 12 654
Аз не свързвам пътуването с консуматорство. Пътуването дава съвсем различни емоции и обогатява духовно в повечето случаи.
Обожавам да пътувам и сигурно съм най-не-самотния човек на света. Точно толкова обичам да пътувам, колкото съм организирана и живея по график. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт