Антиконсуматорска тема: No-Buy, Low-Buy, осъзнато пазаруване

  • 14 869
  • 280
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18 498
Капсулата е хубаво нещо, и там има поле за творчество. По принцип. Това, че най-много се споменава от някакви проповедници-неофити с назидателен тон, метнали се наскоро от хипер консуматорстовото да речем, доста изкривява представите на околните, а такива досадни проповедници всъщност са незначителна част от практикуващите.

# 46
  • София
  • Мнения: 35 098
Капсулния гардероб по самата си същност е хубаво нещо и да, не значи 10 артикула, но пък значи един и същи изглед.

Ами, днес ми е кашмирено, дъждовно и сиво, ама утре ще ми е бохо и копринено, та....

# 47
  • Мнения: 14 843
Моля ви, нека не превръщаме темата във философстване и психоложстване над празни ясли. Изглежда точно като сочене с пръст пък ти си проблемен, а аз вече си контролирам импулсите. Според мен е точно обратното - на контролиращия душицата му умира да си купи нещо, което страшно е харесала, но не е жизнено необходимо, затова ù дърпат ушите как това било консумеризъм и да си трае.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 121
Ако контролирането и ограничаването са самоцел, сигурно е много трудно. Въпреки това, не вярвам в крайното самоограничаване, когато зад него не стои нещо друго. По-скоро всичко е до навик и стил на живот.

# 49
  • Мнения: 6 166
Изглежда, че се тачи това да си купиш. Бонус точки ако успееш да се похвалиш.

Ако с покупки се показва класата, която някой има или иска да има, това не е ли точно консюмеризъм?

# 50
  • София
  • Мнения: 13 121
Зависи в кои среди.
В определени - се тачи да живееш по собствените си правила и да не се впечатляваш, съотв. да не впечатляваш околните ти и да общувате  на теми, различни от вещите, но и за духовното пак трябват средства в днешно време. Трудно е да си аскет, колкото и да го желаеш.

# 51
  • София
  • Мнения: 337
Мда, паднало ни се е да живеем във време, в което хедонизмът вирее особено благоприятно. Бърз и лесен достъп до всякакви удоволствия; купуваш стоки от другия край на света и след няколко дена са при теб; пътуваш, за да вечеряш в ресторант на друг континент. Хората с по-аскетичен уклон се възприемат като ненормални, затова е трудно да си аскет.

# 52
  • Мнения: 14 843
Не виждам разумна причина и изобщо разум да се въздържа от покупка на нещо, което ме е накарало да ахна и мога да го купя.
Без да се заяждам, но темата беше открита със споделяне как е купено нещо ей така. Ако вие купувате нещо ей така - да  идвате после на мен да ми се карате и да развивате пространни теории защо аз съм била пазарувала е доста неуместно, лош вкус и липса на възпитание.
Бих искала да ми спестите анализите над моята личност и бих препоръчала да се фокусирате над анализите на вашата личност.

# 53
  • Мнения: 6 166
Зависи в кои среди.
В определени - се тачи да живееш по собствените си правила и да не се впечатляваш, съотв. да не впечатляваш околните ти и да общувате  на теми, различни от вещите, но и за духовното пак трябват средства в днешно време. Трудно е да си аскет, колкото и да го желаеш.

Напълно съм съгласна с теб. Само за духовното не мога да го приема на 100%.

Има една стара поговорка - лукса да могат да се обличат зле без да им пука как изглеждат го имат само много бедните и много богатите.

# 54
  • Мнения: 1 789

 Нежеланието да се спазват графици и планиране вкъщи може да идва от вътрешното дете, което иска да е на вън и да си играе и да се забавлява, а като е било малко не му е позволявано да е такова.
 
Аз много обичах графици вкъщи преди детето. Сега ме изтощават, защото с детето свободата много се ограничава и човек търси как да "открадне" малко по всякакви начини.

# 55
  • Мнения: 182
Аз разсъждавам също като Fever Ray.
Доизносих нещата,които имам отгодини и вече не са привични за годините/личността ми.Знам от колко и какви неща имам нужда.Купувам предварително от неща,които са консумативи и се ползват постоянно и са в промоция-сапуни,препарати и т.н.
Обичам всичко да си е на мястото,но дори и да има място на някои рафт или шкаф не е нужно да се напълни.Дори се опитвам при майка ми да разчистя от много бройки от някои неща /повече броя тигани от един вид например/.Simple Smile Или,ако видя,че нещо се пази само,защото е здраво и може да потрябва някога,но последните 3-5г.Не му идва времето и дори морално остарява.Тогава го продавам или подарявам,Така в някои групи си заменям за нещо,което ми харесва-визирам групи за подаръци и така доста от запазените неща на детето подарих и съм се сдобила някой нов парфюм от друг подаряващ.
Това,за което харча пари са моите хобота и работа,лично за себе си съм се радвала дори на едни обикновени лакове или слушалки за телефона.
Според мен е въпрос на някакво осъзнаване кое е важно и кое е манипулирано,за да се превърне в импулс пазаруването.Не казвам,че човек трябва да си взима само минимума.Разбира се,че ще си купи още един чифт сандали,които е харесал,някоя картина или цвете.Не всичко взето извън рамките неща,които ти трябват за преживяване е консуматорство.Въпроса е да не се прекалява и отпуска човек колко бройки и дали наистина използва и се радва на тези неща.Аз също имам познати,които имат повече дрехи,от тези които реално са им необходими и дори поне за следващите 5г. реално нямат нижда от купуване на нови.Податливи са наистина и да купуват много козметика и парфюми които нямат изразходване и ще им мине срока на годност на някои от нещата.Ето това вече си е консуматорство.Скоро се замислих и за трупането и пазенето на доста неща,с които човек му е трудно да изхвърли,когато му е времето или вече не може и знае,че никога няма да облече и не говорим за някоя тениска или любима рокля,а наистина не малък брой неща.Това също е доста притеснително като отношение към вещите.Първо да се придобиват повече и извън необходимото и после трупането им в запас и спомен едва ли не.
Това са си мои наблюдения и никой не ангажирам с тях.Изхождам от лични наблюдения.
И за да приключа този дълъг коментар ще обобщя,че когато поразчистих,както споменах доста неща се почувствах доста свободно и когато наистина ми потрябва нещо и ако го взема на добра цена се чувствам наистина удовлетворено.

# 56
  • Мнения: 6 166
Моля ви, нека не превръщаме темата във философстване и психоложстване над празни ясли. Изглежда точно като сочене с пръст пък ти си проблемен, а аз вече си контролирам импулсите. Според мен е точно обратното - на контролиращия душицата му умира да си купи нещо, което страшно е харесала, но не е жизнено необходимо, затова ù дърпат ушите как това било консумеризъм и да си трае.

Интересно е защо ти изглежда като сочене с пръст.

Ако не се замислиш защо купуваш нещо, импулсите ти, емоциите ти те контролират.

В обратния случай - ако ти осъзнаеш защо правиш нещо, какво те тласка към това нещо, повече има шанс да се изправиш пред проблемите си.

# 57
  • Мнения: 14 843
Защото от пропуск на един човек заразвивахте теории за цели групи, социални класи, териториална обусловеност на шарените дрехи, та чак излязохте от границите на шопинга и вече хлопате на вратата на Фройд.
Ако нещо ми пречи, да му търся повода и причината. Ама за един крем?

# 58
  • Мнения: 6 166
Значи всичко е на ред и друга тема ще ти бъде по-полезна.

Ако все пак решиш да не приемаш антиконсуматорството като размахване на пръст към тези, които обичат да консумират, или като залитане в психологията, може и да излезе нещо полезно.

Излизането от матрицата на компулсивността да купуваш отнема много дълго време и не е като по ютуб каналите.

С всяко нещо, което искаш да го имаш ти запълваш някаква нужда. Емоционална, психологическа нужда. Можеш да си продължиш както до сега, а може и да си помогнеш като осъзнаеш защо го правиш и ако причината заради която го правиш не е положителна да промениш нещо.

Ето, например козметиката. Имам много и от всякъде по света. Внасям си, ходя на място и купувам. Такива разходи ги бюджетирам, но като цяло няма да ги спра. За мен козметиката, домашното спа са начинът, по който показвам обич към себе си.

# 59
  • Мнения: X
Много сте се развихрили в темата. Аз лично имам почти капсулен гардероб. Казвам "почти", защото не е на 100%, а на 80%, но това пак е постижение за мен.
Като бях тийнейджърка родителите ми преминаваха през много труден финансово период. Учех в хубаво училище с богати деца, а аз бях Пепеляшка. Искаше ми се да мога да имам и техния стандарт, но беше невъзможно.
Това много ми тежеше и трябваха години, за да се отърва от тази травма. В университета вече видях, че има хора с различни възможности и дори такива, бедни като мен.
В трети курс започнах първата си работа и помня, че нямах с какви нормални дрехи да отида в офиса. На първа заплата отидох в lc wikiki и други подобни бюджетни магазни да си купя няколко чифта дънки, блузи и тн.

С времето понапълних гардероба, но все нещо не ми стигаше. С намирането на работа поне се стабилизирах финансово, но аз харчех непрекъснато. Всеки свободен ден бях в мола. Имах вече страшно много дрехи, обувки и козметика.
Бях така няколко години, период на свръхконсуматорство. Чак след това приех, че не е нормално да се стига до крайности, разчистих си гардероба и намалих покупките. През същото това време на свръхконсумиране, освен дрехи и козметика, консумирах и много храна, напълнях много килограми. Точно, защото преди се ограничавах и нямах никакви възможности да си купувам неща, които ми се хапват.
Отпуснах се и за тия няколко години сякаш исках да наваксам. По едно време сама се спрях, отслабнах, вече не купувам чак толкова много козметика. Напоследък избухнах с повечко парфюми, но пък по време на пандемията не си бях купила нито един.

Общи условия

Активация на акаунт