Студенти в Нидерландия - 16

  • 59 820
  • 719
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 541
Благодаря за новата тема!

# 16
  • Мнения: 303
Благодаря и аз за новата тема.
Бях обещала да напиша за развитието на DUO-сагата ни. След два месеца подаване и допълване на документи, и доуточнения синът ми си получи субсидията за всички месеци, в които е работил през 22 година, дори за тези за които не е постигнал заветните 56 часа месечно. За всички месеци е подал документите за изработените часове, т.е. би трябвало да са наясно, че часовете са под 56 и въпреки това са изплатили субсидията. Предположението е, че нощният труд се отнася по коефициент 1,4, както и се плаща..., но това са мои непотвърдени разсъждения. Пиша това за други деца, които не успяват да направят 56 часа - нека пробват, може и да бъдат одобрени. Същевременно в мен стои притеснението, че може да се наложи да връща вече получени средства. Ще съм благодарна за информация по темата.
Междувременно синът ми вече е горд наемател на стая с балкон Simple Smile в Утрехт и ни се иска да купим настилка, шезлонг или нещо подобно удобно и масичка, и се маем откъде да изберем бюджетно решение. Моля за насока по опитните!

Последна редакция: пн, 06 мар 2023, 22:00 от Kepeva

# 17
  • София
  • Мнения: 2 172
Цитирам от предходната тема - много полезно мнение от krypl:
В сайта на ДУО пише, че за финансиране студентът трябва или да покрива задължителните 56 часа, или месечният му приход да е по-малко от 50% от "social security norm". Което в случая на децата под 21,5 години е 148,25 евро месечно за 2022-ра (иначе е 545,86).
Kepeva,
Ако младежът е бил на възраст до 21,5 г. - това обяснява нещата.

И аз благодаря  за новата тема Flowers Hibiscus

# 18
  • Мнения: 303
Цитирам от предходната тема - много полезно мнение от krypl:
В сайта на ДУО пише, че за финансиране студентът трябва или да покрива задължителните 56 часа, или месечният му приход да е по-малко от 50% от "social security norm". Което в случая на децата под 21,5 години е 148,25 евро месечно за 2022-ра (иначе е 545,86).
Kepeva,
Ако младежът е бил на възраст до 21,5 г. - това обяснява нещата.

И аз благодаря  за новата тема Flowers Hibiscus
Ситуацията е друга. На сина ми не му достигат по 5-8 часа на месец, но възнаграждението му е в пъти над минималното от 148, 25 евро на месец.

# 19
  • Мнения: 5 310
Керева, много се радвам  за развитието на нещата при твоето дете. Все така да му върви !
Нямам идея как се случва това с изплащането на субсидия при изработени по малко от 56 часа, явно си е регламентирано  , но не се отказвайте - щом студента работи, и щом им покрива изискуемите критерии, да се бори докрай. Знам какво значат едни такива допълнителни средства и за вас, и за децата . От години печеля в левове и харча в евро. Трудно е.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 280
Аз да зачопля отново темата за приложните университети. Магистратурите им на нивото на академичните унита ли са? Ако е така, завършилите бакалавър в такъв университет не губят може би една година  за пре мастер.

Преди година като се похвалих, че дъщеря ми е приета условно в приложен университет се разрази огромна буря.. Та, разрови се и ще прочетеш доста мнения..

Иначе, моята първокурсничка ще си идва за Великден. Цените на самолетните билети са много приемливи спрямо Коледа.

Благодаря за новата темичка!
 Успех на всички дечица и притеснените им родители!

# 21
  • Мнения: 56
Благодарим Червенокоска!
За запис да споделя, че смятаме да се регистрираме за общежитие за градовете, където сме приети + Ротердам (да видим дали ще ни искат математика ). Кандидатстваме и в Австрия и в средата на Април, ще трябва да вземем решение.
И ние сме така с моят син...можем да обменим опит после.Simple Smile.до тук има "да" от Тилбург, чакаме Амстердам и Ротердам, Австрия къде сте се насочили?

# 22
  • Мнения: 226
Та дойде време и аз да се включа с резултат от DUO.Бях писала назад в темата ,че детето започна стаж от 6.02.23г който  е задължителен за 5-ти семестър и е 40 часа седмично .Та драмата беше,че няма как да се направят часовете ако не му призначт стажа ,защото той работи само събота на старата си работа. Ето и развръзката след упорито звънене ,питане и изпратени 2 документа единия от университета да докаже , че е на стаж , а другия от фирмата която го е наела,вчера след поредното звънене  DUO са разрешили часовете от стажа да се признаят.Та до тук да обобщя:,...Явно  го има това правило-че за финансиране студентът трябва или да покрива задължителните 56 часа, или месечният му приход да е по-малко от 50% от "social security norm". Което в случая на децата под 21,5 години е 148,25 евро месечно за 2022-ра (иначе е 545,86),защото назад във времето  мисля декември и янурари  2023г-не успя да си направи часовете,разбираемо и февруари  със стажа , но въпреки това са му отговорили, че не е нужно да си спира DUO-ЗАЩОТО ОТГОВАРЯ НА ИЗИСКВАНИЯТА.Само едно ме притеснява,споделих го и преди , ще го кажа и сега-всичко е на думи по телефона ...черно на бяло като документи  не му пращат никога нищо.Силно се надявам разговорите да се записват ,за да не стане след време -хайде сега да върнеш тази сумичка от....едиколко си евро.Дано съм била полезна на някой. ! Явно обаче правилата динамично се менят !!!!

# 23
  • София
  • Мнения: 912
Всъщност точно обратното, месечният доход трябва да е ПОНЕ 50% от социалния минимум за възрастта.
"...You work in the Netherlands for at least 56 hours a month or you have a monthly income of at least 50% of the
social security norm. ..."

Duo са допълнили сайта с новостите, които се очакват от 1 септември 2023 и от 2024-та, за финансирането. Ще се приеме окончателно юли: https://duo.nl/particulier/government-plans/

# 24
  • Мнения: 3 767
Този monthly income, всъщност са приходи на студента от работа?
Не от родителите? Среден доход на член на семейството

# 25
  • София
  • Мнения: 912
Да, montly income на студента. Доходът на родителите е важен на следващия момент, когато се определя размера на supplementary grant-a.

# 26
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Доколкото разбирам новостите като basic grant reactivated, purchasing power compensation, etc. се отнасят само до холандски студенти.

# 27
  • София
  • Мнения: 912
Аз го разбирам като да се отнася за холандски и ЕС студенти, но които са  eligible за студентско финансиране (56 часа и т.н., плащащи осигуровки)

# 28
  • Мнения: 487
Здравейте! Аз пак да помоля ако някой е запознат с honour програмата да ми пише. Дава ли реално някакви предимства? Вероятно на дъщеря ми ще й се наложи за втората година да избира - или да се включи в тази програма, или да работи. Та ще помоля за инфо.

# 29
  • София
  • Мнения: 162
Момичета привет,
страхотни сте с всичко което споделяте и с цялата систематизирана информация, която ползваме наготово.
Адмирации за труда, усилията и постоянството!

Четох...четох...но не успях да си отговоря на въпроса и се престраших да питам тук:
Синът ми /първи курс/ ще кандидства за tuitition fee loan.
Само за него. Не работи, няма Mijn, Digid и темподобни.
Разпечата и попълни двата формуляра - единия, който той сам си попълва и другия, който се заверява от университета.
И тук се сблъскахме с дилемата - Как точно се изпращат тези документи?
Някъде пише по поща, някъде по мейл.
Според мен е добре да се изпратят и по двата начина, но пък да не стане някакво дублиране.
Може ли някой, който има вече опит с това да сподели.

Благодаря ви предварително и бъдете здрави!
Късмет и успех на студентите!

Общи условия

Активация на акаунт