Студенти в Нидерландия - 16

  • 61 697
  • 719
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 398
Да пиша пак.  В квартирата на дъщеря ми в Бреда се освобождават 2 стаи, като едната ще се вземе, така че все още има една свободна.

Последна редакция: пн, 13 мар 2023, 14:26 от mi_sy

# 61
# 62
  • Мнения: 3
Има ли деца приети в Маадтрихт

# 63
  • Мнения: 1 286
Има ли деца приети в Маадтрихт
Дъщеря ми е приета в Маастрихт, но чака Делфт и Айндховен.

# 64
  • Мнения: 3
За икономическите специалности в университет изисква ли се матура по математика. Детето е профил математика и има нужния брой часове.

# 65
  • София
  • Мнения: 6 590
Имам очкаването, че и тази година университетите ще водят политиката по неподпомагане. Не можаха да прокарат нищо официално да ограничат чуждестранните студенти и предприемат всякакви непопулярно методи да ограничат идването им в страната. Хората, които следят темата, знаят за проблема с квартирите и се ориентиран доста рано. Очаквам обаче голям натиск от неразбрали родители май-юни-юли месец. Според мен вече няма избор - трябва да се жертват някакви пари и ако изпадне нещо изгодно да се наема веднага, независимо колко рано е. Защото иначе може да се стигне до алтернативата въобще да не се замине.
За съжаление рано могат да е ориентират само тези родители, чиито деца не кандидатстват в нумерус фиксус. Sad
(аз не, че имам някакъв успех, де като имам по едно и от двете Simple Smile ).
Някой да е бил на отворени врати в Делфт ? Из пространството се върти непотвърдена информация, че предлагат настаняване на първите приети с най-висок бал ?

# 66
  • Мнения: 1
Да пиша пак.  В квартирата на дъщеря ми в Бреда се освобождават 2 стаи, като едната ще се вземе, така че все още има една свободна.

Здравейте! Бих искала да получа повече информация относно стаята, която се освобождава. Тази година и аз кандидатствам в Холандия в Аванс и си търся стая🙂

# 67
  • Мнения: 912
Здравейте! Дъщеря ми също ще е първа година студентка в Айндховен, Фонтис. Като чета за квартирите направо ми настръхва косата. Тя кандидатства сама, не сме ползвали услуги на агенция и предполагам, че доста полезна информация сме пропуснали. Чета ви от известно време, но не се ориентирам много добре в дискусиите. Честно казано разчитам на нея.
Пиша с идеята, ако в темата има друга първокурсничка в същото положение, т.е. няма приятели, с които да замине или да живее - да ги свържем и да си помогнем с търсенето на квартира. Ние имаме познато момиче, което е там и което каза, че ще ѝ съдейства, но детето учи, работи и не знам дали мога да разчитам на 100%, все пак не ни е длъжна. Знаете ли дали има фейсбук група, в която децата общуват преди да заминат, по университети може би?

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 4 099
Щом ще е във Фонтис, да кандидатства за квартира чрез университета, миналата година доста от първокурсниците получиха стая, от тук е направо мисия невъзможна, дори и да намери другарчета, всеки си търси сам за себе си....по-скоро някой там на място може да й съдейства - да ходи по огледи и т.н.

# 69
  • Мнения: 912
bur02, да, така е. Ще ѝ предам съвета. Момичето, което споменах е в  Айндховен, знам, че ние от тук няма как да се справим.

# 70
  • Габрово
  • Мнения: 403
Добре де и на мен не ми се чака и много добре съм запозната, че има проблем с настаняването, но като специалността е нумерус фиксус и не е сигурно дали ще я приемат какво да направя? Да наема от сега за всеки случай ли? Ами, договора, какво става ако не я приемат?

Същата ситуация сме и ние. Поне още 1 месец няма как да знам със сигурност. А аз съм наясно, че ще се плаща повече  (било то за период, в който още не ни е нужна квартирата, или за наем, който на пръв поглед звучи като прекалено висок...)

# 71
  • София
  • Мнения: 164


Някой да е бил на отворени врати в Делфт ? Из пространството се върти непотвърдена информация, че предлагат настаняване на първите приети с най-висок бал ?
[/quote]


bibi,

Това твърдение категорично НЕ е вярно. Бала няма нищо общо с настаняването.
Единственото важно, за да получи университетско настаняване международен първокурсник в ТУ Делфт е БЪРЗИНАТА!
Настаняване се подсигурява на под 30-40% от първокурсниците /тази година може и да е на по-малко/
Предполагам всички заинтересовани вече сте прочели инфото тук:
https://www.tudelft.nl/en/education/practical-matters/housing/

What can you do to increase the chance of getting a room?

Received an admission decision? Fill out the Confirmation Statement as soon as possible.
Received your financial letter? Pay the full amount as stated in your financial letter as soon as possible.
Familiarise yourself with the other options available in Delft and its surroundings.
In previous years, we could only offer a room to the students who had paid the full amount, as stated in their financial letter, before half May.   


Миналата година работеше на принципа - колкото по-рано платиш годишната такса + housing fee of € 285 толкова по-голям е шанса да получиш настаняване - първите и най-бързите печелят.
Обаче това по-рано се оказа, че трябва да е буквално на секундата след получаване на financial letter. И то да направиш бързо банков SEPA превод. Тези, които бяха превели парите същия ден, но с малко забавяне или през по-тромава банкова процедура, бяха в опашка на чакащи и в крайна сметка май не получиха настаняване или имаха достъп до каквото е останало нежелано, твърде скъпо, отдалечено и т.н.
Във времето събитията се развиха така: получаване на financial letter и плащане 04 Май /понякога съвпада точно с нашите празници и е критично/. Достъп до портала с налични общежития 30 май /хубавите свършват светкавично още същия ден/

Тази година може да има промени във всичко - процедури, срокове и т.н. - да не ви подвеждам, само споделям миналогодишен опит.
Успех!

# 72
  • Мнения: 1 425
SEPA преводът не гарантира, че университета ще види (получи) парите веднага, а единствено, че условията по превода са същите като към всяка друга българска сметка или сметка в страна, която е свързана (Single Euro Payments Area (SEPA) e единна зона за плащания в EUR).
В България SEPA не е като в Нидерландия. Там малката особеност е, че вътрешните преводи (имам предвид в страната) се осчетоводяват и получават веднага независимо кое време на денонощието е. В България SEPA преводите се осчетоводяват в зависимост от графика на съответните банки - 2-3-4 пъти на ден в определени часове, като за празнични дни обикновено това не важи. Проучете това предварително, за да няма недоразумения. Ако трябва намерете алтернативни варианти - Револют, Пейсера (писано е тук).
Извършвам доста такива плащания към дъщеря ми и следим да видим кога точно влизат парите по нейната сметка - затова и правя това уточнение.

# 73
  • София
  • Мнения: 164
Благодаря на chervenokoska_2 за навременното и отново мега полезно включване.
Ние платихме с Paysera, може би това ни помогна за бързината.
Успех!

# 74
  • Мнения: 1 425
Разбирам много добре всички, които чакат резултатите за специалности с ограничен прием. Самата аз съм била в това положение преди три години и докато всичките й познати вече имаха стаи и знаеха къде ще учат, ние чакахме заветния 12 април 2020. Да не споменавам и нещастното стечение "ковид", което ме докарваше до полуда да не мога да спя и да не знам какво да предприема - ще има ли изпити, ще има ли прием, как ще се яви за сертификати, как да кандидатства за квартири, въобще ще може ли да замине. Да, беше приета в още университети, но чакаше първото си желание. Да не споменавам, че децата въобще не се притесняват и много зор не си дават (поне моето) и всичко пада на родителите.

Общи условия

Активация на акаунт