Дилемата на съвременната жена: кариера или семейство

  • 8 616
  • 309
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Интересна тема.
Но донякъде се покрива с темата за баланса между брак и кариера.

# 46
  • Мнения: 9 025
Това е типична фалшива дилема.
Напишете в Гугъл "фалшива дилема" и четете...

# 47
  • София
  • Мнения: 13 153
Някога бях голяма радетелка на това жените да работят, да са свръх самостоятелни, да влачат много дини под една мишница и т.н. Постепенно остарях и помъдрях. Wink

# 48
  • Мнения: 94
За жената като собственост и невъзможността й да упражнява собствена икономическа воля четете например тук https://www.britannica.com/topic/coverture
Е, в България е било малко по-различно от правна гледна точка. Малко, не много.

П.П. Швейцария разрешава гласуване на жените през 1971!!! година

Доста си прекалила с четене на феминистка литаратура, мила.
Излез от Британика и се запознай малко с българските исторически реалности.
В България жената винаги е работила наравно с мъжа, че и повече от него.
В България жената винаги е имала право на собственост.
В България жената никога не е била собственост на мъжа си.
Правото на глас е толкова нищо значещо, че изобщо не си струва да го коментираме.
По повод на него мога само да цитирам известния литературен критик Никола Георгиев:
През XX век се дадоха избирателни права на жените, та да се чудят сега заедно с мъжете как да се отърват от тях.

# 49
  • Мнения: 1 252
За жената като собственост и невъзможността й да упражнява собствена икономическа воля четете например тук https://www.britannica.com/topic/coverture
Е, в България е било малко по-различно от правна гледна точка. Малко, не много.

П.П. Швейцария разрешава гласуване на жените през 1971!!! година

Доста си прекалила с четене на феминистка литаратура, мила.
Излез от Британика и се запознай малко с българските исторически реалности.
В България жената винаги е работила наравно с мъжа, че и повече от него.
В България жената винаги е имала право на собственост.
В България жената никога не е била собственост на мъжа си.
Правото на глас е толкова нищо значещо, че изобщо не си струва да го коментираме.
По повод на него мога само да цитирам известния литературен критик Никола Георгиев:
През XX век се дадоха избирателни права на жените, та да се чудят сега заедно с мъжете как да се отърват от тях.

Да ти кажа това, че жената в България е работила и работи наравно с мъжа е доста жалко, защото жената поема и много допълнителни неща, като домакинството, което е не по-лека работа.
Някога бях голяма радетелка на това жените да работят, да са свръх самостоятелни, да влачат много дини под една мишница и т.н. Постепенно остарях и помъдрях. Wink

И аз така, с удоволствие бих си останала вкъщи след толкова години работа и надпревара с времето, но няма как.

# 50
  • Мнения: 625
Резултатът е под 50000 деца родени миналата година. Нали се сещате по-голямата част от които, чий са. А от останалите, колко ще останат тук?
Няма време за дилеми. Работа ще има цял живот. И без това, с тези цифри се очертава да работим докато умрем.

# 51
  • Мнения: 1 145
Аз съм от жените, които имат избора и в момента осъзнато стоя у дома да домакинствам и гледам децата. И да, мъжът помага винаги когато е необходимо.

Имах прекрасна кариера до преди 3 години, висока и отговорна длъжност, но работодателят ми не желае да се върна след майчинството. Тогава нормално човек се замисля колко е оценен и колко си струва да пренебрегва семейството заради работата.

Мнението ми е , че няма достатъчно възможности за гъвкавост в България и непълно работно време. Би било хубаво да се регламентира по някакъв начин възможност за различно работно време от 8 часа. Да има стандартни пълни осигуровки, но възможност за гъвкавост, в часовете  и дните, и заплащане според изработените часове, защото вариант работа на 4 часа и половина стаж е ощетяваща.

В моята специалност без проблем мога да започна работа, но не намерих нито една обява на непълно работно време. За това съм у дома.
Защото децата някой трябва да ги води на занимания - спортни, артистични и д-р
 след обяд, (ако съм 8 часа на работа  не мога), трябва някой да им погледне тетрадките след училище и да помогне с безумно поднесения учебен материал. Пък и да приготви вечеря, да напазарува.

# 52
  • France
  • Мнения: 12 566
... Работа ще има цял живот...
И децата са работа.

Искрено ви се радвам и дори малко ви завиждам, че ви харесва майчинството. На мен ми е скучно и много почна да ми тежи.

# 53
  • Мнения: 338
Много е трудно да се съчетаят нещата деца и кариера, да не кажа невъзможно.
Преди се стараех “да огрея навсякъде”, но вече не, не става. Ако някой може евала, но за мен това е мъчение не живот. Радвам се, че остарях ,за да разбера това 😂

# 54
  • София
  • Мнения: 19 249
Резултатът е под 50000 деца родени миналата година. Нали се сещате по-голямата част от които, чий са. А от останалите, колко ще останат тук?
Няма време за дилеми. Работа ще има цял живот. И без това, с тези цифри се очертава да работим докато умрем.
Работа има цял живот, но зависи от качеството и заплащането. А както тялото, така и мозъкът в един момент тръгват назад. Кариерата обикновено се прави в по-младите години, както и децата трябва да се раждат тогава. Така че дилемата си остава.
В момента родители са децата от началото на прехода, когато цените скочиха за сметка на доходите. Техните родители оставаха без работа и т.н. и е логично да са имали по едно дете или направо са заминали за лелеяната чужбина.

Последна редакция: чт, 07 мар 2024, 13:48 от Cuckoo

# 55
  • Мнения: 6 702
Значи понякога жената прото върви с изискванията на времето . Ако работодателя ти постави условие - в годините майчинство можеш да работиш с по-специално раб. време или да не работиш, но когато свърши си на нормален договор като всички останали ... Не може да се очаква спец. отношение към един или към дадена група ... нали това уж не искаме ? Или пък искаме ?
И тъй като един иска едно, друг друго има стандартни решения за всички .

# 56
  • Мнения: 1 145
Като казах, че искам да има вариант за гъвкавост, написах че няма против това да се изразява в по-ниско парично възнаграждение. Не виждам някаква привилегия в това. Хубаво е да има повече възможности, пък ако искат и мъжете да се възползват. И работодателите, които нямат голям обем работа за пълен ден.

Защото децата , оставени само на държавно образование, без участие на родителя - виждаме всички какъв е спада в нивото на знания на младите.

А аз, ползвайки неплатен отпуск, пак съм в тежест на работодателя, който ми плаща осигуровки.  А имам желание да работят, но не 8 часа. И да не ме гледат криво като имам болно дете. Това е.

Последна редакция: чт, 07 мар 2024, 13:09 от Amandine

# 57
  • Мнения: 6 702
заплащането естествено ще е по-малко, но според мен има други причини да не са въодушенени да имат много индивидуални сценарии .

# 58
  • Мнения: 625
Резултатът е под 50000 деца родени миналата година. Нали се сещате по-голямата част от които, чий са. А от останалите, колко ще останат тук?
Няма време за дилеми. Работа ще има цял живот. И без това, с тези цифри се очертава да работим докато умрем.
Работа има цял живот, но зависи от качеството и заплащането. А както тялото, така и мозъкът в един момент тръгват назад. Кариерата обикновено се прави в по-младите години, както и децата трябва да се раждат тогава. Така че дилемата си остава.

Приоритети. За всеки те са различни.
 Работя, гледам си децата, радвам се, че ги имам.

# 59
  • Мнения: 338
Не знам защо ни е на жените да сме толкова еманципирани и независими, за да се доказваме и какво става? Всичко да е на наш гръб…
Нека има баланс мъжете ако трябва ще издържат известно време жената, докато поотгледа децата и после щом станат по-независими ще започне и тя по-активно работа. Това е положението….

Общи условия

Активация на акаунт