ДЕВЕТИ клас 2022/2023 - Тема 3

  • 41 249
  • 731
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 13 906
Забравих да кажа че много зависи и от училището. В смисъл, моят е в проф. гимназия и при нас летаргията с два-три предмета в Осми клас я намаше. Програма на нормални обороти. Т. Е натоварено с общообразователни предмети, за разлика от езиковите. Тази година отново така, но в езиковите пък вземат две години на една. Те там просто нямат време за уча се. Едно видео е десетина минути. Един тест 20 минути може да отнесе зависи от предмета. После да напишат домашно, понякога уроците са по два заради обема. Децата нямат физическо време.

# 136
  • Пловдив
  • Мнения: 1 319
Забравих да кажа че много зависи и от училището.
...
Децата нямат физическо време.
И от детето зависи. Моето като е в езикова гимназия, не виждам много да чете денонощно заради разказвателните в 9 клас ....
Макар че има дни, в които го жаля. Става в 6. Започва часове от 7:30 и заради допълнителни часове, в сряда приключва в 15. Иначе в 13:20. Трябват му около 40-50 минути да се прибере. После набляга на социалния живот, било то виртуални комуникации или реални.
А може и аз да не зная за многото му учене следобед... като съм на работа JoyJoyJoy

# 137
  • Русе
  • Мнения: 1 524
Дъщеря ме например казва, че голяма част от децата в техния елитен клас преписват домашните набързо през междучасията. Други сядат вкъщи, четат уроци, пишат домашни, правят проекти, когато са пожелателни, за да изкарат хубава оценка. Така че кое дете колко време отделя за учене, зависи и от това до колко е старателно и амбициозно детето.

# 138
  • Мнения: 9 908
Моят се сеща, че има много да учи, като го помоля за нещо, дори да е за 5 минути.  Примерно да ми изкара колелото. "Друг път ми казвай преди 22! "Но сега е 22 без 10..." "  друг път ми казвай преди 22 без 10!!"
И учи до среднощ, и презентации и проекти пише извънкласно.
Като гледам, жз след 9 юни няма да му видя очите чак до август. Първо имат екскурзия за класа до непомнякъде - тази сутрин в 7.30 ме събуди да попълвам декларация за съгласие, че бил крайният срок. В края на юни си спечели една седмица обучение в София, понеже с още две девойки спечелиха еко-био проект на WWF. Веднага след това сме му букнали едномесечен езиков лагер. И само се надявам плановете да се осъществят.
Иначе намери време 4 пъти да иде на градския панаир, мисля, че засега балансира добре.

# 139
  • Мнения: 390
Тест по литература . Останах безмълвна, толкова ли няма други текстове върху, които да се упражняват. Набора много възмутен от текста. Вчера говорил с момиче от 10 клас, което правило пробна матура текста бил за лоша семейна среда и насилие върху детето. С една дума Ужас!

# 140
  • София
  • Мнения: 2 666
От нашите череши насам, като срещна името на Карабашлиев и прескачам... Струва си.
Колкото до теста, бих пуснала теста в социалните мрежи, медиите, до РУО и МОН, до онова чучело на съвременната нАука Денков, дето се гласи за премиер също... Белким на някого  му светне...

# 141
  • Мнения: 444
Първо погледнах автора и направо ме втресе още преди да съм прочела текста. Както написа magi_sveta от нашите Череши преди 2 години нямам особено добро мнение за въпросния текстописец (дори не мога да го нареча писател). Това тест за кой клас е и ако може от кое помагало, за да не правя грешката да го купувам?

# 142
  • Мнения: 390
9 клас. За помагалото като се прибера вкъщи ще проверя.

# 143
  • София
  • Мнения: 3 907
И аз мисля, че трябва да се даде публичност на този текст. Да се види "големия" писател какви произведения твори, а не само да го канят по всички медии и да го превъзнасят колко е велик. А на издателство на помагалото пък да се търси отговорност, защо е публикувало текст неподходящ за деца.

# 144
  • Мнения: 2 530
По въпроса за Черешите на Карабашлиев.
Ще го напиша, защото вече учителката на сина ми е покойник.
Та по онова "страшно" седмокласно време учителката на моят син (по нейни думи, не съм й гледала трудовия договор, но преподаваше и в университет) твърдеше, че е  експерт от Министерството, включена в екипа на изпитните тестове по БЕЛ. От нея знам, че вариантите за изпитите, които ще се изтеглят сутринта "се сглобяват" от екипа в нощта преди изпита за да не изтича информция. На въпроса ми за Черешите и нямало  ли е толкова други произведения, върху които да пишат преразказ децата, просто ми отговори , че в нощта преди изпита са били заставени този текст да бъде включен. Директно отговорът й беше "Нямах избор, нито право на мнение". Не поясни точно от кого е било това заставяне.

Вие отваряли ли сте работните листове на БГ учебник за 9 клас? На въпрос например "Каква според Вас е днешната мадам Бовари ?" моят се изцепи "Кифла и инфлуенсърка".

# 145
  • София
  • Мнения: 2 666
Опитвам се да не отварям, че Фройд е отдавна мъртъв и няма как да напише труд върху тежките травми на родителите, дръзнали да се запознаят със съвременния учебен процес.

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
По въпроса за Черешите на Карабашлиев.
Ще го напиша, защото вече учителката на сина ми е покойник.
Та по онова "страшно" седмокласно време учителката на моят син (по нейни думи, не съм й гледала трудовия договор, но преподаваше и в университет) твърдеше, че е  експерт от Министерството, включена в екипа на изпитните тестове по БЕЛ. От нея знам, че вариантите за изпитите, които ще се изтеглят сутринта "се сглобяват" от екипа в нощта преди изпита за да не изтича информция. На въпроса ми за Черешите и нямало  ли е толкова други произведения, върху които да пишат преразказ децата, просто ми отговори , че в нощта преди изпита са били заставени този текст да бъде включен. Директно отговорът й беше "Нямах избор, нито право на мнение". Не поясни точно от кого е било това заставяне.

Няма лоша реклама. Цяла България говореше за тези череши. Това ми е изводът.

# 147
  • Мнения: 19 349
Няма оттърване от тоЗ велик писател.
А вие четохте ли откъса от Да събудиш драконче, която е включена в някакъв проект за насърчаване на четенето в училище, одобрен от МОН? https://vevesti.bg/277621/mon-nasarchava-detsata-da-chetat-s-kni … -tsinichen-tekst/

# 148
  • София
  • Мнения: 4 066
Въпросният откъс много ми прилича на Буковски. Ужасно много! Не съм чела произведението на Карабашлиев, не мога да кажа дали наистина има прилика. Аз и Буковски не харесвам, но  определят  като гениален.

# 149
  • София
  • Мнения: 6 719
Понеже имам някоя и друга книга на З. Карабашлиев, вкл. 18% сиво, смея да твърдя, че е добра книга и че той пише интересно. Дали е уместна тя и специално този откъс за помагало за 9 клас - вероятно не. Всяко нещо, извадено от контекста, ще прозвучи странно, особено откъси от тази книга. Тя принципно не е подходяща за 9-10 клас според мен, не заради езика толкова - свързана е с много далечна и тежка за деца тема.
Относно "Дракончето..." - така казано, също е извадено от контекста - писателят обясни, че книгата му не е подходяща за толкова малки деца и че е бил учуден, че са го извикали да чете в класове в основен етап на образованието.
И в двата случая според мен проблемът е в МОН/техните експерти или който там ги мисли тези помагала/представяния.
Но и да не забравяме, че нашите деца вече са на 16 г. и вероятно тези текстове няма да ги поразят много все пак. Понякога неволно чувам на улицата разговори между тийнове, от които ние бихме се изчервили. Но да - съгласна съм, че извадено от контекста е тъпо.

Общи условия

Активация на акаунт