(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 54)

  • 38 059
  • 742
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 204
Нашите домати бяха доста назад преди десетина дни когато бях там. Едни такива тъмно зелени и тук там напъпили. ММ е там от месец, но не прави снимки и камера не пуска та нямам представа какво е в градината. Знам само, че е оплевил една количка, бурени, които се оказаха цветята под дърветата.....Не съм видяла де, та има шанс да са останали и цветя. Ягодите ни бяха много хубави с много рожба, но всичко се скапа от дъжда. Насадили сме доста неща, все ще оцелее нещо и за нас. Тъпо и упорито садя всяка година смилянски боб и нищо не бера. Всяка есен казвам това беше, догодина няма и пак го слагам.  Младежа много го обича и затова, но от една 50м бразда бера за едно готвене или за семе. Бе луда работа.

# 91
  • Мнения: 6 706
Домати Рома гледаме от няколко години. Ние не делим сортовете, всички ги гледаме еднакво (еднакво колтучене, всички са на колове). Семената ми Рома даже вече са извън срок на годност, но до миналата година си раждаха. Тази година (трета година след отбелязания срок на годност) не поникнаха на 100%, както предните години. Но пък са държеливи.
Не мога да кажа същото за Ръгби. Нито при свекърва ми му хареса, нито при мен.
При свекърва ми вече имаме узрели ягоди.

# 92
  • София
  • Мнения: 11 116
Аз ги избрах, защото знам, че са подходящи за сушене и консервиране а и са безколови. Няма да им слагам пък каквото сабя покаже. Четох, че се поливат с топла вода, престояла. Ще им слагаме персонален бидон.

# 93
  • Мнения: 1 204
То всички растения обичат топла вода. Ледената директно от бунара не е за предпочитане.

# 94
  • Мнения: 6 706
Е, чак пък с топла вода...
Откъде да им я търся. Досега сме поливали с питейна вода (при свекърва ми с капково, миналата година аз с маркуч).
Тази година ще имаме възможност да ползваме кладенец. Ще пълним контейнер, който ще свържем с капково.

# 95
  • София, Студентски град
  • Мнения: 98
Суров грах замразявам в един голям общ плик и после си взимам колкото ми трябва.

А домати сорт Момини сълзи и те ли са двустеблени? А Албенга?
Лоши условия на закрито възможно ли е да ги стимулират да правят 2 равностойни върха ?

Моите на открито са Сърцето на Албенга. Трети път вече махам втори връх. Миналата година си вървяха с един.

# 96
  • Мнения: 1 204
Тази година ще имаме възможност да ползваме кладенец. Ще пълним контейнер, който ще свържем с капково.
Е така де. Не правилно съм се изразила. Директно от кладенеца е много студена. И ние така ще поливаме, поливната от язовира още я няма,а и да дойде капковото вече е направено към кладенеца и кубиконтейнера.

# 97
  • Мнения: 1 594
Аз ги избрах, защото ...а и са безколови. Няма да им слагам пък каквото сабя покаже. ...
Ако не ви е проблем по-добре сложете колове или някакво връзване към телове или подобна система. Много раждат, натежават и може да се развалят на земята. Въпреки че при вас е с фолио, все пак доматените растения са много чувствителни.

# 98
  • Мнения: 4 204
На баща ми безколовите тая година са Рио Гранде. Аз бях прочела, че хвалят Пинк Фреш във фейсбук и късно купих и такива и направих и от тях малко разсад. Има и един ред от тях, но нещо не изглеждаха добре, дали ще стане нещо не е ясно. Татко и той си ги тачи тия безколови, а според мен няма смисъл да ги гледа само да се трепе. Ние нямаме капково полива ги на вади, а те гният от водата,или някви болести ги съсипват не разбирам, но нищо не бере от тях, отделно тревата става по-голяма от тях.С две думи безсмислена работа за мен, ако и тая година нищо не стане пак ще му кажа да не се занимава с тях. То и зимнина не се прави та...
Днес успях да взема късоплодни краставици  Тимор. Вие гледали ли сте? Във фейсбук много ги хвалеха и затова ги взех. Ще ги накисна и ще направя разсад тия дни. За първи път ще гледаме късоплодни, няма да казвам предварително на баба ми, че няма да иска и ще мрънкалясва 🤣🤣🤣.
Ох, купих и зеле 😂 забравих за карфиол. Сигурно няма да се отглежда тая година обаче аз взех семена🤭.
Другата година май ще подаря на някой една кутия семена 🙂

# 99
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 673
Да се запиша в новата тема.

# 100
  • София
  • Мнения: 11 116
Привет
Капковото ни черпи вода ето от този бидон:
Скрит текст:

Явно ще мисля начин за връзване на Ромата.

# 101
  • Мнения: 96
Та да си спазя обещанието Simple Smile
Скрит текст:

Доматки Simple Smile Смятам да си спестя думичките за пояснение Simple Smile (високия сорт е Розова магия,а на снимката където са 4-5 корена в реда преди и след тях са Хюго и Пирамиде,а вляво Медено сърце) https://www.agrogradina.bg/vuzvrushtane-na-bulgarskiqt-vkus-domati-final и по един домат на китка да оставя не вярвам,че ще стане 200-250 грама от растение високо 60 сантиметра Simple Smile ,но иначе китките са 3(ако не се вижда на снимките)
Скрит текст:
Краставици Телеграф и Лонг Англес Simple Smile вече силно намаляха застъпения от тях обем Simple Smile
защото изглеждаха така :,а на съответните сантиметри друг сорт изглежда така : имам предвид,че не са в различни оранжерии,както и доматите Simple Smile
за двойния връх
Скрит текст:

и същия,но след секунди Simple Smile

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 14:04 от марко7

# 102
  • Мнения: 3 874
Марко, покривалото под краставиците водопропусливо ли е,  може ли линк или модел.. Имам едни боровинки и арония, е писна ми да чистя трева там и мисля да сложа такова платнище поне в междуредията, но искам да пропуска вода за да се напояват не само около корена, а и има в близост дървета и лози, които вероятно са разпрострели корени

# 103
  • София
  • Мнения: 12 228
Супер описателни и хубави снимки Марко7!

Мен тази година, много мие изнервят доматите.
В оранжерията са вече почти колкото мен високи, тоест към 150 см, имат 3-4 та китка домати, на всяка китка на места са по доста домати, но.... И първите и последните китки тепърва цъфтят. Тук-там на първа китка има тепърва прецъфтяващи, но видимо доматче все още няма. Защо продължават да цъфтят нагоре, но долните да не връзват за пръв път ми се случва. Освен времето друго обяснение нямам. Не ми се мисли наведнъж, ако вържат и родят колко домати ще има на куп.
Първите домати цъфтят от преди над месец  и все още са на етап цвят...

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Към хората, които работеха по проекта harnesstom.bg : Изпратиха ли ви грамоти /или някаква форма на "Благодарим Ви"/?

Общи условия

Активация на акаунт