Мамо, вече ритам с ръчички и крака, но до ДЕКЕМВРИ вътре ще стоя - ТЕМА 4 (2023)

  • 19 075
  • 721
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 496
Аз попринцип си пия по-слабо кафе и с мляко, или капучино, или Лате. Знам ,че по 1 на ден е ок , макар че си признавам ,че 1-2 пъти на работа си направих второ ,защото много ми се спеше, но както казах пия слабички и не мисля ,че  е нещо фатално.

# 31
  • Мнения: 257
До преди две седмици повръщах и не ми се пиеше кафе. Но сега се чувствам добре, освен стреса който изживявам в момента, та пия по едно кафе на ден с мляко без захар.

# 32
  • Мнения: 604
Всеки ден пия Капучино, част си е от моята сутришна рутина, иначе ще съм после крива цял ден Grinning
За фолиевата, категорично трябва да се пие, познавам човек с по-лека форма на спина бифида, точно защото не е приемана фолиева по време на бременността.

# 33
  • Мнения: 733
И аз пия по 1на ден, чисто без захар, като гледам да е една идея по-слабо от преди Hug
И с предишната бременност  си пиех през цялото време и не съм имала проблем.

# 34
  • Мнения: 85
Обикновено пия 1 кафе с мляко. После ако пак ми се пие пия едно безкофеиново.

# 35
  • Мнения: 90
Аз замених кафето с инка 😂, и лъжа себе си, че се събуждам с нея 😆 Но ми харесва на вкус.
На 29 - ти ми е ФМ, дано всичко е наред. При мен гаденето още продължава, много ме измъчва.. 😔

# 36
  • Мнения: 260
Аз започнах да пия фолиева киселина 5 месеца преди да забременея, реално като започнахме с опитите и си тогава си виках ами ако отнеме година, две а аз предозирам с тази фолиева киселина? След консултация с АГ ми обясни, че с по 300мг на ден няма как да предозирам, а по-скоро, че ще е по-спокойно и вече ще имам натрупана след като забременея. И аз знам от тогава, че колкото по-рано я почнеш преди да забременееш, толкова по-добре.
За кафето аз нямам проблем защото не пия изобщо кафе и не обичам кафе. Единствено пия бяло фрапе с половин лъжичка кафе, но това се случва на месеца два пъти. 😂 Сутрин се разсънвам с душ и две чаши вода. Никога не съм изпитвала нужда от кафе въпреки, че съм с ниско кръвно.

Последна редакция: нд, 21 май 2023, 14:33 от Н.И.А

# 37
  • София
  • Мнения: 11 765
Огромен процент от жените не усвояваме фолиевата киселина, аз също съм на две хапчета на ден, та дишайте спокойно. Има сега един нов тренд по био еко средите да наречем, и всички са тръгнали да обясняват че е вредна.

Кафе даже на гладно пия, не мога без. Следобед правя по едно безкофеиново фрапе когато имам нужда от освежаване.

# 38
  • Мнения: 733
По-скоро има значение дали усвояваш обикновената форма или ти трябва метилирана, иначе може да се натрупа в организма и тогава да е токсична.
Иначе, както каза НИА, колкото по-рано, толкова по-добре.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 718
Пия безкофеиново или капучино с безкофеиново, а също и инка. Пие ми се много и истинско, но с моето кръвно, трябва да забравя.
Фолиевата киселина в пренавитамините е точно дозирана и не вреди, а напротив, сега имаме повишена нужда от нея.

# 40
  • Мнения: 8 883
Сутрин първо пия кафе - по-скоро слабо, и след това закусвам. Второ за деня нямам или много рядко.

Понеже много хора имат мнение по всички въпроси, като цяло избягвам да обсъждам, за да не получавам непоискани съвети относно хранене, движение и хранителни добавки/лекарства.
Благодарение на развитието на медицината, към днешна дата човешкият живот е многократно удължен като продължителност и като качество - само до преди стотина година хора са умирали от зъб, например. Лично за мен всичко е въпрос на мярка - нито тотален отказ от удобствата на съвременното знание, нито тотално зомбиране и прием на по 20+ добавки, ако няма ясни показания от нуждата им.

Стискам палци на всички момичета с някакви казуси в момента всичко бързо да минава. А на останалите с вече успешно минали ФМ и пренатални тестове - честито.

# 41
  • Мнения: 62
За фолиевата киселина това, което не е препоръчително, е да приемате неметилирани форми, ако имате генетична мутация. Хората с MTHFR генна мутация имат сериозно намалена способност да превръщат фолиевата киселина в използваема форма. Мутацията се изследва в генетична лаборатория веднъж в живота, ако я имате трябва да се приемат метилитани форми на б витамините. Поне до това заключение е достигнала медицината към днешна дата. Ако нямате мутация или други обременености, препоръчителната доза е 400 микрограма фолиева киселина на ден. Това го препоръчват абсолютно всички в световен мащаб и не мисля, че тази доза носи риск за вас или бебето.

Момичета, започвам да се чудя за излизането в болничен и на какъв етап да го направя след като мине първата фетална и нещата с бременността изглеждат една идея по-сигурни. Не успявам да контролирам психическия стрес на работа, въпреки, че съм предимно хоум офис и искам този път да приоритизирам себе си и благосъстоянието на бебето. Някоя от вас обмисля ли да излиза в болничен от четвъртия месец до края?

Последна редакция: нд, 21 май 2023, 18:48 от Irki

# 42
  • Мнения: 257
Аз съм в болничен в момента. Също мисля да ползвам до края. Живот и здраве дано всичко да е наред! 🙏

Фолиева киселина почнах да пия още преди да забременея.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 718
Аз за момента ползвам опцията хоум офис за дните, когато не мога да снова насам-натам. Като цяло се чувствам добре и нямам пречка да си върша нормално работата.
Принципно всяка има право на болничен още от третия месец. От средата на 7-ми може да се излезе официално в майчинство, първата година - платен 100% в държавния сектор, а втората половина - на минимална заплата.
В частния е по-различно и трябва да си видите договора и да се посъветвате с юрист за правата си, ако не са ясно разписани там.
Общите правила, важащи към момента за майчинство в България са следните:
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1103&langId=bg&intPageId=5037

# 44
  • София
  • Мнения: 478
От първия преглед моята лекарка ми даде едномесечен болничен, сега каза че ще го удължим. За мен това е важно да съм спокойна, миналата година ходих и какво стана............
Опитвам се да бъда егоист, за мен и живота в мен.

Общи условия

Активация на акаунт