Кралски работи и клюки - юни 2023

  • 92 802
  • 1 267
  •   1
Отговори
  • Някъде там
  • Мнения: 16 030
Сватбата на престолонаследника на Йордания и сватбените традиции в страната
Йорданските сватбени традиции предлагат нещо различно и интересно, което няма да откриете другаде - от церемонията по годежа до празненствата след сватбата.
Скрит текст:
 
Традиции за ангажиране
Традициите за годеж в Йордания са уникални и специални. Ритуалите за предложение за брак включват посещение на семейството на младоженеца в семейството на булката, за да поиска ръката ѝ. Обикновено това се прави с официална молба, придружена от подаръци като бижута или пари. След като предложението бъде прието, се организира годеж, на който двете семейства се събират, за да празнуват и да си разменят подаръци.

Ритуали на предложението
Ритуалите за предложение обикновено включват посещение на семейството на младоженеца в семейството на булката, за да поиска ръката ѝ. Бащата на младоженеца представя намеренията на сина си и предлага подарък от бижута или пари като част от този процес. Прието е и двете семейства да присъстват на този ритуал, за да могат да видят как децата им сключват брак.

Партита по случай годежа
Обикновено годежните партита се провеждат малко след като предложението е прието от двете семейства. По време на тези тържества се сервират храни и напитки, а на заден план звучи музика, която създава празнична атмосфера за всички участници. Двете семейства си разменят и подаръци, които често включват предмети като мебели или уреди, които ще им помогнат да създадат новия си общ дом, след като се оженят.
Размяна на подаръци
Размяната на подаръци между двете семейства е важна част от йорданските традиции за годеж; тя символизира добрата воля и взаимното уважение между тях, които водят до това, че скоро след това децата им ще вържат възел. Бижутата са популярни предмети, подарявани от двете страни - независимо дали става въпрос за златни обеци от родителите на бъдещата булка или за диамантени пръстени от бъдещия ѝ съпруг - всеки подарък напомня колко много любов наистина съпътства този съюз.

Традициите за годеж в Йордания са пропити с културно наследство, а размяната на подаръци между семействата е специална част от този процес. Като преминем към традициите на сватбената церемония, нека разгледаме уникалните ритуали и украси, които правят йорданските сватби толкова красиви.
Традиции на сватбената церемония
Предсватбени ритуали:
При йорданските сватби предсватбените ритуали често са изпълнени с радост и вълнение. Една от най-популярните традиции е нощта на къната, която се провежда няколко дни преди сватбата. По време на това събитие жените от двете семейства се събират заедно, за да празнуват и да нанесат къна върху ръцете си в подготовка за големия ден. Семейството на булката също така ѝ подарява подаръци като бижута или дрехи, които тя ще носи по време на сватбената церемония.

Място на сватбата и украса:
Мястото на йорданската сватба обикновено е украсено с цветни тъкани и цветя, които съответстват на темата на тържеството. През цялото време звучи традиционна музика, за да се създаде атмосфера на радост и тържественост, докато гостите танцуват в кръг, държейки се за ръце, или хвърлят ориз един в друг като част от специален обичай.

При традиционните сватби мъжете и жените се обличат в най-хубавите си дрехи според културните норми. Жените обикновено носят дълги рокли, изработени от луксозни материали като коприна или кадифе, заедно със сложни украшения за глава, украсени със скъпоценни камъни или монети, докато мъжете обличат костюми или тоби (традиционни одежди). И двете страни могат да се украсят със златни бижута, като огърлици, обеци, гривни, пръстени и т.н., в зависимост от личните предпочитания.

Йорданските сватбени церемонии са изпълнени с красиви обичаи и традиции, които ще направят вашия специален ден наистина незабравим. От предсватбените ритуали до традиционното облекло - тези уникални елементи на йорданската култура помагат за създаването на незабравимо преживяване за всички участници. Сега нека преминем към традициите на приема.
Традиции на приема
Храна и напитки:
Йорданските приеми са известни с вкусната си храна. Гостите могат да се насладят на разнообразие от традиционни ястия, като мансаф, кибех и пълнени лозови листа. Напитките обикновено включват чай, кафе и различни сокове или безалкохолни напитки.
Музика и танци:
Музиката е важна част от всеки йордански прием. Често се свири традиционна музика на инструменти като уд или табла, докато гостите танцуват дабкех - популярен народен танц в Йордания, който включва пляскане с ръце и тропане с крака в унисон с ритъма на музиката.
Освен танците, по време на йорданското сватбено тържество се изпълняват и много други специални обичаи. Един от тях е танцът с мечове, при който мъжете образуват кръгове около поставени на земята мечове, докато пеят традиционни песни под съпровода на барабани. Могат да се играят и други игри, като например караоке състезания или игри за отгатване на бонбони или монети, скрити в подноси, пълни с ориз или брашно.

Традициите при посрещането на йорданска сватба са неразделна част от празника и ще оставят у гостите спомени, които ще останат за цял живот. Сега нека разгледаме някои обичаи след сватбата, за да продължи празникът.
Традиции след сватбата
След края на сватбените тържества йорданските двойки обикновено отиват на меден месец. Това е възможност за тях да се отпуснат и да се насладят на съвместния си живот. През това време те получават подаръци от семейството и приятелите си в знак на късмет за брака си. Етикетът за даване на подаръци повелява, че подаръците трябва да се дават в кратни на три или седем бройки, за да донесат късмет на младоженците. Те могат да варират от бижута, пари, домакински вещи или нещо друго, което може да бъде полезно за новия общ дом на двойката.

Празнуването на медения месец също е важна част от традициите след сватбата в Йордания. Двойките често предприемат пътувания далеч от дома със своите семейства и близки приятели, за да отпразнуват своя съюз и да споделят специални моменти заедно през това време. Обикновено те посещават места като Петра или Уади Рум, където могат да изследват древни руини, да се разхождат из красиви пейзажи и да се насладят на традиционната бедуинска кухня, като същевременно прекарват качествено време един с друг, преди да се върнат обратно у дома като съпруг и съпруга.
 
Кралска сватба
Сватбата на престолонаследника на Йордания Ал Хюсеин бин Абдула и Раджва Ал Саиф се състоя в двореца Захран в Аман, Йордания, в четвъртък, 1 юни 2023 г.

Скрит текст:
 
Хюсеин е най-големият син на крал Абдула II бин Ал Хюсеин и кралица Рания Ал Абдула на Йордания и престолонаследник на Йордания. Ал Саиф е най-малката дъщеря на саудитския бизнесмен Халед Ал Саиф и Азза Ал Судайри.
Годеж
Годежът на двойката беше обявен от Кралския хашемитски двор в Twitter на 17 август 2022 г. Церемонията по годежа се състоя в дома на бащата на Ал Саиф в Рияд и на нея присъстваха членове на йорданското кралско семейство, а именно кралят и кралицата, принц Хасан бин Талал, принц Хашем бин Абдула, принц Али бин Хюсеин, принц Хашим бин Хюсеин, принц Гази бин Мохамед, принц Рашид бин Хасан и членове на семейство Ал Саиф. За церемонията по годежа Ал Саиф носи бродирана абая на ливанската марка Orient 499 с бронзов колан, взет назаем от майката на Хюсеин, кралица Рания. Кралица Рания също така заема на Ал Саиф чифт обеци от бяло злато и жълти диаманти Stephen Webster за един от портретите на годежа.
Престолонаследникът Хюсеин подарява на Ал Саиф пръстен с крушовиден диамант на Harry Winston.

Кралица Рания сподели поздравленията си в Инстаграм, заявявайки: "Не мислех, че е възможно да задържа толкова много радост в сърцето си! Поздравления за моя най-възрастен принц Хюсеин и неговата красива бъдеща булка Раджва".

На 31 декември 2022 г. Кралският хашемитски двор обявява, че сватбата ще се състои на 1 юни 2023 г.По-късно става ясно, че сватбата ще се състои в двореца Захран.

Кралският хашемитски двор публикува и официално лого за сватбата, което представлява арабските йероглифи за "радваме се"
Предсватбени тържества
На 22 май 2023 г. кралица Рания организира традиционно парти с хена в чест на Ал Саиф в Мадареб Бани Хашем. Присъстват жени от двете семейства. Ал Саиф носи рокля по поръчка на саудитската дизайнерка Хонайда Серафи. Традиционни йордански и саудитски песни бяха изпълнени от Nedaa Shrara, Diana Karazon и Zain Awad, а изпълненията бяха на музикалната група Haleem, Al Salt Girls Band и Misk Dance Company. Партито е последвано от вечеря, чийто домакин е кралица Рания, която произнася реч, в която дава висока оценка на бъдещата си снаха.

На 31 май 2023 г. първият братовчед на Хюсеин, принц Омар бин Файсал, е домакин на тържество на младоженеца, на което присъстват роднини и приятели от мъжки пол. същата вечер крал Абдула II е домакин на банкет в чест на сватбата в Мадареб Бани Хашем.
Сватба
Сватбата се състоя в 16:00 ч. местно време в четвъртък, 1 юни 2023 г., в двореца Захран.

При сватбата си Раджва ал Саиф получава стила и титлата "Нейно кралско височество принцеса Раджва ал Хюсеин".
Булката носи поръчкова рокля на ливанеца Elie Saab.
Тиарата и обеците на Раджва са нови и са изработени по поръчка от Fredjewelry. Нейната тиара има надпис „Rajwatun min Allah“ на арабски. Означава „Надежда от Бог“ или "Молитва на която Бог отговори".
 
Приемът след сватбата се състоя в двореца Ал Хусейния.


Стара тема
https://www.bg-mamma.com/?topic=1549178

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 15:36 от daviz

# 1
  • Мнения: X
Иман с интересен избор на рокля за приема, носи и сватбената си тиара.

Кейт в детайли, жалко че не видяхме с какви обувки е.

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 00:06 от Анонимен

# 2
  • Някъде там
  • Мнения: 16 030
Снимки ще слагам утре когато пуснат официални хубави и ще допълвам за подробности за рокля и тиара.
Сега отивам да гледам красота че пропуснах с правенето.

# 3
  • Мнения: X
Принцесите:

Много са хубави.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 951
Благодаря за темата! Ще прочета с интерес, не са ми познати обичаите им.

Салма с какви симпатични обувки е. Нейният тоалет повече ми харесва от на Иман.

...
ПП Уморих се от толкова ръкостискания и целувки, пък за тях не знам..
Той затова Абдула потърси от небето подкрепа преди началото 🤣

И втората рокля ми хареса. Едно момиче ако на собствената си сватба не се направи на торта, то кога 😉

Беа е с тиара защото вече е омъжена жена. Преди май не е имала повод да сложи.

Правеха реверанси, не сте обърнали внимание.
Хаха, видях го - много беше смешно!
Правеха, но не всички, Мери пропусна 🤣

Беа е със сватбената тиара на майка си, много е красива. Подарък на Фърги за женитбата. Носеха се слухове, че може да е продадена покрай финансовите неволи на Сара.

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 00:09 от Lana

# 5
  • Някъде там
  • Мнения: 16 030
Уауу Мери е ослепителна!
Абсолютно съвършена!
Знаех си че няма да ме разочарова, никога не греши. То прическа, тиара, рокля, всичко.Прощавам и старата рокля през деня. Две коренно различни, но абсолютно страхотни визии.
Рания също е топ тази вечер.
Другите още не съм ги видяла.
 Не мога да откъсна очи от Мери.

# 6
  • Мнения: 13 758
Благодаря за темата, Давиз!
Нагледахме се на красоти днес. Млади, хубави хора, усмихнати, щастливи. Хубави гости. Хубава обстановка! Приятно ми беше да видя всичко това.

А забелязахте ли преди приема майката като подръпваше ръкавицата на щерката, а тя я гледаше строго 🤭
И ние с моята дъщеря сме така. Като тръгнем нанякъде задно, все нещо ѝ оправям 🤣

# 7
  • София
  • Мнения: 9 951
Иман е с клъч на ливанската Sarah's bag. Техен има и Амалия (носи го на Карибите), за който много ѝ завидях.

Този също ми харесва много.

Мери е с тази красота, дано излязат хубави снимки

# 8
  • Sydney
  • Мнения: 5 921
Благодаря за темата!

Дочаках Кейт в Сааб след онази синя рокля на Аскот:
https://www.instagram.com/p/Cs9VoAKsHnF/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Каквото и да кажа ще съм пристрастна към бранда. Мн мн съм доволна. Това за мен е дизайнерът, който никога няма лошо попадение. (Изключвам една сватбена рокля наскоро тук, но там обвинявам младоженката 😂 донякъде).

Седя, гледам и не мога да кажа нещо, което да не ми харесва - просто идеално!
Дори типът ръкави, които не са по моя вкус (и визирам една зелена рокля на Кейт с подобни), тук са направени много добре и не ми бодат очите.

Класацията ми за топ три на Кейт аутфити е в конфликт 😂😂😂 все още се чудя дали тази или синята са ми фаворити, две и три си остават същите.

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 07:36 от benitabeni

# 9
  • Някъде там
  • Мнения: 16 030
Иман много ми хареса през деня. Сега не толкова.
Роклята на булката не е лоша.
Булчинската ми харесва повече.
Рания много красива.
Азза и тя.
Ох толкова красота на едно място  скоро не бяхме виждали, е с малки изключения де, но и без тях не може.
Птиче а ти видя ли Раджва как оправяше на Хюсеин вратовръзката. Смях се с глас ?
Майките сме така повечето.
Обаче Раджва ми напълни сърцето.
Личи им че се обожават.

# 10
  • Мнения: 10 870
Благодаря за темата, Давиз.

На мен учудващо и втората рокля на Ражуа ми харесва. Силуетът й е страхотен, апликациите само са малко в повече.

Каквото видях от Мери много ми хареса, Фреди какво се беше разсеял, че трябваше накрая да избърза Kissing Heart

# 11
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Първата рокля на Раджуа беше интересна, асиметрията някак отвличаше вниманието.
Втората рокля е впечатляваща, в нея изглежда, като статуетка. Може би тук декоарациите са повече, но пък става дума за арабска принцеса.

Принцеса Катрин е ефирна, красива и изискана.
Тук изненада няма, очакван пир за окото.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 029
Пропуснах половината сватба заради ангажименти, но днес ще наваксам.

Блясък:



# 13
  • Някъде там
  • Мнения: 16 030
Благодаря за темата, Давиз.

На мен учудващо и втората рокля на Ражуа ми харесва. Силуетът й е страхотен, апликациите само са малко в повече.

Каквото видях от Мери много ми хареса, Фреди какво се беше разсеял, че трябваше накрая да избърза Kissing Heart

Е как няма да ти хареса. Класа е, тази жена. Тя и екипа ѝ са в абсолютнен синхрон явно.Да направиш от прекрасна рокля, абсолютно нов шедьовър и в трите преобрязявания да изглеждаш фантастично и по нищо да не личи че това е стара рокля, рядко се случва да го видим при други. Тя обаче го прави и винаги резултата е ♥️
От една рокля 3 различни. Няма друга като Мери.


Птиче, принц Хашим бин Ал Хюсеин  (роден на 10 юни 1981 г.) е по-малкият от двамата синове на крал Хюсеин и кралица Нур от Йордания .Ето го принца ти 🤣

Интересно че никъде не видях на Раджва семейството освен, родителите.🤔 Ще чакам да пишат там ли са били.

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 07:47 от daviz

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Благодаря за темата!

На мен пък първата рокля не ми хареса, хареса ми втората. Всички наопаки, аз на терсене Grinning

Направи ми впечатление, че почти всички набързо минаваха през родителите на младоженката, само Уили доста си побъбри и с тях. Кейт също.

Иначе реверанси имаше. От европейците.

Общи условия

Активация на акаунт