ДЕСЕТИ клас 2022/2023 - В очакване на ваканцията!

  • 42 284
  • 762
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 750
Аз в езиковата ( френски с втори английски), също учех руски. Даже руска литература съм учила. Но мисля, че до 9 или 10 клас. В подготвителен ( сегашен 8-ми) нямаше руски, а започнахме една част втори западен. После в 8-ми клас почнахме руски, но ми беше адски трудно в началото, докато възстановя наученото от основното училище.
Сега разбирам, но по-трудно говоря - всичко ми идва на английски или френски Simple Smile....Помагахме на една украинка, беше голяма мъка да си говоря с нея, тя не говореше нищо освен руски и украински...разбирам я...обаче трудно говоря.
Но съм съгласна с zazu1, че не е от близостта на езиците, а от това, че сме го учили...защото децата въобще не я разбираха украинката. 

# 706
  • Мнения: 2 222
А какво се случи с максимата, че ученето на всеки език е богатство?
Защо изведнъж един език се превърна в ненужен, че даже и демоничен?

# 707
  • София
  • Мнения: 1 126
Аз от 3-ти клас учех руски, ангийски от 5-ти клас, а немския - след като започнах да работя, сама си го добавих Heart Eyes
От УПК-то на математическата гимназия имам тапия за програмист Joy, така че не се оплаквам.
Нач. военно обучение (НВО Stuck Out Tongue Winking Eye) пък беше голям купон, като лагер през пролетта на 10-ти клас, целия випуск ни водиха на Говедарци.
Не се оплаквам, но сегашната система по-ми харесва. Simple Smile

# 708
  • София
  • Мнения: 3 576
Прочетох фекални шествия. Та, давам ви идея. Simple Smile Нищо не ща да уча повече, всичко си знам Trollface

И аз прочетох " фекално шествие"😀
Дори визуализирах как би изглеждало с бели нощници😳

По-интересно е миризмата дали си представи Simple Smile

Последна редакция: пт, 11 авг 2023, 11:31 от green_dawn

# 709
  • София
  • Мнения: 9 140
Богатство - докато има къде да го кешираш Smile
Шегувам се Simple Smile

# 710
  • у дома...
  • Мнения: 3 101
А какво се случи с максимата, че ученето на всеки език е богатство?
Защо изведнъж един език се превърна в ненужен, че даже и демоничен?
Щото робуваме на предразсъдъци и реално забравяме да вкарваме собствена мисъл. Благодарение на многото учене на руски език, в момента спокойно чета книги на руски, по въпроси и теми, които ме интересуват. И по които теми е абсурдно да намеря книги на български. През руски и немски уча.

BFF_ а бригадите какъв купон бяха, а? Че и пари ни даваха.

# 711
  • Мнения: 6 639
Прочетох фекални шествия. Та, давам ви идея. Simple Smile Нищо не ща да уча повече, всичко си знам Trollface

И аз прочетох " фекално шествие"😀
Дори визуализирах как би изглеждало с бели нощници😳

По-интересно е миризмата дали си представи Simple Smile

Чак толкова развинтена фантазия нямам😀

# 712
  • София
  • Мнения: 750
А какво се случи с максимата, че ученето на всеки език е богатство?
Защо изведнъж един език се превърна в ненужен, че даже и демоничен?

 Предполагам, че руския имаш предвид. Не знам откъде идва това заклеймяване. Аз лично считам, че всеки език е богатство.
По отношение на руския - винаги го споменавам, даже пиша, че ползвам руски. Но както писах по-горе в момента, в който ми се наложи, се оказа, че ми е трудно да го говоря, но си е останал там някъде, пасивен в главата ми.

Все пак този език е един от официалните 5  езика на ООН ( справка - немският не е, например), освен ако нещо в последно време не се е променило..Това, че политиците на Русия в момента, а и в последните години, управляват по този начин, не означава, че трябва да лепнем "клеймото" и повече да не четем руска литература или пък да не се радваме на произведенията на класическото им изкуство - балет, опера, музика...например.

# 713
  • Мнения: 3 079
А какво се случи с максимата, че ученето на всеки език е богатство?
Защо изведнъж един език се превърна в ненужен, че даже и демоничен?
Интересен феномен е това с руския.
Имаме достатъчно контакти с различни националности и то не само от няколкодневни екскурзии, с големи извадки хора, заради работа или по други причини и не съм чела никой във форума да избира/не избира френски, немски или испански заради мнението си за хората и държавата им. Всеки търси евентуална приложимост. На руския тя не може да се отрече и ми е странно че тя се пренебрегва заради емоции някакви.
Между другото бургаската руска гимназия си вдигна доста бала тази година, но Путин няма пръст, доколкото чух работеща директорка е причината.

# 714
  • София
  • Мнения: 3 576
Аз друго може да не си спомням, но "другарката" по руски в 3 клас с един огромен пръстен, който редовно се отпечатваше на нечие детско чело, много добре си я спомням наред с една зъболерка с бенка на носа, която ми зашлеви шамар след като я ухапах.

Оттам ми остана антагонизма към руския, но години по-късно си давам сметка, че щеше да е по-добре да продължа с него като втори език, а не с немския.

Последна редакция: пт, 11 авг 2023, 11:37 от green_dawn

# 715
  • София
  • Мнения: 9 140
Нашата другарка беше невероятно топъл и добър човек. Беше много смешно като настъпи промяната и трябваше от днес за утре да почнем да и викаме "госпожо". Забавлявахме се дружно в клас по темата, докато свикваме. След това пък в гимназията също попаднах на много добър преподавател.

# 716
  • Мнения: 48 104
Аз не съм учила руски или може би 2-3 клас само. Но синът ми сега учи и няма лошо отношение към езика, нито в училището има лошо отношение. Безкрайно се забавляваме колко измамно близки са езиците, което поражда трудности при усвояването.
Не съм имала и военна подготовка, само два-три пъти пускаха филм за Чернобил и това беше. Виж, физзарядка имахме всяка сутрин доста дълго време и това беше доста готино. Но може да си е било локално решение на училището. Мисля, че ако сега въведат малко бригади, на децата ще им е много интересно и полезно. Като поработят някоя друга седмица или месец нискоквалифициран труд, ще учат, та пушек ще се вдига. Хем ще видят как се изкарват пари, хем купон, абе ей това си е било полезно решение.

# 717
  • София
  • Мнения: 1 578
На мен от руския ми е останало, че мога да разбирам руски филми без проблем. Не съм говорила с години обаче, но ако попрактикувам няколко месеца в среда, сигурно ще ми се върне доста паметта 😀 Все пак това са си десетина години учене и то най-паметливите 😀
Ние сме на пълен релакс по хотели и паланки, не ми се мисли как ще се настройва ученичката за предпоследната си гимназиална година 😉 Винаги досега е бил труден този процес. 😀

# 718
  • София
  • Мнения: 750
Я сега да попитам: има ли деца като моето, което все още не знаят към какво да се ориентират и да учат след 12 клас?
Единственото, в което е сигурен е, че ще учи...досега на 100% беше, че ще учи в България, обаче нещо не е много вече сигурен и за това...

# 719
  • Мнения: 48 104
Ми има. Всичко е много далечно. Не се ядосвам обаче. Да е жив и здрав, толкова възможности има пред него.

Общи условия

Активация на акаунт