Бръмбарите в главите ни

  • 56 483
  • 849
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 6 890
Ох, успокоих се, мислех, че само аз си изхвърлям мартениците...и чак ми беше едно такова гузно..😄
Демек след като някой друг извършва престъпление и ти може?

# 841
  • Мнения: 2 579
И защо да е престъпление.
Всичко това  е суеверие.
Мартеници да ми се мотат из китките разни конци свалям на 1 март вечерта. Не мога да търпя. Имах един амулет с червен конец, гривничка е. И я слагам понякога, но рядко.

# 842
  • Мнения: 6 890
За теб може да е суеверие, а за мен е най-българският празник и традиция.

# 843
  • Мнения: 2 579
Аз не отричам празника, купувам мартеници и слагам, съответно.
Ама дали били закачени на плодно дърво и то след като видиш щъркел, айде няма нужда.
И някои дървета стават изключително неприятни за гледане през зимата. То мухлясали мартеници, торбички и всякакви други неща, по клоните...
Да, и аз изхвърлям мартеници след празника.
Но не бих го нарекла престъпление.
Дали всички  мъжки майки колим петел и си омазваме вратата с кръвта му, за да са ни здрави момчетата на 2 февруари?

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 19:55 от *Биле омайно

# 844
  • Мнения: 898
Някога мартеници се подаряваха само от най-близките (семейството). А още по-отдавна са били от естествени материали (вълна) и бързо са изгнивали. И сега има такива, но тези дето са по 10бр. за колегите да се отбие номера, понеже "всички подаряват"...

# 845
  • София
  • Мнения: 1 481
Една възрастна жена от съседен блок винаги в 7ч сутрин изтупва по над 15-20 пъти/понякога и повече/завивки или дрехи като ги върти от всяка страна 🤔
На една приятелка майка ѝ така караше всички вкъщи да си изтупват сутрин чаршафите - не само завивката, ами всичко, долен чаршаф, калъфки, торба...

Познавам човек, който не само всяка сутрин изтупва всички чаршафи и завивки на цялото си домочадие, с които е спано, а и ги оставя закачени на простора на балкона до вечерта. Когато дойде време за лягане, ги прибира, и на следващата сутрин повтаря същото. Втори балкон се ползва за сушене на изпрани дрехи.

# 846
  • Мнения: 6 890
То има някакъв резон в това изкарване на слънце. УВ лъчите убиват акарите.

# 847
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
И сее Ва целия прах и мръсотия от улицата. Няма да има акари, но ще има всичко друго

# 848
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Да смяташ, че хвърлянето на мартеница е престъпление, определено е бръмбар.
От поне 3-4 години даже не забелязвам, че е 1 март. Като бяха малки децата, се радваха и не пропусках.

# 849
  • Мнения: 10 387
И аз не мога да търпя конец на китката си, нося по един ден заради традицията и ги махам. Единственото, което изтърпявам е една верижка със зодия на врата, която беше на най-скъпият ми човек и я нося като талисман, даже не знам дали ще мога да я разкопчая.

Общи условия

Активация на акаунт