Нашите орхидеи – тема 42

  • 30 398
  • 739
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 455
Момичета, съвет от какво може да се появят тези петна по листата и на какво се дължат.
Според мен е гъбично заболяване тъй като петната са с жълт ореол около тях. Иначе можеше да е изгаряне от слънцето. Та третирай за гъбично заболяване.
Проявиха се след почивката, доста топло и слънчево е било, даже най-долнште листенца бяха пожълтели и изсъхнали. Извинявам се, но как да ги третирам за гъбички, първи две са ми и много искам да оцелеят.

# 76
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 093
Изчакай да се включат момичетата от България, за да ти кажат най-точно как да третираш и с какво. Не се паникьосвай, ще оцелеят, не е тежко положението.

# 77
  • Варна
  • Мнения: 25 330
Аз такива даже на ги третирам, режа засегнатото смело и безотговорно 😂 Но аз нямам нерви да боря гъби и бактерии. Видими неприятели като въшки и акари да, но гъби… Което оцелее и толкоз.

# 78
  • Мнения: 6 391
dilyankataa,
С чиста ножица отрежи върховете на листата до под петната плюс към сантиметър от зеленото.
Почисти ножицата между първото и второто растение.
Намажи срезовете с каша от някакъв прахообразен фунгицид.
Когато дойде време за поливане, добави фунгицид във водата за накисване.

Не е супер сериозно положението, но е добре да се реагира бързо.

# 79
  • Мнения: 116
Здравейте, нахлувам в темата ви с молба за помощ - върнах се от почивка и една от орхидеите изглежда болна, слагам и снимки на листата , а при внимателно вглеждане се виждат и много дребни черни буболечки, както и листата на засегнатото място са лепкави. След 3 дни отново заминавам, може ли някой да даде съвет какво мога да направя за тези няколко дни, докато съм вкъщи? Засега я отделих от другите, но ми се струва, че и съседната има такива признаци 🙄

# 80
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 093
За мен са трипси и ги изолирай двете растения, но може да има и по другите. Третирай с инсектицид поне два вида, като ги редуваш през 7 дни. 3 седмици поне им трябва да се пръскат и под наблюдение да са.

# 81
  • Мнения: 36 882
Аз имах такъв проблем - едни такива дребни зелени неща го правят. Напръсках няколко пъти (но не помня името на препарата - беше някакво прахче от агроаптека, което разтворих в шише с помпа още преди месеци) и поизмряха.
Те по принцип унищожават и другите цветя, не само орхидеите.

# 82
  • Мнения: 116
Благодаря ви! При внимателен оглед установих, че всичките растения (7-8) са заразени 😭 Утре сутринта ще ходя до аграрна аптека.

# 83
  • Мнения: 6 391
Търси системен инсектицид, с който да полееш всички растения, не само орхидеите.

# 84
  • Мнения: 2 926
Добро утро от Виолетка и мен. Relieved
CupidCupidCupid


За нея няма нито студ, нито пек, не се е спряла! Още не процъфтял цъфтежа, зарежда нови цветоноси. Ударничка ми е тя, обещала съм ѝ на  1Май да я водя на манифестация. Stuck Out Tongue Winking Eye

Последна редакция: вт, 22 авг 2023, 14:08 от Sysly

# 85
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 894
Ехаааааа, много е красива! Simple Smile

И аз да покажа моята малка странна орхи.
Докато се чудя как да махна кейкито, тръгнал цветонос и от него.

Скрит текст:
     


 

Снимките определено не са най-доброто, но ми беше трудно да я хвана в кадър, защото е много разперена.

# 86
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 093
Добро утро от Виолека и мен. Relieved
CupidCupidCupid


За нея няма нито студ, нито пек, не се е спряла! Още не процъфтял цъфтежа, зарежда нови цветоноси. Ударничка ми е тя, обещала съм ѝ на  1Май да я водя на манифестация. Stuck Out Tongue Winking Eye


Иска си медал за ударничка на труда. 😄❤

# 87
  • Мнения: 8 220
Бебето е за сваляне Simple Smile отдвана. С тези дълги корени ще е трудно да се завре в саксия...
И аз имам такава "точкава" - много удължава цветоноси и цъфти почти постоянно с един или два (нов и удължен предишен цветонос)...

# 88
  • Мнения: 6 391
Попадна ми една статия за орхидеите - https://www.edna.bg/svobodno-vreme/kyde-da-slozhim-orhideia-u-do … za-kysmet-4672697 - и мини галерия към нея. Предлагам ви я като кратко и забавно четиво за кафе паузата.
Имам два коментара:
- лилавите орхидеи не работят Joy
- почти всичките ми орхидеи са в спалнята ми, над 150 бройки. Ако привлекат там толкова сродни души ще стане мнооого интересно Stuck Out Tongue Winking Eye

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 10:17 от Impala

# 89
  • Мнения: 6 511
Хехех😂
Коментар 1 - не действа определено😂

Общи условия

Активация на акаунт