Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 30 010
  • 848
  •   1
Отговори
# 795
  • София
  • Мнения: 16 220
Почнат ли да се пазарят на огледа - прекратявам и ги изпращам до входа на блока.

# 796
  • Мнения: 356
Какво мислите за инвестиция в паркомясто  / гараж с цел отдаване под наем, София? Кое е важно при избора, има ли някой с опит в отдаването на паркоместа под наем да сподели информация, благодаря предварително

# 797
  • Мнения: 225
А тези доходи от наеми, дали повечето наемодатели ги декларират? Ако е така, спокойно могат да си търсят правата в съда за щети и неплатени наеми.

# 798
  • Мнения: 6 375
Извинете за нахлуването, но оборудването, мебелите и/или ремонтите не си ли ги калкулирате и предвиждате в цената на наема и депозита/тите? По-точно бъдещите амортизации имам предвид.
Не се заяждам, просто ми стана любопитно.

По темата за депозитите - масово са по 2 и то от много години. Моите наблюдения са по-скоро за изключения по 1 или разсрочено, както споменаха и останалите тук.
Само че тези ремонти и мебели за колко време се избиват при тези цени? Да речем 10 г, а наемателите седят най-често от 2 до 4 години, останалото е рядкост. И после пак следва подмяна или ремонт на нещо и то на стойност по-голяма от депозита и често без да се покрива от разлика в наема спрямо неремонтирано жилище, защото нали само нея взимаме? Ако се стремиш към по-висок клас наематели не може да замазваш, а трябва да подновяваш. Ако притягаш постепенно жилището започва да губи от "лъскавината" и да сваляш наема...

blabla7, Вие съдила ли сте някога някого? Това ми е любомо изречение изстреляно в пространството.
За последните 5 години водим 2 дела. Едното ни струва 5 хил лева до момента, другото 30 хил. и трябва да хвърлим още 20 хил до края. Вие имате ли ги тези пари да ги затворите?! И гаранция, че ще ги получите обратно+дължимото ако спечелите НЯМА НИКАКВА!

Последна редакция: сб, 30 сеп 2023, 01:02 от drago_2008

# 799
  • Мнения: 9 036
Какво мислите за инвестиция в паркомясто  / гараж с цел отдаване под наем, София? Кое е важно при избора, има ли някой с опит в отдаването на паркоместа под наем да сподели информация, благодаря предварително
не съм отдавала, но е много печелившо. В бъдеще се очаква да има още повече коли, електрически, хибриди и т н., а паркоместата са кът. Винаги ще трябват, не са достатъчно, хората имат по няколко коли. Тепърва ще се разгръщат разни решения за платено паркиране в София и това ще кара хората да търсят гаражи или паркоместа.
Избери такова място, където има тесни улички, много хора да живеят, глад за паркиране, всеки търси колата да му бъде най-близо до дома.

# 800
  • Мнения: 826
А тези доходи от наеми, дали повечето наемодатели ги декларират? Ако е така, спокойно могат да си търсят правата в съда за щети и неплатени наеми.
Това за съда ми звучи мнооого наивно

# 801
  • Мнения: 9 939
Всеки ден гледам филмчетата за ремонт на имоти в САЩ. В повечето случаи т.нар. дрешници са си просто ниша с обема на 2-3-4 крилен гардероб. Което го има във всички жилища в България.

# 802
  • Мнения: 9 788
Да, въпросът беше, че не се налага да пренасяш гардероб.

# 803
  • Мнения: 69 318
А тези доходи от наеми, дали повечето наемодатели ги декларират? Ако е така, спокойно могат да си търсят правата в съда за щети и неплатени наеми.

Търсим си ги, спокоен/на бъди.
Като юрист знам прекрасно реда, знам и таксите, знам и как като го осъдиш, при изпълнителното дело може да вземеш едно нищо..а до тогава ще си навътре с едни държавни такси, немалка сума, плюс парите, за които го съдиш.
Някак не обичам някой цвъкнат вчера в темата, акъл да ръси, без да е съвсем наясно...

# 804
  • Мнения: 65
А тези доходи от наеми, дали повечето наемодатели ги декларират? Ако е така, спокойно могат да си търсят правата в съда за щети и неплатени наеми.
Не само ги декларират, но и счетоводство си водят и договорите са написани от професионалисти и т.н. и си плащат/ме за всичко това. Това не са ония времена, в които аз като студентка живееха в стая при някоя баба и си плащах кеш. Въпреки всички усилия и вложения, ако нямаш депозирани сума, ще си останеш с един лист/изпълнителен/ в ръка и похарчените за него 2-3 000лв. за делата. И в САЩ е така, и в много други държави - Обявява личен фалит и кредиторите могат да си сложат ИЛ в рамка. Вече и в България. Не че досега се събираше лесно. В 99% от случаите бившият наемател няма секвестируемо имущество.

# 805
  • Мнения: 508
Drago, така е, съгласна съм за мебелите и за таргет групата.
Мисълта ми е, че в крайна сметка, за да има един наемодател печалба, пък била тя и минимална като доходност, трябва да вкара тази амортизация предварително. Плюс рискът нещо да се повреди и ремонтира.

Като цяло ориентир за даден наем са повечето параметри, които човек взема предвид при покупка (локация, площ, етаж, състояние, оборудване, гараж/паркомясто, инфраструктура в района и т.н.), но освен това, какво друго би трябвало да влиза в тази сума? Данъци и такси, амортизации, ремонти и поддръжка, евентуални сметки и печалба за собственика/наемодателя.. друго?

# 806
  • Мнения: 2 114
Продължава в темата да се смесва нормалната амортизация при използване на мебели, настилки и пр. - от една страна, с небрежното, грубото,  неадекватно използване в цялата му палитра, та чак до вандалски актове от страна на наематели.
Първото е заложено в идеята за отдаване под наем, а второто - не се предполага изначално и не е нормално.

# 807
  • Мнения: 69 318
Точно, съгласна съм.
Идват някакви нови персони в темата, и се почва едно преповтаряне на изкоментирани, вече, неща...
Не че е непременно лошо, ама някак като парашутисти ми идват...

# 808
  • Мнения: 508
Дами, позволете и на парашутистите да си сверят часовника 😊 Все пак затова питаме - точно защото тук има по-опитни хора с повече познания по темата. Дори и да сте коментирали вече, човек не може да изчете десетки теми с по 50 стр.

Напълно разбирам разходите, които не могат да бъдат предвидени, когато става дума за вандали и/или небрежно отношение, "защото то не е мое" и "аз нали си плащам".
Разсъжденията ми бяха по-скоро за основните и нормални, очаквани амортизации. Както и да е, благодаря за споделеното все пак и извинете за лиричното отклонение.

# 809
  • Мнения: 2 114
Темата е за всички.
Споделяме опит.

Общи условия

Активация на акаунт