Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 8

  • 11 129
  • 186
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 181
Хиляди благодарности за изчерпателните отговори. Определено нямам времето и компетенцията да разбирма толкова много от кукъри и съм благодарна, че отделихте от времето си.

Иначе за ninja 15 in 1.

Не съм деен готвач, бих искала да се улесня и спестя време. Например да приготвям боб за по-кратко време, да правя крехко телешко (например свекърва ми го прави в тенджера под налягане и става много хубаво, аз нямам такава и не искам).

А air fryer функцията ми звучи добре, имам голяма кухня и доста място, но не искам отделни уреди.

# 91
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
Мултикукърите с налягане не са толкова бързи, колкото обособена тенджера под налягане на газов или индукционен котлон. Разликата във времето, в зависимост от готвеното количество е поне 5 минути до час за големи парчета месо с кокали. Важно е да се знае. Киснат 24ч френски сух боб или дребна суха бакла са готови в тенджерата ми под налягане за около 75 минути, но в кукъра за 105 минути. Те се готвят без сол и дълго, че много трудно омекват. В тенджерата слагам баклата и вода, затварям и слагам максимално налягане, което е 15psi или 105 kPa. 15 мин вдига налягане, 45 мин готви и като спра котлона, още 15 мин сваля налягане. В кукъра 15 мин да вдигне, 1 час ври и още половин сваля налягането. Моят работи на 70kPa максимум. Има и на 90kPa като Instant pot, но само на хартия. Реално работното налягане е 70 kpa, защото рецептите за Cookeo се готвят за същото време в Instant и моя. За сух боб няма да ти казвам каква е разликата ☹. За кафява и зелена леща (некиснати, сухи) е само 10мин.

Нинджа 15 в 1 е страхотен уред и ако имах място на плота, може би бих си го купила. Завира бързо, защото площта на котлона е голяма, а купата е ниска. Има печене на пара и прави страхотен хляб. Прави доста неща, май всичко или почти. Максималната температура беше нещо като 210 или 220° май. Ако е 230°, направо е бомба, но трябва да се провери. Яла съм yorkshire puddings от такъв, та явно вдига висока t°. Само супите са малко досадни за сервиране, че трябва да гониш парчета храна в широк съд, който е като леген. За гъсти храни няма драма.

Нинджа имат по-добър за мене airfryer. Вдига до 260° и работи с горен и долен реотан, но няма налягане.

А защо не искаш тенджера под налягане? Аз имам и доста ги ползвам.

При Нинджа комбинираното готвене не е улеснение, даже напротив. Времето е същото, но е пипкаво да се слагат нещата на пара и после на грил. Яла съм крилца от уреда. Слага ги 5 мин на пара и още 10 на грил. Общо 25мин (защото има и 7-10мин вдигане на пара). Като ги сложи на грил, пак за толкова стават, но не си играе да сменя програми и да маха вода от тавата. По-крехки са и вкусни след налягане, обаче.

Аз съм пробвала да сложа парче телешко или говеждо на пара с налягане и после на програма фурна. Ми, неудобно ми е да вадя месото и поставката, да изливам водата, да бърша, мия и суша протекло по тенджерата и да връщам да запичам. По-лесно ми е да го запържа в масло и после да го сложа на пара и така има кора.

Ако решиш да купиш 15 в 1 те съветвам като го разучиш, да купиш и втора купа и така не се мие и бърше между операции и различни ястия.

За комбиниран уред е ролс ройса 15 в 1. 👍

Успех и вкусотии ти желая. И да шашнеш свекървата с манджи 😻

# 92
  • София
  • Мнения: 316
Nevena Virolan не се съгласна с някой от описанията Ви в последните два коментара -темата е за мултикукър ,а не за тенджера под налягане. Въпросния питащ човек иска мнение за два модела кукъри,за да си улесни домакинството ,а не лекция за налягането на тенджерите. Аз лично не готвя френски сух боб или бакла и не знам колко време се варят,но ако трябва да варя дълго време в кукъра -нямам проблем пускам уреда и излизам или се занимавам с други неща  ,като свърши с варенето ще ме уведоми с писукане и ще изключи сам, тенджерата под налягане не можеш да я оставиш сама на котлона и да излезеш-няма да се изключи сама освен ако нямате таймер на котлона. Относно вдигането на налягането-това зависи от това какво се готви,колко е количеството и течността да ли е топла или студена ,така че и това е подвеждащо обяснение от Вас,аз ако сипя гореща вода от кана след има няма 1 мин. затваря клапана и започва да готви,ако е студена може да чакам 10 и 20 мин-зависи от количеството.
Относно кой уред колко тежи- Instant duo pot 8 л. тежи 11.5 кг по описание ,но реално това е тежестта на всичко опаковано в кашона -самия удер,вътрешния съд, двата капака ,кошница за пържене и аксесоарите за пара, самия уред без капаци тежи около 5-6 кг.
Четейки назад виждам, че пишете,че вашия уред е на 14 г., поне описвате купата на уреда-аз смятам ,че към момента уредите имат подобрения и не може да ги приравнявате към Вашия дългогодишен такъв. Има и други описания ,но не искам да прозвучи заядливо за това спирам да коментирам -всеки си хвали неговия уред и ако прочетете темата ще видите ,че повечето сме с Instant и сме доволни,с Olla май са рядко срещани коментари-на мен лично не ми харесва тази марка и не смятам ,че може нещо повече от моя уред.Също така смятам,че когато се купуват електроуреди трябва да се види как стоят гаранционното и извънгаранционното обслужване ,също така да има на пазара и резервни части и аксесоари-ако се счупи нещо или износи като уплътнението например, да може човек да си го купи и то от вносителя или проверен продавач ,а не някое китайско от Али и да не става или да изпуска налягането. Все пак тези уреди не са евтини и ако нещо се развали след 2 год. аз не искам да го хвърлям и да дам отново 500-600 лв. за нов до следващите 2-3 г., така че дори и да направя компромис с нещо като функция ,то сервиз и обслужване не трябва да се подценява.

Относно питащата -Нинджа15 в 1 7,5 л. го видях за скромната сума от 890 лв. срещu Instant Pot PRO CRISP + AIR FRYER 7.6L 600 лв., (около Коледа беше и намален). Нинджата на снимка е тромав и по труден за местене, но пък ако ще Ви стой постоянно на плота не е проблем. Моята кухня е среден размер и ми пречи на плота-слагам го на етажерка отстрани ,но аз не готвя всеки ден. Относно функциите-препокриват се и на двата уреда, така че изберете спрямо бюджета и който Ви харесва повече .

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 15:14 от Veselina04

# 93
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
Описах недостатъците за да не се разочарова човека. Не винаги мога да чакам дълго, особено вечер. Да, вдига налягане бързо ако се налее гореща вода, но не е приложимо при бобови, защото им пуква шлюпките, нито при големи парчета месо.

Инстант пот тежи около 8 кила. Приятелка го тегли. Моят също тежи толкова. Нинджата е над 10 кила и трудна за местене.

Не знам какви подобрения имат сегашните уреди, но съм супер доволна от моя. Сегашен 1100-1300W за 5л, с автоматично вадене на пара, дето не се чува като работи и от него никаква пара не излиза трудно се намира извън моделите на Cuckoo.

Cecotec е много добра марка. Olla GM по нищо не отстъпва на Ninja и Instant pot, а и пече и на долен реотан, може да се пържи вътре в много мазнина. Има възможности за докупуване на иноксова купа, както и глинена за слоу. В квартала ми португалците и испанците основно нея купуват. 200-300 лева излиза тази с капака за airfry, което я прави евтина и лесно достъпна. Готвещите им роботи Мамбо също са много добри. Cookeo и IP също са правени в Китай.

ОК, добре е да се прочетат различни мнения.

# 94
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 551
Аз се радвам, че всеки път хвалиш моя уред. За цената си от 150 евро( отделно излизат промоции често, до 120) е повече от добра инвестиция. За последния модел на Olla H Delux Fryer говоря. Мислех, подведена по коментари из разни групи, да купувам И запичащ капак, слава богу, че не го направих.

# 95
  • Мнения: 5 934
Аз пък не бих държала кукър на плота. И никак не ми пречи, че го вадя от шкафа му в килера. На плота държа само бавната сокоизтисквачка и кафемашината.
Имах Ninja Foodi MAX 9-in-1 Multi-Cooker 7.5L OP500UK, подарих я и си купих Ninja Foodi MAX 15-in-1. Двата капака за някой може и да са предимство, за мен бяха недостатък. Преди него готвех много интензивно на Бош с налягане и индукция. Все още свиквам с 15-in-1, но определено мисля, че е едно ниво нагоре.

Та защо се включих. На кукърите фраеъра се ползва/аз ползвам сравнително рядко и предимно за пиле(като на грил), малко пържоли и т.н. За картофи, панирани неща, риба, та дори повече пържоли, месо и т.н. използвам голям фраер с две чекмеджета на Нинджа. В Кукъра, за да изпечете две пържоли с порция картофи се налага да слагате скарата, да мислите кое и как да разположите... Искам да кажа, че идеалната комбинация е отделни кукър и фраер. И да бъдете подготвени психически, че печенето на въздух в кукъра ще се ползва по-рядко като функция.

# 96
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 856
Функцията печене на комбинираните уреди е много полезна за храни, които първо се варят, а после се запичат - мусака, пълнени чушки, кисело зеле, пълнено пиле, пържоли, готвени бавно, картофки, различни видове макарони и т.н. На повечето модели като самостоятелен фрайер кошниците не са достатъчно големи за повече от 2-ма човека.
Аз имам комбиниран Инстант Пот, който купих първо. А преди 6 м добавих и отделен фрайер отново на Инстант. За мен двата уреда се допълват чудесно. Не мога да кажа, че запичащият капак ми е станал излишен, напротив. Понеже не ползвам вече фурната, запичащият капак стои в нея, а кукъра ми е на плота винаги, защото готви ежедневно, понякога и по няколко пъти на ден.

# 97
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
Ние сме 4 човека у дома, всичките пълнолетни и двамата мъже ядат двойни порции. Единствено в някоя 8 литрова Нинджа мога да направя мусака със заливка, която да ни стигне за 1 хранене. В повечето 5-6  даже 8 литрови кукъри мога да направя 4 малки порцийки мусака и никога няма да тръгна да я правя, защото е много пипкава и трудоемка. Ако сме двамата с мъжа ми може.

Съседка ми беше дала един отделен, халогенен капак на Cecotec, с който запичах кексове, гювеч, дебели омлети и макарони с яйца и сирене. Удобство е, но ми е по-удобно да ги изпека и да ги пъхна под газовия грил за да имат хубава горна кора, след като ги извадя от купата, отколкото да вадя и включвам капака и после да го свалям, да го поставям на газовия плот, че е ужасно горещ, да чакам да изстива и да го прибирам. Тогава още не беше излязъл модела със закачения капак. И реших, че не ми трябва капак. За студент, който няма фурна, за двама до трима човека е подходящ, но за повече не.

Голяма хамалогия ми беше да направя на пара ребра от една коза и после да ги запичам на по 3 парчета от по 2 ребра. В 42 литровата ми фурна влизат наведнъж.

За мене печене на долен реотан е по-важна функция. Не ми харесват кексовете и хляба на airfry.

Тарталета, твоят модел не е ли с капак в комплектовката? Обърках се за капака, дето си щяла да го докупуваш. Или искаше по-висока температура?

# 98
  • Мнения: 5 934
Аз мусака не варя, нито правя такава в кукър. Освен, че количеството е малко, е и доста досадно да я вадиш от тази дълбока купа. Кексове и хляб т.н. не пека в кукър, защото твърдо за моя вкус не стават ок, така както във фурна. Пълнени чушки и сарми не запичам и ги правя в кукър перфектно. Пържоли готвя на стю с някакъв сос или пека във фраера на Нинджа. Не варя пържоли, че после и да ги запичам. Зеле готвя на стю и не запичам. Т.е. перфектно бих минала и без фраера на 15 в 1. Но виж за пиле на грил ми трябва, основно заради купата.

# 99
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 856
Ние сме трима, като детето още е малко и не яде всичко от нашата храна. Но в 8-литровия ИП си стават 4 огромни порции мусака или 6 нормални. Мусака в кукър пипкава? За мен това е най-лесният начин да направя мусака, също най-бързият и само в един съд. Изобщо не виждам какво е трудно да запържа кайма, лук и морков за няма и 10 мин, да добавя домати, картофи и да пусна за 5 мин под налягане с минимално количество вода. После веднага да залея и за 15 мин да запека заливката и готово. 40 мин макс от дъската за рязане до масата. Да включвам фурна, пък да се въртя, да й бая, да я бъркам, да си горя ръцете?! Мерси, но повече никога. Както се вади от тава, така се вади и от кукъра мусаката, изобщо не е някаква философия.
Пека цяло пиле вътре, както навремето в глинения гювеч. За мен е удобство да не вися пред фурната. Времето ми е ценно и предпочитам да го прекарам с дъщеря ми или да си почина.
Само да вметна, че кексове и хляб не се пекат на еърфрай, а на програма за печене и стават страхотни. Хляб като цяло не правя, имам пекарна.
Но, както за всяко друго нещо, така и за готвенето, всяко семейство има различни нужди. Аз готвя всеки ден, не ми трябват повече от 3-4 порции. Предпочитаме прясна храна.
Капакът си има поставка и изобщо не го чакам - слагам си го директно на нея и във фурната за съхранение. Докато готвя, ако се наложи да обърна нещо, което се пече или да погледна, отново слагам на поставката.

# 100
  • Мнения: 5 934
Ама как мусаката ще се вари под налягане? Не се ли разкашква? Нищо повече не ѝ правя на мусаката от това, което ти правиш, с изключение на варенето под налягане. Задушавам нещата или в тиган, или в самата тава и слагам да се пече. Нито и бая, нито се въртя около нея. То подготовката на продуктите е повече врътня от самото готвене.
Нямам нерви аз да готвя всеки ден. И ние сме трима. Готви се за два дни.

# 101
  • София
  • Мнения: 316
Подкрепям мнението на blue.angel и бих искала да сподели рецептата за цяло пиле.
Аз също съм с комбиниран-капака е удобен за запичане на ястия в един съд-не запичам много често ,но когато ми трябва го ползвам и е удобство.За мусаката и аз я приготвям за 30-40 мин,във фурна съм забравила ,но със сигурност отнамо около 2 ч.със заливка и предварителното запържване на продуктите.След като се сложи във фурната все гледам кога ще заври,да ли не е извряла водата,проверявам да ли е готова,а за аромата-не мога да измериша 2 дни особено зимата-моята кухня е от "модерните" с хол.Другото е ,че всички знаем как се чисти фурна и ако е изкипяло нещо как мирише.
Капака май най го ползвам за кекс-пускам и не гледам нищо като приключи проверявам с клечка за всеки случай-не се суета около фурната.За летния сезон съм забранила фурната -няма такава жега,а моята кухня е Южна. Ако ще да ми отнема двойно време за печене все ми е тая важното, че не е 40 градуса като с фурна и мирише по малко.Така че всеки трябва да прецени според ястията,които приготвя.

# 102
  • Мнения: 2 081
Аз пък не бих държала кукър на плота. И никак не ми пречи, че го вадя от шкафа му в килера.

Защо?

Някой правил ли е и може ли да сподели рецепта за крем супа от броколи, с възможно най- малко “екстри” за дете.

# 103
  • Paris, France
  • Мнения: 14 238
Крем супа от броколи правя на око и варя на програма супа, налягане 3 от 5 възможни и да падне само. Не пържа нищо. Слагам много, много малко вода за да ми е по-лесно да пасирам. Наливам 300мл вода в купата. Ако ще добавям сирене, сол не слагам за да не става много солено.  Измивам добре цветчетата на глава броколи и ги хвърлям в купата. Дръжката и пъновете ги смилам в чопър и ги добавям за фибрите, но може и без тях. Беля и нарязвам на 8 части глава лук и я добавям. Черен пипер на вкус, хлопвам капака, програма супа, 2 минути, налягане 5 и да извади парата накрая сам или 2 минути налягане 2 и чакам да падне само. През това време избелвам 3-5 скилидки чесън, но може и една ако детето не обича, смилам ситно в чопъра. Намачквам с вилица сирене Stilton, Roquefort или бяло, саламурено като фета и отварям кутийка от 200мл течна сметана с масленост около 35%.

Като спадне налягането отварям, добавям чесъна и с ръчен пасатор започвам да пасирам и докато пасирам, добавям сметаната. Може и гореща вода да се добави ако искате супата по-рядка. Включвам на някаква програма като варене без налягане за да стопли сметаната, но може и без тази операция. Сипвам с черпак по купички или чинии, търся натрошеното сирене и слагам парче масло. Добавям препечени сухари на кубчета, ако имам или начупвам готови сухари. 

Същата супа я правя с карфиол, но 5 вместо 2 минути и с чесъна накълцвам и магданоз и го добавям.

За детенце чесънът може да се сложи от самото начало за да не люти.

Може да се добави и картоф.

Моите деца не обичат заливка на мусаката и мусака с картофи готвя в кукъра и сипвам с черпак, който дойде с него. Пипкаво ми е и трудно да вадя парчета мусака от купата.

Не всички кексове стават хубави в кукър. Имам рецепти за мултикукър и съм доволна. Ръженият хляб става много добре.

# 104
  • Мнения: 1 446
Как ще се разкашква мусаката под налягане? Аз картофите за картофена салата си приготвям в Инстант пот. А те трябва да са твърди и оформени като парчета.

Общи условия

Активация на акаунт