Да родиш на 20/21

  • 9 804
  • 295
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 12 625
Докато следва детето може да е на общежитие, ако учи в друг град и няма жилище в града, в който учи. Поне 1/2 от младите хора в България живеят в София. Значи или трябва да отидат да учат в друг град с цел да се отделят, или трябва да излязат на квартира в София при софийските цени/ наеми. Каква е тази работа за 19-годишни в София, която да им позволи да плащат поне квартирата и режийните си, защото приемаме, че родителите дължат издръжка - такси, за храна и за джобни до 26 годишни, ако учат? Да не забравяме, че въпросната работа за среднисти без опит трябва и да позволява да ходят на лекции, да се готвят за изпити и да се явяват на изпити.

Тва да, ама живеем в България. Лекциите НЕ позволяват да бачкаш в общия случай, освен ако не ги пропускаш за своя сметка. Тва не променя факта, че половината студенти идващи от извън София все пак се налага да бачкат заедно с ученето. Цените в София са си шибани, но в София разполагат и с общежития. Общежитията са 15лв, не са по 1500.

За пръв път чувам някой да дава джобни на 26 годишното си отроче? Аз на 16 се чувствах вече твърде голям да взимам от майка си пари, пък кво остава за 26 Grinning
Общежитие е за студенти от други населени места, не за софиянци. То е така във всеки град.
И ние в нашия град си имаме университет и моите деца няма как да се изнесат на общежитие, ако решат да учат тук. Да, ама аз не мога да си позволя да плащам ипотека и квартира, значи или отиват в друг град да учат или остават у дома. Вече като почнат работа и посъберат пари за първите теми, капаро и т.н с удоволствие ще ги оставя да се изнесат, че сме в двустаен.

# 271
  • Мнения: 1 257
За студенти от София общежития в града не се полагат, освен в много крайни случаи. А и те не са без пари - доколкото знам, са около 120 лв на месец, без консумативите. На свободния пазар минималният наем на прилична гарсониера е 550 лв, на двустаен - 700 лв, тристайните са по 1000 лв. Консумативите, в зависимост от начина на отопление, варират, но да сложим едни 150 лв за ток, вода, парно, интернет. Семестриалните такси са грубо от 300 лв до 1000 лв. Отделно има учебници, помагала, консумативи по специалността.
Тук не говорим за частни случаи, когато деца изкарват пари от 16 годишни, имат спестявания, свободни апартаменти и подобни. Средностатистическо семейство, с едно семейно жилище. Защо, и как по-конкретно (с конкретни примери и цифри) да изкара детето-студент на 20 години от дома? А ако децата са 2?

# 272
  • Мнения: 327
Докато следва детето може да е на общежитие, ако учи в друг град и няма жилище в града, в който учи. Поне 1/2 от младите хора в България живеят в София. Значи или трябва да отидат да учат в друг град с цел да се отделят, или трябва да излязат на квартира в София при софийските цени/ наеми. Каква е тази работа за 19-годишни в София, която да им позволи да плащат поне квартирата и режийните си, защото приемаме, че родителите дължат издръжка - такси, за храна и за джобни до 26 годишни, ако учат? Да не забравяме, че въпросната работа за среднисти без опит трябва и да позволява да ходят на лекции, да се готвят за изпити и да се явяват на изпити.

Тва да, ама живеем в България. Лекциите НЕ позволяват да бачкаш в общия случай, освен ако не ги пропускаш за своя сметка. Тва не променя факта, че половината студенти идващи от извън София все пак се налага да бачкат заедно с ученето. Цените в София са си шибани, но в София разполагат и с общежития. Общежитията са 15лв, не са по 1500.

За пръв път чувам някой да дава джобни на 26 годишното си отроче? Аз на 16 се чувствах вече твърде голям да взимам от майка си пари, пък кво остава за 26 Grinning
Общежитие е за студенти от други населени места, не за софиянци. То е така във всеки град.
И ние в нашия град си имаме университет и моите деца няма как да се изнесат на общежитие, ако решат да учат тук. Да, ама аз не мога да си позволя да плащам ипотека и квартира, значи или отиват в друг град да учат или остават у дома. Вече като почнат работа и посъберат пари за първите теми, капаро и т.н с удоволствие ще ги оставя да се изнесат, че сме в двустаен.


Ама чакайте сега... нямам нищо против тва да си живееш в детската стая, щом така ти е удобно, докато учиш.
Обаче, докато учиш и живееш под на баща си покрива, и взимаш от майка си джобни - нямаш работа да правиш бебета. Бебета се правят от възрастни хора. Хора с отговорности като на възрастни, хора със заплати като на възрастни, хора със самочувствието на възрастни.

Също така живеенето у вашите не променя факта, че може да се работи спокойно, докато учиш в повечето случаи. Не всички университети са ФМИ или медицински, или право. Има разлика между тва да живееш с вашите и тва да живееш на гърба на вашите.

Може аз да съм сбъркан, знам ли. Нашите винаги са ми казвали, че на 18 вече трябва да ме няма в нас. Така и стана. не съм умрял от глад макар, че е било тегаво в началото. Даже напротив - смятам, че съм доста по- самостоятелен от повечето ми връстници.

# 273
  • Мнения: 12 625
А ако родителите са купили/ наели жилище, или просто плащат семестриалните такси, общежитието/ квартирата, храната на студента то той не живее на гърба им ли?
Авторката, която пита за дете е на 21 и явно не живее при родителите си, а с приятеля си и работи нещо някъде, т.е има доходи, а не я издържат мама и тате. Предполагам, че не са и у свекърите. Та ако живее с мъжа си, издържат се самостоятелно, не иска да учи в университет и е на 21 има ли право или не да роди дете?

# 274
  • Мнения: 21 740
За мене има право, ако има професия и стаж, която да и позволява да получава майчинство и да се издържа сама с детето, ако мъжа и  вземе да загледа друга ученичка.

Само дето не се сещам каква ще да е тази професия, която на 21 да ги позволява тия неща. Обикновено на хората им трябва повечко време да станат финансово стабилни.

# 275
  • Мнения: 327
Никой тук не казва, че няма право. Казваме, че по споделеното от нея, е глупаво решение. Всички имаме право да взимаме глупави решения, но последствията в случая няма да са само за нея. Тя до оня ден е вдигала ръка, за иде до тоалетна, а утре ще гледа дете. Вярвате ли си наистина или просто ни ебавате?

А ако родителите са купили/ наели жилище, или просто плащат семестриалните такси, общежитието/ квартирата, храната на студента то той не живее на гърба им ли?

Ми, нали държим да сме възрастни? Възрастните хора не си плащат наема, сметки, храната с парите на мама и тате.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2023, 16:54 от murcinhum

# 276
  • Мнения: 405
А ако родителите са купили/ наели жилище, или просто плащат семестриалните такси, общежитието/ квартирата, храната на студента то той не живее на гърба им ли?
Авторката, която пита за дете е на 21 и явно не живее при родителите си, а с приятеля си и работи нещо някъде, т.е има доходи, а не я издържат мама и тате. Предполагам, че не са и у свекърите. Та ако живее с мъжа си, издържат се самостоятелно, не иска да учи в университет и е на 21 има ли право или не да роди дете?
Има. Обаче ако допуснем, че бъде изритана от "общото" им жилище след, да речем, две години, въпросът е дали ще има къде да иде с детето, дали ще има с какво да го храни, дали ще има работа, която да може да издържа и двамата?.. Ами после, то като вземе да пораства, а заедно с годините му да растат и разходите му?

# 277
  • Мнения: 10 941
До 30 годишн възраст шансът на авторката да остане сама, с дете, без образование и без професия е повече от 60-70%. Хайде стига сте се правили на интересни и сте давали примери от преди 40 години. Всички знаем в какво общество живеем, с какъв морал и ценности, семейството отдавна не е на първо място. Всеки консумира от днес за утре и чао. За това е хубаво да се мисли, да се подсигури, а не да разчита на мъжа си, на парите му, на майка си, на баща си, защото утре може и да ги няма...

# 278
  • Мнения: 6 905
В този живот няма нищо гарантирано, само смъртта.
Днес си супер, утре се разболяваш.

# 279
  • Мнения: 327
В този живот няма нищо гарантирано, само смъртта.
Днес си супер, утре се разболяваш.

Да, ама в тоя живот си носим и глави на раменете. И да се хвърля през балкона, и да не се хвърля - пак ще умра. Ама що трябва да си чупя главата по желание като просто трябва да си напъна сивото вещество?

# 280
  • Мнения: 6 885
И мен ме дразнят тия примери "ами ето аз родих на 20-23, ама преди 30-40 години". Ми ОК, ама тогава това е било нормата и децата са ги гледали младите пенсионирани вече баби /баба ми се е пенсионирала на 50г/. Сега хората работят до 65г. Отделно тогсва масово са им давали жилища от държавата със символични цени на студентите с деца. Отделно живота е бил коренно различен. Отделно масово никой не се е развеждал, защптоъ"какво ще кажат хората" и са търпели насилие, изневери и тн. без да могат да се разведат, защптп няма къде да отидат и защото ще я сочат "разведената". Така, че мнението на такива хора изобщо не е ревантно към днешна дата.

# 281
  • Мнения: 6 905
Къде са раздавали жилища без пари? И кой не се е развеждал? Айде, малко мисъл преди да пишете наизуст....
Аз също съм се омъжила и родила след като завърших висше....
Магистратура между впрочем, но от сегашния си опит знам, че нищо не е гарантирано в живота.

# 282
  • Мнения: 18 981
Изобщо не е невъзможно днес и сега 20 годишна да се омъжи за мъж на 26 или 28, който е склонен да поеме повечето разходи в началото. Също така изобщо не е невъзможно млада жена на 20 или 21 да е на трудов договор и да получава майчинство впоследствие. И в момента сигурно доста 21 годишни в Бг са родили наскоро. Всички ли са непредвидливи, без акъл и т.н.? Или са получили жилища?

Това с жилищата, дето раздавали е било преди повече от 60 години може би Simple Smile

# 283
  • Мнения: 6 905
Кога и къде са ги раздавали тези жилища?

# 284
  • Мнения: 327
Еха, аз не знам подробности по тоя въпрос, но от баща си съм слушал, че наистина супер много пъти са му предлагали да купува някакви жилища за по 5к лева и не ги е взимал, щот смятал, че не му трябват. Идея нямам тва преди 40-50 години какви пари са били, де.

Някой по- дърт може да разкаже. Grinning

Edit: тя жената преди мен всъщност говореше за студенти, не съм обърнал внимание, ама нищо. На баща ми подозрителните изживявания нямат общо с тва, щот той в университет е ходил само да еве.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2023, 18:32 от murcinhum

Общи условия

Активация на акаунт