Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 33

  • 32 415
  • 805
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 69 137
Е лошо ли ще е и 800 за вноската да вземате?
За притесненията - който го е страх от мечки, не ходи в гората..да се чете не отдава, щом се страхува да не му "унищожат"  имота.
Grinning

# 61
  • Мнения: 1 282
Polikseni, нз къде ги гледаш тези цени, ама аз отдадох тристаен НС голям за 1000лв преди няколко месеца, в квартал с голямо търсене. Кандидати имаше доста, но повечето бяха туристи. С животни макса беше 1200 лв., но предпочетох без.Повече само ако отдаваш септември-октомври, ама като се изнесат май месец ще имаш 3 празни, ако гониш надпазарен наем.
 И на този моя вече имам разходи за ремонти. Та не бих давала на познати, защото разходите за поправка после са си едни и същи. Те не оценяват, че са на отбит наем, а после като се местят просто пак търсят евтино с мотива "досега бях в тристаен за 800 лв, със сигурност има пак за толкова".

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 6 158
Какво значи "ужасни съседи" и какво значи "да го съсипят"? От съсипване на кое точно се притесняваш? Няма нещо, което да не може да се ремонтира. На голям апартамент близо до метро може да се вземе поне 1200 лв. наем според мен. Може и да се раздели за наематели-студенти.
Ако се притесняваш от съсипване на мебели - или техника - изнеси ги, намести в твоето жилище, продай. Макар че за наематели пак трябва да купуваш.
Ще внимаваш повече с подбора, ремонт така или иначе ще се наложи, но няма да е основен - смяна на инсталации, дограма и т.н.
Аз ако съм го пускам веднага, с двоен депозит, ще плаща вноските, ще остава някой лев. А празен - само разходи и пак ремонт ще трябва след време.
Продажба и нова покупка - наистина само боксониера за тези пари. Плюс още разходи за ремонт, дори да е чисто ново.

# 63
  • Мнения: 9 887
Поликсени, помня драмата с люлинското жилище.
Моето мнение е, че можете да се пробвате да го продадете. Есента до Коледа обикновено е силен период при продажбите. Почистете го и го пуснете, пък каквото сабя покаже. Никой не може да ви накара насила да продадете, ако не ви удовлетворява цената. Междувременно се оглеждайте за нещо друго, което да купите с парите от евентуална продажба. Дори да се наложи да вземете малък кредит за нещо по-сносно.
Според мен два 2-стайни е по-добре от един 3-стаен или 4-стаен. Децата си растат много бързо, докато се усетите, ще са станали студенти и ще искат да са самостоятелни. А дотогава 2-стаен под наем ще ви носи доход - повече или по-малко, зависи от локацията.
Аз така направих с 1-стаен ЕПК съвсем близо до вашия - без ремонт го давах под наем, след това го ползвахме ние доста време, после пак го пуснахме под наем. Като стана много проблемен откъм наематели (точно в него И на мен ми навъртяха напук топла вода с пуснат кран, след засечено от мен манипулиране на водомера за топлата вода), видяхме един нов строеж в друг район, който ни беше удобен. И бързо решихме - продаваме ЕПК-то и купуваме новия, пак малък, но в по-добър район и нов. Новото жилище така или иначе беше на вноски, така че имахме време да пуснем и продадем стария. Хич не съжалявам.

# 64
  • Мнения: 18
Водомерите ни са дистанционни, но какво от това. Инкасаторката беше минала на 02.10-говорих с нея да питам какво е отчела. Ами нищо, вие нали сте подали самоотчет за септември и не ги е отчела-беше отговорът. Не знам как се отчитат дистанционните-не трябва ли да имам някакъв уред за целта? Иначе апартаментът е боксониера срещу медицинска академия и го давам за 650 лв. Предната наемателка го остави в перфектно състояние. Беше студентка гъркиня.
И да се оплаче в НАП-плащам си всички данъци редовно.  Що се отнася за посещенията в имота, пак могат да направят поразии на дугия ден. И има цял месец до следващото посещение, докато се установят. Така че все тая. Зависи от човека, не от посещенията. Изненадващите посещения биха били по-меродавни. Абе добре, че не наводни долните апартаменти и мебелите са запазени. Ще покрием щетите с двата наема като депозит и ще пием една гореща вода 😊

# 65
  • Мнения: 69 137
Специален софтуер трябва да има за да отчита дистанционно.
Също всички в сградата да са с такива водомери, за да има смисъл. Иначе е същото като с недистанционни.

# 66
  • Мнения: 2 205
Аз съм за пускане на пазарен наем. Даването под наем на познати е нож с две остриета - нито има гаранция, че ще пазят, нито - че ще оценят жеста за ниския наем, а е и много вероятно постоянно да очакват отстъпки.

# 67
  • Мнения: 9 887
Че и след това може да се изпокарате, а те да почнат да ви разнасят сред познатите ...Не че има особено значение, ама ... То нали си има приказка - ако искаш да си останеш приятел с някого, не подхващайте общ бизнес.

# 68
  • Мнения: 1 846
Подкрепям да се даде на реален наем и не на познати.
Писала съм за моята сага с подпазарния наем.Сега подхващам основен ремонт.
Ако имате по-ценни мебели и вещи-изнесете ги.Специално за мебелите има на много изгодни цени.

# 69
  • Мнения: 6 342
За апартамента в Люлин със "сносен ремонт" не знам дали 900 лв е реално, но може и това вече да е цената.
Аз под сносен разбирам, че не е кой знае какво. В този ред на мисли не бих го оставила заключен. Да не говорим, че след 10 години да речем, когато и ипотеката ще е изтекла, дизайнът на обзавеждането няма да е актуален! На детето няма да му хареса и ще иска да си го прави както каже снахата (ако имате момче), Вие ако се разведете, не знам дали ще Ви траябва тристаен и дали няма да искате да премебелирате някое от помещенията спрямо новия начин на живот и хиляди други сценарии....
Кредитът Ви тече сега и изяжда пари от сегашния Ви бюджет. Ами спестявайте ги! Заделяйте всеки наем от жилището в Люлин на страна. Така ще имате пари за ново обзавеждане ако решите да се връщате там. Ако решите да продавате, ще имате пари за ремонт на новото и т.н. Или пътувайте, животът си тече и няма да се подмладите, използвайте парите в момента, той имотът ще Ви е актив и след 10 г, но парите от наем ще са Ви пропуснати ползи...

Последна редакция: пт, 13 окт 2023, 10:32 от drago_2008

# 70
  • Варна
  • Мнения: 5 354
….
Кредитът Ви тече сега и изяжда пари от сегашния Ви бюджет. Ами спестявайте ги! Заделяйте всеки наем от жилището в Люлин на страна. Така ще имате пари за ново обзавеждане ако решите да се връщате там. Ако решите да продавате, ще имате пари за ремонт на новото и т.н.
….
Моля??
Адски глупав съвет.
Цените на обзавеждане и ремонти скачат не с дни, а с часове. Гардероб, който купих март месец т.г. за 823 лв вчера ми излезе като реклама във фб за 1700 и нещо…
Никакви спестявания! Да смятат добре и да използват парите сега!
Ако наистина са с непреодолимата нагласа че задължително всеки наемател ще им съсипе имота, то по-добре да не се захващат изобщо. Или ключ, или продажба и веднага друга покупка в по-добър квартал, ако ще да е за сметка на една стая по-малко. И пак ключ. Или пускане необзаведен, да му треперят по-малко.

# 71
  • София
  • Мнения: 16 132
За 10 години и без наематели апартамента ще се съсипе.
А и те да си живеят в него за периода пак ще се наложи смяна на мебели, ремонт и боядисване. Нищо не е вечно, но да робуваме на мебели и стени - не го разбирам това.
Ако са толкова отвратителни всички съседи/съмнява ме/ просто ще подбера подобни индивиди за наематели. Или ще превъзпитат туземците, или няма да обръщат внимание на изцепките им. А наема и да не тече, ще капе.
Къде е гаранцията, че като купят на друго място ще проучат съседите до 9то коляно? Или че на мястото на сегашния читав няма да дойде някакъв ....никакъв.

# 72
  • Мнения: 2 393
Аз имам много лош опит с наематели от апартамента си в Дружба. Наистина го бяха съсипали и вместо да правя основен ремонт, реших да го продам. Съответно взехме друг, където ще се преместим. Но две сделки тази година и най-малко 20 Хил лева само в такси и комисионни ми стигат Simple Smile
Затова най-вероятно ще пробваме с наем , пък дано нацелим. Просто жилището не е никак лошо , доста просторно, с основен ремонт преди 5г., поддържаме си го чисто и ми е жал да го дам на някои мизерници. А под съсипване имам предвид това-занемаряване от мръсотия, да се пуши вътре , да се пропие с кофти миризми и т.н.
Аз бих го продала, но поне да мога да взема нещо маломерно с три помещения, ново, на комуникативна локация-а то няма как, всички сме наясно. Ако пък  ще
заменям  епк за панел, нали, няма смисъл.
Мислех си и за тези общежития до гарата -да си платим кредита и даже малко ще останат. После все ще взимаш 600 лева наем , пък след време спрямо жилищната нужда ще си наместваш финансите. Варианти много…

# 73
  • Мнения: 69 137
Е, хайде сега..гардероб чистак нов и в момента има на 200 лв и нагоре...чак пък да летят цените им, не мисля. В юск снощи точно гледах прекрасно легло тапицирано, с табла че и с механизъм отдолу на някакви си 500 лева....
Доста пресилено ми е горното изказване...
….
Кредитът Ви тече сега и изяжда пари от сегашния Ви бюджет. Ами спестявайте ги! Заделяйте всеки наем от жилището в Люлин на страна. Така ще имате пари за ново обзавеждане ако решите да се връщате там. Ако решите да продавате, ще имате пари за ремонт на новото и т.н.
….
Моля??
Адски глупав съвет.
Цените на обзавеждане и ремонти скачат не с дни, а с часове. Гардероб, който купих март месец т.г. за 823 лв вчера ми излезе като реклама във фб за 1700 и нещо…
Никакви спестявания! Да смятат добре и да използват парите сега!
Ако наистина са с непреодолимата нагласа че задължително всеки наемател ще им съсипе имота, то по-добре да не се захващат изобщо. Или ключ, или продажба и веднага друга покупка в по-добър квартал, ако ще да е за сметка на една стая по-малко. И пак ключ. Или пускане необзаведен, да му треперят по-малко.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 5 354
Тета, не е пресилено. Сравнявам един и същ конкретен модел. Всичко се вдига. Абсурдно е от сега да спестяват за ремонт за след 10 години. Сама си дай сметка какви са цените сега на каквото и да е и какви бяха преди едно десетилетие.

Общи условия

Активация на акаунт