КОЛЕДА 2023/2024

  • 93 955
  • 1 159
  •   1
Отговори
# 1 095
  • Мнения: 163
С голяямо закъснение Честита Нова година, да е здрава и плодотворна за всички!

DespicableMe, по коя рецепта прави питката с магданозено песто? Изглежда много апетитно!
Скрит текст:
Весела Коледа, любими кулинари! ❤️ Желая във всеки дом да има здраве, щастие и любов! 🎄🥰



Содена питка от Бъдни вечер




Чийзкейк със заквасена сметана и крема сирене


Питка с магданозено песто


Пълнени пуйка с ориз, лук, моркови, дробчета и кисело зеле


Разядка по рецепта на beniii - цедено мляко, заквасена сметана, чесън, орехи, копър и печен пипер


Макаронена салата с яйца, грах, царевица, шпек и кисели краставички




Щолен от свекърва ми



Скрит текст:




Иначе това е "моята" продукция тази година:
("моята" е в кавички, тъй като по-голямата част от тестата са замесени от дъшеря ми - 13 г.)
Рохлички

Меденки на Джули

Любимите капучинови звезди - обожаваме ги и правя 2-3 дози

Коледен пай

Линцери

Лимонови снежинки

Хърватски орехови розички

Любимите ричарели

Белгийските Spekulos

Финландски

А така изглеждаха подаръчетата за приятели и роднини:

# 1 096
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
2 пъти правих питката с песто и на всички много се хареса.

За пестото:
1 връзка магданоз
4 скилидки чесън
3с.л. олио
1с.л. вода
Десетина ореха

Всичко се пасира.

За питката:
150мл. топла вода
150мл. прясно мляко
7гр. суха мая
1с.л. захар
1с.л. сол
5с.л. олио
Около 600гр. брашно
1 яйце с 1с.л. олио за намазване

Млякото и водата се смесват, разтваря се мсята съв захарта и 1с.к. брашно. Оставя се да шупне.
В купа се сипва част от брашното със солта. Прави се кладенче, в което се наливат шупналата мая и олиото. Постепенно се добавя още брашно и се замесва меко тесто. Оставя се на топло да втаса.
Втасалото тесто се раьточва на кора, намазва се обилно с песто, навива се на руло, което се разрязва на 3 фитила. Фитилите се оплитат на плитка, завива ве в кръг и се поставя в тава, застлана с хартия за печене. Отново втасва.
Намазва се с яйце и олио и се пече в незагрята фурна на 200° до приятен загар.

# 1 097
  • Мнения: 581
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии

# 1 098
  • Мнения: 3 575
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии
Предоставям ползваната от мен, за моето семейство са ок. Само предупреждавам при добавянето на брашното да се внимава, т.е. да не се добавя наведнъж, а на части - възможно е да отиде по-малко от указаното в рецептата, тъй като всяко брашно е различно, ще преценяваш на усет. 
Продукти:
•   250 г. меко масло (на стайна температура)
•   100 г. захар
•   150 г. кафява захар
•   2 големи яйца
•   1 ч. л. ванилов екстракт или 2 ванилии
•   345-350 гр. брашно
•   1 непълна ч. л. сода бикарбонат
•   1 ч. л. бакпулвер
•   щипка сол
•   300 гр. шоколадов чипс*

*В рецептата, която ползвах като първоизточник, шоколадът беше двойно по-малко, но го увеличих на 300 гр и така ни харесват повече, останалите продукти също са с минимални изменения в дозировката, докато постигнах приемлива за мен консистенция.
 
Приготвяне:
Разбива се маслото с двата вида захар до побеляване и пухкавост, едно по едно се добавят яйцата. Брашното се смесва със солта, бакпулвера и ванилията, смесва се с маслото на 2-3 части, накрая се добавя чипсът.
Фурната се загрява на 180 градуса, тавата се застила с пекарска хартия. От сместа се правят топчици с ръце, ако тестото е достатъчно гъсто или с лъжица за сладолед и се поставят на разстояние една от друга, тъй като се разливат. Пекат се до леко зачервяване на ръбчетата – около 10 минути /в зависимост от фурната/, вадят се от тавата изстинали.

# 1 099
  • София
  • Мнения: 11 742
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии
МАСЛЕНИ БИСКВИТИ С ПАРЧЕНЦЕ ШОКОЛАД

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/10/blog-post_578.html
ПОРТОКАЛОВИ БИСКВИТКИ С ШОКОЛАДОВИ КАПКИ

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2020/12/blog-post_20.html

# 1 100
  • Мнения: 6 940
ще пробвам да попитам тук “ отдавна не са ми се получавали киселини. Сега от една питка за Коледа и един сладкиш със сини сливи , правени от един и същи човек, ми стана много силни киселини. Какво мислите може да е ? Не ми се иска да коментирам или питам лично човека без да знам със сигурност. И то ако го предупреся ще е защито сам се оплаква от киселини и разяравя че ходи по лекари . Може проблема да е в нещо което ползва не както трябва или купува нещо не добро ?

# 1 101
  • Мнения: 10 297
Аз винаги като консумирам тестяно съм с киселини. Не зависимо баница, кексове, питки, също независимо дали аз си ги правя или друг. В баницата имам само сирене, яйца и газирана вода. Така я правя. Понякога и масло не слагам. И пак киселини. Понякога пак я правя с пълнозърнести кори. Същата работа.

# 1 102
  • Русе
  • Мнения: 5 260
Скрит текст:
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии

https://ipeychev9.blogspot.com/2021/01/blog-post_7.html

# 1 103
  • Мнения: 6 940
аз подозирах содата. на ме не ми става така от тестяно по принцип. Само от много твърди препечени филийки или  в този случай/

# 1 104
  • Мнения: 163
DespicableMe, благодаря много!

Скрит текст:
2 пъти правих питката с песто и на всички много се хареса.

За пестото:
1 връзка магданоз
4 скилидки чесън
3с.л. олио
1с.л. вода
Десетина ореха

Всичко се пасира.

За питката:
150мл. топла вода
150мл. прясно мляко
7гр. суха мая
1с.л. захар
1с.л. сол
5с.л. олио
Около 600гр. брашно
1 яйце с 1с.л. олио за намазване

Млякото и водата се смесват, разтваря се мсята съв захарта и 1с.к. брашно. Оставя се да шупне.
В купа се сипва част от брашното със солта. Прави се кладенче, в което се наливат шупналата мая и олиото. Постепенно се добавя още брашно и се замесва меко тесто. Оставя се на топло да втаса.
Втасалото тесто се раьточва на кора, намазва се обилно с песто, навива се на руло, което се разрязва на 3 фитила. Фитилите се оплитат на плитка, завива ве в кръг и се поставя в тава, застлана с хартия за печене. Отново втасва.
Намазва се с яйце и олио и се пече в незагрята фурна на 200° до приятен загар.

# 1 105
  • Мнения: 4 465
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии
Давам линк към видео рецепта на английски език.
https://www.facebook.com/CookistWow/videos/1014697789619893/
Уточнявам, че аз намалих и двата вида захар (от 200 на 150; от 50 на 30гр)  и пак ми бяха прекалено сладки, при все, че обичам сладко.
Съответно, лично за мен, рецептата на Кубратова също е с прекалено много захар.
Вече вие си преценете спрямо вашия вкус.

# 1 106
  • Мнения: 3 575
Здравейте да имате изпитана рецепта за американските бисквитки с парченца шоколад? Трябва ми изпитана рецепта. Решила съм да ги пробвам, а не ми се експериментира с рецепта от Гугъл. И ми се ще дозата да е за повече от 4-5 курабии
Давам линк към видео рецепта на английски език.
https://www.facebook.com/CookistWow/videos/1014697789619893/
Уточнявам, че аз намалих и двата вида захар (от 200 на 150; от 50 на 30гр)  и пак ми бяха прекалено сладки, при все, че обичам сладко.
Съответно, лично за мен, рецептата на Кубратова също е с прекалено много захар.
Вече вие си преценете спрямо вашия вкус.
Има нещо такова за захарта, но не винаги и затова я оставих, както е в оригиналната, от която тръгнах. Много зависи каква захар се ползва, разликите понякога са драстични.

# 1 107
  • Мнения: 581
Кубратова много ми лепне тестото. Спазила съм с точност грамажа, дали не трябва да стои тестото в хладилник за известно време?

# 1 108
  • Мнения: 3 575
Кубратова много ми лепне тестото. Спазила съм с точност грамажа, дали не трябва да стои тестото в хладилник за известно време?
Лепне, да. Така трябва да бъде, всичко ти е наред. Иначе бисквитите ще станат твърди. И за разлика от другите маслени теста, точно това не трябва да стои в хладилника преди печене - бисквитките трябва да се разливат и на широчина.
Дано не съм закъсняла с отговора, ама днес ми изпържиха мозъка от работа...
И още нещо - веднага след изваждане от фурната, докато са още горещи, са меки - не ги връщай да допичаш, не са сурови, после стягат. Ако се препекат, ще станат прекалено твърди.

# 1 109
  • Мнения: 581
Значи, много ми е разляха, някои се слепиха, понеже не прецених разстоянието.  13 мин пекох и двете тави. Да много мекички и след като изстинаха също. Докато пекох първата тава,останалата смес пъхнах в хладилника с надежда да се оправи тестото, но нямаше  резултат. ММ ми много ги хареса, на мен ми бяха много сладки, та понеже съм начинаеща за следващия път колко най-много мога да намаля захарта?

Общи условия

Активация на акаунт