Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 76

  • 30 410
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 532
@томева - аз доколкото разбрах този апартамент не че струвал 350, той бил доскоро обявен за 280, но собственикът вдигнал цената ей така да се пробва - и защо не, ако се излъже някой да му даде толкова, така монетизира веднага толкова, колкото 20-30 години няма да изкара от наем.
Но тяхна си работа. Аз не бих купил такова нещо, пък който иска да купува.


Значи той апартаментът до оня ден в бил на продажба за 280 к евро и вероятно тогава наемът, който е отговарял на тази цена е 1000 евро,  но понеже тази сутрин са се събудили и са решили да го пуснат на 350 к евро, то ще може да бъде отдаден на 1300-400 евро минимум 😀. Ееее вече започнах да схващам логиката 😀

# 61
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
@томева - аз доколкото разбрах този апартамент не че струвал 350, той бил доскоро обявен за 280, но собственикът вдигнал цената ей така да се пробва - и защо не, ако се излъже някой да му даде толкова, така монетизира веднага толкова, колкото 20-30 години няма да изкара от наем.
Но тяхна си работа. Аз не бих купил такова нещо, пък който иска да купува.


Значи той апартаментът до оня ден в бил на продажба за 280 к евро и вероятно тогава наемът, който е отговарял на тази цена е 1000 евро,  но понеже тази сутрин са се събудили и са решили да го пуснат на 350 к евро, то ще може да бъде отдаден на 1300-400 евро минимум 😀. Ееее вече започнах да схващам логиката 😀

Отговорът ми беше единствено и само относно :
Цитат
350к и ги инвестира консервативно и безрисково, ще прави 5% = 17.5к/година = 1458/месец = 2858 лв/месец. От наем да не би да взема толкова?
Не съм визирала конкретния случай.

# 62
  • Мнения: 8
Крис78, на ап.за 350 К, наемът му, като нищо ще е към 1300..1400 евро. ст.
А твоя приятел в Швейцария, както разбирам, преди десетина година го у купил този ап. Ай сметни сега...колко е напред.  Покрив, ограда, това не са хвърлени пари, това повишаване на стойността на имота.

Крис78 , ама ти наистина не разбираш от имоти, както аз от акции
🤣🤣🤣🤣

Пълни глупости! Първо тази цена от 350К евро, според собственика ли е? Или според пазара или как? Повечето подобни имоти са за изриване. С 50К евро за ремонт няма да стигнеш много далече и ще отидеш на средно ниво обзавеждане, ако изобщо, много далече от луксозно, че някой да ти плати 1500 евро на месец. Само нова дограма ти е 10К, нова баня 10-15К, кухния и тя 10К. Така че от тези 350К които ги виждаш като обява, първо слагаш брокери, такси и т.н. и става 375К после слагаш поне 75К ремонит и отиваш на 450К и от там почваш да сматаш доходности.

# 63
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Крис78, на ап.за 350 К, наемът му, като нищо ще е към 1300..1400 евро. ст.
А твоя приятел в Швейцария, както разбирам, преди десетина година го у купил този ап. Ай сметни сега...колко е напред.  Покрив, ограда, това не са хвърлени пари, това повишаване на стойността на имота.

Крис78 , ама ти наистина не разбираш от имоти, както аз от акции
🤣🤣🤣🤣

Пълни глупости! Първо тази цена от 350К евро, според собственика ли е? Или според пазара или как? Повечето подобни имоти са за изриване. С 50К евро за ремонт няма да стигнеш много далече и ще отидеш на средно ниво обзавеждане, ако изобщо, много далече от луксозно, че някой да ти плати 1500 евро на месец. Само нова дограма ти е 10К, нова баня 10-15К, кухния и тя 10К. Така че от тези 350К които ги виждаш като обява, първо слагаш брокери, такси и т.н. и става 375К после слагаш поне 75К ремонит и отиваш на 450К и от там почваш да сматаш доходности.

По-спокойно, с chris78, говорим принципно, а не конкретен апартамент.  Той даде пример, ако 350К ги инвестира в ДЦК, а аз дадох пример, какъв ще е наемът, на ап. , който струва принципно 350К евро

Ето един наем, този ап. няма да е повече от 330К евро, според мен.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2d169701480455490&sl … 9wg3od&f1=1&fe7=1

# 64
  • Мнения: 2 563
Че ако апартамент за 350к носи месечно 1400 доход, да взема да купя 1-2? Вземаш кредит за 30г, на 3% лихва прави 1475/месец (ще се лишиш от някое кафе за да излезеш на нула) и след 30 години имаш изплатен твой имот - на това американците му викат "безплатен обяд", какъвто уж нямало?
Уловката е, че ако догодина тия 3% станат 5%, а по-догодина 7%, лошо. Но пък може и наемът да се вдигне, колко е то 1400 евро за София - няма и една средна месечна заплата. Има достатъчно програмисти да го плащат.

# 65
  • Мнения: 532
Мои приятели в Барселона плащат 1200 евро за 2-bedroom апт на хубава локация. Явно София е по-добър град за живеене от Барселона 😀

# 66
  • Мнения: 41 520
Мои приятели в Барселона плащат 1200 евро за 2-bedroom апт на хубава локация. Явно София е по-добър град за живеене от Барселона 😀

Че то много евтино в тази Барселона, бре...
Аз знам 2500 паунда за хол + спалня (не за две спални) на хубава локация в хубава сграда в Лондон. Това е тройно повече...

# 67
  • Мнения: 2 563
Е Лондон си е от най-скъпите градове. За Цюрих нали писах по-горе: 2500 франка, с една спалня. Тоест, по нашему двустаен. Но там и едно кафе е 7 франка, една пица 25, и т.н. Съответно и заплатите.

Върти-сучи, явно мотивацията е не толкова доходност от наем, колкото набиване на свободните пари в имоти, за да им се запази покупателната сила, при липса на други лесни алтернативи. Не че да купуваш имот е лесно, но да кажем българинът това разбира.
Въпросът е докога така. Защото инфлация 10-15% не е малко, но имотите доста надскочиха този ръст, и според мен трябва да се върнат до някакви по-нормални нива.

# 68
  • Мнения: 532
Мои приятели в Барселона плащат 1200 евро за 2-bedroom апт на хубава локация. Явно София е по-добър град за живеене от Барселона 😀

Че то много евтино в тази Барселона, бре...
Аз знам 2500 паунда за хол + спалня (не за две спални) на хубава локация в хубава сграда в Лондон. Това е тройно повече...

Ама ти с  Лос Анджелис ни сравни, ако искаш. Ма нищо, до две години говорят, че тука наемите ще са достигнали и Лондонските 😀

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 2 374
chris78, стига с тоя САЩ, непрекъснато даваш този неуместен пример, отново и отново.
През 2021 взех заем. Ако беше в САЩ щеше да е под 3% с фиксирана лихва за 30 години и щях да си свиркам от щастие. Какви 7%? Всички взели заеми под 3% в САЩ са спокойни и не им дреме за инфлация. Тези, които СЕГА биха взели ипотека да му мислят - дали искат да вземат на 7%. Целта на тези 7% е регулация на ФЕД, т.е. да наложат конкретна политика. ЦЕБ за да постигне същия ефект вероятно би било достатъчно 4-4.5%, с оглед на това, че лихвите са плаващи и засегнати ще бъдат всички кредитополучатели, не само бъдещите!

# 70
  • Мнения: X
София не е Лондон.

# 71
  • Мнения: 4 040
София е столица, също както и Лондон. Хубава, лоша - това е положението. Или да се изнесем всички в Барселона?

# 72
  • София
  • Мнения: 330
И аз мисля, че е неуместно сравнението с Лондон, първо са около 8 милиона, второ на хората там също им е скъпо. Масово, масово се живее в стая в къща с още N брой човека. Мега лукс е да живееш сам, в самостоятелно жилище. Имам много познати там, друг свят е. Също така, там живеят страшно много чужденци, имигранти и прочие. Англичаните са направо малцинство, в този конкретен град. Просто е различно. И на мен нашето ми харесва повече RelaxedRelaxedRelaxed Лондон ми е любим, но само за няколко дни Relaxed

# 73
  • Мнения: X
София е столица, също както и Лондон. Хубава, лоша - това е положението. Или да се изнесем всички в Барселона?
Е,има разлика огромна.Едното е мегаполис,световна столица 10-15млн.другото е източноевропейска столица,но според мен и Лондон е прехвален .

# 74
  • Мнения: 2 563
Какви 7%? Всички взели заеми под 3% в САЩ са спокойни и не им дреме за инфлация. Тези, които СЕГА биха взели ипотека да му мислят - дали искат да вземат на 7%.
Бе то не им дреме - ама не могат да си продадат вече къщата, защото за да купят нова трябва да вземат заем на 7.9%
А там хората се местят често. Къде работа в нов град, къде в същия ама на 2 часа път (там градовете са големи), къде се ожениш, къде се разведеш, или още деца ти се родят. Но тия със завареното положение вече не могат да мърдат, пък новите, които сега вземат ипотеки - да му мислят, както казваш.
А в България като са плаващи лихвите, мислят ли му - или вярват, че по цял свят лихвите се качват, но само тук ще останат ниски, и левът ще бие долара?

Общи условия

Активация на акаунт