Въпрос за наследство

  • 6 442
  • 149
  •   1
Отговори
# 30
  • Melmak
  • Мнения: 3 309
Поуката: не влагайте в чужди апартаменти.

# 31
  • Мнения: 1 339
Точно. За бабата двамата внука са равнопоставени. Просто снахата се е надявала напразно, т.е. останала е с излъгани надежди.
Здравейте! Не знам защо се е стигнало до тук. Може би не са знаели закона бабата и снахата и са мислели, че щом снахата наследява мъжа си ще наследи и майка му, но друго излезе. Но дори и да имаше завещание си мисля, че извънбрачния син щеше да има запазена част и можеше да оспорва завещанието.
Навреме е трябвало да се поинтересуват, преди да се стигне до гледане и дълбока старост. Това са сериозни въпроси. Мислели, надявали.... Има си адвокати за тая работа. Чрез покупко-продажба би бил най-добрият вариант. Ако бабата наистина е имала намерение да даде нещо на снахата.

Последна редакция: сб, 04 ное 2023, 08:16 от Leonie

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 14 808
Cinnamon cookie
За текущите ремонти и ремонтите, които увеличават стойността, е така, с поправката, че не само снахата, но и бабата се е ползвала от тях. Затова писах "при адвокат".
Не познаваме ситуацията, но принципно да приемаш грижи - зависи и какви грижи, разбира се - в такава ситуация и да не искаш да ги възнаградиш поне малко, също не е много честно. Както и да е, свършено вече.

П.П. Никой не иска да пъди извънбрачния син - той иска да пъди снахата на бабата.

# 33
  • Мнения: X
Синът на 100 годишната баба е починал, нали?Съпругата му дели неговия дял с децата си.Или се бъркам.Ако той е жив тя няма права над наследството му,само на придобито по време на брака.

# 34
  • Мнения: 873
С документите при адвокат.

Извънбрачният син  също не си защитава интереса адекватно, а само се ядосва, което и за него не е полезно.
Снахата не е сред наследниците по закон на свекърва си.

Това, че наследява съпруга си - наследява, но тук говорим за наследство от свекървата, а съпругът го няма отдавна и при смъртта му е наследила каквото е имало за наследяване, ако нещо е имало. Сега наследството от бабата е на дневен ред.
Явно бабата не е искала да прехвърли нищо на снахата. За 40 години няма как да е била все болна и немощна. Не е искала, което е нейно право, не е длъжна да прехвърля ако не иска.

Здравейте! Синът на бабата почина от ковид преди 3 години. До онзи момент той е бил потенциален наследник. Той почина когато тя беше много възрастна и след смъртта му се залежа и влоши още повече. Мисля, че имаше деменция или алцхаймер, защото знам, че накрая не разпознаваше никой. Но било каквото било - завещание няма. Много е трудно, ще се ходи при адвокат, няма как.

# 35
  • Мнения: 81
Синът на 100 годишната баба е починал, нали?Съпругата му дели неговия дял с децата си.Или се бъркам.Ако той е жив тя няма права над наследството му,само на придобито по време на брака.

В този случай на съпругата нищо не се полага, за да има какво да дели. Казвам го от личен опит. Наследници са единствено двамата внуци, но ако законния син иска майка му да ползва апартамента, няма как извънбрачния да я изгони. Все пак всеки един от двамата има равно право да ползва апартамента.

# 36
  • Melmak
  • Мнения: 3 309
Разбира се, че ви трябва адвокат и то добър. Синът да потърси адвокат, да си защити интереса. Ако се води дело се точи много време и не винаги е особено изгоден вариант. Най-добре е да се разберат доброволно, напълно възможно е извънбрачният да се съгласи на изплатен дял, за това е най-добре първо да се опита така.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 5 749
Наследниците са ясни - двамата внуци.
Най - чисто това ще се реши с продажба на жилището и разделяне на парите на две.
Каквито и пари да са влагани от страна на снахата, тя следва да си ги търси и от двамата, не само от единия.

Общо взето тези неща се мислят много преди да настъпи този момент, но когато вече е настъпил няма много полезни ходове.

Или се тровите с дела за делба и губите поне година време в ядове. Или продавате и кой от къде е. Чисто морално е много грозно да се сетиш, че имаш рода, когато дойде време да вземеш някой лев, но реално законите са ясни.

# 38
  • Мнения: 11 854
Тук наследниците са ясни това са двамата внуци. Синът на бабата никога не е притежавал този имот и е починал преди нея. Имотът си е бил собственост на бабата.
Най-лесните варианти са или единият внук да изплати дела на другия, или да продадат имота и да си разделят парите.

# 39
  • София
  • Мнения: 13 649
Имотът изцяло собственост на бабата ли е бил или е бил семейна собственост с бащата на починалия мъж?
Проверено ли е със сигурност дали бабата е била единствен собственик, а не е била в съсобственост със сина си?
Предполагам, че нотариалният акт е на разположение.

Ако жената е притисната от липсата на покрив, а и сигурно е на години, защо просто синът й не предложи да наплати на другия брат половината имот или да го продадат и да си разделят парите, а после да вземе по-малко жилище на майка си. Так и а шанс да се разберат и да организират всичко за 2-3 месеца, вместо да се съдят 2-3 г.

# 40
  • Мнения: 1 057
Fever Ray постави интересен въпрос за собствеността. Ако имотът е бил семейна собственост на починалата и съпругът и(дядото), то след неговата смърт на половината от имота са наследници бабата и синът. Това доста променя ситуацията. Какво пише в нотариалния акт? Авторката чела ли сте документа?

# 41
  • Мнения: 6 280
Авторката каза че са и отказали удостоверение за наследници,което автоматично значи,че тя не фигурира като такава за съжаление.Неприятно но факт.Консултирайте се с адвокат,една от потребителките много добре ви беше написала,в частта на сина ви можете да живеете щом той няма против,независимо какво говори извънбрачното дете.Иначе да и аз предполагам че е на възраст жената и се е притеснила,което е нормално.Дано намерите интелигентно решение на въпроса.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 808
Да не е наследница на бабата и мъжът и да е нямал дял в имота, са различни неща. Въпросът на Фивър Рей е на място, макар че най-вероятно имотът е бил само на бабата, щом извънбрачният син сега и говори, че е никоя.

# 43
  • Мнения: 1 057
Много точни и компетентни коментари, авторката има база как да продължат по- нататък. Ако не я затруднява, бих помолила да пише тук след като адвокат прочете нотариалния акт и може би справка в имотния регистър.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 5 749
Тя ще иска удостоверение за наследници на мъжа си и на дядото.

Ако апартамента е бил СИО (зависи кога е придобит де), то сина (съпруга) има от него 1/4 от баща си. Това означава, че жена му(снахата) има 1/12 от апартамента.
Т.е дяловете не са 50:50.
Снаха - 1/12 и на двамата внуци по 1/12. За бабата 9/12 (3/4).
Това трябва да се изясни. И ако се окаже, че свахата има  1/12:

За да нямате зор с ползването ето ви трик. Сключете със сина си договор за наем за примерно 50лв. месечно, за възможно най - дълъг срок. Внесето го в нап и т.н. Другият син не може да се противопостави на договора. Може само да иска частта от наема, която се равнява на неговия дял. Ползвайте времето, за да разрешите споровете.

Общи условия

Активация на акаунт