Въпрос за наследство

  • 6 461
  • 149
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 13 763
И защо наричате човека "незаконен" - нали е припознат, иначе как ще е наследник- или аз не разбрах.

За да различаваме по-лесно двамата наследници.


Ами ето - едната страна си иска наследството, отсрещната се чуди как да го прецака и форумът щедро дава съвети. Това след години неглижиране, както се разбра напред. Нещо не са разбрали, че не са в силна позиция, струва ми се.
Не се вижда желание от законните да разделят имота по пормален начин.

пп - ето един честен начин - жената да предложи да плаща половин среден наем на неглижирания син на съпруга ѝ, докато двамата наследници разделят имането. Ще ми бъде интересно дали ще се навият.

Никой не дава съвети за прецакване, а за законно разрешаване на казуса.
Не сме и сигурни дали е имало неглижиране. Бащата може приживе да се е грижил еднакво.
Пък дали се егрижил или не няма касателство с наследството.
Жената не може на никого да плаща наем, докато не се изясни кой е собственик на имота.

Точно- питането е- апартамента се счита за собственост на снахата- по нейни морални разбирания, как да го осъществим.
А внукът извън този брак може да си мисли- никой не ме е гледал, издържал от този клон на родата като малък, искам си дела.
Всеки си има своя версия.

Никъде не прочетох подобно нещо. Питаше се как да действат наследниците, за да си решат проблема. Другото са фантазии.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 14 903
+1 към МиМайселф.
Естествено, че не е с цел да му вземат дела, и отникъде не може да се направи дори малко от малко адекватен извод за нещо подобно.

Да защитаваш човек, който отива да гони майката на съсобственика си, грижила се за баба му, от досегашния и дом с думите: "Ти не си никаква", и да нападаш упрекващите го - това се нарича адекватност.

Данни за нищо друго в казуса няма.

# 77
  • Мнения: 996
Права си. Со кратце- да изяснят дали снахата е наследник по линия на съпруга си, вследсвие СИО на бабата и да действат.
Но така или иначе с 1/12 част, по скоро психологически се променят нещата, отколкото финансово при последваща делба.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 5 752
Ами, пише се- незаконен, нямали отношения и връзка. Не звучи като бащина грижа.
Моята гледна точка е, че бащите участват в живота на синовете си.
Факт, че може и да не е така- гадаем по написаното.
Ми може майка му добре да се е постарала да нямат връзка. Защо автоматично се приема, че баща му е бил виновен за липсата на връзка?
Нищо ще е първата, нито последната отчуждила детето си от баща му.
Моето не е стъпвало в жилището на баща си. Вижда го в годината 4 пъти. Ся да го науча да го мрази ли? Или да чака да умре и да ходи да мачка жена му и братята и сестрите си? Това поведение е дълбоко кодирано от ранно детство.

EmmaT, никой не бърза да наследява.Поне аз така си мисля.

Решение сме дали, жената вероятно го е предала.

При последващи бракове Режима на разделност и разпределението на имотите докато сме живи е невероятно добра техника за спестяване на стари драми на децата ни. Няма нужда те да влачат от нашите грешки.

# 79
  • Мнения: 18 835
Напротив, има... да не ги нарека неморални, но екстравагантни съвети от типа - подпиши договор с майка си за наем от 50 лв., дай му 25 лв. на него, и той нищо не може да ти направи за години напред.

Един-двама в темата може и да имат някаква лична драма, която да им пречи да бъдат безпристрастни, но останалите би трябвало да могат да видят неморалното в случая и опитите за ощетяване на човек, който досега е бил неглижиран и едва ли има доверие на отсрещната страна, че ще бъде коректна с него.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 5 752
Да това е мое решение до края на делото. Тя и без наем може да остане също.
Когато ти вряскат “Махай се ти никаква” и не тръгват с добро, отвръщаш реципрочно.
Договорите за наем имат срок и ако четете съм писала “Ползвайте времето, за да уредите нещата”, а не стойте докато можете.

# 81
  • София
  • Мнения: 13 763
Права си. Со кратце- да изяснят дали снахата е наследник по линия на съпруга си, вследсвие СИО на бабата и да действат.
Но така или иначе с 1/12 част, по скоро психологически се променят нещата, отколкото финансово при последваща делба.

Дори да няма 1/12, то синът й има 1/2 и той няма против тя да живее там.
Това няма общо с гоненето и не променя факта, че трябва да има делба преди някой да предявява претенции, особено по такъм грозен начин с гонене и обиди.

# 82
  • Мнения: 18 835
Ето го знаменития трик:

За да нямате зор с ползването ето ви трик. Сключете със сина си договор за наем за примерно 50лв. месечно, за възможно най - дълъг срок. Внесето го в нап и т.н. Другият син не може да се противопостави на договора. Може само да иска частта от наема, която се равнява на неговия дял. Ползвайте времето, за да разрешите споровете.

Нищо морално няма в случая, само се търсят нови начини за ощетяване на човека, който си иска наследството.
Морално щеше да бъде да му плащат половин пазарен наем, което забележете, че не беше предложено нито един път в темата, за разлика от съветите за прецакване.
Мен това ме изненадва най-много. Все съм мислила, че хората, които ще търсят схеми, начини за ощетяване на отсрещната страна, са малцинство, а се оказа обратното.

Общо взето ми става ясно защо единият има нула доверие на другите.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 903
Аха. Адекватен човек трябва да открие в изложеното от авторката на темата неглижиране ("не е поддържал отношения с бащата") и опити да се вземе делът на извънбрачния. Адекватните четат между редовете - и да не е казано нещо, пак е казано. Друго не може да е.

# 84
  • Мнения: 18 835
Аха. Адекватен човек тук трябва да открие неглижиране ("не е поддържал отношения с бащата") и опити да се вземе делът на извънбрачния. Адекватните четат между редовете - и да не е казано нещо, пак е казано. Друго не може да е.

Поне аз не съм писала нищо за адекватни и неадекватни. Излагам си моята гледна точка. Получих лични нападки, приемам, че това е тонът в темата, не ми е проблем.
 
Понеже понякога пишеш, че си съдия - ще ми бъде интересно от човешка и професионална гледна точка, какво смяташ за предложението да се плащат по три кутии цигари месечно за възможно най-дълъг срок, в замяна на ползване на целия имот. Особено като си знаят предисторията.

Аз лично смятам, че нито е морално, нито е коректно. И че ще доведе до допълнително напрежение и чувство за несправедливост - освен, ако не е това целта.
Ще ми бъде интересно да разбера гледните точки на останалите в темата - допускам, че моето разбиране може да е това на малцинството. Даже ще ми бъде полезно да разбера къде съм в тази "координатна система".

# 85
  • Мнения: 2 679
Искам да попитам - какви права има снахата и как може да се защити? Тя над 40 години живее в този имот, влагала е в него финансови средства - ремонти, обзавеждане, комунални разходи ... Въпросният извънбрачен син изобщо не е стъпвал там и не е поддържал отношения с баща си приживе, но е припознат от него.
Може да е влагала, но нали пък е живяла там 40 години без да плаща наем или част от покупната цена, нали тъй.
Гледала е бабата, но ако срещу гледането е очаквала жилище, защо не е сключила договор за дарение срещу гледане?
Сега не знам какви права има (не съм адвокат) но внукът, брачен-извънбрачен, си е все внук на бабата и има право да наследи съответния дял от имота й, щом тя не се е разпоредила с него преди да почине, чрез дарение, завещание и т.н.

# 86
  • София
  • Мнения: 13 763
...
Морално щеше да бъде да му плащат половин пазарен наем, което забележете, че не беше предложено нито един път в темата, за разлика от съветите за прецакване.
...

Наем се плаща на собственик, а младежът още не е такъв. Когато получи своя дял от наследството и влезе във владение, тогава може да претендира за наем.

# 87
  • Мнения: 18 835
Simple Smile Поради липсата на коментар относно законния внук и идеята да сключи договор с майка си за минимален наем, разбирам, че там няма проблем, нали?

# 88
  • Мнения: 996
...
Морално щеше да бъде да му плащат половин пазарен наем, което забележете, че не беше предложено нито един път в темата, за разлика от съветите за прецакване.
...

Наем се плаща на собственик, а младежът още не е такъв. Когато получи своя дял от наследството и влезе във владение, тогава може да претендира за наем.
Факт, но снахата е в пълно владение, базирано на стечение на обстоятелствата.

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 14 903
Ема, предложението не е мое, такива предложения аз не давам. Все пак, удобно пропускате "да използват времето". Ако ми се постави като реален казус, може и да кажа какво мисля според всички данни в ситуацията. Ако ми се представи в искова молба, ще се произнеса по искането и няма да е много уместно да пиша там какво друго мисля. При равни дялове (ако снахата няма дял от мъжа си) си има начини за защита на съсобственика, който не участва в договора - за да го обвърже договорът, според мен трябва общо наемодателите да имат дял НАД половината. Защитата при спор обаче иска време. Ако смята договора за симулативен, може да го атакува и на това основание, тук вече дори да притежава по-малко от половината, само че това иска още повече време и не дава сигурен резултат.
Говоря общо за подобни договори за наем, тук конкретно е ясно, че АКО все пак делът на извънбрачния е под 1/2, това ще значи, че и снахата има малък дял, не е никаква и от наеми няма "нужда".

Абе, живеете от 40 години в жилище, което днес е наполовина собственост на сина ви. Грижите се за баба му там. Идва другият съсобственик, който "не е поддържал отношения" с бабата и баща си и ви зявавява да изчезвате, защото никаква не сте.
ТОВА е условието на задачата. Интерпретациите извън него засега са фантазии.

Последна редакция: ср, 08 ное 2023, 10:37 от Магдена

Общи условия

Активация на акаунт