Неща които по света са нещо нормално, но в България са табу или почти ги няма

  • 14 140
  • 311
  •   1
Отговори
# 60
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860

Провежда се в двора обикновенно, вкъщи, в апартамент дори, особено когато хората се изнасят. 
Това и в България го има, обикновенно фирмите за хамалски услуги имат човек, който на жаргон наричат " чистач". Той избира от нещата за изхвърляне. После ги продава по антиквариати или групи във фейсбук.
Има и едно сдружение, на бивши наркомани или на настоящи ( в процес на лечение). Викаш ги, идват вземат ненужните неща. Някой от нещата преправят ( имат много добри неща с преправени мебели), други продават във вида, в който са. Цените им са по-ниски отколкото на битака ( на последния има много антиквари, а и братята роми се научиха да проверяват цените). Тези от сдружението имат голям магазин до Женския пазар.
По търновските села има много англичани, те правят такъв голям пазар тип битак, но и те основно са във фейсбук. И пак е по тяхна инициатива, защото парите отиват за определена кауза - последно гледах, че отиват за приют за кучета.

bboiko какъв пример искаш. В България никъде не ти е написано, че имаш депозит например 0.05 ЕУР за бутилка. Как искаш това да е организирано като в Германия. Виж в Канада си е организирано от държавата. Всеки си има комтейнер за стъкло и пластмаса и си хвърляш задължително отпадъците там. Контейнерите се осигуряват от общината ( това би трябвало да ти е примерът, а не с депозита)

# 61
  • Мнения: 18 598
Нищо общо няма това с хамалите. По-скоро и това навсякъде го има - придобити някак вещи, да се пускат онлайн и по фб групи и маркетплейс. Ама не е гаражна разпродажба.

Още нещо се сетих, което не бях чувала в България. Стари мебели могат да се оставят на магазин, който ги оценява и ти превежда парите, след като ги продаде.

# 62
  • Мнения: 2 927
bboiko какъв пример искаш. В България никъде не ти е написано, че имаш депозит например 0.05 ЕУР за бутилка. Как искаш това да е организирано като в Германия. Виж в Канада си е организирано от държавата. Всеки си има комтейнер за стъкло и пластмаса и си хвърляш задължително отпадъците там. Контейнерите се осигуряват от общината ( това би трябвало да ти е примерът, а не с депозита)
Контейнерите за разделно събиране са отделен проблем. И там нещата нямат общо с Германия.
Но при системата с бутилките депозита, надписите по бутилките и разностраненението на автоматите е ключовото. Хората трябва да знаят, че губят пари ако не върнат бутилката и да им е достатъчно лесно да я върнат на правилното място. Както и парите от тоя "депозит" от невърнатите бутилки да се използват по предназначение, а не да изчезват както с таксата за найлоновите торбички.

# 63
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Нищо общо няма това с хамалите. По-скоро и това навсякъде го има - придобити някак вещи, да се пускат онлайн и по фб групи и маркетплейс. Ама не е гаражна разпродажба.
Защо реши, че няма. Аз имам познати с хамалски услуги и това е едно от нещата, които правят. За София и Пловдив става дума.
Контейнерите за разделно събиране са отделен проблем.
Лични контейнери, всяко домакинство има такива. Например изнасяш си контейнера за пластмаса и метал в понеделник. Отпадъците, общите се събират в Петък. Тогава изнасяш общия контейнер. контейнерите за пластмаси и метал ги раздадоха от общината и са специален цвят и вид. Контейнера за общи отпадъци си е твой, ти си го купуваш и може да е какъвто искаш вид. Големи контейнери за разделно събиране, като в България, не съм виждала.
В Австрия също така разделят отпадъците. Става дума за селца, край Залцбург. Всяко домакинство си има определена кофа за : стъкло, метал, хартия, пластмаса и един за общ отпадък. Органичните в специални биоразградими торби. Доколкото разбрах, глобите са солени ако смесиш отпадъците

# 64
  • Мнения: 18 598
Защото става като “открийте десетте разлики”. То и цигани отнасят, каквото видят и после го пускат да се продава, но това не то прави гаражна разпродажба.

# 65
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 378
Всички примери от България само от София ли са или така ми се видя?

# 66
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Мога да дам и за Варна примери, а за битаците, казах аз къде знам, че има. Между другото този в Аврен е точно инициатива на общината, а аз разбрах за него от едно локално за Варна списание.

Между другото авторът на темата знае ли какво означава думата табъ? Явно не, но пък така звучи по-драматично.
Кое ми липсва на мен в България?
- за малките деца, всяка събота в книжарниците има четене на детски книжки, там те лепят, режат оцветяват по тема на книгата ( това са инициативи на бизнеса, не на общината)
- в училищата се организират кино вечери, за цялото семейство
- в училищата има , всъщност се организира от родителите, като книжни панаири. Доставят се книгите, два дни ( обикновенно събота и неделя) са наредени стелажите, например във физкултурния салон. Децата избират книги и ги купуват. Всеки от учителите има списък с книгите, който ще са му нужни за класа и всеки може да отбележи книга от списъка, и да я закупи като подарък  ( името му стои като дарител на първата страница от книгата)
_ децата сами се грижат за чистотата на класната стая, стаите са пълни с цветя, и всеки клас има животинка, за която се грижи.
има списания за квартала, които се разпостраняват безплатно, така знаеш за всички инициативи, за всички нови и стари бизнеси в района

Подобни неща виждам и тук, но се чудя как така след 2-3 години точно организаторите изведнъж се превръшат в кандидат я за общински съветник, я за някоя длъжност

Общо взето всичко идва от инициативността на хората, не от общината/кметството

# 67
  • Мнения: 25 816
Да се върнем да добрите неща. В щатите има т нар. Open house. Още не съм ходила, но имам голям мерак. Ако доживеем да си купуваме къща тук. Joy

# 68
  • Мнения: 220
Buy Nothing Project който всъщност имат Фейсбук групи ( Buy Nothing Group) във почти всеки град/квартал в САЩ Идеята е непотребни вещи от всякакъв характер да се подарят на друг. В повечето случаи се уговаряте и ви го оставят пред вратата на даден адрес и си го взимате в удобно на вас време. Така дори не се срещате очи в очи ( освен ако не се налага и продукта има нужда от специално пренасяне или 2човека, като например новата ми дървена маса с 6 стола). Лесен начин и да се освободи човек от ненужни вещи също.
Library story time - веднъж в седмицата ( някои имат 2/3 пъти) във всяка библиотека в повечето щати имат отделна стая/зала/пространство за най-малките в рамките на 30мин човек от персонала чете книжки, пее песнички и забавлява децата, като след това има 30 мин време за игра и предоставят дори играчки. След като изтече това време родителите сами прибират и подреждат залата. библиотеките също така разполагат с детска зона за четене и игра ( където задължително има играчки, малки столчета и др.) мога да се ползват за срещи от родители извън времето за приказки.
Нещото на което се дразня, и не знам дали съществува в бг са Self check out, да се обслужиш и платиш сам в супермаркет, т.е. Без касиер ;
Гаражните разпродажби след КОВИД са най- вече като голямо събитие в дадена църква или отделен квартал, не както преди по всяко време;
Повечето педиатрични кабинети имат два входа- за рутинни прегледи и за болни деца. Болните деца Не чакат със здравите връстници пред кабинета на лекаря. Не може да си отведеш дори болно детето ако нямаш записан предварителен час ( дават ти го за същия ден, просто ти казват в колко часа да си отведеш сополивото дете да не се среща с още 20 сополиви деца);
Лекарства с рецепта не можеш да си вземе от където си искаш. Рецепта не се дава на ръка ( то май в бг се опитват да променят също обаче е хаус май), от лекарския кабинет се обаждат на избрана от пациента фармация/аптека и той може по всяко време да отиде да си ги вземе но само от тази локация. Всички предписани лекарства са в еднакви оранжеви шишенца.
Някои супермаркети ти дават кредит ако си носиш твоя торбичка.
Доставките на амазон  пред вратата, т.е. Не ти звънят, а просто оставят пакета. В повечето случаи получаваш снимка на емайл че е доставено. Ако няма снимка и не намериш пакет ти връщат парите.

# 69
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
Повечето от изброените го има и в България, освен Амазон

# 70
  • Мнения: 14 710
Говорихме за тип гаражни разпродажби за минимални суми и скочихме на хамали и дарения.То всеки може да изхвърли и подари.Съвсем друг е въпроса дете да си продаде ненужни вещи и да си събере пари за нещо желано.Примерно.Комуните за лекувани зависими не изкупуват вещи.Приемат само дарения,евентуално преправят ( част от трудотерапията им) и продават.За 5ст. няма да си правя труда да нося бутилки до лидъл.3,20-3,50лв. е двулитрова кока-кола. Защо не плащат поне 0,20лв.?Това налагане с идиотски доводи,че спасяваме климата е смехотворно.Особено в ЕС.През това време Китай се спуква от мръсни производства и всичко се купува от тях.😜 Иначе сме загинали.Недостиг на антибиотици и т.н. Те затова тук ги направиха с ел. рецепта.Ще изнасят за братските Франция,Германия и др. развити страни.Както им продаваха инсулина.Лейди благодаря за инфо относно битака в Амстердам.Не знам дали да ходя пак там.Мн. ми харесваше, но чета след ковид, града загубил духът си.Страшно натрапвали веганството,ограничения и скука.Това покрай зелената им кметица.За промени към по-лошо говорят и в др. страни.Би било интересно да споделят живеещи навън.Мои близки посетиха щатите и Канада,десет год. след предишно ходене.Ужасени са.Мръсно,опасно,цигарите забранени навсякъде (НЕпушачи са) но навсякъде миришело на трева.Тя вече е легализирана там и явно много се харесва.Ето и една тема,която е табу у нас.

# 71
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 378
Нещото на което се дразня, и не знам дали съществува в бг са Self check out, да се обслужиш и платиш сам в супермаркет, т.е. Без касиер ;
Въобще бил ли си в България за да имаш база за сравнение кое го има и кое го няма?

# 72
  • Мнения: 14 710
Не съм във възторг от касите на самообслужване.От време на време запецват,викаш персонал.Чакаш даже повече.В лидъл на Ст.гара плащат в брой,чакаш персонал да отиде до др. каса да върне ресто. 😂 Понякога не тръгва сканиращото устройство на изхода,пак чакаш някой.Мега досадно.

# 73
  • Мнения: 2 927
Аз пък проблеми с касите на самообслужване не съм имал. Но плащам с карта. Ползвал съм осбовбо тези в Кауфланд и откакто ги въведоха чакането на опашка намаля многократно.

# 74
  • Мнения: 9 269
Касите на самообслужване работят само с карти. Не знам да има такива с банкноти и монети.

Общи условия

Активация на акаунт