Задайте въпрос на ендокринолога д-р Силвия Въндева

  • 26 099
  • 392
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 172
Привет, може ли коментар на този резултат - 16 г момче - в норма ли е биохимията ,търсим причината за тежка миризма на готвена храна около него, самия той не я усеща :

GLU S - 4.91
CHOL - 3.28
HDL - 1.53
LDL - 1.4
TRG - 0.77

# 331
  • Мнения: 188
Здравейте, д-р Въндева,

резултатите са от днес. Приемам еутирок 150 мик. Предстои ми пътуване в чужбина и мога да зачила час за прдглед чак за началоъо на юни, нл резултатите на TSH  и MAT ме притесняват. Как да процедирам с хормона?
Здравейте, Мария! Не виждам резултатите в публикацията. Моля, прикачете ги отново.

# 332
  • Мнения: 235
Здравейте, д-р Въндева,

резултатите са от днес. Приемам еутирок 150 мик. Предстои ми пътуване в чужбина и мога да зачила час за прдглед чак за началоъо на юни, нл резултатите на TSH  и MAT ме притесняват. Как да процедирам с хормона?
Здравейте, Мария! Не виждам резултатите в публикацията. Моля, прикачете ги отново.

# 333
  • Мнения: 188
Здравейте, доктор Въндева,
Бременна съм в 15 г.с. и преди няколко АГ ми пусна изследвания и аз си платих отделно за вит. Д и Инсулин.
Установи се, че инсулина ми е 16.7 mU/ml и при глюкоза 4.25 излиза, че ХОМА индексът ми е 3.15, до колкото разбирам това си е инсулинова резистентност,  а аз съм с Много висок риск от гестационен диабет.
Има ли терапия за бременни и как се процедира в такъв случай.
Не знам от кога я имам, последните 2 години качих около 13кг, но го отдавах на това,  че си смених работата с такава без никакво движение, а и от дете лесно качвам килограми, ако не спазвам някакъв режим.
Благодаря предварително!
Здравейте! От втори триместър физиологично се наблюдава инсулинова резистентност. Не препоръчваме медикаменти за инсулинова резистентност. Трябва да се изключат бързите въглехидрати и да има достатъчно фибри, по две Ваши шепи зеленчуци на основните хранения. Да се обсъди с ендокринолога кога да се направи ОГТТ, стандартно е между 24-28-ма г.с. Може също да се вземе глюкомер и периодично да следите кръвната захар преди храна, на 1-ви и 2-ри час след това. В много случаи само с хранителен режим се поддържат желаните нива на кръвната захар.

# 334
  • Мнения: 188
Благодаря Ви, д-р Въндева, ще се насочим към ендокринолог. Мислех, че може завишените МАТ и СУЕ да са поради ревматоиден артрит (имаме в семейството) и се бях насочила към ревматолог. Според Вас трябва ли да се направи ехограф на жлезата?
Бета крослапс има изследван преди 6 месеца:

Прави остеодензитометрии също наскоро, но взеха решение да продължат с Пролиата още известно време.
Благодаря още веднъж за отделеното време!
Здравейте отново! Високите нива на МАТ не са свързани с ревматоиден артрит. Ако има ставни оплаквания, посетете ревматолог. Ако не е правена ехография на щитовидната жлеза, не е излишно да се направи, тъй като ТСХ не отразява всички структурни промени. Често с напредване на възрастта се наблюдават възли, които не дават промени в ТСХ. По отношение на остеопорозата, стойностите на бета-крослапс са добри. Лечението с Пролиа продължава години и задължително се следва от приложение на бифосфонат. Това ще Ви бъде обяснено от ендокринолога, когато настъпи време за спиране на Пролиа.

# 335
  • Мнения: 188
Здравейте. Искам да попитам при тези резултати налага ли се някаква консултация със специалист или няма нищо притеснително? Благодаря предварително за отговора.

Здравейте! Ако не се цели бременност, няма нищо притеснително от резултатите. Ако не е правена ехография на щитовидната жлеза, добре е да се направи на някакъв етап, няма никаква спешност, за да се прецени на какъв период да се проследява ТСХ.

# 336
  • Мнения: 188
Привет, може ли коментар на този резултат - 16 г момче - в норма ли е биохимията ,търсим причината за тежка миризма на готвена храна около него, самия той не я усеща :

GLU S - 4.91
CHOL - 3.28
HDL - 1.53
LDL - 1.4
TRG - 0.77
Здравейте! Изследваните показатели са абсолютно нормални.

# 337
  • Мнения: 188
Здравейте, д-р Въндева,

резултатите са от днес. Приемам еутирок 150 мик. Предстои ми пътуване в чужбина и мога да зачила час за прдглед чак за началоъо на юни, нл резултатите на TSH  и MAT ме притесняват. Как да процедирам с хормона?
Здравейте, Мария! Не виждам резултатите в публикацията. Моля, прикачете ги отново.

ТСХ е нисък като за предозиране с левотироксин. Намалете на 125 мкг и изследвайте пак ТСХ след 45 дни. МАТ не е критерий за провежданото заместване, антителата показват наличието на автоимунния процес и в повечето случаи си остават високи, не е необходимо да ги проследявате. Вит. Д е нисък, можете да започнете витД3 1000 IU за лятото и да проследите нивата след 3 месеца.

# 338
  • Мнения: 84
Здравейте доктор Въндева, бременна съм в 18 седмица и имам хашимото, на терапия съм еутирокс 6по50 и 1х75, тсх постоянно ми играе около 3-3 и нещо понякога пада, понякога се качва, доста се притеснявам какви могат да бъдат последствията за бебето

# 339
  • Мнения: 37
Здравейте д-р Въндева.При кръвни изследвания се отчетоха тези стойности. Трябва ли да се притеснявам и да се предприеме ли нещо? Нямам заболявания.

# 340
  • Мнения: 1 413
Здравейте, д-р Въндева,
Може ли коментар на моите изследвания…предстои ми час при ендокринолог (изследванията са назначени от него). През бременността (преди 6г.) имах гестационен диабет (правих трикратно изследване на глюкозата, но ми става много лошо след като изпия глюкозата  и засега не искам да повтарям изследването). Тогава само с диета овладях ситуацията. Сега пак започнах с диета.
Имам тежък цикъл, обилен и продължаваш 10-11дни. АГ не установи от какво. Изследванията са правени във фоликулна фаза. Прогестерона го няма тук, но е винаги на горна граница.
Мислите ли, че има възможност повишената глюкоза да е свързана с намаленото желязо (видях връзка в английски научни статии)?
Също това което ме притеснява е, че потта ми е със зелен цвят. АГ и дерматолог нямаха обяснение.
Благодаря много предварително!

# 341
  • Мнения: 2
Здравейте Д-р Въндева,може ли да си кажете мнението за тези изследвания,притесняват ме стойностите.Благодаря ви много Simple Smile

# 342
  • Мнения: 1 068
Здравейте!
Може ли мнение за резултатите ми на Витамин Д и Б12.
Последните изследвания бяха от м.януари с 18,10ng/ml витамин Д и 305 pg/ml. В12.
Витамин Д оттогава приемам по 20 капки Вигантол 2 пъти седмично. Б12 не съм взимала допълнително.
Какво ще кажете за днешните резултати? Да продължавам ли да приемам Витамин Д?
Много ми е важно да поддържам оптимални нива на тези витамини, защото страдам от психически разстройства.

# 343
  • Мнения: 188
Здравейте доктор Въндева, бременна съм в 18 седмица и имам хашимото, на терапия съм еутирокс 6по50 и 1х75, тсх постоянно ми играе около 3-3 и нещо понякога пада, понякога се качва, доста се притеснявам какви могат да бъдат последствията за бебето
Здравейте, Ина!  При такива нива на ТСХ не се очаква да има последици за бебето. Във втори и трети триместър желаните стойности на ТСХ са в този диапазон - до 3. Може с малко да се увеличи дозата на Еутирокс - редувайте 50 и 75 мкг - един ден 50 мкг, един ден 75 мкг.

Последна редакция: пт, 31 май 2024, 09:48 от Рaдост

# 344
  • Мнения: 188
Здравейте д-р Въндева.При кръвни изследвания се отчетоха тези стойности. Трябва ли да се притеснявам и да се предприеме ли нещо? Нямам заболявания.
Здравейте, Ники! Резултатите са като за хипотиреоидизъм. Ако нямате оплаквания и за пръв път се установяват такива нива на тиреоидните хормони, повторете изследванията след 2-3 месеца, да се включат и антитела - ТАТ, анти-TPO. Добре е да се направи и ехография на щитовидната жлеза. Понякога има преходни нарушения, обикновено след вирусни инфекции, при които преди пълното възстановяване на жлезата има подобни стойности. От друга страна, ако хормоните остават без промяна и има данни за автоимунен процес, може да се обсъжда заместваща терапия.

Общи условия

Активация на акаунт