Имоти за деца и внуци

  • 15 758
  • 575
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 116
Аз така и не разбрах за какво са ѝ сега евентуалните пари от делбата. Или просто го прави, за да им е гадно на брат ѝ и на майка ѝ. Все пак и без делба, тя си има наследство, дори и да не го ползва активно.
Ако не иска да гони майка си и в същото време не иска да живее с нея, какъв е проблемът майка ѝ и брат ѝ да продължат да ползват апартамента.
Ако майка ѝ и прехвърли дяловете си, пак двамата ще си живеят там, но този път хечи ще плаща малко по-висок данък.
Може би целта е брат ѝ да не ползва жилището, но дори и така да стане, той си има апартамент и ще се оправи, даже и пари за харчене ще има. Майката ще продължи да си живее там.

# 556
  • Мнения: 12 439
Хечи иска да е сигурна, че брат й няма да направи така, че да обсеби всичко. Все пак към момента тя има дялове от баща си и извън този прословут апартамент. Брат й освен наследствени дялове в различни имоти - апартамента, вилата, ниви и т.н има и изцяло собствен апартамент от бащата.
Хечи, ако успее да влезе във владение на своето наследство от баща си може:
- да се окаже с едно жилище, в което да живее, че доколкото разбрах има дялове в още няколко жилища, но не ползва никое.
- да вземе пари и да ги вложи в нещо свое.
- ако направят делба и тя получи срещу всичките си дялове разпръснати на различни места едно жилище, може да го дава под наем, ако са земи - да взема рента...

# 557
  • Мнения: 116
Пирова победа ще е това. Някакви пари срещу окончателно разваляне на отношенията с майка ѝ и брат ѝ.
Не изглежда да има достатъчно дялове за цяло жилище.

# 558
  • Мнения: 2 311
Абе брат и я заплашва, майка и не я брои за човек, какво остава за свое дете и вие казвате, че щели да си доразвалят отношенията. Ама те тези отношения отдавна са счупени, сега изкристализират.

# 559
  • Мнения: 3 873
Оооо, хайде сега.
Това е ежедневие. Затова и има работа за адвокати, съдии и т.н.
Това са права и задължения възникващи по закон, след брак, при наличие на деца и т.н.
Щом има закон затова, значи може да има претенция.
Сантименталните съчинения са за хора, които са далеко от тези неща.

# 560
  • Мнения: 14 969
На мен ще ми е интересно как ще се развият събитията. Дано мъжът и е свестен, че когато и там се получат неразбории, децата търсят семейството си. Така поне върви светът, фамилията да подкрепя малките, да ги закриля. Човек трябва да си избира битките, защото най- хубавите и години ще минат да воюва . Млад човек, с професия, със свестен мъж, и да се занимава с майка си и брат си, вместо да си гледа живота. Искът за делба не се погасява по давност, ако не я пускат в апартамента, има начини да прекъсва давността. Вилата да се руши, пак ще я продадат, или някой ще дава пари за поддръжка, ако е толкова ценна. И ще си ползва със своето семейство, и може и той да забрани достъп заради давностно владение. Нищо фатално няма, само някакъв реваншизъм и пари по адвокати.
Нищо не губи от частите, нейните са си нейни.
Може брат и да си номери оправна и имотна жена, да го опитоми. Майката да си намери мъж , и какво ли не още.
Живот.

Последна редакция: нд, 24 дек 2023, 15:29 от tays

# 561
  • Мнения: 18 369
Чета с интерес...Не съм се притеснявала, че след време дъщерите ми могат да се изпокарат, като не зачетат волята ни, нооо тази тема....Имаме 2 равностойни жилища. Новото при покупката беше записано на името на голямата дъщеря, като ние си запазихме доживотно право на ползване. Другото е семейното ни жилище, мое, наследствено. Оставила съм саморъчно написано завещание, в което посочвам, че то е за малката дъщеря, като съпругът ми запазва право на ползване до живот /и обяснявам, че сестра й е равностойно компенсирана тъй като няма принос за "нейното" жилище/. И двете имат копия от този "документ". Мислех си за дарение, но  не дай боже нещо да се случи с някое от децата ми, трябва да не зависим от добрата воля на зетьове/внуци за семейното ни жилище. Имаме и други имоти, но не са равностойни, особено ако се наложи да се използват за живеене. Но пък в случай на необходимост /за здраве, безработица и закъсване с ипотека, мизерстване с пенсия/ могат да осигурят кеш. Така че, докато сме с акъла си, по-добре е да са под наш контрол.
А по линия на мъжа ми разделиха наследството "по човешки". Наследствената къща ползваме с братовото му семейство, една друга продадоха на безценица, повече, за да не се налага да я поддържат,  а разни  нивички, гора, ливади дариха -при изявено желание, на някого от широката рода. Останаха земи, които не си заслужават издирването, още повече, че  наследниците също са много и не се познават.

А по  казуса на hechicera - нека си има едно наум, че ако майка й закъса здравословно, въпреки че сега се зарича, сърце няма да й даде да се дистанцира. Брат й както винаги няма да бъде фактор в отглеждането /независимо, дали ще продължават да делят едно жилище - наложи ли се отглеждане, набързо ще се изнесе в неговото/. Така че, личният й интерес е, майка й да е максимално добре и осигурена.

Докато писах е публикуван горният пост. Явно нашият подход е различен. Знам за поне 3-4 случая на загубени наследствени жилища, които върнаха "младите" в детските им стаи. В повечето случаи причината беше в неуспешни бизнес начинания или опити за релокация,  в единия - лоша компания.  Вярваме на децата си и партньорите им, но тъй като не заставаме зад  "каквото си надробят това ще сърбат" предпочитаме да имаме "спасителни мрежи" в семейството.
Извинявай, ама кое му е равностойното? Голямата ти дъщеря може от сега да си живее в жилището, да го ползва. Малката евентуално някой ден след вашата смърт. Която може да е след 50 години.
А, тя сестрата спокойно може да оспори завещанието. Накърнява запазената й част. А и току-виж се окаже недействително, защото нещо не е написано като хората. Абсолютно неравностойни са нещата.

# 562
  • Мнения: 14 969
Затова нищо не се прехвърля приживе, да си дойдем на темата 😀

# 563
  • София
  • Мнения: 13 559
Или се прехвърля само това, което моментално отписваш, прежалваш и забравяш, че си го дал. И го правиш така, че друг наследник някой ден да не се може да оспорва.

# 564
  • Мнения: 12 439
Затова нищо не се прехвърля приживе, да си дойдем на темата 😀
Така е. И като има наследство се дели да си влезе всеки наследник във владение на полагащото му се.

# 565
  • Мнения: 559
По-напред в темата вече писах, че и двете дъщери    живеят в чужбина, не мислят да се връщат и изплащат ипотеки за жилища там. От жилището на голямата ние получаваме наем. Т.е. в момента никоя от тях не ползва.  Ако бяха останали в БГ малката щеше да получи семейното ни жилище, а ние щяхме да се изнесем в една наша гарсониера.    Ако само една от тях беше в БГ /независимо коя/ - щеше да ползва новото жилище - ако иска. Не бихме разрешили продажба, засега.
Но темата ме накара да се замисля доколко след време ща зачетат "завещанието" ми.                                                                         

# 566
  • София
  • Мнения: 13 559
Така е. И като има наследство се дели да си влезе всеки наследник във владение на полагащото му се.

Когато наследодателят умре, има време за влизане във владение.
Преди това собственикът да си го ползва със здраве, с бъдещите наследници да са благодарни, когато нещо им се подаде и да не бързат да погребват живи родители.

# 567
  • Мнения: 12 439
Така де, той единият наследодател е мъртъв. Сега да чакат и майката да се спомине ли, за да ползват нещо, наследено от бащата, т.е на което вече са собственици? Орташката работа, кучета я яли.

# 568
  • Мнения: 2 311
Братът е поискал дяловете на майка си без ангажимент за гледане. Нали ви е ясно какви сметки си прави. Шансът майката да клекне никак не е малък, още повече, че си служи и със заплахи. Нали ви е ясно, кой ще я поеме? И наистина ли смятате, че е ок.

# 569
  • Мнения: 18 829
И дъщерята иска дяловете. Майката къде да се скрие от тези искащи дечица.

Общи условия

Активация на акаунт