Има ли следродилна депресия при мъжете

  • 3 595
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте, имам проблем с половинката си и ми се иска да попитам тук за съвет. От скоро сме родители и мъжът ми започна да се държи странно. Започна да ме обвинява, че никога не съм го разбирала и т.н, започна да спи в друга стая и да се отдалечава, не ме прегръща освен ако не отида аз, търси си извинения да не се прибира вкъщи под претекст, че все работи, не иска да излизаме заедно.Аз от своя страна се опитвам постоянно да говоря с него, да го разбера, но не мога. Казва ми, че му трябва време и спокойствие, опитвам да го осигуря, но много се тревожа. Винаги се е грижел много за мен, аз бях центъра на вселената за него, но изведнъж след раждането се промени коренно. От време на време проявява някакви наченки на загриженост, но не е това, което беше. Към детето се държи нормално. Чудя се как да подходя, не желае да говорим, сякаш не ме иска мен самата, аз много се притеснявам, много го обичам, опитвам да му показвам колко го обичам, времето минава и се тревожа още повече. Попитах го има ли друга, не ме иска вече ли..на всичко отговаря отрицателно. Моля за съвет. Има ли хора в подобни ситуации? Как се справяте?

# 1
  • Paris, France
  • Мнения: 14 030
Мъжете не раждат и съответно няма как да развият следродилна депресия.

Нормално е детето да измести партньора като приоритет за грижа.

За излизането - къде да излизате в тоя студ и с бебе? Новороденото трябва да се пази от застудяване и инфекции.

Успокой се, радвай се на бебето и нещата ще се наредят!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Имам малко по-различно мнение от Невена и смятам, че има не малък шанс нещата да не се наредят. Минала съм през нещо подобно. Достатъчно е да кажа, че мъжът е бивш, защото нуждата от лично пространство и време ставаше все по-голяма, приятелите му все по-важни, излизанията все по-често, а накрая се появи и друга жена. Съвети няма да давам освен един - отваряй си очите, бъди нащрек и мисли резервни варианти. Може и да не ти потрябват, но то е като с презерватива - по-добре да имаш и да не ти трябва отколкото да ти затрябва, а да нямаш.

# 3
  • Мнения: 9
Той не излиза често с приятели или сам, прибира се всяка вечер, но просто не мога да разбера това поведение. Имаме дългогодишна връзка, повече от 10 г и винаги е бил много внимателен и грижовен. Страшно много ми липсва, разбирам, че му трябва време, но не разбирам поведението  му

# 4
  • Мнения: 2 747
Ами не мисля,че има следродилна депресия при мъжете по -скоро още не е осъзнал ,че е баща и какви са задълженията му от тук на татък

# 5
  • Мнения: 6 150
По новото модерно сигурно и такъв термин вече има - мъжка следродилна депресия, което вероятно е оправдателното на "жената не ме привлича".
Гледай си детето и не се занимавай с него, много внимание му обръщаш на лиготиите. Искал бил време и спокойствие ...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Да го натовари с повечко задължения по бебето и да видим дали ще му остават сили да иска собствено време и занимания...

# 7
  • Мнения: 1 976
Не е изключено да му е позавъртяла главата някоя женица. На мен на това ми изглежда.
Или ще му мине тръпката и ще се осъзнае или ще отиде при нея рано или късно.
Не виждам друга причина да му "трябва време".

Имай си готов спасителен план за теб и детето, пък дано не потрябва.

# 8
  • Мнения: X
Има следродилна депресия при мъжете, разбира се. Малко по-рядка е от тази при жените, но не е нещо екзотично като рака на гърдата при мъжете.

Друг е въпросът дали това е състоянието на лирическия герой.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 155
Неговото звучи повече като ревност, защото вниманието ти е изместено от него към детето.
За да няма такива мисли, го оставяй по-често с детето и му възлагай задачи за бебето. И излизайте заедно. Добре облечени бебе в парка е здраво бебе. Не е нужно да сте на места, където има хора и вируси, но е важно да сте повече време заедно и да усети и той, че има дете, а не да се чуди как да си уплътни времето, което преди е прекарвал с теб. Хем ти ще имаш малко време и за себе си, хем той ще се сближи с детето и ще осъзнае нуждите му, хем ще можете да общувате и само двамата в промеждутъците, когато бебето е спокойно или спи.

# 10
  • Мнения: 9
Не знам дали е ревност, защото се опитвам да прекарвам време с него, но той не желае. Възможно е разбира се да изживява нещата по свой начин, който аз не разбирам

# 11
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
Имаме дългогодишна връзка, повече от 10 г
Достатъчно време да си омръзнете, случват се и такива неща. А с появата на дете вероятно е преоткрил, че иска кукла, а не майка. Ако успееш да откриеш защо е казал, че "не го разбираш" може и да се подобрят нещата. Задавай му уточняващи въпроси като се цупи.

# 12
  • Мнения: 9
Не мисля, че проблемът е че сме си омръзнали, ние по принцип сме си много близки и той до последния ден на раждането беше перфектен. След това нещата малко по малко се влошиха. Убедена съм обаче, че не е това проблемът. Що се отнася до куклата и това не мисля, че е, аз изглеждам добре след раждането, а и той просто не е такъв човек, познавам го много добре. Точно затова поведението му в момента ми е странно.

# 13
  • Мнения: 6 150
Колко точно близки сте след като не ти казва къде всъщност е проблемът?

# 14
  • Мнения: 2 495
Еми, ние няма как да знаем какво му е в главата. Постарай се ти да разбереш това. А на другите какво се е случило, можем да сипваме от пусто в празно без да познаем какво става при него. Дори и да познаем, той може да си мълчи.

Общи условия

Активация на акаунт