Разочаровах приятелка с подаръка си

  • 9 322
  • 200
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 18 813
Вижте, няма нужда сега всеки да се отчита поотделно как много успешно избира подаръци. Темата не е за това.

Приятелката на авторката е казала, че е разочарована от подаръка - не от стойността му. Не го е казала пред потребителката, не е било демонстративно, не е било с цел да я уязви. Излишно ми се струва това пренавиване как онази е недостойна и лоша приятелка, още повече, че авторката, която си я познава, явно не мисли така.

# 61
  • Мнения: 5 642
Защо се хванахте за стойността, не знам, включително и авторката. Подаръкът може да е изключено неподходящ и разочароващ, дори да е скъп. На мен веднъж ми се насълзиха очите от огорчение, когато получих като подарък от близка приятелка златни обеци, при положение, че би трябвало да знае, че не нося злато, никога не съм носила и сме го коментирали в някакъв момент и второ и още по-обидно - към този момент дори не ми бяха пробити ушите. Приятелка от детството е това, всичко си знаем. Не коментирах нищо, прибрах подаръка и така си стои някъде. Но предпочитам да ми беше подарила например една ароматна свещ за 20 лв.

# 62
  • Мнения: 12 940
Не искам да излиза, че жената е сметкаждийка. Точно обратното, помагала ми е страшно много пъти и ми е подавала ръка без дори да я моля за помощ.Просто тя си има всичко и е трудно да я зарадва човек с подарък. Освен това нищо не ми е казала, моя си е вината че дочух разговор, който не трябваше!

Аз също се дразня, когато някой ми подарява нещо, колкото да отбие номера. Не е въпроса, колко пари ще дадеш, но винаги си личи дали е помислено и подарено с желание да зарадваш другия, или просто защото трябва. Не знам във вашия сличай как е било, ти казваш, че си се постарала, тя може би пък го чувствам по друг начин ако обичайно си подарявате по-скъпи, по-различни или не знам и аз как да го кажа, но да кажем "други" подаръци. Малко е странно да се виждате уж всеки ден и да не е наясно, че имаш проблеми. Разбирам, че на човек му писва да говори и мисли само за проблемите си, но близките приятели са за това, да ти дават подкрепа в трудни моменти.

Точно за това говоря, страхувам се, че точно това чувство съм оставила у нея без да искам и точно за това ми е толква гадно. Последното което съм искала е да я засегна. Знае много неща за мен, но не и всичките ми проблеми, много трудни моменти ми се събраха в последната години. Не искам простоянно да обсъждаме поредния ми проблем, за това и си премълчавам доста неща.

Авторке, според мен държиш на тази жена. Щом е така, предложи да се срещнете и да се обясните. Не й се извинявай, не й додавай. Аз бих заела позиция, че явно не се получава това с подаръците, стават недоразумения, които аз не желая и затова предлагам повече да не си разменяме подаръци.

Но истината е, че ако някой каже, че се излагам заради нещо, което съм дала от сърце, АЗ ще съм обидената и разочарованата и ТЯ ще трябва да ми се извини.

Последна редакция: вт, 26 дек 2023, 15:21 от Uncommon

# 63
  • Мнения: 1 875
Най-разумно е при повод да и кажете,че вече няма да си разменяте подаръци или да определите ,само цвете.Аз също мразя да ми подаряват ненужни неща.Казала съм на всички,ако толкова искат-една орхидея.

# 64
  • Мнения: 7 473
Не мога да си представя как бих подхванала такъв разговор, да се разяснява кой какво е подарил. Би било конфузно и нелепо. Не бих си го причинила.

# 65
  • Мнения: 5 642
Направи се, че не си чула,забрави го и толкова, не го е казала на теб все пак. То пък в темата ще кажеш, че всички са винаги във възторг от подаръците си...

# 66
  • Мнения: 2 489
Това, че някой си мисли, че избира сърахотни подаръци може да означава, че има възпитани приятели просто 😁.

# 67
  • София
  • Мнения: 13 745
Не е нужно да си във възторг, но е възпитано да не се оплакваш веднага. И особено така, че да те чуе подаряващият.
Ако човекът ти е наистина близък, можеш културно да му кажеш, за д си знаеза друг път, но по-добре да си затраеш, ако наистина обичаш човека и не искаш да го нараниш. Ако не ти пука, можеш всеки път да си като слон в стъкларски магазин, докато останеш без близки, които да празнуват с теб.
Точно това е истината:
Това, че някой си мисли, че избира сърахотни подаръци може да означава, че има възпитани приятели просто 😁.

# 68
  • Мнения: 11 546
То пък все едно е голяма работа да ти подарят подарък, който не ти е по вкуса. Под леглото ми е като мавзолей на подаръци неулучени от приятели и близки. Еми нормално е да не ме улучват какво ми допада всеки път. Важен е жеста, че са се старали или въобще са се сетили. Но да си чак "разочарована" или "излага се"! Това преекспониране и изразяване на негативно, крайно отношение говори, че никакво приятелство в чистия му вид няма тук.

Защо да се прави, че не е чула? От тук нататък всеки подарък ще е драма да го избере и подари на въпросната - щото може пак да не и хареса. Кому е нужно такова подаряване - мъка!

# 69
  • София
  • Мнения: 631
Съжалявам, но аз бих се обърнала и бих си го взела и отделно бих и теглила най- коледната майна на тази прекрасна приятелка, която имаш Grinning

# 70
  • София
  • Мнения: 4 370
И на мен веднъж ми подариха обеци, а аз нямам дупки (но беше размяна от почти непознати и аз се паднах на въпросната жена). Ми хубави бяха, ама като не ги използвам (пък да си пробия ушите няма да стане)? Но не съм се сърдила. Та, гледах ги, гледах си и ги подарих на някого (дори не помня на кого) без повод, за какво да стоят в шкафа ми?

# 71
  • INFJ
  • Мнения: 9 635
Няма как да се прави, че не го е чула. Даже, едва ли някога ще забрави чутото. Не съм сигурна, че тези отношения ще просъществуват, имайки предвид начинът, по който е изразено разочарованието. Точно този грозен начин е основният проблем, според мен.

# 72
  • Мнения: 41 939
Какво пък значи разочарована... Подаръка си е подарък, не ти е особена приятелка, ако финансовата равностойност на подаръка определя емоцоналната за нея...

Това никъде не е казвано, а е догадка за евентуалната причина от страна на авторката. И по-нататък се развихриха интерпретации...  А има много варианти подаръкът да не сее харесал и те съвсем не са с финансов мотив. Я си представете, че някой ви подари кичозна статуетка-прахосъбирачка, или чалга албум, или шампоан за мазна коса (а вие имате този проблем и схващате намека), или козметика несъвместима с алергия и какво ли не още!  А и, какво да си говорим, евтини парфюми например просто няма как да са стока. Ако човек няма бюджет за хубав парфюм просто не подарява такива неща.


Цитат
Аз попринцип избирам внимателно подаръци за близките си с цел да ги зарадвам, но ако само стойността толкова разстройва " приятелката" не мисля, че е особена приятелка и аз съм получавала тъпи подаръци, но никога не съм се държала кофти към подаряващия.

Ех, този полет на фантазията...  Тя НЕ се е държала кофти с приятелката си, а онази случайно е чула. И изобщо не се знае дали стойността е причина за нехаресване.


Да не говорим, че скъпи подаръци-изненади не бива да се правят никога. Рискът да не се уцели подходящото е огромен. Скъпи подаръци винаги се съгласуват, а за Коледа се подаряват някакви по-символични неща. И ако и двете се придържаха към това правило е нямало да се стигне до предположението, че цената е причина.

Последна редакция: вт, 26 дек 2023, 11:03 от Черна станция

# 73
  • Мнения: 2 979
Какво и подари да преценим нещата ?
И да не го харесва , не е нужно да се чувства зле , че не и харесва . Нека си купи нещо дето и харесва .

# 74
  • INFJ
  • Мнения: 9 635
Това, че случайно е чула, как променя фактите? Не, не се е държала кофти пред нея, само в нейно отсъствие.

Общи условия

Активация на акаунт