Неапол (Кампания) и Бари (Пулия) – Красивата Южна Италия - 7

  • 25 146
  • 523
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 332
Забравих да спомена, че в понеделник вечер в Бари е скука. Ако сте планували като мен да празнувате рожден ден тогава си е почти затворено. Особенно едно площадче с пици. Събота и неделя е живота там.
За Largo Albicocca става въпрос, нали! Simple Smile

# 511
  • София
  • Мнения: 514
Точно. Аз три месеца си викам там ще е яко за рожден ден и то се оказа, че почива в понеделник. Много тъпо ми стана. Поне бяхме през деня в Полиляно.

# 512
  • Мнения: 332
През февруари бяхме наели апартамент точно на това ларго, с лампичките, маслините и каменните пейки пред пицарията с чудесна пица  на пещ Pizzeria di Cosimo. На ъгъла една баба пържи пред дома си Sgagliozze.Мястото носи такава виталност, че до късно нощем оставяхме вратата отворена, за да сме част от атмосферата.
Само на две крачки е пекарната Bakery Santa Rita, в която правят най-автентичната фокача-барезе и опашките се вият през целия работен ден, а те работят, по спомен, от 9 до 14 и след това - вечер. Не обичам тесто, но тази фокача ме спечели.

Последна редакция: чт, 30 май 2024, 11:21 от Kepeva

# 513
  • Мнения: 6
Здравейте! Бихте ли споделили при пътуване със самолет от София преминава ли се паспортен контрол както преди “Шенген по въздух”. Леко ме притеснява дали ще бъде проблем следното: към датата на заминаване задграничния ми паспорт ще бъде с дата на валидност още 5 месеца. Ще пътувам с него защото личната ми карта ще бъде с дата на валидност още 3 месеца.
Въпросът ми е към туристи, които вече са летели за Италия, която идва вътрешна граница?

# 514
  • Мнения: 19 053
Дори и да ви проверят, може да пътувате из ЕС до последната дата на валидност на личната карта без проблем.

# 515
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 872
Здравейте! Бихте ли споделили при пътуване със самолет от София преминава ли се паспортен контрол както преди “Шенген по въздух”. Леко ме притеснява дали ще бъде проблем следното: към датата на заминаване задграничния ми паспорт ще бъде с дата на валидност още 5 месеца. Ще пътувам с него защото личната ми карта ще бъде с дата на валидност още 3 месеца.
Въпросът ми е към туристи, които вече са летели за Италия, която идва вътрешна граница?

Не проверяват. Минаваш първа контрола, която проверява дали имаш билет и го сканира и секюрити проверката и това е . При бординга Уиз гледаха лични карти, ма надали ги вълнува срока на валидност.
В Италия - по същия начин.

# 516
  • Мнения: 1 896
Без значение дали ще гледат документите или не можете да пътувате съвсем спокойно .
Щом валидността по време на престоя не е минала няма и проблем.

# 517
  • Мнения: 1 056
https://egov.bg/wps/portal/egov/vashata+evropa/patuvane+v+ramkit … 1f140151#:~:text=Гражданите%20на%20Европейския%20съюз%2C%20в,пътуват%20в%20рамките%20на%20Съюза.
Нещо линка не излиза добре. Но няма изискване за остатъчна валидност
От сайта на електронното правителство

# 518
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 800
Здравейте. Ще сме на круиз и имаме спирка в Неапол за ден. Искам да идем сами до Херкулан.
След голямо четене нещо се омотах...
Ще ползваме влак. Гледах и на различни места има различни варианти.
Тръгване от Napoli Porta Nolana до  спирка Ercolano Scavi.
Тръгване от Napoli P. Garibaldi /Napoli central?/ до Ercolano Scavi.
После ми попадна друга информация

Има две линии Circumvesuviana, които спират на Ercolano Scavi, линията Неапол-Соренто и линията Неапол-Поджомарино.Има и регионална линия Trenitalia, която тръгва от Неапол и завършва в Castellammare di Stablia, със станция, наречена Portici-Ercolano.
Станция Circumvesuviana Ercolano Scavi е на 800 метра/половин миля пеша до/от входа на руините в Ercolano.
Гара Portici-Ercolano е на 1,7 км/1,1 мили пеша до/от входа на руините в Ercolano.


Та ... от круизния терминал до къде да идем  -  Napoli Porta Nolana или  Napoli P. Garibaldi  и кой влак да хванем. Тези до  Portici-Ercolano са доста на често, но влака спира на дален 1.7км... другите пък спират влизо до Херкулан,  но до колкото видях има само 4 влака за деня. Моля за съвет.

# 519
  • Мнения: 19 053
Circumvesuviana взимате, няма значение от коя гара, Porta Nolana е по-близо до пристанището, следващата е Garibaldi /свързана с централна гара Неапол/.

# 520
  • Мнения: 6
Сърдечно благодаря на всички, които ми отговориха. В началото на септември ще е нашата почивка близо до Неапол, затова писах в тази група Simple Smile

# 521
  • Мнения: 10
Преди няколко дни се върнахме от дълго планувана и чакана почивка в Бари за 5 дни. Всички нощувки бяха в Бари и не съжаляваме. Апартамента, в който спяхме беше на уникално място точно на границата между стария и новия град с гледка към морето. Посетихме Алберобелло с автобус. Беше събота и качването на връщане беше голямо приключение. Имаше хора за два автобуса, а дойде само един. Блъскане, викане, но имахме късмета да се качим. Силно препоръчвам да се потърси друг вариант за връщане, ако не ви се блъска и чака с часове. Забелязах, че хората с чекиран час имаха предимство. До Полиняно отидохме с влак. Изключително бързо и удобно. Монополи беше следващата спирка. На отиване от летището ползвахме автобус 16, но не препоръчвам. Доста бавно и пълно. На връщане ползвахме влак и за 16 минути бяхме на летището. За няколко минути се стига на летището. Определено препоръчвам ползването на влак. Продават билети на летището. Няма нужда да се купуват предварително. Паспортна проверка -няма. Само при качване на самолета на самия гейт. В Бари имайте предвид че на обяд всички магазини затварят за няколко часа обедна почивка, а вечер ресторантите отварят след 19 часа. Определено бихме се върнали отново в Бари. Атмосферата, храната, старият град-всичко много ни хареса.

# 522
  • София
  • Мнения: 2 508
Въпрос извън темата с Бари - сега видях, че в хотела ни няма сейф в стаята. Обикновено там слагам разни документи и паспортите....

Та се чудя да ги оставя в стаята или да си ги мъкнем с нас? Не знам по тези дестинации доколко е опасно да си нося с мен нещата.
Хайде аз имам и паспорт и лк, ама детенце е само с паспорт.

# 523
  • Мнения: 1 398
Винаги носим с нас документите и парите. В единия паспорти и кеш, в другия лични карти и дебитни/кредитни. Носим едни чантички за врат от Декатлон, под тениските, но ги носим кръстосани. Давам линк. Имаме 3 различни модела. Безотказни са. В интерес на истината в 99% от случаите мъжът ми носи две такива под неговата тениска *разпределението го написах горе), а аз защото съм с разни потници и тесни блузки - не нося.

https://www.decathlon.bg/p/309849-239468-chantichka-za-vrata-sas … avel-bezhova.html

Да чукна на дърво, от 15 години обикаляме Италия, доста приятели, които са идвали с нас изгоряха я с пари, я с документи. Големи факири са джебчиите. Благодарение на тези чантички засега се опазваме сухи.

В хотел не бих оставила нищо ценни, било то в сейф. Има няколко групи във ФБ за пътуване в Италия, където пишат основно американци. Редовно се жалват от обрани AirBNB-та, на няколко пъти имаше и разбити хотелски стаи. Ние не сме имали досега проблем, но никога не е късно.

Общи условия

Активация на акаунт