Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 46

  • 19 547
  • 492
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 1 624
jele3 , не казвам, че е фатално, но все пак това е работата на архитекта - да ги предвижда тези неща, а не ние да се образоваме от бг-мамма как се прави една съвременна къща.
Аз например научих тук от темата, че трябва да се изолират основите. За това и го направихме. Ама ако не бях чела и не се бях ровила? Щях да разчитам само на каквото ми е сътворил архитекта.

Почти всеки втори въпрос в темата е нещо, което би трябвало архитектите да го знаят по-добре от нас и да консултират клиентите си адекватно спрямо свъременните изисквания за строеж.
Доста от хората пишешти тук в темата ми се струва, че са в пъти по-наясно със съвременните изисквания за строеж, от колкото голяма част от архитектите.
Но вината е и наша - на клиентите, че не изискваме от архитектите да си свършат работата както трябва.

За следващата къща, ще съм доста по-подготвена какво да изисквам, хахахаха.

# 436
  • Мнения: 121
Аз съм архитект и мога да кажа, че монетата винаги има две страни.
За да няма недоволни, хубаво е всичко да се изговаря предварително, да се уточняват изисквания и ангажименти по възможност в писмен вид.
Онова което сте получили, като краен продукт отговаря на всички действащи норми и регулации на Република България.
Ако имате допълнителни изисквания би следвало да уведомите проектантите.
Онова за което не се говори достатъчно е, че  масово преговорите се свеждат до най-ниска цена. Рядко някой се интересува какво точно ще получи за заплатената услуга, а 90% от инвеститорите дори не осъзнават значимостта на проекта и как всъщност това е най-важния момент от строителството и живота на една сграда.

# 437
  • Мнения: 1 624
jele3 , напълно съм съгласна с теб! Монетата винаги има две страни!
Просто за някои неща ми е криво, че така станаха, тъй като аз като клиент, който не се занимава с такива неща няма как да знам, че е важно да има например хидроизолация/топлоизолация  на основите и доста други неща. Разчитах на професионализма на човек, който само с това се занимава да ни даде решение за една съвременна къща. Повечето неща ги постигнаха, но някои все още ме дразнят.

Финансовата част не е била водеща при нас, така че поне при нашия случай, не е дошло от това поблема.

# 438
  • Мнения: 114
Права е nellytan1. Клиентът не е длъжен да изисква неща, за чието съществуване дори не подозира. Архитектът трябва да обърне внимание на всички важни аспекти, като спокойно може да каже кое се отразява на цената и кое не. Но клиентът трябва да има една добра база, на която да може да вземе осъзнато решение. А не някой да решава вместо него, само защото е решил, че ще иска по-евтиното, примерно.

# 439
  • Мнения: 121
Съжалявам за лошото чувство с което сте останали. Вероятно проблемът е бил в липсата на комуникация.
Пак казвам за да не се получават подобни неприятни моменти, хубаво е колкото може повече информация да се изясни преди започване на работата. Инвеститорът трябва да даде максимално много детайли за изискванията си към къщата, за да може да се намерят оптимални решения. Задължително подробно Задание за проектиране, където част от нещата ще се изяснят. За съжаление архитектурата е сложна материя и не може, ние проектантите да сме в главата на всеки човек и да предусетим какви точно са му представите за идеален дом без негова помощ. Просто вариантите и възможните решения на отделни казуси са стотици и няма как да се обхване всичко възможно без изричното искане/питане на инвеститора.

# 440
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
За архитекта ще добавя и житейския опит е важен. Имам в предвид, че творчеството е едната страна, но необходимите технически и технологични неща са друго. Младите знаят нови неща, но по мъдрия знае друго. Да попаднеш на архитект, който няма тв от много години и те убеждава, че вече няма нужда. И според това се проектират нещата. Да ама майка ми на 82 години като дойде си иска дистанционното и филмите. Внучето иска само Нетфликс. И така като се съберем 4 поколения по празниците всеки с навиците. Друг случай. Отопление с пелети. И съответно склад за тях. Да ама ние вървим към старост, около нас няма кой и срещу заплащане да ги вкара. Трябва от "трети" страни да докарваме. Термопомпа е решението.Ей, колко разговори само за творческата част не ми се мисли. Вече за изолация и други неща силите се поизчерпват.

# 441
  • Пловдив
  • Мнения: 2 924
Някой да е слагал наскоро някоя от тези? Обмисляме ги за нашата полу-пасивна къща и ще се радвам на мнение, както и ако някой е пускал запитване Simple Smile
https://www.alumil.com/bulgaria/homeowners/products/windows-door … ystem-supreme-s77

https://www.alumil.com/bulgaria/homeowners/products/windows-door … ystem-supreme-s91

Сравняваме оферти в момента ииии скоро се надяваме да започнем първа копка Simple Smile

Коефициентът на профила е много добър .Малко трудно някой ще даде мнение относно сравнението между двата .Един прозорец е съвкупност от профил ,стъклопакет ,изработка и монтаж .Скъп профил и стъклопакет ,могат да отстъпят на среден клас дограма ,но с по-енергоефективен монтаж или изложение .В проекта имате ли споменат краен коефициент на прозорец с монтаж ?

Относно архитектурните дебати...Съгласна съм ,че може да има клиенти ,които се лутат ,променят проекта няколкократно, размислят и т.н.   С две думи губят времето на архитекта .Но ,чесно ,не е редно да заяви пред  архитекта че искаш проект ,"вдъхновен от ПК" (това ми хареса ) и да получиш нещо стандартно ,което после можеш да си дооправяш ,за сметка на височината на стаите ,например .На мен ми изглежда като оправдаване  ,че може да извиним архитекстките недоглеждания .Дали сме склонни да направим същото и за грешки в конструктивната част ,дело на инженер -конструкторите ? Аааа там неможе ,нали ?  Joy
 
 Спомням си как преди да възложим нашата къща на избрания от нас Архитект ,майка ми ме попита : "А,защо не ,Ванчо,маме ?"
С  Ванчо сме израснали заедно ,в един блок ,в момента е архитект в София .Много е просто -не познавам работата на Ванчо .Архитектът не се избира на принцип  "близък на познат" ,сайт с хубави рендери и още по-любимото "на случаен принцип ,виждайки архитектурно бюро .

# 442
  • Мнения: 114
За хората с рекуператори - как си прекарахте тръбите - в окачен таван, или по пода под подовото?

# 443
  • Пловдив
  • Мнения: 2 924
По принцип изводите /решетките са максимално близо до тавана .Зависи в проекта какъв е пътя до стаите .
Даже немога да проумея как ще стане под подовото .Говорим за тръба ф100 .Някъде в изолацията под подовото ли ?
Единствен вариант да върви по пода ,според мен ,е ако има профилна система за сух под .

# 444
  • Мнения: 114
Да, полагат се върху плочата, отгоре замазка и после идва подовото.

Може да се сложат и плоски тръби, така се пести малко място.

Другият вариант е директно в самата плоча, но това сигурно изобщо не се прави у нас?


Нелина, изходните тръби ясно, че са в тавана, но входящите къде са при теб тогава?
Имам предвид жълтите от тази схема:

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 2 924
А,къде е изолацията под подовото ,когато е първия описан вариант ?
Вторият вариант в плочата ,при невероятната компетентност на строителите в БГ ,звучи абсурдно ,да .    Confused

При нас ,схемата не е такава .От сервизните помещения се изсмуква ,а в основните се подава .Нямаме нагнетателна и смукателна решетка във всяка стая .Единствено в холокухнята ,но те са на сериозно разстояние една от друга .Въздухообмянът се извършва в процеп под вратата (1-1,5см) .Нашите и без това са вечно отворени ,а всичките ни решетки са максимално близо до тавана .

От този тип инсталация

Последна редакция: ср, 01 май 2024, 06:58 от nelina_london

# 446
  • Мнения: 6 322
По тавана при нас в бордове. Тръбите се водят DN75.

# 447
  • София
  • Мнения: 44 230
Jele донякъде е така, но смятам, че част от работата на архитекти, дизайнери после и тн е да отварят очите на хората, те да казват неща, за които клиента няма как да се сети и мисли, просто защото не знае, да им кажат ползите, които биха имали от тези неща и колко ще е цената, пък после хората да решат искат ли да доплатят за това или да си останат на минимума, покриващ бдс.

# 448
  • Мнения: 10
И при нас тръбите за рекуператора са предвидени в окачения таван.

# 449
  • Мнения: 114
А,къде е изолацията под подовото ,когато е първия описан вариант ?
Всичко си почва над замазката все едно това е плочата. Но разбирам защо при новото строителство масовото е да полагат тръбите направо в плочата - пести се немалко място по този начин.
Цитат
При нас ,схемата не е такава .От сервизните помещения се изсмуква ,а в основните се подава.
Ясно, разбрах. Не ми харесва тази схема и това си е. Предполага оставянето на отвори за въздухообмен между стаите, най-често под вратите. Какви ли не упражнения за подобряване на шумоизолацията и акустиката не правя, за да се изс*** на метеното после, с извинение. Май все пак ще търся вариант за изходни и входящи тръби във всяка стая.

@drago_2008, kokiko:

При вас същата схема като на Нелина ли е?

Иначе ние напредваме с идейния проект. Имаме си вече 3Д модел и вътрешно разпределение. Има още някои дребни неща за доизкусуряване, но горе долу така ще изглежда:



Общи условия

Активация на акаунт