Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 132
  • 331
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 570
Пак повтарям - зависи от организма. Аз гоня 60-така. Не вярвам тепърва да хващам подагра.
[/quote]

Имам много пресен пример за подагра. Човек около  70.
Не казвам, че виси като дамоклев меч. Но едно наум.
И аз гоня 60-те. Забелязвам откъслечни признаци.
Аскетизъм, това е решението от определена възраст.

# 31
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 089
Научени са да бягат за спорт. Аз като бях дете в нашият панелен блок от 4 входа имаше само един!!!  съсед, който бягаше за здраве и всички му се смееха, че е въртоглав.
Smile Ммм да, комбинацията от мързел, комплекси и криворазбраната цивилизация, понякога не поради лична вина, липсата на информация си е фактор. В телефонната тема някой се оплака че 130г телефон бил тежък, чупи китки направо Stuck Out Tongue Winking Eye

# 32
  • Мнения: 7 269
О, аз не искам да съм аскетик. Искам да се наслаждавам пълноценно на живота, според моите разбирания и възможности. Виж, умереност във всичко е добре. Иначе прекалено здравословно живеещите и въздържателите не съм забелязала да живеят по- дълго.

# 33
  • Мнения: 5 277
Моята баба (почина преди няколко години) имаше подагра. Цял живот не ядеше месо.
А по повод здрависловното хранене - днес пресен пример с дъщеря ми. Обяснява ми, че в училище са учили за здравословни навици при хранене и как да се консумират тепности, дори вода, докато се храниш, е вредно заради разреждането на стомашните сокове. Аз отдавна й го обяснявах, но е съвсем различно, когато го е чула в училище.
Странно е, че в чудесната чужбина цигари и алкохол са скъпи за сметка на чипс, шоколад и всякакви готови полуфабрикати, кока кола, дори така противно подсладената вода. Имам пример от Англия, където се продават нарязани лук, картофи, моркови, а готвенето много често се оказва доставк от KFC Макдоналдс и прочие. Даже си спомням, че докато живеехме там веднъж в училише имаха ден на личните истории и децата й задавали въпроси. Единият въпрос бил какво предпочита - Макдоналдс или някакъв друг подобен боклук от заведение, при което тя казала, че нито едното, защото не е яла нито едното. Всички били много изненадани. Продължили с още един сходен въпрос, на който тя отговорила по същия начин. Накрая учителката се намесила и обяснила на останалите деца, че явно майка й вкъщи готви храна и затова не е яла.
За протокола - предлагали сме й много пъти да й купим поне да опита, но тя отказваше. Яде преди два месеца в мола в Букурещ.
Имам и друг споделен пример от Германия - закуската е филия хляб и един слайс от най-тънко нарязаната шунка, а често и без нея. Еми - за мен това не е здравословна закуска.

# 34
  • Мнения: 601
Хлябът е обикновено черен с квас от хлебарницата, а шунката е истинска от месарницата. За мен е скучна храна и предпочитам домашни пържени бухти с домашно сладко, което също не е здравословно.

# 35
  • Мнения: 5 277
Напротив, масово хлябът е от онзи, който не мухлясяа с дни, рехав, тип тостер, наблъскан с набухватели. А за здравословна шунка не съм чувала.

# 36
  • Мнения: 601
Напротив, масово хлябът е от онзи, който не мухлясяа с дни, рехав, тип тостер, наблъскан с набухватели. А за здравословна шунка не съм чувала.
Че какво ѝ е вредното на шунката? За хляба имам други впечатления. Германците закусват мюсли с йогурт най-често, а хляба е черен, но Германия е 82 млн. и впечатлението ми е субективно.

# 37
  • Мнения: 5 277
Полуфабрикат? Кое точно й е полезното?

# 38
  • Мнения: 601
Полуфабрикат? Кое точно й е полезното?
Казах шунка от месарница. Няма нищо полуфабрикатно в нея - месо от бут, варено в солен разтвор и овкусено с подправки.

# 39
  • Мнения: 1 726
Модерация, да, полезна е по отношение на храната, но също определено има много добри варианти на безмесна храна. (Единствената столетничка, която съм познавала, (художничката Сузи Аронова), беше вегетарианка). Бих искала да премина към такава диета, без да изключвам мляко и яйца. Млечните продукти например, според научния опит са полезни, за разлика от червеното.и процесирано месо. Харесва ми, че по разни официални събития, (поне напоследък по мой опит,) месо не се предлага, което “насилва” 😊 хората да оценят хубавата вегетарианска храна.

# 40
  • Мнения: 7 269
Аха. Ами да си беше пуснала една вегетарианска тема и да се прехласваш там. Не отдалеч- отдалеч за нездравословните навици на българите.

# 41
  • Мнения: 4 788
Нито една екстремност не е хубава. Трябва баланс. Месото, консумирано в модерация, е полезно като източник на белтъчини, желязо, B6, B12, мед, фосфор и цинк. Диетите, които изключват месото в цялост, често включват соеви продукти като заместител, които, при продължителна консумация, могат добре да оплескат хормоналния баланс поради наличието на фитоестрогени, както и да доведат до дефицити на някои микронутриенти (желязо и Вта, например).

Прясното мляко при мен е изцяло изключено от диетата, защото ми съсипва ГИТ. При много възрастни е така, защото, с напредването на възрастта, производството на лактаза намалява рязко. Кисело мляко, сирена и кашкавали не са проблем, защото в процеса на ферментация бактериите разграждат лактозата на фрагменти, които са по-лесни за храносмилане.

Идеалният вариант е да има разнообразие от храни. За мен това се изразява в това да (се опитвам да) комбинирам протеин, въглехидрат, мазнини и фибри при всяко основно хранене.

# 42
  • Мнения: 31 697
Подаграта няма общо с месото.
Голям мит е това.

# 43
  • Мнения: 1 145
Di Soleil, за първи път чувам за големи риби и камъни. Най-обичам такива обощения - българинът това, българинът онова и на края се оказва, че е българинът от вашето обкръжение и то този, който искате да забележите, така че като цяло повече казвате за себе си.

# 44
  • Мнения: 1 726
Хоуп, съгласна съм за разнообразието, по-скоро съм с аспирацията си само. Чувствам се гузна, че толкова харесвам кожените изделия. За съжаление, цената е много висока.

ФрауДана, прехласвам се по каквото си искам, и никого не коментирам първа. Ако темата не ти е интересна, не е нужно са се включваш, дори можеш да си пускаш теми за това, което теб лично те  интересува.

Последна редакция: сб, 09 мар 2024, 23:42 от ierldan

Общи условия

Активация на акаунт