Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 091
  • 331
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 275
Подаграта няма общо с месото.
Голям мит е това.
А от какво се получава?

# 46
  • Мнения: 601
Di Soleil, за първи път чувам за големи риби и камъни. Най-обичам такива обощения - българинът това, българинът онова и на края се оказва, че е българинът от вашето обкръжение и то този, който искате да забележите, така че като цяло повече казвате за себе си.
Ма точно така е! Аз живея в балон от дебелаци и както е казал Гьоте “виждам това, което зная”. Всички онези изтънчени, здравословно живеещи хора, които са масово, са невидими за очите ми.

Сега сериозно: нали се вижда текста, в който на няколко пъти пиша за масата или преекспонирането?! Или четем избирателно? Или пък не. Да останем на тезата, че аз съм една невежа женица, със също така пропаднало обкръжение.

П.П. Ако и тези не сте чували, моля за извинение.
„Колкото са умрели от ядене, не са толкоз от неядене.“
„Чумата и ножът не убиват толкова хора, колкото виното и ракията.“

# 47
  • Мнения: 227
Подаграта няма общо с месото.
Голям мит е това.
А от какво се получава?

От висока пикочна киселина в кръвта. Най-често - в резултат от набиването на месо с хляб (т.е комбинацията протеин-въглехидрат), много бира и
недостатъчен прием на вода.

Ама тя темата била вегетарианска. Извинете...

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 09:44 от Klar

# 48
  • Мнения: 31 694
Подаграта няма общо с месото.
Голям мит е това.
А от какво се получава?

От въглехидрати и храни с много е-та. И захар в това число. И масово си мешат хлебеца с пържолката.
Ако хапваш месо /истинско, не колбаси и кренвирши/ със салата от сурови зеленчуци, проблем няма да имаш.

# 49
  • Мнения: 18 997
Аз винаги съм се чувствала много добре, като пийна топло подсладено мляко, сгрява ме, успокоява ми стомаха, засища не, а много хора твърдят, че е вредно. Като бях дете, беше много популярно някой, като не може да заспи, да стане и да си налее чаша мляко. И по филми, и по книги го имаше. Сега се чудя какво пият тия хора, като не могат да заспят. Но месото също чувствам, че не ми влияе добре често и в големи количества. Ясно е иначе, че няма диета, която не включва основно месо и е с минимум въглехидрат, при която тялото да изглежда толкова изчистено от мазнини и естетически добре, колкото и да тренираш. Но месото, когато организмът го използва за набавяне на енергия, която неминуемо се случва, след като диетата ти е бедна на въглехидрати, се разгражда до съединения, които не могат да бъдат отделени нормално от бъбреците, и ги прецакват. Освен това мозъкът се храни с глюкоза... Но пък изглеждаш добре.

# 50
  • Белгия
  • Мнения: 301
Отговорът на въпроса е в самото заглавие - вредни навици. Ежедневно преяждане с тестени и сладки храни, твърд алкохол, без спорт, без профилактични прегледи. Това е масовият начин на живот.

Моите наблюдения за Зап.Европа (изключвам Англия) вече близо 20 год.: всички спортуват системно. Който не е харесал спорт, бяга, прави йога и върви с километри. Мисли се какво се яде; масово хората не ядат сладко даже и при почерпка за рожден ден; червеното месо се избягва, тестото също. Алкохолът е твърд, когато си на около 20-30 години, после хората пият бира и вино,. През уикендите си организират разходки сред природа, с колела. Ходенето в мол за забавление не е особено популярно, освен за тийновете. Те обаче са записани на поне два спорта седмично. Ходи се на профилактични прегледи всяка година. И накрая, като се огледаш по улиците, няма затлъстели хора. Мъже с големи шкембета и едри месести лели няма, защото от деца са живели различно. Статистиката показва, че живеят по-дълго. Добрата среда и организация на обществото намаля драстично стреса, това също помага.
За съжаление, когато нямаш здравословни навици от дете, е трудно въпреки средата. От личен опит говоря:).

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 10:25 от mik123

# 51
  • SF
  • Мнения: 21 173
Защо ли? Сериозно ли питате защо?!
.......
4) Спортна инфраструктура, или по-скоро липсата ѝ. Огромна липса, която сега да почнем да строим, след 20г. може и да наваксаме. Ама надали. По същия начин с промяната в мисленето относно спортуване, хранене и посещение на лекар - особено последното. Проблемът отново е липсата на пари и лошото им управление.

Навици, традиции... Във всеки квартал има по 100 фитнес зали. Надпреварват се какво да измислят - ритрийти сред природата, спорт на открито, йога в парка, дострояват си басейни, парни бани.
И по един стадион на всеки 100 метра да направят, ще го превърнем в място за разхождане на кучета, пиене на бира, пушене и чоплене на семки.
Моята лична лекарка никога, никога, никога не е правила профилактични прегледи. Тя работи само във вторник и четвъртък неофициално, официално е всеки ден от сутрин до обяд, а след обяд е на домашни посещения Simple Smile Познайте колко болни е посетила домашно! Simple Smile
Питам я за профилактични прегледи, тя гледа като изтребител. Е, как? - в работата не ви ли преглеждат? Сигурно документално всичко е изрядно - поканени сме, прегледани сме, клинично здрави сме всичките й пациенти. Мързи ги да гледат. На етажа са 3 огромни кабинета и един лисичарник, в който се събират да пушат. Едва вадим сестрите от там. Лекарите ги няма. Те идват, ако нещо трябва да се подпише, да си сложат печата на някоя бланка, да се оплачат, че са ги натоварили с много писане и административни простотии. На вратата има А4 с  цени - медицинско - 40 лева, незнамсиква бележка - 15 лева, мускулна инжекция - 12 лева, превръзка - 30 лева...

# 52
  • Мнения: 1 726
Затлъстели хора наистина не виждам в такива големи бройки в западна Европа, (особено сега като отвориха границите за украинците, ако видиш едри жени над 40, говорят руски или украински), но това е по-скоро въпрос на комбинация от генетика, диета и недостатъчно движение.

В другата тема бях пуснала ревю публикация от ScienceDirect, където твърдяха че въз основа на обобщените от тях изследвания млякото е полезно, за разлика от червеното и преработеното червено месо. Млякото, глутенът, някои ядки може и да предизвикват алергии у някои хора, но не мисля че някой ще се наеме да отрича като нездравословни за всички. Захарта е друго нещо…

# 53
  • Мнения: 319
Краткия отговор - защото това не са статистики, а стъкмистики.

# 54
  • Мнения: 227
Офф... Извинявайте, ама това почва все повече да ми звучи като.. "зелен" маркетинг. И литиево-йонните батерии ще спасят света, мхм.

 В "преработеното червено месо" проблемът са химиите, с които е наблъскано, не самото месо. Много пъти са повтаряни едни и същи неща. В крайна сметка яжте, каквото искате - никой няма да седне насила да Ви тъпче в устата. Както и аз няма да бутна "прекрасните" вегетариански ястия където и да било. Ако имате здравословен някакъв проблем, пишете, ще поне съвет ще се намери. Ако е въпрос на личен избор - "живей и остави и другите да живеят".

А темата започна толкова по-смислено..

# 55
  • Белгия
  • Мнения: 301
Цитат на: Klar link=topic=1636314.msg47725610#msg47725610

А темата започна толкова по-смислено..
[/quote

Първите две страници от темата са основно, че заподноевропейците пак са ни прецакали, те са наркомани пък ни критикуват ракията. За британската здравна каса пък съвсем. Цяла Зап.Европа там ходи на лекар.

Никой не е длъжен да си променя начина на живот и да се съобразява с други култури. Но поне когато става дума за здравословен начин на живот, може да се види какво правят тези, които живеят по-дълго.

# 56
  • Мнения: 1 144
Di Soleil, за първи път чувам за големи риби и камъни. Най-обичам такива обощения - българинът това, българинът онова и на края се оказва, че е българинът от вашето обкръжение и то този, който искате да забележите, така че като цяло повече казвате за себе си.
Ма точно така е! Аз живея в балон от дебелаци и както е казал Гьоте “виждам това, което зная”. Всички онези изтънчени, здравословно живеещи хора, които са масово, са невидими за очите ми.

Сега сериозно: нали се вижда текста, в който на няколко пъти пиша за масата или преекспонирането?! Или четем избирателно? Или пък не. Да останем на тезата, че аз съм една невежа женица, със също така пропаднало обкръжение.

П.П. Ако и тези не сте чували, моля за извинение.
„Колкото са умрели от ядене, не са толкоз от неядене.“
„Чумата и ножът не убиват толкова хора, колкото виното и ракията.“

Не, не съм ги чувала. Както вече казах, не съм съгласна с обобщенията, които са във Вашата глава. Един от изводите, които аз си направих - май не ходите много на планина.

# 57
  • Мнения: 601
Аз не си правя изводи за Вас. Не ви познавам. Да искате да разкажете на хората още неща за мен?

# 58
  • Мнения: 1 144
Като гледам май съм права. Лек ден.

# 59
  • София
  • Мнения: 38 498
Не знам защо, но спрях свинското от около 6 месеца. Просто не ми се яде това.

Общи условия

Активация на акаунт