Помощ! Хронично зачервени очи

  • 1 040
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Здравейте, от януари насам забелязвам, че едното ми око е зачервено. Ту повече, ту по-малко. Смених контактните лещи с нови, купих нов разтвор, изкуствена сълза....очите ми пак си оставаха много зачервени и сухи и трудно изтърпях лещите. Накрая се реших да ги махна и да си нося очилата. Зачервяването не отмина от това, че спрях да нося лещи. Вчера ходих на офталмолог, каза ми, че е възпаление, блефарит, и ми изписа антибиотични капки и антибактериален мехлем за мазане в окото. Откакто започнах да прилагам въпросното "лечение", тоест от вчера до днес, очите ми станаха много по-червени отпреди, вече не само едното, но и другото око. Изглежда плашещо. Възможно ли е това да е преходна реакция от антибиотика, от това, че се бори с "бацилите" в окото....Някой имал ли е сходен опит - зачервяване на окото повече от антибиотик, който уж е предназначен точно да се бори със зачервявания и инфекции....Разбира се, че ще се свържа с въпросната лекарка да я питам какво се случва, но дотогава ще се побъркам... Благодаря, че ме изчетохте!

# 1
  • Мнения: 4 572
Възможно е да е алергична реакция. Има ли други странични ефекти? Повече дразнене, замъглено зрение, секрет?

Няколко пъти съм си лекувала вирусен и бактериален конюктивит и възпаления на мен и детето, обикновено след първия ден започва подобрение.

Възможно е да изсушава повече окото и затова да е зачервено. Предписа ли и допълнително овлажняващи капки?

# 2
  • Мнения: 688
Здравейте, от януари насам забелязвам, че едното ми око е зачервено. Ту повече, ту по-малко. Смених контактните лещи с нови, купих нов разтвор, изкуствена сълза....очите ми пак си оставаха много зачервени и сухи и трудно изтърпях лещите. Накрая се реших да ги махна и да си нося очилата. Зачервяването не отмина от това, че спрях да нося лещи. Вчера ходих на офталмолог, каза ми, че е възпаление, блефарит, и ми изписа антибиотични капки и антибактериален мехлем за мазане в окото. Откакто започнах да прилагам въпросното "лечение", тоест от вчера до днес, очите ми станаха много по-червени отпреди, вече не само едното, но и другото око. Изглежда плашещо. Възможно ли е това да е преходна реакция от антибиотика, от това, че се бори с "бацилите" в окото....Някой имал ли е сходен опит - зачервяване на окото повече от антибиотик, който уж е предназначен точно да се бори със зачервявания и инфекции....Разбира се, че ще се свържа с въпросната лекарка да я питам какво се случва, но дотогава ще се побъркам... Благодаря, че ме изчетохте!

Може да ви е объркала капките. Отидете при друг лекар.

# 3
  • Мнения: 1 021
Възможно е да е алергична реакция. Има ли други странични ефекти? Повече дразнене, замъглено зрение, секрет?

Няколко пъти съм си лекувала вирусен и бактериален конюктивит и възпаления на мен и детето, обикновено след първия ден започва подобрение.

Възможно е да изсушава повече окото и затова да е зачервено. Предписа ли и допълнително овлажняващи капки?
Други странични реакции освен зачервяване няма, освен това, че като си затворя очите ги чувствам малко по-сухи. Не ми е изписала допълнително изкуствена сълза. Наистина откакто започнаха да се зачервяват от януари насам като симптом чувствам сухота в окото, но без гнойни секрети, не ми се слепват очите, само на миглите от вътрешния ръб има едни почти невидими прашинки.

# 4
  • Мнения: 4 572
Ако можете, идете днес до спешен кабинет. И утре до друг лекар. За овлажняване при тежки случаи - Визин в червена кутийка, без рецепта от аптеката.

# 5
  • Мнения: 745
Спирайте медикаментите, това не е нормално, те не ви помагат, а ви усложняват с нежелана странична реакция.  Пробвайте  промивки със силен разтвор на лайка. Не е от лещите, лещите не причиняват подобни проблеми. Разтвори са били изтегляни от пазара, заради проблеми, но е малко вероятно и от разтвора да е. Трябва да ви диагностицират и лекуват правилно, а не ето ви едни антибиотични капки и мехлемче. Сменете лекарят и разкажете на втория, че с изписаното от първия сте се влошили.

# 6
  • Мнения: 688
Те пробват , сега поне мазила и капки има секакви!

# 7
  • Мнения: 2 474
При теб явно в момента се касае за странична реакция от самите АБ капки, понякога се случва. Тъй като съм изкапала всичко възможно - вече си знам кои не ми понасят и си казвам.
Иначе - категорично си направила и синдром на сухо око, затова първо - трябва задължително изкуствени сълзи без консерванти по време на лечението, а като отшуми - да отидеш на преглед за самото сухо око, вече има специалисти за такова нещо и да ти направят подробни изследвания, за да се установи степента на сухо око и да се направи програма за овладяване на симптоматиката.
За съжаление, носенето на контактни лещи е един от основните фактори за поява на сухо око, като в някои случаи няма да е възможно да се носят повече. Аз лично след 17 години на носене на лещи просто вече не ги търпях, направих такова сухо око, че в един момент се наложи да си направя операция на късогледството, защото и очила не търпях. И сега си се боря с още по-сухо око, но поне виждам. Добрата новина е, че вече има начини за овладяване, капки, процедури и какво ли не.
И те съветвам абсолютно нищо да не правиш, докато не отидеш на лекар пак - нито Визин, нито лайки, нищо. Не се знае на възпалените ти вече очи какво ще навреди още повече.

# 8
  • Мнения: 745
Лайка по никакъв начин не може да навреди, но лекар очевидно вече е навредил. Лещите не причиняват никакви проблеми, близо две десетилетия ги нося нон стоп и никога не съм използвала изкуствени сълзи и никога не съм имала никакви проблеми. Не заблуждавайте. И добър специалист ще препоръча лайка, защото тя няма странични реакции и действа успокояващо.

# 9
  • Мнения: 2 474
Мхм, заблуждавам.
Точно лекар-офталмолог ми е забранил промивки с лайка, защото може да алергизира допълнително възпалени очи.
А за носенето на лещи и сухотата, прочетете малко повече. Това, че не Ви се е случило - късметлийка сте. Не при всеки се получава, брат ми също е късоглед и носи лещи вече 2 десетилетия и няма проблеми. Аз обаче имам. Връзката между сухото око и носенето на контактни лещи е доказана, има много изследвания по въпроса, а и както казах - ходила съм в достатъчно специализирани клиники и знам много добре какво говоря относно това.
А и авторката описва типичните проблеми свързани със сухо око - зачервяване, усещане за пясък, блефарит.
Пиша достатъчно дълго в този форум, за да не си позволявам да давам подвеждаща информация за каквото и да е било.
А и хайде да се лекуваме сами с билки, щом офталмологът не е уцелил правилните капки. То, ако от лайка минаваше, досега да сме си излекували всички конюнктивите така. За инфо - ползвала съм и това. Не ми стана по-добре. Затова спазвам каквото проверени лекари-офталмолози ми казват. Не всички стават.

А ето малко информация за контактните лещи и сухотата в очите:

https://www.dryeyecare.net/dry-eye-optometrist/what-causes-dry-e … nses-and-dry-eye/

https://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2717219

https://www.lentiamo.bg/blog/suhi-ochi-i-kontaktni-leshti.html

Последна редакция: пн, 18 мар 2024, 03:51 от Mila1331

# 10
  • Мнения: 4 572
Моля ви се, никога лекар не ми е препоръчвал домашни промивки с каквото и да е, лайка, смрадлика и пр! Напротив, опасно е, защото не се знае колко бактерии можеш да си навлечеш в окото с домашни промивки. Затова всякакви капки за очи се правят в стерилна среда, със специални защитни опаковки, в които да не прониква бактерия и неслучайно имат ограничен срок на годност.

Напълно доказана си е връзката между сухо око и лещи, както Mila пише. Ако не беше, и аз щях да нося лещи.

# 11
  • Мнения: 1 021
Абсолютно, всякакви промивки на очите трябва да се правят със стерилни продукти, а не с домашни отвари и чайове. И аз имам съмнения за сухота в очите, защото реално нямам гной, не ми се слепват очите, както е при конюнктивита, освен това не съм заразила никого от обкръжението си. Действително в един момент лещите просто спряха да ми понасят. Замених модела с по-дишащи, по-пропускливи лещи, бях купила и капки изкуствена сълза, но явно положението беше толкова зле, че докато не спра да нося лещи, няма да получа комфорт за очите. Вече съм категорична, че няма да сложа лещи на този етап и ще си нося очилата. Днес окото ми е малко по-добре, сякаш вече се забелязва ефект от лечението, но получих някакъв странен страничен ефект от капките за очи. Нещо като повишено вътречерепно налягане, при кашляне усещам леко притискане в главата, както и при рязко навеждане. Опитах да се свържа с въпросната лекарка, но не ми вдигна.

# 12
  • Мнения: 4 572
Ако сте в София - Пирогов, ИСУЛ и Александровска имат спешни очни кабинети, ще ви прегледат без записан час. Токуда и Сити Клиник на Околовръстното също имат постоянно лекари, както и другите големи болници, ще кажете, че е спешно и дори ако трябва да почакате. Звучи опасно това, което описвате.

# 13
  • Мнения: 2 474
Мария,
Да, спешен кабинет най-добре.
Какви са капките? Имат ли кортикостероид? Защото кортикостероидните капки могат да вдигнат вътреочното налягане.

# 14
  • Мнения: 1 021
Мария,
Да, спешен кабинет най-добре.
Какви са капките? Имат ли кортикостероид? Защото кортикостероидните капки могат да вдигнат вътреочното налягане.
Не са с костикостероиди, антибиотик само. Ще ви пиша на лично съобщение, може и да ги знаете, ако сте ползвали различни видове капки

Общи условия

Активация на акаунт