Психически нестабилен и агресивен член на семейството

  • 11 528
  • 468
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 559
В близкото ми обкръжение има и двата случая - мъж с депресия, който успешно живее сам вече повече от 40 години, и семейна жена, която се обеси, въпреки че според лекарите вече беше добре и можеше да се върне на работа. Не смятам, че прекаленото "треперене" и възпитаването в несамостоятелност е от полза. Това  - не само за депресивно болни, но и за всякакви други хронично болни. Възхищавам се на родители, които въпреки страховете си, се стараят да отглеждат максимално самостоятелни деца със сериозни заболявания. И едно от най-важните неща е да ги научат сами да контролират състоянията си.

# 406
  • Наблизо
  • Мнения: 6 363
Тн,а ако вие идете в другия апартамент? Поне за малко?
И също така спри да им готвиш или само за теб с мъжа ти.Да му чистиш стаята к да го переш също.

# 407
  • Мнения: 20 373
Не искам да го казвам пак, но от коментарите на Ън само ми се потвърждава тезата за проблемното поколение сегашни 30-35. Явно не само аз попадам на такива, а те СА СИ такива.
Изключително лабилни психически, неустойчиви на случващото се - от битовизми до лични и професионални отношения. Лесно се сриват, всичко им влияе, бягат от действителността по какви ли не начини.

Едва ли има еднозначно обяснение, но като част от проблема виждам - деца, възпитани / отгледани от майки, които са все на работа (липса на персонално внимание), за да осигурят на детето добро образование, в същото време изискват от него да стане успешно. При момичетата ефекта е по-незабележим, тъй като жените са с по-гъвкава и издръжлива психика. Но при момчетата е страшно. Депресии, личностни разстройства, адикции.

# 408
  • Мнения: 7 476
Смятам, че майката е направила всичко, за да бъде отдавна пълнолетието й дете самостоятелно. Депресията е едно оправдание да не си наруши той зоната на комфорт и да си стои при мама. Ама за мама някой не мисли, дали тя е психически и физически здрава и какви потребности има.

# 409
  • Пловдив
  • Мнения: 14 891
Не знам, много е трудно да се прецени кога има опасност. Преди няколко години и в моето обкръжение в рамките на седмица се самоубиха жена на 48, семейна с деца и жива майка, с предходни депресивни епизоди, и младеж на 15, без данни за подобно нещо. И в двата случая семействата не бяха проблемни. Но във всички случаи не пречи да се спре обслужването на 33-годишното дете. На моя няма и 6-годишен, като ми каже, че иска вода, му отговарям да си налее, не може ли на 33-годишен да му се каже да си пусне пералнята?

# 410
  • Мнения: 32 472
Работи. Взима повече пари от нас. Не иска да пробва да живее сам. Страда от депресия ,която е вкарана в ремисия с лекарства. Аз искам да живеем отделное, имам нужда да се грижа само за себе си,а не всеки да ме пита какво ще яде и дали съм изпрала и огладила не знам кое.сега те спят,а аз пиша по нощите,защото ми е лошо и не мога да спя.

А ти защо му готвиш, чистиш, переш?
Извинявай, но и ти вина имаш.
Спри да му подгъзуваш.
Спри да му переш. Ако пита къде са му чистите дрехи му кажи, че не си ги е изпрал.
Спри да му готвиш. Готви за себе си. Яж отделно. Не му  казвай яденето е готово. Ако пита какво ще яде, му кажи каквото сготви.
И как така ти си ремонтирала и обзавела другия апартамент, а той вади повече пари? Той пое ли за тоя разход нещо.
Просто казваш, че оттук насетне ще си пере, готви и чисти сам.
Не го ли е срам тоя твоя син да те есксплоатира така. Предвид, че имаш доста заболявания.
Егати, отвратих се.

# 411
  • Мнения: 8 860
Няма никакъв проблем да отидем ние отделно. И двата апартамента са прясно ремонтирани и готови за обитаване веднага. Проблемът е, че не знам дали няма да е грешка, която после не може да се поправи. В състояние съм да направя предположение какво се случва за физическо заболяване по симптоматиката, защото страдам от такива. За това не мога, не го разбирам напълно.
Просто исках да кажа, че не трябва да се правят обобщения по външни наблюдения кой е виновен за неподходящия бит на този или онзи, защото не се знае каква е динамиката вътре в семейството. Отвън гледаш, че всичко е наред, а отвътре кой знае какво се случва.
Да, наистина сега новите поколения са направо ужас. Лабилни, неспособни да издържат на стрес, не могат да носят отговорност дори за себе си, да не говорим за други хора. Това, че работят успешно на високи позиции, не означава нищо. Бъгове вътре колкото щеш. Все още не мога да разбера как може да се справяш на отговорна работа, а да не можеш да се грижиш за себе си в едни идеални домашни условия. Няма и да го разбера. В главите им нещо работи по различен начин.
Пп Апартамента си обзаведе сам, както му харесва. Аз обзаведох кухнята, че мъжете обикновено не знаят какво е нужно. И там не е заровено кучето, не знам къде.

# 412
  • Мнения: 3 957
Ън, той ходи ли на психолог или някакъв терапевт?

# 413
  • София
  • Мнения: 12 792
Ън,, вероятно го е страх да бъде сам, но за другото семеен терапевт, защото често психично болните отделно са и манипулативни, инфантилни, трябва да се работи върху това.

# 414
  • Мнения: 32 472
Добре Ън, ти говорила ли си с него, че ти тежи.
Обясни ли му, че не може 33 годишен мъж да чака майка си да му сготви, изпере и изчисти.
Той какво ти отговаря?
Какво ще стане ако спреш да правиш това?

# 415
  • Мнения: 20 373
Да, и за мен това е проблема. Той не иска да остане сам. Страхува се.
По някакъв начин не е отрязана пъпната връв между вас. Вероятно подсъзнателно му създаваш усещане за сигурност, закрила, спокойствие като е около теб.
Няма да се пусне скоро.
Аз установих, че колкото по-безпрепятствено се случва/ се е случвал живота на някого, той е толкова по-неспособен да се справя после с елементарни ситуации / дейности в живота.
Нямам предвид да е вечно на тръстиката, да е клошар, сирак, да няма какво да яде, а за задължителните житейски трудности и проблеми.

# 416
  • Мнения: 32 472
Не е така Басила.
Аз съм имала като дете страшни колизии и трудности, няма да описвам, но пак се случвало да не мога с елементарни неща да се справя като голяма.
Но се оправих де. В голяма степен.

# 417
  • Мнения: 20 373
Ти си точно примера, за който говоря. Израснала си. И си самостоятелна, нали (като човек, не с кого живееш). Simple Smile
Ще ти дам контра пример на теб - авторката от темата, която живее с майка си и ѝ трепери.
Както виждаш, тя придава тежест на привидно лесни и преодолими неща. За нея са абсолютна тежест. Познай защо. Simple Smile

# 418
  • София
  • Мнения: 39 102
И аз потвърждавам наблюденията за 30-35 годишните. Никакъв баланс. Например или се разбиват от работа или пълен мързел.
Или шантава връзка, която ги изцежда, или никакво ангажиране.
Или залепени за мама, или никакъв контакт.
С две думи - нямам думи. Ние, поколение Х наистина не сме такива.

# 419
  • Мнения: 7 476
Не мисля, че младите са мързеливи или неможещи да се справят с ежедневните неща. Образовани, с добри професии и често заемащи добри позиции. Всичко могат, но защо да го правят, като могат мама и тате да го направят вместо тях. Безплатно и с любов. Човек трябва да е егоист и ако не може, плаща скъпо.

Общи условия

Активация на акаунт